Sacred Blood - ALEXANDROS

πρόβλημα για ποιον; για τον παναγιώτη, τον μεγκαθέριον και για μένα νομίζω πως είναι εμφανές ότι ισχύει το πρώτο. για σένα δεν θα απαντήσω, μεγάλο παιδί είσαι να το σκεφτείς μόνος σου. ο μεγκαθέριον νομίζω πως κάπου σου απάντησε πως θα έπρεπε να είναι πρόβλημα και για σένα. ο παναγιώτης δεν ξέρω. να σου κάνω εγώ μια ερώτηση. αν πάρουμε ως δεδομένο ότι ο δημιουργός έχει όντως περίεργες απόψεις άλλα, από το δημιούργημά του, το θέμα του οποίου είναι σχεδόν ταυτόσιμο με το θέμα στο οποίο έχει περίεργες απόψεις, βγαίνει ένα “είναι και δεν είναι”, θελει πολύ λιβάνισμα για να καταλήξεις στο ότι απλώς κρύβεται πίσω από το δαχτυλό του για τον χ,ψ λόγο; σε αυτήν την περίπτωση εσύ έχεις πρόβλημα ή δεν έχεις;

επίσης, για πιο αναλυτικά http://www.rocking.gr/modules/forum/showthread.php?t=17335&page=10

Έλα τώρα γύρισα από δουλειά και δεν είχα χρόνο να απαντήσω. Χαιρετισμούς αγωνιστικούς στον megatherion και somnambulist.

Κατά τα άλλα, όσο και αν αξίζει να μην ασχολείσαι με τέτοιους, θα το κάνω για μια τελευταία φορά, και ας δίνω τροφή και σε άλλους να ανακαλύψουν αυτό το έξοχο συγκρότημα που θα φέρει την αναγέννηση του ατόφιου ατσαλιού και θα κάνει τους απανταχου έλληνες να αναφωνήσουν για άλλη μια φορά ΕΛΛΑΣ η ΤΕΦΡΑ (βασικά επίτηδες δεν βάζω διαζευκτικό “ή”).

Όντως, δεν είμαι σε θέση να γνωρίζω αν το συγκρότημα σχετίζεται με οποιοδήποτε τρόπο με τη ΧΑ που ρώτησε ο ChrisP. Ίσως να ήμουν και λίγο απότομος, οκ το παραδέχομαι. Στην περίπτωση που έθιξα κάποιον του ζητάω συγγνώμη.

Θεωρώ όμως τουλάχιστον προφανή την σύνδεση της θεματολογίας του γκρουπ με το συγκεκριμένο κοινό. Αν απο την άλλη εσείς θεωρείτε τελείως τυχαία την συγκυρία της εποχής, και σας φτάνει να νιώθετε την ανατρίχιλα απ’ όλη αυτήν την ελληνική “επικούρα” (ξέρετε αυτό το τσίμπημα στην σπονδυλική στήλη που νιώθουν μερικοί στο άκουσμα του εθνικού ύμνου), τότε μπράβο σας και να πάτε και να τους στήριξετε και στην συναυλία και να πάρετε και περικεφαλαία από το merchandise και μπλουζάκι 300.

Βλέπετε, όσο και να μην το χωνεύουν μερικοί, τέτοιου είδους ιδεολογίες περί πατρίδος και περί ανωτερότητας και περί κολοκύθια τούμπανα, δεν είχαν ποτε θέση στο ροκ. Και εφ’ όσον είμαστε σε ένα μουσικό φόρουμ που λέγεται rocking.gr και όχι epic-metal.gr, θα υπάρχουν κάποιοι σαν και μένα που τυχαίνει να θεωρούν τουλάχιστον γελοιες (αν όχι προπαγανδιστικές) τέτοιες θεματολογίες και θα σας το δηλώνουν ευθαρσώς.

Aegean Lion, ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές.

Σας παρακαλω κλειστε το θρεντ.
Μου φερνει αναγουλα και μονο που βλεπω το ονομα μου.

Παραδεχτειτε πως τετοιου ειδους φανατισμου για τους μακεδονες και τους σπαρτιατες με τα δορατα και τις περικεφαλαιες στις μερες μας ειναι ενδειξη πως “ΕΜΕΙΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΛΛΗΝΕΣ” και οτι στα εδαφη αυτα πρεπει να πατανε μονο ελληνες. Δεν το διακινδυνευεις αυτο για κανεναν λογο απο τη στιγμη που γνωριζεις τι συμβαινει με ολα αυτα τα γεγονοτα και τις φασιστικες ιδεολογιες.
Αυτο το φαινομενο το 'χω δει απο τοσους και τοσους.

