Sabaton - Coat of Arms

Καλά, είμαστε σοβαροί; Εδώ πρόκειται να κυκλοφορήσει σύντομα ο πιο πολυαναμενόμενος δίσκος πάουερ μέταλ για όλο το 2010, το πρώτο τραγούδι που δημοσιοποιήθηκε, το οποίο μάλιστα είναι το ομώνυμο του δίσκου, μιλά για την Ελλάδα, και εμείς ακόμα να ανοίξουμε σχετικό θρεντ; Ντροπή ρε παιδιά! Θα πέσει το σπίτι μας να μας πλακώσει!

Δείτε το τραγούδι στο youtube, κατά προτίμηση εδώ (που έχει καλό ήχο και στίχους)

και τα λέμε! Το σιντάκι βγαίνει 21 Μαϊου. :slight_smile:

:metal:

Είδα τόπικ και νόμιζα οτι λίκαρε ο δίσκος. Τα 'χουμε πει στο τόπικ των Sabaton. Το κομμάτι είναι κομματάρα, περιμένουμε κάτι πολύ καλό!

Άντε να βγει και άντε να τους δούμε. Δεν τους χάνω με τίποτα λέμε. Περιμένουμε albumάρα.

Διορθώστε με, αλλά δεν μπορώ να σκεφτώ άλλο μέταλ τραγούδι που να αφορά τη σύγχρονη, μετα-Λεωνιδική Ελλάδα, με εξαίρεση τα περί 1821 των Marauder. Σίγουρα όχι από ξένο συγκρότημα…

Το τραγούδι είναι κλασικό Sabaton, με άλλα λόγια υπέροχο. Είναι βέβαια λίγο λάιτ η ιστορική προσέγγιση, οι “εχθροί” δεν κατονομάζονται, έτσι δε θα στεναχωρηθούν οι Ιταλοί φαν του συγκροτήματος και είναι τόσο γενικόλογο που μπορεί να γίνει σουξέ από την Πολωνία μέχρι την Κολομβία. Ακόμα κι έτσι, είναι μια τραγουδάρα γραμμένη για την Ελλάδα, βασικό κομμάτι του δίσκου, κι όχι ένα μέτριο δευτερεύον τραγουδάκι για αρχαίους πολεμιστές, απλώς και μόνο για να κρατάμε ζεστούς τους πεινασμένους μεταλλάδες σε αυτή την τριτοκοσμική χώρα που λατρεύει να ασχολείται με τον εαυτό της…

Περιμένουμε με ανυπομονησία τα υπόλοιπα!

Πάντα έτσι κάνουν ετούτοι πάντως. Ασχολούνται με μάχες και πολέμους απογυμνώνοντας τα γεγονότα από πολιτικές αναφορές και σχόλια. Μάλλον φοβούνται το να χαρακτηριστούν (ως οτιδήποτε) όπως ο διάολος το λιβάνι.

Διαφωνώ με τη λογική τους, αλλά δεν τρέχει και τίποτα.

Το κομμάτι είναι κλασσικά και αναμενόμενα πολύ καλό.

Kαλα κανουν ρε.

Μουσικη γραφουν οι ανθρωποι, και επιλεγουν να μιλησουν για την ‘‘θετικη’’ πλευρα των γεγονοτων, δηλαδη για ηρωισμο, θαρρος, παθος για ελευθερια, αγωνιστικοτητα κλπ κλπ.
Αναφορα στους αντιπαλους ‘‘προσωπικα’’ δεν εχει κανενα νοημα, πιστευω.

Το έχουν πει σε συνέντευξη ότι δεν γράφουν για αρχαίες μάχες λόγω έλειψη ακριβών ιστορικών στοιχείων και καλά…

Το κομμάτι είναι καλό αλλά ελπίζω να έχει καλύτερα το άλμπουμ.

ρε σεις αυτό καλό είναι. Κάπως παρωχημένο αλλα δεν ξέρω το ευχαριστηθηκα. Εϊναι να είσαι και στην διάθεση μάλλον. Δεν τους ήξερα πάντως

Ναι βρε, μα κι εγώ είπα ότι δε με χαλάει ιδιαίτερα η λογική τους. Εδώ έχει πήξει στους φασίστες η σκηνή ξέρω γω!

