~ Rush ~

Εγώ είμαι εναντίον, ΑΛΛΑ ΘΑ ΠΑΩ ΓΟΝΑΤΙΣΤΟΣ

4 Likes

Φαντάζομαι τον Geddy Lee έτσι:

krazeis-thavmazeis

5 Likes

Κανέναν δεν κράζουμε.
Απλά τους λέμε κωλοτούμπες.
Μέγιστους κιόλας.
Καλά να είναι και να προσφέρουν!

1 Like

Εν τω μεταξύ, η παραπάνω κουβέντα δεν ξέρω κι εγώ πόσες φορές έχει γίνει με μόνη αλλαγή το όνομα του συγκροτήματος και των εκάστοτε μελών!
Επιχειρώντας μια περαιτέρω εξειδίκευση θα έλεγα ότι χοντρικά διακρίνονται τρεις μεγάλες κατηγορίες χαρακτήρων όσων σχολιάζουν! Συγκεκριμένα είναι:

  • Ο “θεματοφύλακας της κληρονομιάς”: αυτός που απορρίπτει το εγχείρημα και στηλιτεύει την ανακολουθία των παλιότερων δηλώσεων με τα τωρινά πεπραγμένα!

  • Ο “ας είμαστε ρεαλιστές”: εκείνος δηλαδή που επισημαίνει ότι ήταν λογικό κι αναμενόμενο να συμβεί όλο αυτό και, τέλος πάντων, δεν θα μας ρωτήσουν κιόλας!

  • Ο “ναι μεν αλλά”: αυτός που αναγνωρίζει μεν το έλλειμμα συνέπειας και αυθεντικότητας, αλλά σπεύδει να παραδεχτεί ότι θα ακολουθήσει την αγαπημένη του μπάντα έστω κι έτσι!

(Σε περίπτωση που δεν γίνεται άμεσα αντιληπτό, να αποσαφηνίσω ότι τα παραπάνω γράφτηκαν με χιουμοριστική διάθεση και, εννοείται, χωρίς καμία πρόθεση μομφής για όσους φίλους εξέφρασαν τις απόψεις τους παραπάνω! Καλημέρα!)

5 Likes

Εγώ πάντως, σαν θεματοφύλακας της κληρονομιάς, οφείλω να ομολογήσω ότι είμαι ρεαλιστής και αν και με βρίσκει αντίθετο, θα ακολουθήσω μέχρι τέλους το δίδυμο, πριν γίνει μονόδυμο και μετά άδυμο…

2 Likes

Να το συζητήσουμε :sunglasses:

4 Likes

Ας εμπαινε εδω, να εγραφε, να ρωτουσε. Τωρα ειναι αργα, πες του. Πεταξε το πουλι.

5 Likes

Πώς σας φάνηκαν τα νέα κομμάτια του Geddy;;
(εν τάξει, δεν είναι και τόσο νέα)

Lee Lifeson, εστω και σε παρουσίαση βιβλίου…

9 Likes

Να πω πάντως ότι χθες πάλι άφησαν να εννοηθεί ότι θα βγουν στο δρόμο. Όχι καθαρά όμως και υπάρχει λόγος. Ήξεραν ότι το φόρουμ ήταν εκεί και δεν ήθελαν μπλεξίματα, διότι πάλι δεν ρώτησαν κανένα.

Καλημερες από τα Λονδίνα.

5 Likes

Ειχαμε παει με παπάκια. Σας ψάχνουμε αλήτες…

1 Like

43 χρόνια Moving Pictures…

7 Likes

Ντάξει, καλούτσικο.

3 Likes

48 years

10 Likes

Είναι ακόμα φίλοι.
Είναι ακόμα τα ΔΙΚΑ ΤΟΥΣ τραγούδια.
Είναι καλό που βρίσκονται και παίζουν μαζί.
Είναι καλό, γιατί μπορεί κάποια στιγμή να κάνουν κάτι καινούριο μαζί.
Ας μη γελιόμαστε, όμως.
Τουρ, και ειδικά με τα τραγούδια των Rush, είναι απίθανο να συμβεί…

1 Like

Αναμενομενο ειναι αυτο μωρε. Οι προτασεις-κλειδι στο κειμενο ειναι “I don’t know. We talk a lot about it. We’re in different worlds”. Αν θυμαστε, εχουν αποκαλυψει οτι οταν ο προφεσορας ειπε οτι το διαλυουν, οι δυο τους του ζητησαν να κανουν μια μεγάλη περιοδεια για αντιο. Συμφωνησαν και ενω οι δυο ηταν απογοητευμενοι, αποδεχτηκαν το γεγονος οτι ο Νιλ ηταν χαρουμενος. Και ο Γκεντι εχει πει οτι παλια σκοτωνονταν για τετοια, ενω σε αυτη την ηλικια (πιο ωριμοι προφανως) δεν το εκαναν και εδωσαν χωρο στον τυπο που ηθελε να σταματησει. Νταξ, η αρρωστια αποκαλυφθηκε μετα. Επισης, δεν εκαναν καν φουλ περιοδεια, αλλα μονο Αμερικη και μικρης διαρκειας.

Καπως ετσι “μεταφραζω” το “We’re in different worlds”. Διαβαστε λιγο, λεει οτι ο ιδιος ειναι ετσι-κι-ετσι στην ιδεα νεας μουσικης, ο Γκεντι το θελει προφανως και το εχουν συζητησει. Φανταζομαι οτι σε αυτη την ηλικια, χωρις Νιλ και με μια πιο απλη και ηρεμη ζωη μπροστα τους, γεματη εμπειριες και νεες ασχολιες, δινουν χωρο ο ενας στον αλλον.

Οι Rush εχω την εντυπωση οτι τελειωσαν στην Αμερικη, την 1η Αυγουστου 2015. Απλως δεν το ανακοινωσαν τοτε, αλλα τους προλαβε η αρρωστια του Νιλ. Κι οσο περναει ο καιρος, οι ελπιδες να εμφανιστουν ξανα οι μειωνονται μερα με τη μερα. Εχω την αισθηση οτι αν ποτε γινει κατι, θα ειναι επετειακο, μονο για το “φιξακι” που μπορει να ψαξει το διδυμο αν νιωθει οτι χρειαζεται ξανα τη σκηνη.

2 Likes

Πάντως, αυτό που είπε ο Alex ότι κανείς δε θέλει σήμερα να ακούσει νέο υλικό, αλλά τα παλιά τραγούδια είναι παπαριά και το ξέρει.
Με τους Envy of none γιατί δηλαδή κυκλοφορεί νέο υλικό; :stuck_out_tongue_winking_eye:

Τελειωσαν οριστικα στις 7 Ιανουαριου του 2020.

2 Likes

Υπέροχο! Συνάντηση prog γιγάντων.

Ο Προφέσορας χαμογελάει από κάπου…

8 Likes

Φαντάζομαι είναι ψιλοκαινούργια στους Mars Volta, σωστά;

Γιατί οι ντράμερ που είχαν ̶τ̶ι̶ς̶ ̶π̶α̶λ̶ι̶έ̶ς̶ ̶κ̶α̶λ̶έ̶ς̶ ̶ε̶π̶ο̶χ̶έ̶ς̶ τις εποχές που τους γούσταρα εγώ τέλος πάντων, ε, θα είχανε ακούσει Rush όλοι, δεν μπορεί

5 Likes