Sacred Blood - ALEXANDROS

http://www.sacred-blood.com/sb/

RELEASE DATE: 29th OF MAY 2012
THROUGH PITCH BLACK RECORDS -Cyprus

"…A King that united the known world into an empire; A warrior that led an army to the ends of the Earth; A God worshiped by men and beloved amongst immortals: Alexandros.

SACRED BLOOD are back to take you on a 12-track journey through the mists of history and legend, tracing the footsteps of the greatest Greek who ever lived – Alexander of Macedonia.

With EPEIOS PHOCAEUS on lead and backing vocals, POLYDEYKIS on lead and rhythm guitars, 12-string acoustic guitars, accordion, keys and backing vocals and JIM “THE ANIMAL” STAMATIS on drums and percussion, the boys are back with a vengeance!

Powerful epic metal at its finest from the Greek maîtres of the genre, with heavy folk undertones and bombastic soundtrack ambience, featuring guest appearances by HILDR VALKYRIE on female and choir vocals, VANGELIS “VAG-NER” YALAMAS on 6-string bass, SIR ANDREW McPLEARY on bagpipes and a heavier-than-your-headstone production!

Very special guest – MIKE GALIATSOS (ex-NIGHTFALL) on guitar solos!
Lyrics, for the most part, have been contributed by the internationally published historical fiction author and resident lyricist of FOLKEARTH and FOLKODIA, MARIOS KOUTSOUKOS.

“ALEXANDROS” – a concept album exploring the past in the metal rhythms of the future!

το the battle of thermopylae μου άρεσε αρκετά, θα τσεκαριστεί άμεσα και ενδελεχώς 8)

το battle ειναι σαν demo μπροστα του!!

Δεν ακούγεται καθόλου κακό… Μα καθόλου…

vgike kai se katallili epoxi vlepw. Exete kai kalo target group twra den lew. 425.990 zwa tha akoune to album diavazontas tous stixous kai tha gemizoun “ethniki iperifaneia”. OUST re

ΓΑΜΑ ΤΑ.
βγηκανε ολοι απο τις ντουλαπες τους.
δε πειραζει,η ιστορια δεν τους εχει μαθει τπτ. [-X

απο που να το πιασεις…Ονομα μπαντας?Τιτλος?Εξωφυλλο?
ΓΑΜΑ ΤΑ σου λεω.

επίσης,για τα πρακτικα, ο Αλεξανδρος δεν ηταν ο μεγαλυτερος ελληνας που υπηρξε ποτε.Καλος στρατηλατης ηταν.Δηλαδη, φονιάς με λαό στα πόδια του.

Αν μιλουσαμε για ΜΕΓΑΛΟΥΣ έλληνες,θα επρεπε η μπαντα να λεγεται Sofo Phos, το αλμπουμ Sokrates και θα πηγαινε ακλαφτο απο πωλησεις.

Εγώ που δεν ψήφισα ΧΑ μπορώ να το ακούσω; Θα με αφήσετε;;;

δεν πρεπει καποια στιγμη να τραβηξουμε και μερικες “κοκκινες” γραμμες?
Αν αυτοι παιζουν οτι παιζουν και τους σπονσοραρε η ΧΑ και κανανε δουλεια στο “ονομα” μιας τετοιας παραταξης, θα τους ακουγες ακομη?

εντιτ.
και για να μην παρεξηγηθω (@@ μου)
δεν λεω οτι ειναι σιγουρο πως ειναι ΣΙΓΟΥΡΑ εθνικια/φασιστες.Αλλα με τετοια θεματα/ονοματα/παραστασεις…το βλεπω λιγο “φως-φαναρι” το θεμα.
Ασε που αν δεν ειναι, ειναι εξισου κακο, γιατι θα εδειχναν ποσο “οτι να’ναι” ειναι ο ελληνας.
Γιατι και στους 400000 που ειπε οπιοπανω, υπαρχουν ΠΟΛΛΟΙ “οτι να’ναι” που ψηφισαν την “βουρτσα” και τελικα δεν καταλαβαν οτι στη πραγματικοτητα ηταν “πουτσα”.
ε?

toxike, kanena provlima na akouseis otidipote goustareis, an esena sou ftanei, emena mou perisseuei. Apo tin alli, opote vlepoume tetoia fainomena einai dikaiwma mas na leme tin apopsis mas, kai den mporei na einai alli apo to to na krazoume.
opws leei poli swsta o megatherion, iparxoun kai kapoies grammes. Mporei na goustarete kapoioi auto to epic pragma, alla eipame. thelei o ELLIN na kriftei kai to epic den ton afinei.

