Same title,different song

Vinyl rip mono apo PBTHAL ομως ε. Να τα λεμε ολα.

Creature Comfort

  • Arcade Fire
  • Woods
  • Thank You Scientist

0 voters

2 Likes

Πώς γίνεται στα 9 από τα 10 post του JTN να μην ξέρω ούτε καν ένα συγκρότημα, ούτε για δείγμα. Ε γάμησε μας, ρε φίλε, οι υπόλοιποι πασχίζουμε με τίτλους τύπου “Awake”, “Slither”, “Sanctuary” και ο άλλος λέει “Creature comfort” με τρία κομμάτια. Than you Scientist, λέει, ΟΚ ναι, γεια σας.

2 Likes

δεν φταιω εγω που κοιμοσουν το 16!!! Τεταρτος καλυτερος δισκος της χρονιας

*οι Arcade Fire δεν μου λενε πολλα αλλα ειναι πασιγνωστοι και αναγνωρισμενοι

2 Likes
  • Rolling Stones
  • Alice Cooper
  • Oasis
  • Radiohead

0 voters

2 Likes

ας παίξω κι εγώ , βάζοντας ένα poll

Δεν χωράει αμφιβολία ότι υπάρχουν εκεί έξω αμέτρητά ωραία τραγούδια με τον τίτλο
"The River" , εγώ θα βάλω 4 που μου ήρθαν χωρίς καν να μπω στη διαδικασία να σκεφτώ και είναι πολύ αγαπημένα μου κομμάτια όλα

The River
  • Parkway Drive
  • Good Charlotte
  • Bruce Springsteen
  • The Tea Party

0 voters

Θα ρίξω ψήφο στους Tea Party για να μην πάνε όλες στον Boss κι ας το δικαιούται τέτοιο διαμάντι :stuck_out_tongue:

*** έχω και ένα άλλο αγαπημένο , του Blues Saraceno που άκουσα σε ένα compilation album με τίτλο Dark Country , δεν το βάζω γιατί πολλές φορές τα τραγούδια που έβαζαν ήταν διασκευές παραδοσιακών τραγουδιών και δεν έχω την παραμικρή ιδέα αν είναι δικιά του σύνθεση . Είναι όμως πραγματικά πολύ ωραίο και αυτό

2 Likes
colorblind
  • chroma key
  • counting crows

0 voters

Είδα τους Rolling Stones πιο πάνω και το θυμήθηκα:

Με το πρώτο μάλλον κλέβω λίγο, αλλά εγώ στην κασέτα που είχα παιδί “Heartbreaker” το είχα γραμμένο. Ναι, το “Goats head soup” είναι (νομίζω) το ΜΟΝΑΔΙΚΟ album των Rolling Stones που έχω ακούσει στη ζωή μου (προφανώς με κίνησε το αιώνιο “Angie”), και το συγκεκριμένο τραγούδι είναι μάλλον από τις καλύτερες στιγμές του album για το προσωπικό μου γούστο. Δεν έχω ιδέα πόσο γνωστό είναι γενικά ή τι θέση κατέχει στη δισκογραφία των Stones, αλλά στ’ αυτιά μου περιέχει ό,τι χαρακτηρίζει ένα τέλειο rock κομμάτι. Των Free είναι επίσης ωραία σύνθεση, ο ορισμός του ωραίου, heavy blues rock που πήγαινε να γίνει hard rock, βαρύ κι ασήκωτο. Και με τα διακριτικά πλήκτρα να δίνουν πολύ. Και κάπου εκεί έρχονται οι Led Zeppelin για ν’ αναγκάσουν να βάλεις ακουστικά (δεν ξέρω αν συμβαίνει μόνο με ‘μένα αυτό) ώστε να μπορείς μ’ απολαύσεις αυτόν τον ΠΕΛΩΡΙΟ ήχο που είχανε σε κάθε δίσκο τους, και να μην μπορείς να διαλέξεις αν θα δώσεις προσοχή στην μπασάρα, το solo, τη φωνή ή τα drums, γιατί όλα μαζί και το καθένα μόνο του γαμάνε. Από τα κομμάτια «ο ορισμός του κιθαριστικού riff». Παρ’ όλα αυτά θα το ρίξω Stones.

