Sanctuary Σαλόνικα [24/9/2011] + Αθήνα [25/9/2011]

Ή Γαλάτη από το χωριό του Αστερίξ. Τον ψαρά θα έλεγα:P

Ναι, αλλά αυτός είχε μακρύ, ξανθό μουστάκι! Και βρωμάει ψαρίλα σαν Αβυσσαίος. Αλλά ομολογώ ότι δεν έφτασα τόσο κοντά στον κιθαρίστα για να εκφράσω άποψη για την οσμή του. Ίσως να ξέρει η ηρωική κοπέλα που του έδωσε φιλάκι στο μάγουλο!

ΑΧΑΧΧΑΧΑΧΑ εχτές το συζητάγαμε αυτό, μαζί σου ήταν;; Φόραγα μπλούζα Blind Guardian αν θυμάσαι και λέγαμε ότι μοιάζει και με τον μεταλλουργό από τον Αστερίξ, τον Αυτοματίξ αχαχαχαχαχ!!

[αχρηστη πληροφορια της ημερας]Δεν προλαβα την αρχη της συναυλιας,γιατι μπηκα στο χωρο προς το τελος του eden lies obscured,αλλα βλεπω τωρα videos στο youtube( http://www.youtube.com/watch?v=yPMJt_qGyUQ) και νομιζω οτι ακουγεται το ‘‘The mystic’s dream’’ της Loreena McKennitt οταν βγαινουν οι Sanctuary στη σκηνη 8) Καλη επιλογη:thumbup:[/αχρηστη πληροφορια της ημερας]

Αυτό ήτανε, και παραδόξως ισχύει απόλυτα ότι είπες, και μάλιστα το λατρεύω τόσο πολύ το τραγούδι, που ήμουν έτοιμος να με πάρουν τα ζουμιά πριν καν βγουν οι Sanctuary, στην σκέψη του κομματιού και τι με περιμένει… Αχχχχχχχχχχχχ. Ανατριχίλες.

εκει θα μαστε 8)

Χεχεχε! Όχι δεν ήταν με μένα! Αφού έμοιαζε τι να κάνουμε;)

Μία ακόμη αποθεωτική κριτική για το live των Sanctuary.

http://www.cosmo.gr/Entertainment/Mousiki/Synavlies/sanctuary-live-in-athens-25-9.1386450.html

Οι [B]DISHARMONY [/B]ήταν μια χαρά για opening act αν εξαιρέσεις τον ήχο… έφαγα ένα σκάλωμα πάντως, προσπαθούσα να θυμηθώ που τους ξέρω ενώ δεν είχα ακούσει κανένα κομμάτι τους μέχρι που τελικά θυμήθηκα ότι είχα πάρει ένα 7αρακι μιας death/black metal μπάντας με το ίδιο όνομα πίσω στο 1993 (από την Μολών Λαβέ!).

Στο κυρίως πιάτο της βραδιάς oι [B]SANCTUARY [/B]βγήκαν από την ναφθαλίνη 20 χρόνων αλλά όταν έχεις 2 δισκάρες στο ενεργητικό σου δεν γίνεται να μην τα καταφέρεις να κερδίσεις κόσμο (ακόμα και αυτούς που τους έμαθαν μετά τους Nevermore, σε κάθε άλλη περίπτωση θαμασταν 3 και ο κούκος), από την άλλη δεν συμμερίζομαι τον άκρατο ενθουσιασμό των περισσοτερων εδώ αφού και λαθη υπήρχαν και περίμενα να ακούσω και ένα νέο κόμματι, ίσως φταίει και το ότι από την αρχή δεν είδα με καλό μάτι το reunion, συνέχιζω να πιστεύω πχ ότι ειναι πισωγύρισμα για τον Warrel, μακάρι ο νέος δίσκος να βάλει τα πράγματα στη θέση τους…

Anyway μη με φάτε ε? :slight_smile:
κάποια βίντεακια από το live:
DISHARMONY ?[B][U]this possible lie[/U][/B]-
SANCTUARY ?[B][U]battle angels[/U][/B]-
SANCTUARY ?[B][U]animal magnetism[/U][/B]-

Να πω και εγω την γνωμη μου, αν και καθυστερημενα. Οι Disharmony που ανοιξαν, δεν με τρελαναν. Ηταν κακος ο ηχος και ακουγα πολυ βαβουρα. Ο τραγουδιστης ειχε αρκετα καλη φωνη παντως και με καλυτερο ηχο ισως με κραταγαν παραπανω. Η μουσικη τους ειχε σαφεις επιρροες απο Nevermore.