να κάνουμε μια λίστα με το τι συγκροτήματα μπορεί να ακούει ο ψηφοφόρος του εκάστοτε κόμματος/παράταξης/ιδεολογίας να ξέρουμε που να κινηθούμε.
οι υπόλοιποι που δεν ψηφίσαμε χ.α και μας αρέσουν αυτά τα έπικ πράγματα είμαστε ζώα ή όχι?

αυτη η συζητηση καπου εχει γινει προσφατα εδω μεσα αλλα δεν θυμαμαι που.
το να εχεις ιστορικο θεμα αν σε κανει χρυσαυγιτη κτλ. επειδη και αυτα τα ζα ασχολουνται με κατι τετοια(btw αλεξανδρος και λεοναιντας.ποσο κοινοτυπο πλεον.ο μιλτιαδης ο καημενος στο πηγαδι του μαραθωνα κατουρησε?)

απο την αλλη εριξα μια ματια στο γιουτουμπ και ειδα κατι περιεργα σχολια απο κατω:roll:

ισως τα ζωα ,γνωριζοντας λιγο ΠΟΣΑ ασχημα εχουν κανει καποιοι “παρομοιας ανατασης” λαοι και οι προσκημμενοι τους στο τοπο τους, να μην τους ακουγαν.
αν εσενα σου κανουν, ενω γνωριζεις κατι αναλογο,καπελο σου.
αλλα ασε με κι εμενα να σε κρινω αναλογα,ε?

εδιτ
επισης,δεν νομιζετε πως ειναι καιρος να ΑΦΗΣΟΥΜΕ ΑΥΤΗ ΤΗ ΓΑΜΗΜΕΝΗ ΠΡΟΣΚΟΛΛΗΣΗ σε κατι που εχει γινει χιλιαδες χρονια πριν και να δουμε τι θα κανουμε εμεις,για εμας?
τι διαολο?
τετοια προσκολληση δεν εχει ουτε ο ελληνας με τη μανα του.

βεβαίως να με κρίνεις όπως θες, δε θα σου στερήσω το δικαίωμα αυτό. απλά θέλω να καταλάβω την εξίσωση που κάνεις, γιατί δεν έχω καταλάβει ακόμα καλά. επικάς=ζώο/ουγκ/αμόρφωτος, όποιος ακούει συγκροτήματα που έχουν αρχαία ελληνική θεματολογία=ζώο/ουγκ/αμόρφωτος ή όποιος ακούει αυτούς εδώ συγκεκριμένα=ζώο/ουγκ/αμόρφωτος?? .

οχι ρε μαστορε.
ο επικας εχει δικη του λιγκα (και ναι εχετε πολλα ζωα εκει μεσα)ΔΕΝ ΣΕ ΞΕΡΩ,δε σε κρινω βασει αυτου αποκλειστικα.Οκ?
το να ακους τη μουσικη ειναι σεβαστο.το να μην δινεις μια βαση στο τι μπορει να κρυβει απο πισω ομως?δεν πιστευεις πως ακουγεται ΚΟΜΜΑΤΑΚΙ αφελες?
μακαρι να μην μπαιναμε σε τετοια τριπακια ,οσο αφορα τη μουσικη.Αλλα δυστυχως, τελικα οι επιλογες και ο στιγματισμος τους βρισκονται παντου.
αποψαρα μου.

συμφωνώ ότι στο χώρο υπάρχουν πολλά ζώα (σε όλους τους χώρους υπάρχουν ζώα βέβαια έτσι?) και συμφωνώ ότι δυστυχώς κάποιοι/μερικοί/πολλοί/λίγοι (διαλέγεις όποιο σου μοιάζει πιο κοντινό) έχουν κάνει μια σύζευξη της μουσικής αυτης με την ακροδεξιά ιδεολογία, πράγμα ελεεινό που αυτή τη στιγμή με φέρνει στη θέση να χρειάζεται να αποδείξω ότι έχω iq παραπάνω από 50 και ότι δεν παρασέρνομαι από υποχθόνια και υποσυνείδητα μηνύματα περί καθαρότητας της φυλής κτλ κτλ.
Το ότι σε κάποιο αρέσει ένα τραγούδι δε σημαίνει σώνει και ντε ότι συμμερίζεται τις απόψεις του δημιουργού του, το αναγωρίζεις αυτό υποθέτω. Συμφωνώ επίσης ότι δε θα έπρεπε να μπαίνουμε σε τέτοια τριπάκια όσο αφορά τη μουσική, δυστυχώς γίνεται, αλλά ίσως θα έπρεπε να κρίνουμε ατομικά και όχι συλλογικά. Δε μπορείς πχ να με συμπεριλάβεις στα ζώα επειδή μαρέσε ο προηγούμενός τους δίσκος (δεν τον έχω ακούσει ακόμα αυτόν,γιαυτό το λέω). Πίστεψε με ,όπως υπάρχουν και πολλοί ηλίθιοι που δεν νιώθουν υπάρχουν ακόμα πιο πολλοί που νιώθουν και δεν μπλέκουν πράγματα και καταστάσεις. Κι εσύ ,για παράδειγμα, τους αδικείς με την άποψη που εκφέρεις περί αφελών ανθρώπων και περί στιγματοποίησης.