  • The Rolling Stones
  • Free
  • Led Zeppelin

0 voters

Θα μπορούσε κανείς να πει ότι μετά το έπος των Rainbow δε θα έπρεπε να επιτραπεί σε κανέναν να ξαναχρησιμοποιήσει τον ίδιο τίτλο, παρ’ όλα αυτά βρίσκω το κομμάτι των Megadeth αρκούντως απολαυστικό και ποιοτικό -πόσο μάλλον για «b-side». Το κοφτό riff με το διπέταλο, το ωραίο break στη μέση, το κολλητικό pre-chorus, όλα άψογα. Παρ’ όλα αυτά, ακόμα κι έτσι, στην περίπτωση των Rainbow μιλάμε γι’ αυτήν τη γαμημένη αύρα που έχουν κάποια παλιά κομμάτια που λες: «πώς μπόρεσαν σ’ ένα κομμάτι να γράψουν τέτοια εισαγωγή, τέτοιο riff, τέτοια φωνητικά, τέτοιο solo, πώς μπόρεσε να παίξει τόσο λυσσασμένα ο drummer;». Απλά δεν υπάρχει, μιλάμε για δοξασμένο, άφθαρτο, πρώιμο heavy metal.

  • Rainbow
  • Megadeth

0 voters

Εντάξει, οποιοδήποτε κομμάτι μπαίνει απέναντι απ’ το “Yesterday” των Beatles είναι καταδικασμένο να θαφτεί και δικαίως. Οπότε απλά σημειώνω ότι το “Yesterday” μάλλον είναι το ΠΡΩΤΟ τραγούδι των Bad Religion στο γνωστό στυλ που καθιερώθηκαν, αφού αυτό ανοίγει το EP τους “Back to the known” που σηματοδότησε τη στροφή του στο στυλ που οδήγησε σύντομα στο “Suffer”. Δεν είναι καθόλου κακό κομμάτι, απλά φαίνεται ότι ακόμα δεν είχαν ωριμάσει όσο ήθελαν.

  • The Beatles
  • Bad Religion

0 voters

Είναι λίγο αδικία για τους Satanic Surfers που έβαλα μ’ αυτήν τη σειρά τα video, γιατί ακόμα και στο Youtube, όταν πας από την ηχάρα του “Individual thought patterns” στους Σουηδούς πάνκηδες, ε, μία ξενέρα την τρως όπως και να ‘χεις (ιδίως με τα drums). Είναι επίσης αδικία γιατί ενώ το “Going nowhere fast” είναι ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟΣ δίσκος, το “Out of touch” παίζει να ‘ναι και η πιο αδιάφορη σύνθεση εκεί μέσα. Σ’ αντίθεση με το κομμάτι των Death που ανοίγει με drum roll Gene Hoglan για να μπει Η ατμοσφαιρική, αργόσυρτη riff-άρα με τα πλήκτρα να προσθέτουν ένα στοιχείο σχεδόν φουτουριστικό. Ε, και μετά κλασικό “Individual thought patterns”: το μπάσο του DiGiorgio να πρωταγωνιστεί ακόμα κι αν είναι μπάσο, η μία riff-άρα να διαδέχεται την άλλη, ακόμα και σχεδόν-τσιφτετέλια ακούμε και γενικά κλαίμε που αυτός ο τύπος πέθανε τόσο νέος -η μεγαλύτερη απώλεια στο metal λέω εγώ και πείτε με υπερβολικό.