Και παμε στους Sanctuary. Πολυ καλη εμφανιση, με παθος, ο Warrel πολυ επικοινωνιακος και φαινοταν οτι γουσταρε τρελα. Ο Rutledge που ειναι μαζι με τον Warrel οι βασικοι συνθετες, εδειξε οτι παρα την απουσια τοσων χρονων απο την σκηνη, το 'χει ακομα και αυτο ηταν πολυ ευχαριστο. Ο Sheppard ορεξατος και φανερα πιωμα και ο Budbill πολυ καλη αποδοση χωρις να πιασω καποιο λαθος. Ο καινουριος κιθαριστας ο Brad Hull τρελη γαλατικη φατσα. Τα κομματια ηταν τα αναμενομενα, δεν επαιξαν καποιο καινουριο, αλλα δεν με χαλασε, ακουσα τις κομματαρες που τοσα χρονια ευχομουν να ακουσω live. Ο κοσμος πολυ εκδηλωτικος και γενικα ηταν ωραια η ατμοσφαιρα, αλλα μου την εσπασε λιγο αυτο το συνεχες crowd surfing. Γενικα δεν εχω προβλημα, καλη φαση, γινεται και ο χαμος, αλλα απο καποιο σημειο και μετα καποιοι το εκαναν για να το κανουν, ακομα και εκει που δεν κολλαγε και κατανταει σπαστικο. Και ο Brad Hull εβρισε και 2 ατομα που ανεβαιναν στην σκηνη συνεχεια. Αυτο που εγινε στο Taste Revenge παντως, με τοσο κοσμο πανω προσωπικα μου αρεσε, το κοινο ενα με την μπαντα και πολυ “παρτι” η ολη φαση. Η αποδοση της μπαντας πολυ καλη, υπηρχαν καποια λαθακια, αλλα γενικα μια χαρα. Και ολοι πολυ ορεξατοι. Και παμε στον Warrel. Στα πρωτα τραγουδια δεν εβγαζε τις ψιλες, καπως κρατιοταν, αλλα στην πορεια ανεβαινε και σε καποια κομματια απο την μεση και μετα ηταν φοβερος. Πολυ παθος, πωρωση, κινητικος, αλλα δεν ηταν και αψεγαδιαστος που ειπαν καποιοι. Ισως το οτι η μουσικη ηταν πιο δυνατα απο οτι επρεπε σε πολλα κομματια, ισως γενικα ο ηχος, δεν ηταν αψεγαδιαστα τα φωνητικα, πολλα ψιλα δεν ακουστηκαν ποτε. Σαν καλυτερες στιγμες της συναυλιας θα πω το σκυλοπωρωτικο Die For My Sins, το δυναμικο Battle Angels, το επικο The Mirror Black, το εκπληκτικο Future Tense και τα 2 του encore, που ειναι κομματαρες. Οχι οτι τα αλλα πηγαν πισω… Συνοψιζοντας πολυ καλη συναυλια, ενα απωθημενο λιγοτερο, πωρωση, χτυπημα, πολυαγαπημενες κομματαρες, ξυλο, ιδρωτας, heavy metal. Πανω απο ολα πωρωτικο heavy metal…

Μετα ειδαμε και την μπαντα πηραμε υπογραφες, βγαλαμε φωτο, τα ειπαμε και λιγο με καποιους. Προσωπικα περισσοτερο με τον Jim Sheppard, που ειναι μορφη και με τον Lenny Rutledge και με εφτιαξαν και οι 2 με οσα μου ειπαν για τον επομενο δισκο. Hail σε Elric, Deathakia, Kaiser, Savax και οσους αλλους συμφορουμιτες ειδα.

http://www.youtube.com/watch?v=Wp5CJM4uo84&feature=channel_video_title εδω.αυτος που προσκυναει τον Warrel!!!

