Savatage

Όταν ήρθε η ώρα για το τέλος των Sentenced, το έκαναν με το κεφάλι ΨΗΛΑ και μια λαιβάρα και το end of the road τελευταίο κομμάτι και “see you in hell” και η κιθάρα του Tenkula να ΚΛΑΙΕΙ και ενώ όλο το κοινό χτυπάει παλαμάκια και χτυπιέται και πέφτουν χαρτάκια και γίνεται ο χαμός, είναι μια κοπέλα εκεί στο 4:37 που απλά κάθεται βουρκωμένη και στραβοκαταπίνει και σφίγγεται η ψυχή μου όποτε το βλέπω.

https://www.youtube.com/watch?v=MWB6EUEEOuA&t=4m[details=Summary]This text will be hidden[/details]

Δεν είμαι οφφτόπικ, άκουσα δισκογραφία Savatage στις γιορτές και ήμουν μέσα στα νεύρα και είναι τόσο κρίμα γαμώ τη μπαναγία που μια τέτοια μπαντάρα δεν είχε ένα τέτοιο τέλος, να κλαίει ο κόσμος σε ένα τελευταίο λάιβ.

Μαλάκα χοντρέ. Μαλάκα, ΗΛΙΘΙΕ, Paul O’Neill.

3 Likes

@disconnect νομίζω πως αυτό απαντάει στο ποστ σου

Trans-Siberian Orchestra Grossed $56.9 Million in Ticket Sales in Just Six Weeks

Εντυπωσιακοτατο !

Δεν καταλαβαινω πώς αυτο απανταει στο ποστ μου, δε ρωτησα γιατι συνεχιζουν με tso και οχι με savatage, οτι ΓΑΜΙΟΥΝΤΑΙ ειπα που αυτη η μπανταρα δεν ειχε το τελος που της αξιζε

Απαντάει στο ότι δεν είχαν ούτε το μουσικό ενδιαφέρον για τους Savatage (γνωστό αυτό) αλλα δεν είχαν ούτε και το οικονομικό κίνητρο.

Νομίζω πως και το Wacken απέδειξε πως και το κοινό που θέλει ένα αποχαιρετιστήριο Λάιβ τους ήταν περιορισμένο.

1 Like

Εξακολουθω να μην καταλαβαινω τι σχεση εχουν αυτα που γραφεις με το ποστ μου, το αποχαιρετιστηριο λαιβ επρεπε να γινει 10+ χρονια πριν και οχι λαιβ-τυρακι για τους tso. Καλα κανουν και τα κονομανε και συνεχιζουν με tso γιατι ο χοντρος ελεγε οτι οι savatage του χρωστουσαν λεφτα και τετοια, αλλα πρωτον ας σταματησει να βρισκει ξεχασμενα ριφφς του κρισσ και να βγαζει δισκους με ασπρες κιθαρες στο εξωφυλλο και κυριως στα λαιβ των tso ας μην πουλανε 25€ τα μπλουζακια με λογκο savatage, γαμω τη μπαναγια του πολ ο νηλ.

tl;dr, τους ξέρω τους λόγους που δε συνεχίζουν οι savatage και βγάζουν εκατομμύρια οι tso, είπα “κρίμα που η μπαντάρα δεν είχε το τέλος που της άξιζε”, όλα τα άλλα είναι περιττά εκτός αν διαφωνείς σε αυτό που γράφω στα εισαγωγικά.

1 Like

Του Oliva πώς γίνεται να του χρωστάνε οι Savatage, ο… εαυτός του του χρωστάει; Θα μας τρελάνει ο τύπος;

Επίσης, δεν κατάλαβα αυτό για το Wacken. Δεν είχε κόσμο / ανταπόκριση το όλο εγχείρημα; Είδα κάτι αποσπάσματα αλλά επειδή με χαλάει η φάση όταν μπλέκεται η TSO, δεν ασχολούμαι.

Το “momentum” για έναν αποχαιρετισμό αντάξιο του ονόματος (για μένα δεύτεροι πίσω μόνο από τους Maiden - αν και προφανώς δεν περιμένω κανέναν να συμμερίζεται αυτή την άποψη) πια χάθηκε. Ακόμα και στην Ελλάδα που υπήρχε λαός έχουν περάσει χρόνια και οι νεότερες γενιές τους έχουν προσπεράσει.

Κρίμα… Ακούς και δίσκους χωρίς τον Criss - π.χ το Poets and Madmen - και ακόμα μετά από 15 χρόνια λες “τι δισκάρα κι αυτή”, να μη μιλήσουμε για μέχρι το 1993. Εννοείται ότι οι προσωπικές τους δουλειές μετά τη “διάλυση” είναι θλιβερά κατώτερες σε σχέση με οτιδήποτε κυκλοφόρησε κάτω από το όνομα Savatage.

Σκεφτόμενος εγωιστικά, θα ήθελα έναν αποχαιρετισμό με 1-2 απλά λάιβ στην Αθήνα. Ένα Gagarin 2 βραδιές το γεμίζουν, ακόμα και τώρα. Oliva-Stevens-Caffery-Middleton-Pitrelli-Plate (και γιατί όχι και Wacholz). 2 βραδιές χωρίς ορχήστρες και αηδίες, μόνο ιδρώτας και metal. Και μετά αντίο. Προφανώς δε θα μπούνε μέσα, αλλά προφανώς και δε θα βγάλουν ούτε το 1/10 από αυτά που βγάζουν κάθε φορά με την TSO. Αλλά να το κάνουν για την υστεροφημία τους, για την καύλα.