  • Death
  • Satanic Surfers

0 voters

Κι επειδή λυπήθηκα δύο ήττες στη σειρά για αγαπημένες μου punk μπάντες, είπα να ρεφάρω μ’ αυτό στο τέλος. ΟΚ, το τραγούδι των Pain of Salvation δεν είναι κακό, και τα “Road salt” μου άρεσαν εμένα (ιδίως το πρώτο) κι ας ήταν σε άλλο στυλ. Αλλά, παιδιά (και ιδίως όσοι πρόκειται ν’ ακούσετε για πρώτη φορά το “Linoleum” των NOFX), προσοχή: εδώ δε μιλάμε απλά για ένα κομμάτι. Δε μιλάμε καν για το καλύτερο και πιο γνωστό τραγούδι των NOFX που αν δε σου κάνει κλικ σημαίνει ότι δεν αξίζει ν’ ασχοληθείς με την μπάντα περαιτέρω. Εδώ μιλάμε για (κατά την ταπεινή μου άποψη) τον ΟΡΙΣΜΟ του μελωδικού skate-punk, ό,τι τέλος πάντων, μπορεί να είναι το “War ensemble” για το thrash ή το “Transilvanian hunger” για το black. Ναι, αν ΔΕ σας κάνει κλικ, αν δε νιώσετε, αν δεν «πιάσετε» αυτήν τη μελαγχολική, μινόρε μελωδία της εισαγωγής (ποιας εισαγωγής; ΟΛΟ ΤΟ ΚΟΜΜΑΤΙ ΤΟ ΙΔΙΟ RIFF ΕΧΕΙ), τότε πολύ απλά το skate-punk δεν κάνει για εσάς. Εσείς χάνετε.

(Δε μιλάω καν για τα υπερηχητικά drums του Smelly που είναι τέρμα υποτιμημένος drummer, ούτε για τις ΥΠΟΔΕΙΓΜΑΤΙΚΕΣ αρμονίες στη φωνή-σήμα κατατεθέν αυτής της μουσικής, ούτε για το ότι το “Punk in drublic” έχει την καλύτερη παραγωγή σε punk δίσκο που έχω ακούσει στη ζωή μου. Πάντα ήθελα να πω μόνο ότι τα πρώτα δευτερόλεπτα του τραγουδιού πάντα μου έφερναν στο νου το “Prowler”.)

  • Pain of Salvation
  • NOFX

0 voters

3 Likes

Κοιταξε, κι εγω κοιμομουν. Εβαλα τωρα τα δυο τραγουδια των Thank You Scientist που ποσταρες και ειναι και τα δυο εξαιρετικα εως αριστουργηματικα.

Παρολα αυτα, μην τολμησεις και κανεις πολλ για το Psychopomp γιατι μονο ενα Psychopomp υπαρχει και ειναι ενα απο τα καλυτερα 100 τραγουδια ολων των εποχων, διχως καμια υπερβολη.

Δεν ησουν ο μονος, προπορευται, και δικαια. Κανενας Springsteen.

1 Like

Δύο δυάδες και ένα μεγάλο πολ…

και

Κράξτε όσο θέλετε, πότε δεν "κατάλαβα τους Meshuggah, συν ότι το down είναι ο πρώτος δίσκος τους που άκουσα\αγάπησα.

  • Sentenced
  • Meshuggah

0 voters

και

και εδώ δεν θα πάω κόντρα στην εφηβεία μου :crazy_face:

  • Paradise Lost
  • Muse

0 voters

Tώρα στο μεγάλο πολ (που πολύ πιθανών να έχει ξανά γίνει…σόρι)

  • Mercyful Fate
  • Blues Pills
  • Dio
  • Fleetwood Mac
  • Dirty Honey
  • Black Sabbath

0 voters

3 Likes

και ετουτη εδω η τσιγγανια ειναι ομορφια :slightly_smiling_face:

4 Likes

Είχε το The μπροστά για αυτό δεν το έβαλα…

πλάκα κάνω, μου διέφυγε :crazy_face:

Ξέχασα να τικάρω στο Show who voted, αλλά μικρή σημασία έχει.

