Same title,different song

Μη δίνετε σημασία, απλά προσπαθώ να βρω και άλλα topics να spam-άρω για τους Turnstile.

ΟΚ, κλέβω λίγο γιατί οι FNM έχουν και το “the” μπροστά, αλλά δεν πειράζει. Το δικό τους “The real thing” θεωρείται, νομίζω, κλασικό κομμάτι από έναν κλασικό δίσκο (το είχαν παίξει στο Θέατρο Βράχων αν θυμάμαι καλά; Πάνε χρόνια και βαριέμαι να το ψάξω), αλλά η αλήθεια είναι ότι η μεγάλη του διάρκεια κάπου με κούραζε πάντα. Παρ’ όλο που υπάρχουν στιγμές-δυναμίτες, π.χ. το λίγο ανατολίτικο riff-άκι, οι στιγμές που ο Patton κάνει κάτ-σαν-growls κλπ. Ε, κι απ’ την άλλη έχουμε τον νέο μου μεγάλο έρωτα. Με τι να πρωτο-πορωθείς; Με το τόσο απλό (μα λειτουργικό) ρυθμικό intro που απορείς πώς και δεν το είχε γράψει κανένας όλα αυτά τα χρόνια; Με τον τρόπο που πέφτει το beat στη συνέχεια, με το συνδυασμό drums-μπάσου να πέφτει σαν αμόνι στο κεφάλι σου; Με την εξέλιξη της riff-άρας μετά; Όχι, εγώ θα επιλέξω την κουρτίνα με το ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ lead που μπαίνει στη συνέχεια για ν’ απογειώσει το riff της εισαγωγής. Ναι, εκεί κάθε φορά κάτι με πιάνει.

  • Faith No More
  • Turnstile

0 voters

Εεεε, εδώ έβαλαν τρικλοποδιά στον εαυτό τους οι Turnstile. Όχι, δεν ονομάζεις τραγούδι “Generator” μετά τους Bad Religion, όσο καλό και να ‘ναι. Γιατί, ναι, γαμάει προφανώς και το δικό τους: κλασική hardcore riff-άρα, πορωτικά φωνητικά, τα χαρακτηριστικά μελωδικά φωνητικά τους που κάνουν τη διαφορά, παλαμάκια (!), και το τέλειο κλείσιμο με το “geeeeneratooor/byyyyy my siiiide”. Αλλά, ρε παιδιά, από την άλλη δεν έχουμε απλά ένα καλό κομμάτι από έναν εξαιρετικό δίσκο. Έχουμε ένα τραγούδι που χαρακτηρίζει ολόκληρο το album, όλο το συγκρότημα, μια ολόκληρη εποχή. Από αυτά που γράφονται μια στο τόσο, από αυτά που έχουν τόσο χαρακτηριστική εισαγωγή, στίχους, φωνητική μελωδία, εξέλιξη, που άπαξ και το ακούσεις μία φορά μετά θα το θυμάσαι για πάντα. Εξορκίζω αν υπάρχει έστω ένας συμ-forum-ίτης που να μην το έχει ακούσει, να πατήσει το play και να χαθεί μες στη μαγεία ενός από τα ιστορικότερα punk συγκροτήματα που βγήκαν ποτέ, των οποίων οι στίχοι, η μουσική, η συνέχεια μέσα στα χρόνια και η έφεση στο songwriting κάνουν τη λέξη “punk” ν’ ακούγεται τόσο περιοριστική. Άνετα μέσα στα 4 αγαπημένα μου Bad Religion κομμάτια (επειδή ξέρω ότι κάποιοι δε θα κοιμούνται το βράδυ και θα μείνουν με την απορία, τα άλλα 3 είναι τα “You”, “Better off dead” και “Anesthesia”).

Υ.Γ. Επίσης, δε γίνεται να μην το έχει προσέξει κανένας άλλος: πόσο ίδιο είναι το “Wrecking ball” της Miley Cyrus με το σημείο που λέει “like a twitch before dyyyyying”;;;

  • Bad Religion
  • Turnstile

0 voters

3 Likes

Είχα κάνει μια αναφορά πριν από κάποιο καιρό σε ομώνυμα κομμάτια συγκροτημάτων που τα συναντάμε και από άλλα σχήματα, υπήρχε όμως από μέρους μου μια ασυγχώρητη παράλειψη την οποία και σπεύδω πάραυτα να αποκαταστήσω!

