Sabbath(Ozzy) vs Sabbath(Dio)

Συμφωνώ που διαφωνείς :p, το έθεσα έτσι για να δικαιολογήσω την θέση μου.

Οι Black Sabbath,ξεκινησαν με τον Ozzy, εγιναν αυτοι που εγινανα, δημιουργησαν το metal, αλλα και με τον DIO, προχωρησαν μπροστα και ανανεωθηκανε σε μια περιοδο που ειχαν ‘‘βαλτωσει’’. Το μουσικο τους στυλ, εννοειται οτι διαφερει με Ozzy και DIO.

Με Ozzy ηταν πιο Doom και η φωνη του, αν και προσωπικα δεν με τρελαινει, εδενε τελεια με τα κομματια και σε ολα τα αλμπουμ μεχρι και το Sabotage( ειδικα στα 2 πρωτα), ειχε αξιομνημονευτες ερμηνειες…

Με τον DIO, ο ηχος τους αλλαξε κατα πολυ, ουσιαστικα ο ηχος τους ‘‘επηρεαστηκε’’ απο τον DIO και τον αερα ανανεωσης που αυτος εφερε μαζι του. Θεωρω μακραν το κορυφαιο αλμπουμ των Sabbath, το Heaven And Hell:bow: και μου αρεσει τρελα και το Mob Rules.

Θα πω DIO και μαλιστα πολυ ευκολα, εξυπακουεται (οποιος εχει αυτια ακουει) οτι εχει καλυτερη φωνη, προσωπικα θεωρω και καλυτερη σκηνικη παρουσια και φυσικα σαν χαρακτηρας δεν υπαρχει καν συγκριση με τον Ozzy… Ο Ozzy βεβαια ειναι στο αρχικο lineup των Black Sabbath και καταλαβαινω το λογο που πολλλοι τον προτιμουν… Απλα ακουστε και το Live Evil, εγω[SIZE=“3”] ΠΩΡΩΝΟΜΑΙ [/SIZE]να ακουω τον DIO να τραγουδαει τα ΕΠΗ της Ozzy Era…

[SIZE=“4”]D I O [/SIZE] λοιπον…

Iommi/Dio κ ΣΙΑ και ξερό ψωμί

Και οι δύο Υμίθεοι είναι, ΘΕΟς ΕΙΝΑΙ Ο LEMMY, απλά ο oZZy ήταν εκεί όταν όλα ξεκίνησαν…οπότε…oZZy:!:

Αρχίζω ν’ ανησυχώ για σένα Γιώργο.

Δηλαδή δεν έχεις κανένα δίσκο των Sabbath ας πούμε; Wtf!

Τέλος πάντων, ασχολήσου επιτέλους μη γίνει της πουτάνας εδώ μέσα ε.

:stuck_out_tongue:

Για το δίλημμα που μπαίνει στο τόπικ… Παρά τις διαφορές στις δύο βασικές περιόδους των Sabbath τα βασικά στοιχεία είναι κοινά, ο ηχητικός πυρήνας είναι ο ίδιος για μένα αν μπορώ να το θέσω έτσι, οπότε ναι, αυτό τουλάχιστον είναι δόκιμο, έχει λόγο ύπαρξης. Με αυτό ως δεδομένο, θα πω ότι οι δίσκοι των Sabbath μέχρι και το “Technical Ecstasy” ανήκουν στα λαμπρότερα τιμαλφή αυτής της μουσικής, μαζί με τους δίσκους των Priest, των Zeppelin και κάμποσους άλλους ακόμα. Εξετάζοντας λοιπόν τους ΔΙΣΚΟΥΣ χωρίς επί μέρους συγκρίσεις σε επίπεδο φωνής, ειδικού μουσικού ύφους κτλ., η περίοδος Οzzy βρίσκεται για μένα ένα ως δύο σκαλιά πάνω από την περίοδο Dio.

