Sanctuary@Gagarin 205 21/7/2017

μακάρι να έρθει στα ίσια του… γιατι τον έχω προλάβει απο τα 90ς σε καλη κατάστα και είναι κρίμα κάπως… απο την αλλη sorry αλλά φερνει ΑΡΚΕΤΑ σε Nevermore… παρά τον οτι δεν είναι ο λούμιδης στην κιθάρα, ο οποίος προς τα τελευταία το είχε κουράσει και λίγο…

1 Like

Και Roth και Schenker και Savatage, μιλάμε για μεγάλη ταύτιση απόψεων! Μέχρι και τη μεγάλη αλήθεια ότι ο Mick Mars είναι υποτιμημένος κιθαρίστας τόλμησε να πει ο θεούλης :grinning:

Το setlist που λες δεν το είχα κοιτάξει και τσέκαρα τώρα κάτι πρόσφατες ημερομηνίες. Όντως το βάρος πέφτει στο “The year the sun died”, αλλά φαντάζομαι ότι τα παλιά δεν είναι και τόσο στα μέτρα του Dane. Παρόλα αυτά, μιλάμε για setlist των 10 κομματιών, δηλαδή λιγότερο από μία ώρα κι αυτό λογικά οφείλεται στο ότι έπαιξαν σε φεστιβάλ που δε θα ήταν το πρώτο όνομα. Στο Gagarin δε θα παίξουν 10 κομμάτια, τι διάολο! Οπότε μπορεί να τιμήσουν περισσότερο το παρελθόν.

Εγώ θα περιμένω τελικά να δω ανταπόκριση από Αθήνα πριν αγοράσω εισιτήριο.

Όσο για τη μεγάλη εκτίμηση που έχω στο TYTSD, είναι ίσως και γιατί ανακάλυψα το “Into the mirror black” σχετικά αργά - στα 25 μου; Δε μεγάλωσα μαζί του και για κάποιο λόγο δεν κόλλησα τόσο, οπότε το TYTSD δεν ήταν χαμένο εκ των προτέρων σε οποιαδήποτε σύγκριση. Αλλά ακόμα κι αν δεν αγγίξουμε τα κλασικά ιερά albums αυτής της μουσικής, στα δικά μου αυτιά το TYTSD είναι η καλύτερη δουλειά παλιάς μπάντας κλασικού-αλλά-όχι-ρετρο-καρικατούρας metal των τελευταίων 2-3 χρόνων μαζί με την τελευταία δουλειά των Armored Saint. Αλλά εγώ ακούω πια λίγα albums κάθε χρόνο, οπότε μπορεί να έχω χάσει κάτι… :slight_smile:

Ναι με αυτή. Δεν περιμένουμε τώρα να το μάθουμε πως δεν μπορεί να τραγουδίσει πια όπως πριν.

Αχιλλέα, είδα Dane πριν κανα χρόνο στο Αγρίνιο (:stuck_out_tongue:) που έκανε την περιοδεία με τους Βραζιλιάνους και παίζανε όλο το Dead Heart και ήταν αξιοπρεπής. Δεν μπορεί να τραγουδήσει όπως πριν 10 χρόνια πόσο μάλλον όπως πριν 30, αλλά ήταν αξιοπρεπής. Τους Sanctuary τους είδα και το 2011 και το 2015 Και την δεύτερη φορά που είχαν παίξει και τραγούδια από το TYTSD ήταν ακόμα καλύτεροι, αλλά με αρκετά λιγότερο κόσμο.

setlist

[details=Summary] 2011
Eden Lies Obscured
Die For My Sins
Battle Angels
Seasons Of Destruction
White Rabbit (Jefferson Airplane cover)
The Mirror Black
Sanctuary
Future Tense
One More Murder
Soldiers Of Steel
Animal Magnetism (Scorpions cover)
Termination Force
Veil Of Disguise

Encore:
Long Since Dark
Taste Revenge

2015
Arise And Purify
Let The Serpent Follow Me
Seasons Of Destruction
Die For My Sins
White Rabbit (διασκευή Jefferson Airplane)
The Mirror Black
Battle Angels
Exitium (Anthem Of The Leaving)
The Year The Sun Died
Question Existence Fading
Frozen
Soldiers Of Steel
Sanctuary
Future Tense

Encore:
Taste Revenge [/details]

2 Likes

Aχιλλεα ισχυει αυτο που λες περι TYTSD. Μπορει για μενα να μην εφτασε τα 2 πρωτα, αλλα ηταν τουλαχιστον αξιοπρεπες.

