Sacred Blood - ALEXANDROS

^^^ αυτη ειναι η κοκκινη γραμμη που τραβαει ο καθενας οπως τον εκφραζει/βολευει/νιωθει και δεν μπορει να την επιβαλλει κανενας στον αλλον. καποιους τους ενοχλει, καποιους οχι. τοσο απλο.

θες ελληναρά?θες προσκολλημενο με το παρελθον?στρατοκαυλο?εθνίκι?ιστοριομανή?
καταλαβαίνεις που παει το θεμα.
δεν μπορεις απλα να κλεισεις τα ματια και να πεις “εγω,μονο τη μουσικη”.
Η μουσικη, ειναι συνολο.Με ιδεολογια ΠΑΚΕΤΟ.
και ΟΣΟ και να το παλεψεις,πες μου:εσυ δεν σκεφτεσαι στο παραμικρο το τι μπορει πραγματικα να πρεσβευει το ολο image?

κατανοω.Συμφωνω.
απλα δεν μπορω “αναλαφρες” δικαιολογιες περι της γαμωσυνης του ηχου και μονο.

Μεγκαθέριον πλάκα μας κάνεις?

Το ότι γράφει κάποιος για τον Αλέξανδρο ή όποιο άλλο ιστορικό πρόσωπο τον κάνει φασίστα ή εθνικιστή?

Να πάω να κάψω το βίβλιο του Καζαντζάκη αν είναι δηλαδή.

μάλλον εσυ πας να μας την κανεις την πλακα.
που σε τετοιους καιρους,με τετοιες επαρσεις,μου συγκρινεις τον Καζαντζακη με τους μεταλλαιους Ιερο αιμα και το αλμπουμ τους Αλεξανδρος.
Μαλλον θα πρεπει να περιμενουμε, να περασει ο χρονος και να δουμε τελικα τις ομοιοτητες μεταξυ των δυο.

Ελα.
Τελοσπαντων ανακαλω και αποσυρομαι,γιατι μαλλον εγω γινομαι φασιστας, με το να τους κρινω ετσι.Απλα δεν θα ακουσω,εστω και για ολους τους λαθος λογους.

προφανως και σκεφτηκα οτι κατι μπορει να παιζει.
το να εχει καποιος παθος για την ιστορια εμενα δεν μ ενοχλει.δε νομιζω οτι εχει σχεση ο ιστοριομανης που λες με το εθνικι(αν και πολλες φορες μπορει και να ειναι).αυτο που καταλαβαινω ειναι πως επειδη καποια ζωα χρυσαυγα εχουν ουσιαστικα καρπωθει την αρχαια ελλαδα,αν καποιος βγει και βγαλει δισκο με ιστορικο περιεχομενο ας πουμε στιγματιζεται.(βεβαια μπορει και να ειναι εθνικι ε.αλλα θελω κατι παραπανω απο ενα τραγουδι που λεει για μακεδονες να πειστω).

και κατι αλλο.συμφωνω γενικα οτι η μουσικη ειναι συνολο στιχων μουσικης αλλα απο τι στιγμη που δεν ξερεις τι πρεσβευει ο καθε καλλιτεχνης πραγματικα τι κανεις?.ο alan(ενας ειναι ο alan:p) εχει πει διαφορα περιεργα κατα καιρους,εχει κατηγορηθει για φασιστας(εχει γινει μια αντιστοιχη κουβεντα καπου εδω μεσα νομιζω) γραφει στιχους για την ιστορια της χωρας του κτλ κτλ κτλ.να μην ακουμε primordial δηλαδης?

Μην κάνεις τον χαζό, δεν συγκρίνω το έργο τους, αναφέρω την αντιστοιχία της ιστορικής αναφοράς.

Δηλαδή αν είσαι μεταλλάς και το όνομα της μπάντας σου είναι δύο από τις 5 πιο χρησιμοποιημένες λέξεις στο μέταλ και ασχολείσαι με ιστορικό πρόσωπο σε κάνει φασίστα?

Εγώ θα έλεγα ότι σε κάνει απλώς προβλέψιμο.

Γι αυτό ρώτησα, “πέραν αυτού του μη-επιχειρήματος, υπάρχει κάποια άλλη αναφορά ανάμειξής τους με ακροδεξιές ιδεολογίες ή και οργανώσεις?”.

ολοι εχουν μια αποψη.μπορει η δικη μου να ειναι η κωλοτρυπιδα.
το θεμα ειναι οτι τους ακους.Και συνεχιζεις να τους ακους οσο δεν επηρρεαζουν τη πραγματικοτητα σου.Στην προκειμενη,αρνουμαι γαμωτονΚαιαδα να ερευνησω τι τελικα πρεσβευει ο καθενας.
Τι διαολο, οι ελληνες εχουμε ΜΟΝΟ αυτο για να τραγουδησουμε? (ναι,βασικα.μονο αυτο πρεπει να παιζει,ε?)
ΡΕ ΔΕ ΞΕΡΩ.
ΑΚΟΥΣ’ΤΕ τους.Μακαρι να ειμαι λαθος,δε κολωνω στο να παραδεχτω τα λαθη μου.Μεγαλοι αντρες ειμαστε.
απλα,οταν βγαλετε το ασφαλες συμπερασμα, πειτε μου κι εμενα.
:smiley:

δε ξερω ρε ΚρισΠ.
απλα ειπα να τσιμπησω το δικρανο και το πυρσο μου,μιας και βαρεθηκα με τη ζεστη και δε κανω και σεξ.