Υπάρχει κάποια συγκεκριμένη/απτή σύνδεση των μελών των SB με ακροδεξιές ιδεολογίες και γίνεται όλη αυτή η κουβέντα?

μουσικα δεν ειναι καθολου ασχημοι, τσεκαρα κανα δυο κομματια, μ’αρεσαν. τωρα οσον αφορα το στιχουργικο/ιδεολογικο κομματι, προφανως και το concept της μπαντας ειναι το Ελληνικο πολεμικο στοιχειο, αλλα ρε παιδια λιγο που τσεκαρα τους τιτλους των κομματιων, δεν βρηκα κατι που να παραπεμπει σε ακροδεξια ιδεολογια, πιο πολυ ιστορικοι και περιγραφικοι μου φαινονται οι στιχοι, πραγμα μια χαρα κατ’εμε… γιατι οταν οι σκανδιναβοι γραφουν για τον οντιν και τη βαλχαλα ειναι “επικοι” και οταν εμεις γραψουμε για τις θερμοπυλες γινομαστε αυτοματα “φασιστες” ?.. εχουν γινει πολυ συγκεχυμενα σαν εννοιες το ξερω (δυστυχως), αλλα για μενα αλλο εθνικιστης και αλλο πατριωτης… δηλαδη δεν μπορει να αγαπαει καποιος τη χωρα του και την κουλτουρα του χωρις να θελει να παει “να σφαξει αλβανους” ?..

τεσπα, ολα αυτα τα συμπερανα ακουγοντας κανα δυο κομματια στο γιουτουμπ και τσεκαροντας λιγο εξωφυλλα και τιτλους στο μεταλ αρκαιβς, θα τσεκαριστουν περεταιρω (ετσι γραφεται αυτο?). αλλα κυριοι sacred blood, αν διαπιστωθει οτι μεσω της μπαντας προωθουνται ακροδεξιες ιδεολογιες…τα λεγαμε !! η κοκκινη γραμμη εχει ηδη τραβηχτει και φυσικα δεν μπορει να υπαρχει ανεχεια σε ολα, ουτε φυσικα θεση στην δισκοθηκη και την εκτιμηση μας…

νομιζω οτι η κατηγορια ειναι το ονομα τους και οτι ασχολουνται με τον αλεξανδρο. ουσιαστικα αυτο που ειπα παραπανω ειναι οτι αρκει να εχει καποιος θεματολογια για να τον πεις ακροδεξιο?

ΚΙ ΕΚΕΙ ερχεται το ερώτημα που έθεσα και πριν:
Aν καυλώνεις με τη μουσική τους αλλά δε συμμερίζεσαι τις απόψεις τους (κάτι σαν να διαχωρίζεις τη μουσική απο το στίχο και τη θεματολογία της) ΤΙ κάνεις?
εξακολουθείς να τους ακούς?Έστω και αν παίζει να προμοτάρουν μια ιδεολογία στην οποία εσύ μπορεί να είσαι εντελώς αντίθετος?
και το ρωτάω γιατί εκεί,συμβαίνει το άλλο που επίσης ανέφερα:
To να ακούς/αγοράζεις/στηρίζεις μια μπάντα που παίζει γαμω τις μουσικές (λέμε τώρα) αλλά στηρίζει κάτι το οποίο σε ενοχλεί και τελικά δεν το “πολυψάχνεις”, δεν είναι “λάθος”?
Δλδ, αν αυτοί λένε ΕΛΛΑΔΑΡΑ,ΓΑΜΩ ΤΟΥΣ ΒΑΡΒΑΡΟΥΣ,ΕΞΩ ΟΙ ΞΕΝΟΙ και τα ρέστα κι εσύ ενώ δεν γουστάρεις,τους ακούς, δεν σε κάνει συμμέτοχο της όλης φάσης?
(και σου το λέω εγώ που σταμάτησα να ακουω ΣΟΝΤΟΜΓΑΜΩΤΗΜΠΑ****ΙΑΚΑΙΤΟΝΑΣΦΑΛΙΤΗ που τους έφερε.μπορεί να είμαι λάθος.Αλλά απο τη στιγμή που δεν “ξηγήθηκαν” ικανοποιητικη απάντηση, μου την ΕΣΠΑΣΑΝ. δεν ειναι πλεον το ιδιο.)