Υπάρχει βέβαια και μια άλλη παράμετρος που αναπόφευκτα οδηγεί σε σκέψεις τύπου “αν” και “ίσως”, όσο κι αν είναι μάλλον ανούσιες, όπως σωστά παρατήρησε ο πρώην Οπλαρχηγός και νυν καλεσμένος του Γιώργου Αυτιά. Ποιά είναι αυτή; Ότι ακούω το “Live Evil” album και, ας με συγχωρέσουν οι Θεοί του Μέταλ, πολλές εκτελέσεις τις προτιμώ από τις αυθεντικές. :-s Κρίσιμος παράγοντας σ’ αυτή τη διαπίστωση; Σωστά μαντέψατε. Η φωνή του κοντού.

Οπότε, όσο κι αν ξέρω ότι είναι μαλακία, δεν μπορώ να μη βλέπω στον ύπνο μου τους Sabbath να περιοδεύουν το '71 για την προώθηση του “Master of Reality” (τυχαίο παράδειγμα) με το Dio στο μικρόφωνο και να ΧΥΝΩ… Αλλά τι να πεις, δε θα μάθουμε ποτέ…

Θα φάω ξύλο σε αυτό που θα πω.:smiley:
Εγώ έχω το Live Evil, αλλά όποτε το βάζω είναι για να ακούσω τα τραγούδια με τον Dio και μόνο.
Αν και το Children of the Grave, το έμαθα σε αυτό το live, τυχαία και μετά το άκουσα με Ozzy (τότε που κατέβαζα στο γυμνάσιο 1-1 τα κομμάτια από το λαιμγουάιρ :P).
Δηλαδή προτιμώ παραφωνία Ozzy στο Reunion παρά Dio να τραγουδάει το Iron Man.
Το Reunion έχει και τα Psycho Man , Selling my Soul. :wink:

Ακριβως.

Για μενα το Reunion ειναι το καλυτερο λαιβ των Sabbath.

Ο Ozzy σε φοβερη κατασταση, τυμπανα τουμπανο και δε συμμαζευεται.

Στο Live Evil πλην War Pigs, τα τραγουδια της Ozzy era δε μ’ αρεσουν, ενω σε αρκετα κομματια το κουραζουν το θεμα και αρκετες φορες προτιμω τα στουντιο.

Καλά εντάξει άμπαλοι είστε κι οι δυο αλλά δε βαριέσαι, καλή καρδιά. :stuck_out_tongue:

Σοβαρά πάντως, το Live Evil είναι μέσα στα 5-6 καλύτερα live albums στο metal. Το πιστεύω!

Συμφωνω, τρομερο live αλμπουμ και οντως μεσα στα καλυτερα της metal μουσικης και μακραν το καλυτερο των Black Sabbath…

:roll::roll:
ωχωχ κράνος και τέτοια πρέπει να πάρω…
Οκ δεν έχω κανένα δίσκο Sabbath, ούτε καν σε ηλεκτρονική μορφή:p
Έχω ακούσει μόνο ένα μπεστ φίλου, αλλά μέχρι εκεί.

Γενικά με τα πιο παλιά συγκροτήματα δεν τα πάω και πολύ καλά.Δεν είναι μόνο Sabbath, αλλά και με υπόλοιπα της εποχής αυτής.
Πραγματικά απλά δεν έχω αποφασίσει να κάτσω να ασχοληθώ, δεν με ενθουσίασαν και από την αρχή(μετά το best δλδ) οπότε είτε τους παραμέλησα είτε ξέχασα να ψάξω.
Θα μου πεις πως είναι δυνατόν αυτό, απαράδεκτο να μην έχω ασχοληθεί ή να μην ξέρω μια από τις πρώτες μέταλ μπάντες.

Επίσης μη με σκοτώσεις pleaseeeee:roll::roll:


Now playing: Devildriver - I Dreamed I Died
via FoxyTunes

Δεν είσαι ο μόνος! Πέρα του Heaven & Hell, The Headless Cross και κανα δυο χιτάκια δεν έχω ακούσει τίποτα:oops:

Τι παρακαλάς ρε pussy. Έχεις πεθάνει λέμε!