[B]somnambulist[/B]
Sacred Blood - ALEXANDROS

ε,τωρα κι εσυ.
ο αναμαρτητος, πρωτος το λιθο…

εγώ δεν έριξα κανέναν λίθο προς καμιά κατεύθυνση. ένα λινκ πόσταρα που ίσως δείχνει κάποια πράγματα περαιτέρω για την ιδεολογία της μπάντας. ο καθένας βγάζει ό,τι συμπέρασμα θέλει βάσει των κριτηρίων του.

κι εγω εκανα πλακα.δεν πηγαινε σε εσενα.
by the way…there goes Darwin.

η αληθεια ειναι οτι το “πακετο” τους ειναι αρκετα κοντα σε αυτο που σκεφτομαστε ολοι.

μπαη δεν γουεη, ποσο ΗΛΙΘΙΟΙ ειναι αυτοι που οργανωσαν την “συνεντευξη” ? το κομματι που παιζει στο μπακγκραουντ πολλες φορες ακουγεται πιο καθαρα απο την συνεντευξη την ιδια, τα μισα λογια χανονται στον αερα, ενω για να μην ιδροκοπανε τα “παληκαρια”, αντι να βγαλουν τα πετσινα (μη χαλασουμε και το ιματζ…), προφανως εχουν ανοιξει και το παραθυρο, και ακουγονται φωνες απεξω, μηχανακια να περνανε και ενα σωρο μαλακιες. στο ενα λεπτο με εκνευρισε και τοκλεισα. ερασιτεχνες… μιληστε μεσα στο μικροφωνο τουλαχιστον μωρε… ουτε καν αυτο…

3:23

Μακάρι να είχαν όλοι την δικιά σου αντιμετώπιση σε τέτοιου είδους ομιχλώδεις καταστάσεις…περιμένετε λίγο ρε παιδιά και αφού σιγουρευτείτε κράξτε ελεύθερα…κρίμα είναι να δημιουργούνται τόσο εύκολα συνθήκες φανατισμού τύπου αμερικάνικης αντικομμουνιστικής υστερίας, κυνήγι μαγισσών κλπ. Και στο Black metal thread το ίδιο πράγμα είχε γίνει για τους Dark Messiah - Αρετή και Δόξα Αιώνια, με 10 σελίδες αντιφασιτικό παραλήρημα χωρίς να γνωρίζει κανένας λεπτομέρειες για το περιεχόμενο. Και τότε δεν άρεσε στον Ban το εξώφυλλο με τις περικεφαλαίες και μετά ακολούθησε το χάος…εντάξει αντιληπτόν ότι μισείτε τον φασισμό και βαράτε συναγερμό με ότι σας τον υπενθυμίζει…πόσο μάλλον όταν νομίζετε ότι χρησιμοποιεί το metal για δίοδο έκφρασης…και ο panagiotis φαντάζομαι το ίδιο ένιωσε όταν το είδε…chillout λέω εγώ…μη φανατίζεστε/εκνευρίζεστε τόσο εύκολα όσο κάποιοι 500000 ψηφοφόροι.

Εγώ συμφωνώ γενικά με Megatherion και άμα αντιληφθώ ότι κάποια μπάντα προωθεί συγκεκριμένες ιδεολογίες την εγκαταλείπω. Για τους SacredBlood δεν γνωρίζω. Δεν μου αρέσουν σαν μπάντα από ότι έχω ακούσει αν και είμαι φαν πολλών “επικ” γκρουπ και γι αυτό δεν έχω ασχοληθεί εκτενέστερα. Απλά θεωρώ ότι δεν αρκεί η αναφορά σε ιστορικά, μυθικά κτλ πρόσωπα μιας κουλτούρας και ενός λαού για να δαιμονοποιήσω κάποιους. Το τι και πως το γράφει ο καθένας δεν είναι δύσκολο να το βρει όποιος ενδιαφέρεται και να κρίνει αναλόγως. Μην φτάνουμε στο σημείο να μην μπορούμε να αναφερθούμε την ιστορία του τόπου.

“Εμείς οι Έλληνες έχουμε μια καταγωγή από όλους αυτούς (τους θεούς) οι οποίοι ήταν οι δημιουργοί μας. Εγώ δεν δέχομαι ότι δημιουργηθήκαμε από μία κιβωτό ή από τους πιθήκους και όλα αυτά τα παραμύθια…”

:’)

Από την άλλη, εγώ μεγάλωσα ακούγοντας το Makedonian Army των Sarissa και αρκετοί τριγύρω μου ισχυρίζονται ότι είμαι μια χαρά άτομο. Just sayin.

ερώτηση: πρόβλημα είναι και αν ο δημιουργός του εκάστοτε τραγουδιού έχει απόψεις περίεργες? ή πρόβλημα είναι μόνο αν προσπαθεί να τις προωθήσει μέσω του συγκροτήματος??

ορισμενοι τρομπάρουν μετα μανίας

ο,τι κι αν πίνεις, κοφτο σε χαλαει μαγκα