Saw Vs Hostel: H μάχη της βίας

ναι ρε δεν ειπα οτι το παιζεις μπρους βασικα το σεβεν δεν εχει αιμα αλλα ακι παλι τα σπαει

Τα Saw, ειδικά το πρώτο και το τρίτο, δεν είναι άσχημα. Πρωτότυπο σενάριο, η έκπληξη στο τέλος, ξεκίνησα να τα βλέπω με τη λογική να βαρεθώ τρελά αλλά τελικά τα βρήκα ενδιαφέροντα. Για το είδος τους πιστεύω είναι καλές ταινίες.

Το πρώτο hostel προσφέρεται για τρελά γέλια, αν και πάλι, βλέπεται ως το τέλος, αν δεν έχεις τίποτα καλύτερο να κάνεις. Αλλά οκ, ως εκεί, δε νομίζω πως έχει κάτι παραπάνω να δώσει. Το δεύτερο δε το έχω δει ούτε καίγομαι κιόλας.

Εν ολίγοις, Saw.

edit: επειδή όμως το poll αναφέρεται γενικά σε θρίλερ αγωνίας απ’ ότι βλέπω, ασφαλώς υπάρχουν πολύ, πολύ καλύτερες ταινίες απο αυτά τα δύο…

To Saw 1 είναι αρκετά καλό, όλα τα λεφτά είναι το τέλος.

Τα υπόλοιπα αδιάφορα…

Το Hostel ασχολίαστο :thumbdown:

Jigsaw χαλαρά…

Saw,αν και δεν ειμαι μεγαλος φαν του ειδους,πιστευω πως ειναι καλυτερο απτο χοστελ

11 - 2! Πάμε μωρή ομαδάρα!

παιδιά θέλετε μια σοβαρή σπλατερία για λίγους ? κ σοβαρή ταινία ε, όχι βλακείες για αμερικανάκια που βάλαμε εδώ.

check this

θάνατος λέμε

haute tension

http://www.cine.gr/film.asp?id=705226&page=4

genika oi gallikes παραγωγες ειναι περεκτο ειχα δει μια γαλλικη που διαδραματιζοταν στην γαλλλια και ειχε σχεση με ενα γκετο …οταν θυμηθω το ονομα θα ποσταρω μετραει

κανενα και τα 2 ειναι ανωμαλιαρικες μαλακιες

Χμ το πρωτο Saw καλο. Το πρωτο Hostel καλυτερο γιατι εχει και ενα concept απο πισω. Ουσιαστικα αντικατοπτριζει τα (δουλεμπορικα) μπουρδελα της Ανατολικης Ευρωπης…

Απο κει και περα ειδα το 2ο Saw και βαρεθηκα, ενω δεν μπηκα καν στον κοπο να δω το 2ο Hostel…

Παράτα ότι κάνεις, πήγαινε στο βίντεοκλαμπ, νοίκιασε το Seven, δεστο και μετά θα μπεις εδώ και θα απαιτήσεις να κλειδωθεί το τόπικ.

Χμ, ναι, αλλα δεν νομιζω να τιθεται συγκριση μεταξυ Seven και Saw/Hostel. Το πρωτο ειναι θριλερ, τ’ αλλα ειναι splatter…

Τα Saw series είναι σίγουρα καλύτερα (πιο προσεγμένα), ειδικά το Νο. 2, αλλά στο πρώτο Hostel είχα περάσει φοβερά την ώρα που το έβλεπα, είχα ανακαλύψει ένα καταπληκτικό τραγούδι και από τότε έχω κανονίσει να πάω asap στην Bratislava! :dance: :-({|= 8)

Και φυσικά έπαιξε σημαντικό ρόλο


αυτή στα δεξιά… :--

Το πρώτο είναι ταινία, τα άλλα δύο είναι κάτι σαν ταινίες.

Αν η δημοσκοπηση αφορα το Saw I το οποιο εχει αρκετα εξυπνο και ανατρεπτικο σεναριο, πιστευω πως κατα καποιο τροπο υποτιμαται η ταινια μπαινοντας στην δημοσκοπηση.
Δεν ειναι αλλωστε ταινια η οποια με αξιωσεις μπορει να λαβει μερος σε “μαχη” για βια, ασχετα με το πως εξελισσονται τα μεταγενεστερα επεισοδια…

Θεωρω οτι την μαχη της βιας την κερδιζει το Hostel, ωστοσο ψηφισα Saw, εχοντας τοσο στο μυαλο μου την πρωτη ταινια για το φρικιαστικο και ακρως ανατρεπτικο τελος, οσο και τις αλλες (κυριως 3 και 4) για τις αηδιαστικες σκηνες…

To είδα κ αυτή τη στιγμή κάνω θρεντ για το Se7en… Αποθέωση!

both suck…

Κανένα γιατί πολύ απλά είναι διαφορετικές ταινίες.

Το hostel που δεν άρεσε σε κανέναν από αυτούς που ξέρω είναι μια αρκετά καλή ταινία για μένα,όχι από πλευράς ερμηνείας αλλά λόγω της ατμόσφαιρας.Βγάζει μια παρακμή,κάτι το οποίο πιστεύω πως ήθελε να πετύχει.Νοίκιασα το 1 σε dvd να το δω(πριν από κάτι μήνες τώρα) και καπάκι την ίδια μέρα πήγα cinema και είδα το 2(παιζόταν εκείνες τις μέρες).

Το saw αν και σχετίζεται και αυτό με κάτι το άρρωστο,είναι εντελώς διαφορετικό γιατί υποτίθεται πως στα θύματα δίνεται η ευκαιρία της σωτηρίας.Βέβαια εγώ προσωπικά τα χωρίζω σε 3 ομάδες,το 1ο,το 2ο και την 2αδα 3 και 4.Το 1ο μπορώ να πω πως δεν μ’ άρεσε και τόσο μια και περίμενα κάτι παραπάνω από θανάτους(το είδα αφού είχα δει το 2ο δυστηχώς) και απλά ήταν η αρχή της ιστορίας αν και με καλή ανατροπή.Στο 2 άρχισαν οι δοκιμασίες και οι θάνατοι…ε και στα 2 επόμενα άρχισαν οι gory θάνατοι και τα σχετικά.Προσωπικά προτιμώ τα 3 και 4 περισσότερο μια και εντάξει…από τέτοιες ταινίες δεν περιμένω τίποτε παραπάνω από…αίμα !!! :stuck_out_tongue:

Να δούμε και τι θα λέει το επόμενο…

Έχω δει και τα 4 Saw και μάρεσαν όλα με αποκορύφωμα το 1ο.
Είχα δει το 2ο πρώτα και μετά το 1ο και είχα πάθει ένα σοκ.
Πόσο ανώμαλοι είναι ρε γαμώτο?
Μάρεσαν όλα αλλά καλές ταινίες δεν τα λες φυσικά.
Έχουν μια ωραία κεντρική ιδέα ωστόσο.

Δεν έχω δει κανένα Hostel.
Αξίζει?

O X Ι