Σοβαρά πάντως, κάνε τη χάρη στον εαυτό σου και κάτσε να ακούσεις σοβαρά (και όχι από best και μαλακίες)… χμμμ ποιό να πω… α, το “Sabbath Bloody Sabbath”. Δεν ξέρω αν μαντεύω σωστά, αλλά μου φαίνεται ότι θα σου κάτσει κάπως καλύτερα γιατί είναι ο πιο “πλούσιος” και πολυσυλλεκτικός δίσκος τους, με τη μεγαλύτερη ποικιλία ηχοχρωμάτων, σε σχέση ειδικά με τα πρώτα τους που είναι πιο “ξερά”, doom και μαστουριάρικα.

Ε και μετά, όταν θα ΠΡΟΣΚΥΝΗΣΕΙΣ και θα παραδεχτείς με ΤΑΠΕΙΝΟΤΗΤΑ πόσο ΤΡΟΜΠΑΣ ήσουν μέχρι σήμερα που σου άνοιξα τα μάτια ως ΚΑΛΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ, καλώς εχόντων των πραγμάτων θα περάσεις και στα υπόλοιπα με τυφλοσούρτη. Ανάπηρος στ’ αυτιά, δόξα τω Θεώ, δεν είσαι.

Περιμένω αναφορά σε δυο-τρεις μέρες ε! Μη με κάνεις να σε ελέγξω!

Ω Θεοί! Με δύο ανάπηρους πρέπει να ασχοληθώ!

Που είναι ο Bleedin να βάλει ένα χεράκι ρε πούστη…

Κοίτα, όταν μια μπάντα έχει μια δισκογραφία από δω μέχρι το Φάληρο, ε βαριέσαι να ασχοληθείς. Δηλαδή προτιμώ να ακούσω δισκογραφία από 10 καινούριες μπάντες παρά όλη τη δισκογραφία των Sabbath:p

:|:|
Οκ οκ είσαι πειστικός:|
Αρχίζω και ο τεός βοητός…

εδιτ:Ο από πάνω ανάπηρος έχει ένα κομματάκι δίκιο να λέμε την αλήθεια εεε…

Now playing: Black Sabbath - Sabbath, Bloody Sabbath
via FoxyTunes

Τί κουλή λογική είναι αυτή ρε; :stuck_out_tongue:

Δυο-τρεις δίσκους άκου μωρέ. Black Sabbath, Paranoid, Sabbath Bloody Sabbath. Άμα δε σ’ αρέσουν στους πληρώνω εγώ, μα την Παναγία.

ΡΕ ΜΑΛΑΚΑ ΜΠΛΗΝΤΙΝ ΤΙ ΛΕΝΕ ΕΔΩ ΠΕΡΑ ΚΙ ΕΣΥ ΚΟΙΜΑΣΑΙ :!:

Άσε Μάνο, εδώ μιλάμε για κλινικές περιπτώσεις.
Έχει μαλλιάσει η γλώσσα μου να τα λέω και έχουν γίνει μωβ τα νύχια μου να τα γράφω, αλλά είναι ΑΝΙΩΘΟΙ!
Και μετά ο Φρίδομ παραπονιέται που του κοτσάρω συνέχεια τον Μπόρχα… [-X

Πόση αμπαλοσύνη, πόση!

Εμεις φταιμε, που ο Ντιος δε φτανει τα ναζια του Οζζυ;;;

Καλως ή κακως τα τραγουδια της Οζζυ ερα δε χρειαζονται μια τετοια βαρια φωνη, ακομα κι αν ειναι του Ντιο.

Επισης,

αυτο το κομματι σε καθιστα αμεσως πιο γραφικο απο μενα, αφου κανεις μια τυχαια (:lol:) αναφορα μονο σε δυο ονοματα σε ενα ασχετο τοπικ.

And the winner is…

iron_aris!!!

:yahoo:

Έλα, το Headless Cross είναι δισκάρα, δε σας φτάνει αυτό???

δεν το σώνεις λέμε με τίποτα…

Δεν ξέρω τώρα που ακούω πάλι το Sabbra Cadabra με ενοχλεί λίγο η φωνή του Ozzy…:roll:


Now playing: Black Sabbath - Sabbra Cadabra
via FoxyTunes

Και τo “επιχείρημα” περί μεγάλης δισκογραφίας είναι άκυρο ε!

18 άλμπουμς έχουν οι Σάμπαθ, 14 οι μέηντεν.