τωρα ειδα το βιδεο ενταξει γελανε και οι πετρες ειδικα με αυτο

για πες και κανα επιχειρημα ομως.

Φιλαρα έχω ζήσει εξωτερικό για χρονια, τέτοιο τρομπάρισμα μόνο κατι Ελληνες το έχουν. Οι δηθεν προχω βλαμμένοι είναι κομπλε να ακούνε τους Manowar και τους Maiden (πχ το the trooper) αλλα μην και γράψει κανένας ντοπιος για την ιστορία μας, αμέσως έγινε φασιστας, ακροδεξιός, και δε ξερω και γω τι.
Αν δε γουστάρετε περικεφαλαίες και πολεμιστές, μην μου ξανακουσετε maiden, wishbone ash (το εξώφυλο του argus τι δειχνει; ε ρε κάτι νεοναζίδες θα είναι οι wishbone), manowar και τόσους άλλους, αλλιώς ειστε κομπλεξικοί με την ιστορια σας (ιστοριομανής είπε ο άλλος, νοθευμένο μαζούτ καις ρε αγόρι) και (κυριολεκτικά) 1000 (ΧΙΛΙΕΣ) ΜΕΤΑΛ & ΧΑΡΝΤ ΡΟΚ μπαντες που ασχολούνται με την ιστορία και τη μυθολογία της χώρας τους. Και καλά κάνουν.
Σου γουσταρουν οι Trouble, οι Candlemass & oι Saint που μας ζαλίζουν τα διδυμα με το Χριστο απτο πρωί ως το βράδυ (MΠΑΝΤΑΡΕΣ) , μην πει ο άλλος για θεούς όμως! Φασίστας!

Από αύριο όλοι Αντίδραση ΚΑΙ ΜΟΝΟ αν θέλετε να ειστε συνεπείς με τα γελοία τσουβαλιασματα σας, οι blind guardian λενε για μαχες, και οι running wild άρα είναι φιλοπόλεμοι, άρα φασιστόμουτρα.

Οποιος ακούει cannibal corpse ειναι ενα εγκεφαλικά άρρωστο καθικι που θέλει να σφάξει γυναίκες.

[B]
Κουνήστε τα κεφάλια σας ορισμένοι μπας και κάνουν επαφη τα καλώδια του εγκεφαλικού σας ζουμιού γιατί δεν πάτε καλά[/B]

Αμφιβαλλω εαν αυτη η μπαντα ανηκει σ’αυτη τη κατηγορια που λες, ποσο μαλλον στο επικ μεταλ το οποιο και λατρευω. Ο ορισμος του κλασικου ελληναρα ειναι η περιπτωση αυτη με τη μπαντα αυτη (δεν αναφερομαι απαραιτητα σε οσους τους ακουν απο σας).
Δεν μπορει να επιβληθει σε κανεναν να μην ακουει αυτη τη μπαντα. Πολυ απλα θα κατεβει στην υποληψη μου. Κατατασσονται στην κατηγορια αυτη που ματαια εχει εξηγηθει τοσες φορες σ’αυτο το θρεντ.

για να ξαναπάρει το θέμα το δρόμο του προς την αρχαιοελληνική δόξα και το ιερό αίμα…

Ma kai oi PAnx Romana ( pou profanws akous, afou akous kai Genia tou Xaous) filtate, sto vivliaraki tou CD " spase thn grammh" grafan oti kaneis den exei dikaioma na kritikarei opoiadhpote douleia , pera apo mia aplh parousiash.
giati sonei kai kala na anoikoun kapou. DLD kai oi MArauder me to “1821” einai X.A. ??

Το Doomsword-MUSSOLINI εχει leakarei στους Ρωσσοι btw

ρε μαγκες ελληνικη epic μπαντα ειναι…δηλαδη τι θεματολογια επρεπε να έχουν?..μουσικα και στιχουργικα για μενα ειναι παρα πολυ καλοι…δηλαδη εαν εγραφαν για τον chegis khan θα ηταν απλα μια epic μπαντα αλλα επειδη γραφουν για τον αλεξανδρο είναι μία φασιστικη epic μπαντα άρα δε την ακουω?..μουσικα δεν ειδα κανεναν νασχολιαει τιποτα…ο δισκος εχει παρει πολυ καλες κριτικες τοσο απο Ελλαδα οσο και απο εξωτερικο…τι σχεση εχουν τωρα ο φασσμος η αναρχια και δεν ξερω και εγω τι…δηλαδη για να ακουσω μουσικη πρεπει πρωτα να μαθω τι ψηφιζει ο άλλος?





