Savatage

Ε τι αντιστοιχο να βρουμε, αφου μετα διαλυθηκαν :stuck_out_tongue:.

4 Likes

κατά καιρούς πιάνει το αυτί μου σε μεμονωμένα κομμάτια, αρκετές μπάντες με μπόλικο Savatage vibe. Άλλοτε στα φωνητικά άλλοτε στο παίξιμο

έχουν επηρεάσει άπειρους μουσικούς, τελικά

Δεν ειχε καμια ατυχια για μενα προσωπικα το Handful Of Rain, ανετα απο τους αγαπημενους μου δισκους, και αισθητικα, και μουσικα, και με καθε τροπο. Πολυς πονος μεσα σε αυτο το δισκο, ποτε δεν καταλαβα πως γινεται να υπαρχει εστω και μια ψυχη που να συγκινειται με τη μουσικη των Savatage και να μη λυγιζει οταν ακουει τα τραγουδια του HOR.

Ολα γουστα ειναι, για μενα η περιοδος με Zak Stevens ειναι μακραν η αγαπημενη μου, και τα 3 αγαπημενα μου Savatage ablums ειναι κατα σειρα (μαλλον) τα :

Wake Of Magellan
Edge Of Thorns
Handful Of Rain

απο κοντα ακολουθουν

Gutter Ballet
Streets
Hall Of The Mountain King

και μετα

Dead Winter Dead
Poets And Madmen

τα υπολοιπα χμμμμ…οκ ας μπουν με οποια σειρα ας θελουν, δεν τα ακουω ποτέ πλεον.

2 Likes

Ε είναι κατώτερο από το Edge… πως να το κάνουμε. Αλλά όπως είδες είπα οτι γαμάει. Δεν είναι για μένα όμως στην 5άδα μου, ίσως να έμπαινε οριακά ανάλογα την μέρα, την ώρα κτλ

  1. Gutter Ballet
  2. Hall Of The Mountain King
  3. Εdge Of Thorns
  4. Dead Winter Dead
  5. Sirens κατά κύριο λόγο θα μπορούσε όμως να είναι και το Streets αλλά και το Handful ίσως και το Wake τώρα που το σκέφτομαι
1 Like

Zak Stevens πιο generic πεθαίνεις, παρόλαυτα η μαγεία των Savatage τον παρέσυρε όπως και εμάς δλδ με το Edge of Thorns πρώτα απ όλα, τα υπόλοιπα είναι λίγο άνισα σε γενικές γραμμές αλλά η μαγεία τους είναι σε όλα παρόν και είναι αρκετή να μοιράσει ανατριχίλες.

lol ρε…πες μου πως τρολάρεις

:stuck_out_tongue: Γιατί βρε? Αφού είναι κουραστικός μέχρι αηδίας, και εγώ να τραγουδούσα στο Edge of Thorns τα ίδια θα λέγαμε, τι να κάνουμε τώρα. Το έχω συνηθίσει εννοείται και δεν με ενοχλεί πλέον τόσο, αλλά δεν μπορώ να το αγνοήσω. Όπως επίσης και αρκετά “πιο generic πεθαίνεις” riffs καθώς και τις “μπαλάντες” που υπό άλλες συνθήκες και χωρίς το όνομα Savatage ούτε που θα τις θυμόταν κανείς μετά το πρώτο άκουσμα. Αλλά η μαγεία των Savatage είναι αυτή για μένα, να ακούς μετριότητα και να ανατριχιάζεις :slight_smile:

Κάτι έγινε εκεί στις αρχές των '90s και σε ζόρισε εσένα @matia :grin:!

1 Like

Ναι ενηλικιώθηκα!!

Όχι και κουραστικός ο Stevens. Αν σε κουράζουν γενικά αυτές οι φωνές οκ το καταλαβαίνω αλλά είναι δικό σου θέμα αυτό. Αλλά το να φτάσουμε να λέμε τζενέρικ τον Zak απαιτεί ένα τεράστιο άλμα λογικής το οποίο προσωπικά δεν είμαι διατεθειμένος να ακολουθήσω για κανένα λόγο

2 Likes

Διαφωνώ εντελώς με τον όρο generic, προφανώς όμως η φωνή του δεν είναι όσο ιδιαίτερη είναι του Oliva, αλλά βγάζει μια ζεστασιά και ένα συναίσθημα που δεν μπορείς να το πεις generic!
Προφανώς τον ανέβασαν οι υπόλοιποι, αλλά και αυτός με την σειρά του ανέβασε τις πιο “μέτριες” στιγμές με την φωνή του.

