Saw Vs Hostel: H μάχη της βίας

Ναι.
Το πρώτο αξίζει λόγω concept.

και τα hostel και τα Saw ειναι για τον π…:!: πηγαινετε να δειτε μια σοβαρη ταινια…

Γιαπ. Αυτό που λέει ο μάστορας.

leris ακυρωνεις το ιδιο σου το Poll με αυτα που λες… :lol:

Πες μας μια σοβαρή.
Πεθαίνω να μάθω…

Νυφες…

Νυφες vs. Hostel?

Γουστάρω, πάω ν’ ανοίξω poll!

χαχαχαχαχα… :lol:

Usual Suspects

Ναι, επίσης το Salo του Pasolini, το Sideways και το V for Vendetta.

Προφανώς όταν σε τόπικ Saw vs. Hostel λες “πάτε να δείτε καμιά σοβαρή ταινία” μάλλον εννοείς στο είδος του splatter. :wink:

Εκεί δεν υπάρχει σοβαρή.:smiley:

ΟοοοοοοοΚ!

Εντάξει στο είδος του σπλάτερ ίσως είναι από τα καλύτερα το Χόστελ όπως και τα 4 Σο. Σίγουρα κάποια παλιά, καμμένα όπως το καφρίζον Blood Feast της δεκαετίας του '60, έχουν την τιμητική τους ως καλύτερα του είδους. Δεν ξέρω αν θεωρείται ακριβώς σπλάτερ αλλά η τριλογία του Ίβιλ Ντεντ του Σαμ Ράιμι είναι εύκολα μέσα στις κορυφαίες ταινίες τρόμου έβερ. Επίσης το υπερκάφρικο και εμετικό Κάνιμπαλ Χόλοκοστ είναι εύκολα ένα ανεκδιήγητο θέαμα για λίγα στομάχια. Τέλος κάποιες ασιάτικες ταινίες (δεκαετιών '70-'80) είχαν άφθονο αίμα, όπως και το Κιλ Μπιλ 1 του Ταραντίνο από τα πιο εμπορικά αλλά εκεί ήταν πολύ στυλιζαρισμένη η σκηνοθεσία για να θεωρηθεί σπλάτερ.
Σίγουρα υπάρχουν κι άλλες, αλλά εντάξει, τι εννοεί ο ποιητής όταν λέει “σοβαρή ταινία” σε αυτό το είδος; Πολύ δύσκολη κατηγορία ταινιών με πολυ περιορισμένο κοινό. Ή είσαι φαν ή όχι…
Εγώ νομίζω ότι ο asyftaos που είπε να πάμε να δούμε καμιά “σοβαρή” ταινία προφανώς δεν είναι φαν του είδους, οπότε ως “σοβαρές” εννοεί οποιεσδήποτε εκτός αυτού του στυλ ταινίες…

Λοιπόν επειδή δεν έχω δει καμια από αυτές τις ταινίες κι επειδή το Hostel δε με ψήνει, να δω το Saw I ή θα χεστώ πάνω μου; :-s

Με τα αίματα δεν έχω ιδιαίτερο πρόβλημα (κλείνω λιγάκι τα μάτια :slight_smile: ), με τα φαντάσματα έχω :-s Αυτό έχει μόνο τον Jigsaw, ε;

:stuck_out_tongue:

Dexter, δες αφοβα. Ισως αηδιασεις λιγο στο Hostel.
Λοιπον δεν ξερω αν θα σκεφτομουν ποτε να τα συγκρινω γιατι το saw ειναι “απ’αυτες με τους σοβαρους serial killer” ενω στο hostel ειναι ο,τι να ‘ναι. Προσωπικα δεν μ’ αρεσε κανενα απο τα 2 αν και ειχαν καλες παραγωγες. Το saw ομως ειναι αυτο που δειχνει και τιποτα παραπανω, οταν βλεπεις το hostel περιμενεις να βρεις μια λογικη απ’ οπου και ξεκιναει η παρανοια και οσο να 'ναι η μηδαμινη εξηγηση που δινει δεν με ικανοποιει. Βλεπεις αιμα απλα για να δεις ενω ισως δεν προοριζοταν για κατι τετοιο. Το saw εχει επηρεαστει σοβαρα απο seven μονο που στο πρωτο εχεις την ευκαιρια να σωθεις και ειναι καθαρα για το αιμα. Παντως αν δεν υπηρχε το seven ο σκηνοθετης και ο σεναριογραφος του saw θα πειναγαν τωρα :wink:
Αν λοιπον το κριτηριο μου ειναι η αποστροφη και η αηδια διαλεγω hostel γιατι ειχε κατι σκηνες που οκ δεν μπορουσαν να περασουν απαρατηρητες.

Οταν παει να σηκωθει ο πρωτος φοιτητης που του ειχε κοψει τους αστραγαλους.

Πως λεγοταν εκεινη η ταινια του Παζολινι που δειχνει τα (κατι σαν) στρατοπεδα συγκεντρωσης του Μουσολινι; :-k Ειχε φρικη.

To Hostel μου φανηκε πιο ψευτικο και εμ μαζοχιστικο… Ειδικα εκει που ηταν η κινεζουλα και της κρεμοταν το ματι ε ηταν πολυ ψευτικο…Ειναι και πιο αηδια… Δεν ξερω ετσι μου φανηκε… To Saw ειναι μιλια μπροστα…

Τόχω σκεφτεί κι εγώ για Saw και Se7en. Πααααάρα πολλές ομοιότητες. Επίσης και στις 2 ο serial killer έχει μια αιτία που σκοτώνει. Άσχετα πόσο ακραία είναι αυτή, κατά βάθος έχουν το δίκιο τους…

Η ταινία του Pasolini λέγεται Salo.

Γενικά συμφωνώ σε ό,τι είπες.

Α, το 2 δεν το χω δει. Γενικα μιλαω για saw 1,2,3 και hostel 1. Η πλακα ειναι οτι σε λιγο θα δω το saw 4. Για να δουμε…

Ξαναλέω, το Hostel είναι αλληγορία.

Ελα???