καποιες κριτικες και συνεντευξεις…

http://www.metalholocaust.gr/component/content/article/34-kritikes-albums/1356-sacred-blood-alexandros-pitch-black-records.html

http://www.avopolis.gr/metal-album/42250-sacred-blood-alexandros-pitch-black-records-2012

http://greekrebels.gr/album-reviews/4163-sacred-blood--alexandros-pitch-black

Κριτικη Rock Hard - 8,5/10

"…Καθαρά υποκειμενικά θεωρώ ότι δημιούργησαν τον καλύτερο heavy / power δίσκο των τελευταίων χρόνων, από πλευράς ελληνικών συγκροτημάτων. Αντικειμενικά το συγκαταλέγω ανάμεσα στους 10 καλύτερους ελληνικούς metal δίσκους, ανεξαρτήτως μουσικού είδος.

ολα τ αλλα για μενα ειναι ψιλα γραματα…ο δισκος ειναι επος!

Ελα ρε Κρις,μη το παιρνεις σοβαρα.Τη πλακα μας κανουμε,απλα καποιοι users απο δω περα ειναι λιγο υπερβολικοι ξεχνωντας οτι πρεπει να στηριζουμε την ελληνικη σκηνη.Γιατι παιδια αν η ελληνικη σκηνη ειναι μονιασμενη δεν εχει να φοβηθει τιποτα.Αν το απομονωσεις μουσικα βρισκεις πολλα καλα στοιχεια και πιστευω οτι οντως χτυπαει 5αδα ελληνικων κυκλοφοριων για τη τελευταια δεκαετια,ισως και τριαδα(αλλα ας πω και γω δεκαδα επειδη ειναι αρχη,μη φανουμε και υπερβολικοι).Εγω προσωπικα μολις ειδα το εξωφυλλο καταλαβα οτι παμε για συγκινησεις κι εναν δισκο-καταθεση ελληνικης ψυχης.Ειδικα το λιονταρι εκει στα αριστερα διπλα στους μαιανδρους διδασκει αισθητικη.Το φοβομουν λιγο αλλα τελικα ολα καλα(οχι το λιονταρι,το δισκο).Τωρα τι λενε οι αλλοι δεν εχει και πολυ σημασια.Το κεφαλι κατω να βαλουν στη μπαντα και μετα τις τοπ ελληνικες κυκλοφοριες της Ελλαδας,να κατακτησουν και τον κοσμο,σαν τον Μ.Α. :wink:

μην ψαρώνετε ρε. για αυτόν εδω ειναι ο τίτλος και ο δίσκος.
(κατά τα άλλα καλά σας τα λέει ο παναγιωτης. οι καιροί ειναι περίεργοι και εσείς λέτε αν έχουν μάχες οι blind guardian #-o)

*Παμε ρε σκοπια. κανε την ελλαδα νοτια σκοπια!
**πιο αντιαισθητικό εξώφυλλο απο καταβολή μουσικής. οκ καταλαβαινω την έλλειψη χρημάτων και τις εικόνες του κώλου. αλλά και πάλι…

Μην ανησυχείς, έχουμε ακούσει και τετοια ουρανοκατέβατα από τους γνωστούς κρετίνους

γενικότερα, καλώς ή κακώς, δεν έχω μπλέξει ιδιαίτερα τη μουσική με την ιδεολογία της μπάντας. επειδή όπως είπες είμαι μεγάλο παιδί, δε θα με επηρεάσει η χ μπάντα που έβγαλε ένα δίσκο που αναφέρεται στον αλέξανδρο,στο λεωνίδα κτλ κτλ ώστε να γίνω ξαφνικά φασίστας ή να κατέβω στην επόμενη παρέλαση γεμάτος από εθνική περηφάνια. Κι επειδή δε με επηρεάζει εμένα προσωπικά ,με αφήνει ψιλοαδιάφορο η ιδεολόγία του καλλιτέχνη. Αν μιλάμε για πιο ακραίες περιπτώσεις ,ναι θα χαλαστώ. Αν πχ βγει ότι η χ μπάντα κυκλοφόρησε το δίσκο με χρηματοδότηση από χ.α δε θα μπω στη διαδικασία να τους ακούσω.Αν στη μπάντα παίζουν ναζί το ίδιο. Αν πχ η μπάντα είναι ψιλοκυριλέ αλλά πάω σε ένα live και δω ότι το κοινό από κάτω είναι full χρυσαύγουλα, δε θα ξαναπάω. Αλλά, αρχικά, δε θα βγω να μιλήσω για ντροπή όποιου ακούει το χ συγκρότημα επειδή ο κιθαρίστας του πιστεύει ότι καταγόμαστε από το άλφα του κενταύρου.
Πάντως το θέμα είναι και λίγο αυτό που είπε ο red viper με ποιο σωστό τρόπο, και ο aegean lion με ποιο γλαφυρό. Πρέπει όποιος πιάνει μια τέτοια θεματολογία να στοχοποιήται ως φασίστας? Εγώ για παράδειγμα αν βγάλω πχ ένα ντέμο και έχει θεματολογία τη μάχη του μαραθώνα κι εξώφυλλο τον μιλτιάδη(όντως ριγμένος :p) θα γίνω φασίστας και θα πρέπει να καταδικαστώ? (Το ρωτάω αυτό γιατί δεν είναι το θέμα μόνο αυτή η μπάντα ,η αφορμή είναι ,αλλά η γενικότερη αντιμετώπιση που από ότι βλέπω έχει αυτό το θέμα περί “εθνικής περηφάνιας”)