2 Likes

https://www.youtube.com/watch?v=jXEkJGFDtJo

Ζεστασιά.

Ο Oliva είναι ο Oliva. Και κάλαντα να τραγουδήσει θα ανατριχιάσεις. Από εκεί και πέρα ο Jon με τον Zak έχουν εντελώς διαφορετική φωνή και δεν υπάρχει καν λόγος να μπαίνουμε σε συγκρίσεις. It is what it is. Μην κάτσω τώρα να απαριθμώ μεγάλες ερμηνείες του Stevens γιατί είναι πάααρα πολλές και επίσης είμαι στη δουλειά και θα μου έρθει όρεξη να βάλω πάλι Savatage και να πιω μπύρες και δεν γίνεται

5 Likes

Δεν είναι ζωή αυτή ρε φίλε!!

4 Likes

Κοίτα, από τον χαρισματικό oliva και το πάθος του ξεπέφτεις στον Zak ο οποίος μπορεί να έχει γλυκιά φωνή αλλά οι Savatage δεν παίζουν μόνο μπαλάντες. Έχει τα ups και τα downs του ο Ζακ, σε ένα δίσκο όπως το Edge τα downs του χτυπάνε άσχημα γιατί οι υπόλοιποι ζωγραφίζουν. Στις μπαλάντες που είναι GENERIC η φωνή του τις ανεβάζει, συμφωνώ. Όπως και να χει η μαγεία των Savatage είναι διάχυτη παντού στα άλμπουμ τους, ότι και να λέμε είναι λεπτομέρειες…

Άσχετο αλλά ακόμη δεν έχω τσεκάρει Jon Oliva’s Pain, ντροπή μου :frowning:

@chinaski Πάρε με 0% ρε, τόσες μέρες μοναστηριακές θα πάθεις τπτ :stuck_out_tongue:

2 Likes

Savatage και μπύρες ;;; ΟΥΤΕ ΣΤΟΝ ΕΧΘΡΟ ΣΟΥ φίλε μου :grin:

2 Likes

Μην ανησυχείς ρε, κακό σκυλί ψόφο δεν έχει. Η μέρα που θα πιώ μπύρα με 0% δεν θα έρθει ποτέ για εμένα. Μπορεί να μου κόψει κάποτε κάποιος γιατρός το αλκοόλ αλλά τέτοια φλωριά δεν θα κάνω ποτέ.

ahaha τότε πιες με normal ποσοστό, σαν 0% θα σου φανεί μετά από τα μοναστηριακά όργια!!

Ρε πλάκα κάνω με τις “μοναστηριακές”. Από το ράφι του ΣΜ με τις προσφορές ψωνίζω. Κυρίως την γνωστή και ως “μπύρα της οικοδομής” πίνω.

Νόμιζα ότι τα είχα διαβάσει όλα σε αυτό το φόρουμ αλλά κάθε φορά το πράγμα πηγαίνει όλο και παραπέρα, καλή φάση.

Ξέρω ότι θα το μετανιώσω που θα το ρωτήσω, αλλά έτσι από περιέργεια, ποιες είναι οι “ΤΖΕΝΕΡΙΚ μπαλάντες” που έχουν οι Savatage; Edit, μην πεις τελικά, το μετάνιωσα, θα διαβάσω για κανένα miles away και δε θα το αντέξω :")

Γενικά ακούω πολλά για τους Savatage που μου προκαλούν γνήσια απορία, πχ αυτό με το Handful of Rain, για το Poets που πολλοί το λένε το χειρότερό τους κι εγώ ρωτάω αν έβαλαν να το ακούσουν ποτέ, και τέτοια, κατανοητά μέχρι ένα βαθμό ρε παιδί μου, στη σφαίρα του συζητήσιμου ας πούμε. Το “ξεπεσμός με τον κουραστικό Stevens και την φλατ ερμηνεία του στις τζενέρικ μπαλάντες και στο Edge of Thorns που κι εμένα να έβαζες έτσι θα τα έλεγα” ομολογώ ότι δεν το είχα ξανακούσει. Ούτε κάτι που να το πλησιάζει δηλαδή.

Δικαίωμά σου και του καθενός προφανώς, εδώ ο άλλος είπε ότι οι Maiden παίζουν “λάιτ μέταλ” και δεν έπεσε ο σέρβερ από το σοκ, ποιος Stevens τώρα.

3 Likes