Απλά αν βάζανε και κάτι πιο πολιτικό εμένα δε θα με χάλαγε. Αν σ’ αυτό το κομμάτι ξέρω γω λέγανε κάτι σε στυλ “οι Έλληνες πρώτοι απ’ όλους γάμησαν φασιστικά κωλαράκια” (ούτως ή άλλως δεν υπάρχει λόγος να πούμε για “Ιταλούς” και να παρεξηγηθούν) εγώ θα έχυνα. Αλλά δε βαριέσαι…

Ξεκαθαρίζω εξαρχής ότι λατρεύω τη μουσική των Sabaton. Τη γενικολογία στους στίχους δεν τη συνδέω με την απουσία πολιτικών προεκτάσεων, γιατί στην τελική δεν περιμένω πολιτικό περιεχόμενο σε πάουερ μέτσαλ τραγούδια. Ούτε θα είχε τώρα πια κανένα νόημα να έχουμε πολιτικές προεκτάσεις σε τραγούδια που μιλούν για τον Β’ ΠΠ. Υποτίθεται όμως ότι οι Sabaton προκαλούν ιδιαίτερη συγκίνηση σε όσους ενδιαφέρονται για την ιστορία, και ιδιαίτερα την πολεμική ιστορία του 20ού αιώνα. Ως εκ τούτου θεωρώ χαμένη ευκαιρία να βγαίνουν τραγούδια για διάφορα ιστορικά γεγονότα και οι στίχοι να είναι τόσο ασαφείς και “εύκολοι” που θα μπορούσαν να περιγράψουν δεκάδες παρόμοιες ιστορικές καταστάσεις. Για να το πω πιο αναλυτικά, έχω γουστάρω να ακούω στο “Wolfpack” τα ονόματα 3 πλοίων και τα νούμερα κάποιων γερμανικών υποβρυχίων… Ε, δώσε λοιπόν στο τραγούδι για την 28η Οκτωβρίου και το όνομα καμιάς μάχης, κανενός στρατηγού Δαβάκη ξερωγώ… Η μόνη σαφής ονομαστική αναφορά σε πρόσωπα και πράγματα είναι στον… Λεωνίδα! Respect παρόλα αυτά.:slight_smile:

Το εχουμε!!!
Θα το βαλω να το ακουσω αυριο με την ησυχια μου…

Μόλις εμφανίστηκαν 4-5 τραγούδια στο youtube. Δεν είμαι και πολύ σίγουρος ότι θα παραμείνουν εκεί - αλλά εγώ έχω τη συνείδησή μου ήσυχη γιατί έχω ήδη κάνει preorder στο άμαζον - σας λέω μόνο 2 λέξεις και θα με θυμηθείτε: Metal Ripper :wink:

Oλοκληρο εχει leakarei

Παιδιά, το σίγουρο είναι ότι έχει και τραγούδια καλύτερα από το ομώνυμο!!!

The Final Solution.

Τώρα το κατεβάζω και γω… ανυπομονώ να το ακούσω!!! Είχα απογοητευτεί που δεν μας έχουν στο τουρ αλλά αφού το ομώνυμο λέει για Ελλάδα δεν παίζει να μην έρθουν του χρόνου…

Μακάρι να συνεχίσουν την περιοδεία μαζί με Alestorm να έχουμε διπλή γιορτή!!!

Το καταθέτω ως γεγονός κ όσοι το πιστέψουν το πίστεψαν. Μένω μόνιμα Σουηδία κ ήμουν στο live στη Θεσσαλονίκη πριν 1,5 χρόνο. Μετά τη συναυλία μιλούσα με τον Joakim στα σουηδικά κ του λέω να γράψουν στον επόμενο δίσκο ένα τραγούδι για το έπος του 1940 κ μου λέει οκ…κ τον πιάνω από το χέρι κ του λέω όχι καλά…κ υπόσχεθηκε ότι θα έγραφε…κ βγείτε εσείς κ πείτε ότι ήταν σύμπτωση

Αχαχαχαχχαχαχαχα, το θυμάμαι Δημήτρη!!! Όντως έτσι είχε γίνει:lol: Άντε κοίτα να ξανακατέβεις Ελλάδα μπας και ξαναέρθουν τότε γιατί είσαι γουρλής!!!

Το άκουσα 2-3 φορές και μπορώ να πω ότι έιναι το πιο υποτονικό τους άλμπουμ, χειρότερο από όλα όσα έχουν βγάλει (ναι μου αρέσει και το metalizer!!!).

εγω που το ακουσα παντως,το αλμπουμ μου φανηκε καλο,κλασικα πραγματα για τους σαμπατον…καποια τραγουδια ειναι φοβερα οπως Coat of arms,Uprising,Final Solution,Screaming Eagles και η μουσικη πολυ ωραια…

τα περισσοτερα τραγουδια δυστυχως εχουν αθλιους στιχους,αλλα power ειναι αυτο οποτε τρωγεται:p

δεν μου αρεσε καθολου!!!