Αλλά εγώ σκέφτομαι σαν οπαδός κι αυτοί (δηλαδή ο γαμημένος Paul O’Neill) πολύ που χέστηκαν. Οπότε ας βρίζουμε όλοι για την μπάντα-που-έπρεπε-να-γίνει-τεράστια-και-δεν-έγινε.

Δυστυχώς έτσι είναι η νοοτροπία αρκετών Αμερικανών . Όσα λεφτά και να έχει βγάλει με τους TSO απλά δεν φτάνουν

Οι savatage πέθαναν μαζί με τον Κρις

Η εκμετάλλευση της μνήμης του Κρις και του ονόματος των Savatage όπως σωστά λέει και ο disconnect/bastard , καλά κρατεί

Αν το μουσικό ενδιαφέρον του Τζον είναι rock covers του Μοτσαρτ, του Μπετοβεν και λοιπών γιγάντων και χριστουγεννιάτικες ιστορίες - ροκ όπερες , καλώς…Δεν μπορώ να τον κρίνω είναι τρομερές δουλειές εξάλλου

αλλά wake of magellan / dead winter dead / poets & madmen που είναι παρόμοιου ύφους , δεν έχει συνθέσει

ΥΓ: το να μην μπορώ να δω την αγαπημένη μου μπάντα επειδή δεν γουστάρουν, πονάει πως να το κάνεις.

Πικρή ιστορία…δεν θέλω να το σκέφτομαι πλέον…είναι κρίμα πραγματικά, ο Caffery και ο Stevens το θέλουν όσο και εμείς… ααα ρε χοντρέ…αα ρε ΠΟΥΣΤΗ ο’νιλ…

προφανως του Χοντρου δεν του λειπουν οι Savatage , ουτε νιωθει οτι χρειαζεται να πει αντιο για να κλεισει ο κυκλος .

Οπως λες και εσυ χρησιμοποιει ακομα ξεχασμενα riffs του αδικοχαμενου αδερφου του και μεσω των TSO εξαργυρωνει και το ονομα των Savatage στους οποιους καυλωμενους οπαδους υπαρχουν αφου πουλαει μπλουζακια κτλ .

Δεν ειναι ιδια φαση με τους Sentenced που αναφερεις πιο πανω. Εκεινοι το τελειωσαν οταν ηθελαν, ειπαν αντιο δεν ξανα χρησιμοποιησαν το ονομα της μπαντας για να “κερδισουν” κατι . Μετα εφυγε και απο την ζωη ο Tenkula …

Αρα κατα μια εννοια αυτο που λεει o @Alejandro.m απανταει στπ Post σου.

Αλλη περιπτωση που δεν ειπαν ποτε αντιο ειναι οι Pantera και ας λειπει ο Dimebag. Αν ειχαν καλυτερες σχεσεις οι Vinnie Paul - Anselmo ισως να ειχε γινει μια “γιορτη” - ενα αντιο και στο κορυφαιο αυτο γκρουπ , αλλά και στον Dimebag.

Δεν ξερω αν διαφωνεις καπου ή εγω το βλεπω πιο ψυχρα.

Ακριβώς αυτό είπα, ότι ζηλεύω το τέλος που είχαν οι μεν και δεν είχαν οι δε. Και ότι γαμιέται ο χοντρός, για τους λόγους που λες κι εσύ. Συμφωνούμε.

απλα κατα καποιο τροπο δεν εχουν ακομα τελειωσει οι Savatage εστω και εχουν το καμουφλαζ των TSO.

πανω κατω τους ιδιους μουσικους εχουν και εχουν και πολλα κοινα μουσικα στοιχεια.

Βεβαια καταλαβαινω απολυτα τι εννοεις . Ακομα και ενα Live να εδιναν πχ στη Γερμανια (επειδη τεραστιο ονομα δεν ειναι σε ολο το κοσμο και θα τους αξιζε να εχουν δικο τους κοινο απο κατω και μαλιστα πολυπληθες) θα ηταν υπεροχη φαση.

Απλα η μεταγενεστερη χρησιμοποιηση ιδεων , μελων των Savatage και μουσικων του Criss απο τους TSO αν ειχε προηγηθει ενα τετοιο απoχαιρετιστηριο Live ισως να το εκανε υπερβολικα σιχαμενο !

Pantera τέλος, δυστυχώς.-

πέθανε ο Paul O’neil λέει…

Νιώθω λίγο ένοχος μετά τις χιλιάδες κατάρες που του είχαμε ρίξει στο Wacken, σίγουρα προσέφερε πολλά κάποια περίοδο στη μπάντα τι να πεις…

Κρίμα, μόλις το διάβασα και έπαθα ένα σοκ. Ήταν παραγωγός σε ένα από τα καλύτερα albums όλων των εποχών…

Τωρα ισως γινει ριγιουνιον.

Ήταν η πρώτη μου σκέψη αλλά είπα να μην την πω δυνατά λόγω της μέρας :stuck_out_tongue:

2 Likes

Ναι γιατί μόνο ο O’Neil δεν ήθελε…ο χοντρός είναι ψημένος θέλετε να μου πείτε

Έχω την αίσθηση ότι το προετοιμάζει σιγά σιγά. Βέβαια χέστηκε για να είμαστε ειλικρινής, τα λεφτά που βγάζει από τους TSO δεν θα τα βγάλει ούτε σε 2 ζωές με τους Savatage…

Δεν ξέρω, μακάρι, αλλά μου φαίνεται δύσκολο όσο είναι ενεργοί οι TSO

1 Like