Sabbath(Ozzy) vs Sabbath(Dio)

Δύσκολη σύγκριση. Πολύ υποκειμενικό το θέμα. Όσο κι αν ο Dio είναι ασύλληπτος στα φωνητικά, ο ήχος των Sabbath είναι άριστος και με τον Ozzy. Εντούτοις, με τον Θεό η μπάντα έγινε σαφώς πιο heavy, σαφώς πιο ποιοτική. Ronnie λοιπόν, δίχως πολλά-πολλά.

Με Dio φυσικα !!

Kαι μονο που με τον κοντο βγαλανε μονο 3 αλμπουμ (το The devil… δεν ειχε βγει οταν ψηφισε οι συντριπτικη πλειοψηφια) ενω με τον Ozzy 8 (αν δεν κανω λαθος) και παλι η διαφορα τους ειναι τοσο μικρη, δειχνει την τεραστια συμβολη του Dio στην δισκογραφια των Sabbath.

Ξεθάβω επειδή ξέθαψα και το Master of Reality.
Sabbath με Οζζυ εννοείται. Και οι δίσκοι με Dio γαμάνε, απλά δεν είναι sabbath.

Έχω καταλήξει ότι οι Sabbath με τον Dio έβγαλαν 2 δισκάρες ενώ με τον Ozzy δημιούργησαν τα πάντα. Οπότε…

pes ta re chris

vlepw 33-26

enw 8a eprepe na einai

65-2

#-o #-o #-o

einai 8eoi ta metallopoula telikws 8)

Ναι, αλλά δε λέμε το ίδιο. :wink: 8)

Sabbath ακόμα και με Γιοκαρίνη ρε άπιστοι!

Βασικά λατρεύω όλες τις εποχές τους, αλλά το όνομά τους έγινε ΜΥΘΟΣ για αυτά που κάναν με τον όζη.

την παλευω ελαχιστα με την dio εποχη

εννοειται οζζυ (οχι για τη φωνη, αλλωστε στα επη που δημιουργησαν το ευρος φωνης κτλ επαιζε το μικροτερο ρολο)

ozzy PE!

για τον αλλο τα εχουμε ξαναπει!:stuck_out_tongue:

Με Οzzy λεμεεεεε!!!

Αυτο μονο που δε γουσταρω ντιο σε σαμπαθ.:smiley:

Ο Οζζυ ήταν ο εκλεκτός, στην πρώτη δεκαετία όποιος μα όποιος και να ήταν ο τραγουδιστής τους, είχε το ΘΕΙΟ(Iommy) άγγιγμα

Δηλαδη εκτος απο λομμι τιποτα ε?

Λοιπόν δεν έχω ασχοληθεί και πολύ με Sabbath, μια ακρόαση στα best που μου έχουν πει, και συμπαθώ περισσότερο του Dio.Δεν ξέρω μου αρέσει περισσότερο η φωνή του.

Γενικά δεν έχω ψάξει και πολύ αν και δεν με ενθουσιάζουν.

Διαφωνώ, η απόγνωση στη φωνή του Ozzy έδενε απόλυτα με τα riffs του Iommi.

[SIZE=“7”][SIZE=“6”]Ozzy Reeeee[/SIZE][/SIZE]
Χωρίς εκκείνον είναι διαφορετική μπάντα!

Οχι ότι δέν μου αρέσουν και με Ντιο ΑΛΛΑ…

Ο Οzzy μου αρέσει ποίο πολύ απο το κοντό γενικός πόσο μάλλον στους Sabbath, και πάντα δίπλα σε ένα μεγάλο μουσικό στέκεται ένας μεγάλος τραγουδιστής όταν δεν συμβαίνει αυτό το τραγούδι χάνετε μεγάλο παράδειγμα οι Maiden που μουσικά στην περίοδο The X Factor & Virtual XI είχαν ωραία μουσική αλλά απο φωνή …απόδειξη οταν πιάνει αυτά τα κομμάτια ο Βρασίδας τα απογειώνει. Απλός θέλω να σου πω πως αμα στην πρώτη δεκαετία ήταν ο Dio στους Sabbath το αποτέλεσμα θα ήταν παραπλήσιο

next poll: ορθογραφία vs σημεία στίξης

Έλεος ρε μπρίτις στηλ, 4 φόρες διάβασα τι έγραψες για να καταλάβω τι θες να πεις.

Τεσπά, διαφωνώ, απλά γιατί με τα “αν” και τα “ίσως” δεν βγαίνει άκρη. Η Ιστορία έγραψε ό,τι ήταν να γράψει για τους Σάμπαθ και δεν ξεγράφει.

Καλα εδω δεν ηξερες τι πα να πει στοιχος και μιλας κιολας?:stuck_out_tongue:

Επισης ενω λατρευω ντιο σε ρεινμποου,και οπου αλλου στους σαμπαθ δεν τον μπορω καθολου,δεν δινει αυτο το αισθημα το doom που ειχανε οι σαμπαθ