2 Likes

Ωραίος, ευχαριστώ για τα setlists! Δεδομένου ότι το 2011 δεν είχε κυκλοφορήσει ακόμα το TYTSD, μπορούμε να περιμένουμε κάτι παρόμοιο με αυτά που έπαιξαν το 2015, όπου η κατανομή των κομματιών - τουλάχιστον σε εμένα - φαίνεται αναμενόμενη.

Από το TYTSD, το ομώνυμο και το Exitium είναι συγκλονιστικά και δε θα έπρεπε να λείπουν. Από εκεί και πέρα, ας κάνουν ότι θέλουν :slight_smile:

2 Likes

τι να πώ θα αποφύγω, έχει κάτι αρκετα πιο ενδιαφέρον για τα γούστα μου έκεινη τη μέρα. Καλός, χρυσός και πολυ ξηγημένος ο Warrel, αλλά … θυμάμαι που τον είχα δει με φίλους τελευταία Nevermore και μας έλεγε οτι θα έκανε μαθήματα να ξαναστήσει τη φωνη του για να μπορεί να τα πεί, αλλά οταν τον είδαμε …δεν. Αξιοπρεπής VS γαμώ είναι πιο πολύ απο ένα τσιγαρο δρόμος.

εγώ πάντως ψήνομαι για κρύες μπύρες και καλό αμερικάνικο μέταλο με γαμηστερό support…

Πως σας φανήκανε? Ανιση εμφάνιση. Δεν ειναι πολύ δεμενα τα νεα μελη ακομα αν και ειναι πολυ καλοι παιχτες! Ο Warrel αξιοπρεπης στα παλια, ενω στα πιο χαμηλα καινουργια δινει ρεστα με την γεματη φωνη του. Ο Budbill καταπληκτικος. Την αρχη του Eden lies obscured την εκανε να ακουγεται σαν τα κανονια της Αποκαλυψης. Καλα περασα παντως. Σε καποια καλυτερα, σε καποια καπως meh. Οτι περιμενα πανω κατω

Είχε κόσμο ;

Μπα. 300 ατομα κ σχετικα ψοφια. Βετερανοι ψευτοπαθιασμενοι γεροντες σαν εμενα κ λιγοι μετριοπαθεις νεοτεροι :stuck_out_tongue:

Λογικό, πρόπερσι είχε περισσότερο και ήταν πολύ καλοί

1 Like

Και του χρόνου βγάζουν νέο δίσκο και πιθανά να ξαναέρθουν. Πάντως μέσα στο καλοκαίρι για modu/κυτταρο/AN και βαριά ήταν.

Λογικα θα ειναι λογω διοργανωτη και ενοικιου του venue ο λογος που παιζουν παντα στο γκαγκαριν

καλά 21, είχε πολλά events, οπότε ίσως δεν έπαιζε… αλλά ποιος ξέρει, παντως και την περασμενη φορά 500-600 είχε. Το σκοτώνουν λίγο ερχόμενοι κάθε λίγο.

οπως ειχα πει και σε ενα αλλο θρεντ οταν ανακοινωθηκε το λαιβ,η επισκεψη τους αυτη ειναι πραγματικα ασκοπη…χωρις να εχουν νεα κυκλοφορια (δεν μετραω το inception σαν κυκλοφορια αλλα ακομα και αν το θεωρησει κανεις δεν ακουστηκαν στο λαιβ κανενα απο τα δυο ακυκλοφορητα κομματια τους που υπηρχαν εκει)…
εγω προσωπικα περασα πολυ ωραια,ο γουορελ ηταν πολυ καλυτερος απο εκεινη τη σολο dead heart περιοδεια του πριν απο 2 χρονια.
η απουσια του σεπαρντ φανηκε παρα πολυ…

το 11 ητανε και το καλυτερο live.δε τους ξαναειδα μετα.νομιζω σημερα φανηκε.καλυτερα να νοικιασει και ενα σπιτι εδω να ερχεται καθε χρονο.πιστευω πιο πολυ εγινε για να προμοταριστει το σαπορτ παρα για τους sanctuary.

Στον Ελλησποντο ΠΟΛΛΑ χρονια πρίν ήταν.

Μεγαλη μορφη

3 Likes

Τα metal live έτσι κι αλλιώς δεν ήταν ποτέ θελκτικά για τους “τουρίστες”, πόσο μάλλον από ένα συγκρότημα που δεν συγκαταλέγεται στα πολυδιαφημισμένα. Ο άνθρωπος πρέπει να είναι όντως (παλιός?) fan.
Βέβαια, μετά τον μεταλλά Φοίβο, τίποτε δεν πρέπει να μας εντυπωσιάζει!

1 Like

Ένα λάιβ είναι άσκοπο επειδή η μπάντα δεν έχει νεο υλικό; Δισκογραφική έχεις φίλε;