1 Like

Sentenced διχως ανταγωνισμο, ουτε μενα μου αρεσουν οι Μεσουγκα, καθολου βασικα.

Και εννοειται Paradise Lost, ειναι απο τα καλυτερα τους τραγουδια. Γενικα.
Αν και αγαπω και το Mercy των Muse.

Τα 6 γυφτικα δεν τα εχω ακουσει (κανενα νομιζω) και βαριεμαι τωρα :stuck_out_tongue:

1 Like

κι αλλα που δεν ξερει ο Leper_Jesus

Gypsy -> Bear Ghost

Mercy -> IAMX, CocoRosie

Κοίτα, Κόκοροζι προτιμώ το πρώτο τους, να σου πω την αλήθεια.

1 Like

Ξέχασες ίσως το καλύτερο όλων…

6 Likes

Post-αρίστηκε παραπάνω το “Bleed” από Sentenced (το οποίο δεν είχα ακούσει ποτέ μου), και συνειδητοποίησα ότι το refrain του (η αρχή του, τέλος πάντων) είναι πανομοιότυπο με το refrain του “U + I R 1” των Satanic Surfers. Ήταν λες και έπρεπε να δικαιωθούν με κάποιον τρόπο οι τύποι, γιατί πιο πάνω είχαν την ατυχία να πέσουν πάνω στο “Out of touch” των Death. Λοιπόν, το δικό τους refrain (αν και πολύ μεταγενέστερο) όχι απλά είναι καλύτερο, αλλά γενικά το συγκεκριμένο κομμάτι είναι και το πιο αγαπημένο μου από αυτήν την μπάντα. Αξίζει να το ακούσει όποιος γούσταρε το “Bleed” των Sentenced -δεν παίζει να μην τον “πιάσει” η συγκεκριμένη μελωδία, κι έρχεται μόλις στο 0:38 του τραγουδιού.

Look Away

  • Deap Vally
  • Rival Sons
  • The Dear Hunter

0 voters

Πολυ ευκολη επιλογη για μενα. Deap Vally παιζει να ειναι το χειροτερο του (κατα τ’ αλλα καλου) δισκου, Rival sons ωραιοι αλλα ειναι κλειδωμενο TDH

1 Like

Memento Mori

Anathema – Το παλιό το καλό το peacevilleικό το ντεθντούμ. Καταραμένο νησί. Μαλάκα Ντάννυ.

Architects – Η ελπίδα κάποιου που αναγνωρίζει ότι τα πράγματα δεν θα καλυτερεύουν πάντα. A declaration of endlessness.-

Boris – Βαρύ, ασήκωτο sludge. Από εκείνες τις περιπτώσεις που κάτω από τη λασπουριά κάτι γυαλίζει.

Kamelot – Η σχέση μου με τη μπάντα οριακά φτάνει μέχρι Black Halo, σταματάω όσο είμαι μπροστά.

Lamb Of God – Κάθε φορά που γκρινιάζω για το ομότιτλο, θα έπρεπε κάποιος να μου πετάει στη μούρη τη στιγμή του wake up έτσι για τον αστερίσκο.

Παίζει να έχουν μείνει κάμποσα έξω (Moonspell σίγουρα πχ) αλλά ναι.

4 Likes

Νταξει ωραία και τα υπόλοιπα, αλλά το architects είναι κατάθεση ψυχής, το τελευταίο τραγούδι ενός υπερταλαντουχου νεαρού που ξέρει πως έρχεται το τέλος… και μόνο στη σκέψη ανατριχιαζω το πώς μπορεί να βιώσεις αυτή την κατάσταση… απορώ ακόμη και με την ικανότητα των υπολοίπων της μπάντας να ηχογραφήσουν κάτι τέτοιο…

Υ.Γ. το log επίσης μεγάλο έπος

1 Like