Οι υπερ cult ήρωες του επικού doom από την Ventura, California, οι λατρεμένοι Cirith Ungol έκλειναν τον δεύτερο (και καλύτερο) δίσκο τους King of the Dead, με το ομώνυμο τους κομμάτι, το οποίο διαθέτει όλα αυτά που τους έκαναν ξεχωριστούς, ήτοι το παίξιμο του Garven, το “ηγεμονικό” μπάσο του Flint, τα ιδιότροπα φωνητικά του Baker που (ακολουθεί αφόρητο cliché) τα αγαπάς ή τα μισείς, και πάνω απ’ όλα τον χαρακτηριστικό ήχο της κιθάρας του Fogle με την επίσης χαρακτηριστική του ιδιότητα να αρνείται να αφήσει το τραγούδι να τελειώσει, αλλά να “ξαναβάζει εμπρός” εκεί που φαίνεται ότι “τα μαζεύουν”!
Απ’ ότι φαίνεται βέβαια, δεν είχε πέσει ποτέ στα χέρια τους το Tolkien Companion αφού επέμεναν να προφέρουν το όνομα τους “Σίριθ” αντί για “Κίριθ” που είναι το ορθό!

Τραγούδι με τον τίτλο Cirith Ungol όμως υπάρχει και στο σπουδαίο ντεμπούτο των Φιλανδών Reverend Bizarre που διέθεταν επίσης γερές δόσεις cult-ίλας και αρέσκονταν στους πάναργους ρυθμούς. Δεν είναι τυχαίο άλλωστε ότι το συγκεκριμένο κρατάει πάνω από 21 λεπτά και έχουν βγάλει ακόμη μεγαλύτερα σε διάρκεια!

4 Likes
  • Iron Maiden
  • Alice Cooper
  • Cavalera Conspiracy

0 voters

Εγώ απλά συνεχίζω το spamming με τους Turnstile.

Παραπάνω είχε αναφερθεί το κοινό “Holiday” μεταξύ Turnstile και Scorpions. Αλλά αυτός δεν είναι ο μοναδικός τίτλος που μοιράζονται οι δύο μπάντες:

Δεν είναι άσχημο το τραγούδι των Scorpions. Απλά το κομμάτι των Turnstile τυχαίνει να είναι ένα από τα (πολλά!) κορυφαία του τελευταίου τους δίσκου, για τον οποίο ο μόνος λόγος που δεν έχω γράψει τίποτα στο forum είναι ότι ακόμα προσπαθώ να χωνέψω το τι ακούω. Όχι ότι είναι δύσκολο άκουσμα -το αντίθετο. Απλά είναι τόσο, ΤΟΣΟ καλό που δεν μπορείς να σταματήσεις να το ακούς. Και το “Blackout”, νομίζω, είναι ενδεικτικό κομμάτι του τι κατάφεραν οι Turnstile με το “Glow on”.

  • Scorpions
  • Turnstile

0 voters

Κρίμα, εδώ θα το δώσω στους Mr. Big. Λίγα κομμάτια στο “Glow on” δεν είναι κορυφαία, και το “Wild world” είναι ένα από αυτά κατά τη γνώμη μου. Φανταστείτε, λοιπόν, για τι δίσκο μιλάμε όταν λέμε τέτοια κομμάτια “λιγότερο καλά”. Ε, είναι και η μπαλάντα των Mr. Big ερωτιάρικη και κλασική (καλά την ξεπατίκωσαν οι Nevermore στο “The heart collector”), δεν ήθελα και πολύ για να τους το δώσω αυτό.

  • Mr. Big
  • Turnstile

0 voters

2 Likes

Βέβαια για να είμαστε δίκαιοι το Wild Wolrd των Mr. Big είναι διασκευή

1 Like

Τι, πως, που, πότε;;;

Εδω είσαι

4 Likes

Έχεις δίκιο, πρέπει να το είχα ξανακούσει, αλλά μάλλον έθαψα την πληροφορία σε κάποια ξεχασμένη γωνία του εγκεφάλου.