Μελανό σημείο η μπουζουκοκατάσταση που επικράτησε στο “Taste Revenge”, με πολύ κόσμο να ανεβαίνει στη σκηνή, καθώς και οι χλωμές αντιδράσεις του κοινού πριν το encore.

http://www.rocking.gr/live/Sanctuary_live_se_Thessaloniki_kai_Athina_24-250911/10881/?fb_comment_id=fbc_10150403990858033_20021967_10150405747018033#f28637a794

μελανο σημειο το καλυτερο σημειο του live??? ο warrel ανεβασε τον κοσμο πανω… δεν ανεβηκαν μονοι τους… ,οχι και μπουζουκοκατασταση…ελεος… [-X

Ο Warrel δε μπορει να τους πει ‘‘ενταξει,τωρα κατεβειτε κατω’’,ντιρλα ηταν,τη καυλα του εκανε κι αυτος:p

Να πω κατι ομως πιο σοβαρα πανω σε αυτο.Μου το σχολιασε κι ο cynic μετα το λαιβ κι εκεινη τη στιγμη ημουν λιγο αλλου(I’LL!TAKE!YOU!DOWN!) για να με πειραξει κατι τετοιο αλλα καταλαβαινω οσους θετουν θεμα αισθητικης με αυτη την εικονα.Κανενα προβλημα με τα παιδια,τη καυλα τους κανανε και ηταν εμπειρια απλα ισως για καποιον που το βλεπει απο κατω να φαινεται λιγο κιτς το να αγκαλιαζονται τα μελη με πιτσιρικαδες η να βγαζουν φωτογραφιες και να δινουν φιλακια οι μεν στους δε την ωρα που παιζονται χεβιμεταλικοι υμνοι.Το ιδανικο για μενα θα ηταν να ανεβαινει το μισο Γκαγκαριν πανω και να κανει s/diving στα καπακια και να επικρατει ενας χαμος…τη καναν λιγο αρμενικη τα παιδια που ανεβηκαν και οντως ειχε μια δοση πανηγυριου που δεν αρμοζει παντου και παντα.Χωρις ιχνος κακιας αυτα,την ωρα που γινοταν το λαιβ δε χαλαστηκα απο τιποτα.

Βασικα εκεινη την ωρα ουτε εγω πολυενιωθα, αλλα γουσταρα με την φαση, το heavy metal σαν ενα μεγαλο παρτι πωρωσης.

Ιδανική κατάσταση όντως! Πάντως δεν με χάλασε καθόλου ότι έγινε ούτε και τα crown surfing! Ίσα ίσα!

Συγκίνηση, απωθημενο και ίσως η πιο πορωτική συναυλία που εχω δει. Είμαι 33 χρονων και ήμουν αγκαλια με τον αδερφό μου που ειναι 41 και ήταν πρώτη γραμμή τότε στο Αngela (εγω από επαρχία τότε 12 χρονων δεν υπήρχε περίπτωση!!!) Και την γυναίκα μου. Μόνο και μόνο που ξανανιώσαμε παιδιά και καταλάβαμε για μια ακόμα φορά γιατί γουσταρουμε αυτη τη μουσική (που δεν περιγραφεται με λόγια) ευχαριστούμε τους Sanctuary!!!

Ακριβώς αυτό ήθελα να αναφέρω. Πραγματικά ένα (99,99% το καλύτερο) από τα καλύτερα μέρη του λάιβ. Ήμουν και εγώ πάνω στο Taste Revenge και μπορώ απλά να το πω εμπειρία, τι μπουζοκοκατάσταση και βλακείες, ένα μεγάλο πάρτυ ήταν που ο κόσμος έδειχνε την αγάπη του για το τεράστιο αυτό συγκρότημα και το συγκρότημα ανταπέδιδε την αγάπη του κόσμου, εγώ αυτό πιστεύω…

Είναι όντως κάπως ακραίος ο χαρακτηρισμός “μπουζουκοκατάσταση”. Σε λίγο θα μας πουν ότι έδωσαν και παραγγελιές ναουμ. Απλώς το συγκρότημα ήθελε να ενωθεί κατά κάποιο τρόπο με τον κόσμο, για να γιορτάσει αυτή την εμφάνιση. Δε νομίζω ότι ήταν αρνητικό αυτό. Είναι από τις λίγες συναυλίες που όχι μόνο πέρασαν όλοι καλά, αλλά βγήκε και τόσο συναίσθημα και συγκίνηση, και για τους νέους αλλά και για τους μεγαλύτερους.
Ελπίζω στους Cathedral πάντως να τιμήσει ο κόσμος το live, γιατί είναι και αυτοί πραγματικά μεγάλη μπάντα. Τα λέμε το Σάββατο.

καλά ας κάνει ο φίλος μια βόλτα σε κανένα hardcore λαιβάκι να δούμε αν είναι μπουζουκοκατάσταση :wink:

Πες τα ρε 'συ με τον καθέναν που έχουμε μπλέξει να πούμε, χαλάει με τα review του και την εικόνα του λάιβ, Rotting Christ εχει δει που ανεβαίνουν 40-50 άτομα στη σκηνή;;