Saw Vs Hostel: H μάχη της βίας

Εγώ λέω Σο δαγκωτό!!

Saw γιατί έχει μια λογική. Αρρωστημένη μεν, αλλά λογική. Σχεδόν συμπάθησα τον John aka Jigsaw . Το 4 τοχει δει κανείς ? Το περιμένω σε dvd.

Στην εναρκτήρια σκηνή του 4 με το νεκροτομείο ακόμη κι ο πιο τρελός θριλεράκιας τα παίζει… Το σκατό στην κάλτσα!:-s

hostel εννοειται!

Hostel too.Οταν εβλεπα το Saw πηγα να κοιμηθω απο βαρεμαρα.[-X

Το Saw γιατι ειναι σπλατερ για πολυ ωρα, οχι για 10 λεπτα στο τελος και το υπολοιπο τσοντα ξερω γω.:roll:

Με μεγάλη ευκολία Saw. Στο πρώτο Hostel σκυλοβαρέθηκα την ζωή μου και έλεγα ‘‘αμάν, πότε επιτέλους θα τελειώσει αυτή η μούφα να ησυχάσουμε’’, και ούτε κάν μπαίνω στον κόπο να δω το δεύτερο.

Με μεγάλη ευκολία…

…κανένα

καταρχας υπαρχουν εργα εκει εξω που τα 2 αυτα δεν πιανουν μια μπροστα τους.

τωρα αν πρεπει απλως να κανουμε μια συγκριση μεταξυ αυτων των 2

το Ηostel ειναι απλως μια ταινια,χωρις σεναριο,ηθοποιια,σκηνοθεσια, η οποια εχει σκοπο να δειξει 3-4 σοκαριστικες σκηνες.στο πρωτο δεν υπηρχε καμια,στο δευτερο η πιο “καλη” σκηνη απο θεμα splatter ηταν αυτη του τελους η οποια διακωμοδηστηκε.

στο saw το πρωτο υπηρχε μια δοση πρωτοτυπιας σαν σεναριο,αλλα καμια σοκαριστικη σκηνη.
στα υπολοιπα εγινε αυτοσκοπος να δειξουν πιο σοκαριστικες σκηνες,και ανατρεπτικο φιναλε,αλλα χασανε την ουσια.υπηρχαν καποιες πετυχημενες σπλατερ σκηνες,αλλα το αφελες σεναριο και οι αχαροι ηθοποιοι καταστρεφουνε το ολο αποτελεσμα.

προσωπικα παντα ολα αυτα

παντως αν μιλαμε για σπλατερ σκηνες,οπως ειπα και στην αρχη,υπαρχουν πολυ πιο αρρωστημενες ταινιες απο αυτες.και σαν σεναριο και σαν σπλαττερ!!

το πρώτο saw είχε ένα Α ενδιαφέρον. ήταν κ καλοστημένο. άρα οκ

τα χόστελ κ τα υπόλοιπα saw είναι πανάθλια. μην ασχολείστε

Επιτέλους συμφωνώ μαζί σου για σινεμά.

Of course SAW…Αν και οσο βγαινουν κι αλλα με χαλαει…Αλλα δεν ειναι τοσο μαλακια οσο το Hostel…

Το πρωτο Saw ειχε κατι να πει!Τα υπολοιπα τα θεωρω κατωτερα του μετριου…
Για το Hostel τι να πουμε…μονο τα γκομενακια που παιζουν αξιζουν σε αυτη την ταινια!

Οσο για το σπλατερ που εχουν αυτες οι ταινιες…αν δεν εχεις δει αλλες σου φαινετε υπερβολικο!Προσωπικα εχοντας δει παρα πολλες ταινιες τετοιου ειδους μπορω να πω οτι σε κλιμακα σπλατερ μεχρι το 10 αυτα πιανουν με το ζορι τη βαση!

Saw,γιατι είχε και κάποιο σενεριακό υπόβαθρο και απιστευτο τέλος.Το Hostel ηταν μια μούφα και μισή.Μετάνιωσα τα 7 ευρω που έδωσα για να το δω.

B-movια ήταν και το πρώτο αλλά τέλος πάντως είχε ένα κάποιο ενδιαφέρον. Τα άλλα τρία Saw (αν και το τέταρτο δεν το είδα καν ωστόσο φαντάζομαι) αλλά και τα Hostel (το πρώτο έχω δει, το άλλο δεν θέλω) είναι ταινίες που με το να τις δούμε απλά χάσαμε τσάμπα δύο ώρες από την ζωή μας. Η μεγάλη τσατσιά με το Hostel δε ήταν ότι μπήκε το όνομα του Ταραντίνο μπροστά και πολύς κόσμος που δεν θα έμπαινε καν στην διαδικασία να το δει την πάτησε. Υπάρχουν θρίλερ όπως το Seven και η Σιωπή των αμνών που είναι εκατοντάδες χιλιάδες κλάσεις πάνω από αυτές τις δύο μαλακίες. Και το τελευταίο το έγραψα για τους πιτσιρικάδες όπως ο Leris που άνοιξε το thread γιατί φαντάζομαι πως όλοι οι υπόλοιποι σίγουρα θα τα έχετε δει. Μάγκες δείτε τις δύο αυτές ταινίες και δεν θα ξανασχοληθείτε ποτέ με μαλακίες όπως το Saw και το Hostel.

το saw είναι θρησκεία,είναι ιδέα.

Πρώτον με παρεξήγησες. Δεν είμαι φαν αυτών των ταινιών, αν και τα 2 πρώτα Σο τα σπάνε. Έφτιαξα αυτό το θρεντ για να την πω στη χειρότερη ταινία έβερ, το Χόστελ.

Δεύτερον, το Sev7en είναι όντως τόσο καλό? Μου το έχουν προτείνει πολλοί, αλλά δεν ήξερα ότι είναι χεζουλιάρικο κι έτσι.

το seven ειναι πολυ καλυτερο…δεν ειναι το θεμα να δειχνει αιμα μια ταινια, καλο και το αιμα αρκει να μην ειναι αυτοσκοπος της ταινιας οπως στο κολοχοστελ…το σο το 1 καλο μετα so so

Τεράστιες μαλακίες και τα 2…

Και ακόμα μεγαλύτερος μαλάκας εγώ που σπατάλησα χρόνο για να τα δω…

Ρωτάω για το χέσιμο όχι για να το παίξω die - hard. Απλά γιατί νόμιζα πως ήταν τελείως άλλο στυλ. Ψιλοκοινωνικό κι έτσι.