Κλασσικό hard rock τραγούδι, απλά δε γίνεται να μην το έχεις ακούσει σε κάποιο μπαρ και να μη σου αρέσει. Βγήκε μάλλον σε λάθος εποχή, και δεν δόθηκε το κατάλληλο credit. Extra πόντους που ο James παράτησε την περιοδεία του st. Anger και πήγε να παίξει μαζί τους, respect

Κλασσικό hard rock τραγούδι, απλά δε γίνεται να μη σ’αρεσει αλλά σίγουρα δεν το έχεις ακούσει σε μπαρ γιατί… δεν υπάρχει λόγος, δώσανε έτοιμη playlist 2.30 ωρών και την αγνοούν. Ohhhh, watch the puppets dancing

  • Velvet Revolver
  • Metallica

0 voters

3 Likes

Metallica δαγκωτο οχι γιατι ειναι απο τις αγαπημενες μου μπαντες, αλλα γιατι το συγκεκριμενο τραγουδι το θεωρω 10αρακι ακατεβατο, και μαλιστα ολως τυχαιως το ακουγα σημερα στην διαπασων στο αυτοκινητο, πηγαινοντας με 60 μιλια την ωρα μια ομορφη φθινοπωρινη μερα με 25 βαθμους Κελσιου.

1 Like

εγω ψηφιζω Opeth

3 Likes

Προφανώς, α) εκτός θέματος, και β) στα @@@δια σας, να αναφέρω εδώ ότι ένα σεβαστό ποσοστό των θεάσεων της ακόλουθης live εκδοχής του εν λόγω κομματιού των VR (στο οποίο πήγε αβίαστα η ψήφος μου) ανήκει σ’ εμένα. Προσέξτε τον Weiland. Μιλάμε για εικονική εμφάνιση, με κινήσεις, attitude και αύρα που συγκρίνεται μόνο με τους πολύ μεγάλους (Axl στα '80s, Bon κ.λπ.).

Κάπου εδώ να πω ότι απ’ όλες τις συναυλίες που έχω δει, δεν θυμάμαι να είχα για τόση πολλή ώρα το βλέμμα μου στραμμένο σε frontman, όσο στην εμφάνιση των VR στο Rockwave του 2005. Απόλυτος θεός ο Weiland. Το είχα αποτυπώσει καλύτερα κάπου στα Εγγλέζικα (sic):

2 Likes

Τεράστιος ο Weiland αλλά στο Rockwave του 2005 ο πιο badass από εκείνη την εμφάνιση των VR ήταν ο McKagan.

Δεν ήμουν σε εκείνο το Rockwave, αλλά ευτυχώς είχα την τύχη να δω ζωντανά τον Weiland στο εξωτερικό. Τρομερός frontman και τρομερός τραγουδιστής. Κρίμα, έφυγε νωρίς.

2 Likes

Διαφορετικό στυλ αλλά τραγουδάρες και τα δύο. Τι προτιμάτε;

  • The Cure
  • Nickelback

0 voters

1 Like

επίσης σήμερα άκουσα αυτά από tower kai converge οπότε ευκαιρία να βάλω HIGH VIS

3 Likes

Τρία πολύ διαφορετικά συγκροτήματα, ένας τίτλος.

Ένα από τα highlights του πολύ αγαπημένου μου δίσκου τους. (Μαζι με το Sin/Pecado).

Πολυ αγαπημένη μπάντα επίσης και από το καταπληκτικό ντεμπούτο τους…

και ένα χιτ από τους Godsmack

Θα ψήφιζα Moonspell, αλλά επειδή έχω ιδιαίτερη αδυναμία στους B.R.M.C συν ότι πιστεύω πως θα πάνε άκλαυτοι, θα την ρίξω εκεί :crazy_face:

  • Moonspell
  • Black Rebel Motorcycle Club
  • Godsmack

0 voters

2 Likes

Ένας είναι ο awake οπότε ψηφίζω TOOL, WIRE (τη σειρά) και VINYL RIP :exclamation:

Awake γύρνα πίσω ή έστω τηλεφώνα.

Έδιτ: κατά λάθος πάτησα στο godsmack και δε βλέπω δυνατότητα revoke, αλλά δεν πειράζει, μου είναι συμπαθής μπάντα.

3 Likes

Αν πατήσεις show vote, μπορείς να το αλλάξεις

Ναι αλλα εγώ δεν ήθελα να ψηφίσω τίποτα.

1 Like