http://www.rocking.gr/modules/forum/showpost.php?p=1340457&postcount=5631

και για να προσθέσω… δεν ξέρω αν θα γίνεις φασίστας ή αν θα καταδικαστείς. ωστόσο, σε έναν τόπο όπου, παραδοσιακά, η ιστορία του και η όποια σπουδαιότητα ενός από τους πολιτισμούς που ευδοκίμησαν εκεί (το πνεύμα και η ουσία του οποίου συνεχίστηκε από διαφορετικούς πολιτισμούς/λαούς/έθνη/κράτη κι όχι από αυτούς που βρίσκονται στην ελλάδα τους τελευταίους πολλούς αιώνες) καπηλεύεται συστηματικά από ανθρώπους που δεν συνέβαλαν καθόλου στη δημιουργία του, στη συνέχισή του ή στη διάδοσή του, αντιθέτως, μάλλον συμβάλουν στη δυσφήμισή του… σε αυτόν τον τόπο, λοιπόν, αν εσύ συνθέσεις μουσική με στίχους για τη μάχη του μαραθώνα, βλέπεις στον εαυτό σου ένα γνήσιο δημιούργημα των αρχαίων θεών (;;), οπότε μάλλον θεωρείς τον εαυτό σου ανώτερο των υπόλοιπων που ήρθαμε από τους ταπεινούς πίθηκες, αλλά δεν μπορείς καν να φιλοτεχνίσεις τη δουλειά σου με κάτι έστω ελαφρώς επαρκές (για τη θεϊκή σου καταγωγή) σε αισθητικό επίπεδο, η εικόνα σου παραπέμπει σε γερμανό μαχητή των δρόμων, είσαι ομοφοβικός και συμμετέχεις σε εκπομπές που προωθούν τις υγιείς κοινωνίες (έχοντας ως πρώτο παράδειγμα αυτών την αρχαιοελληνική, υποθέτω) αλλά δεν έχουν τη στοιχειώδη κοινή λογική να βάλουν το μουσικό χαλί να παίζει σε ένταση που να μην σαμποτάρει την ομιλία των προσώπων κ.λπ., ε τότε δε χρειάζεται να αποδειχτεί τίποτα για φασισμούς, χρυσές αυγές και τέτοια. αρκεί που κι εσύ, στην καλύτερη, καπηλεύεσαι αυτό που υποτίθεται ότι θαυμάζεις. σε αυτόν τον τόπο πάντως, η πλειονότητα όσων εμπίπτουν στην παραπάνω κατηγορία, συνήθως εμπίπτει και στην άλλη.

Φιλαρα πολύ το ψειρίζεις. Μια απάντηση σε σένα και σε λοιπούς δυστυχισμένους: ασε τις ροκιές και το HEAVY METAL. Ο θαυμαστός κόσμος της ποπ και του justin bieber είναι εκεί εξω και σε περιμένει να τον γνωρίσεις! Υμνεί τον αγνό ερωτα και τα τρυφερά αισθηματάκια και κυριως δε λεει για πολέμους που λένε όλοι αυτοί οι κρυφοφασίστες μεταλλάδες. Αντε αγόρι μου. Άντε.

το ψειρίζω επειδή είμαι απόγονος του αριστοτέλη που το ψείριζε κι αυτός πολύ το μέταλλο :wink:

το έχω αποκηρύξει το heavy metal, ακούω μόνο τραγούδια για μελισσούλες

λολ
.

αγάπες και μόνο