Saw Vs Hostel: H μάχη της βίας

Για εξηγα το αυτο λιγο :-k

το hostel το ειχα ξεκινησει κ το εκλεισα καποια στιγμη…δεν με χαλανε οι ταινιες σπλαττερ κ ετσι(ισα ισα).απλα η συγκεκριμενη,ουτε σεναριο ειχε(υποτυπωδες εστω) ουτε τπτ…μια μ@λ@κια κ μιση(σορυ κιολας),απλα εδειχνε φρικη για να τη δειξει…αμερικανικες μλκιες…ουτε το saw με τρελανε,αλλα μπροστα στο hostel ειναι ο πολιτης κεην…

ψηφισα χοστελ για 2 λογους.
1.γιατι το λυπηθηκα που ειναι τοσο χαντακωμενο
2. γιατι απο αποψη αιματος κλπ το παω περισσοτερο απο το saw.

περα απο αυτα ομως προτιμω απο τετοια θριλερ πολυ περισσοτερο τα:
Texas Chainsaw Massacre-ο σχιζοφρενης δολοφονος με το πριονι (2004)
The Hills Have Eyes-αιμα στους λοφους (2006)

και στις 2 περιπτωσεις τα πρωτα απο τα συγχρονα. ταινιαρες στο ειδος τους…

SAW αλλα μόνο το 1 ομως που ηταν εξυπνο εργακι αντε και το 2. Το hostel δεν μαρεσε, ηταν αυτο ακριβως που λεει ο Lupin.

Btw το Hills have eyes του 2006 ειναι μαλλον απο τα χειροτερα horror/thriller/splatter(seriously?!) που εχω δει ποτε. Ευτυχως που το ειδα με παρεα και εριξα απειρο γελιο οποτε η προβολη μου εμεινε αξεχαστη.

αν μου το πει καποιος αυτο που δεν βλεπει καθολου τετοιες ταινιες θα το σεβαστω. αλλα επειδη περασα ενα μεγαλο διαστημα βλεποντας τετοια και τα εχω δει σχεδον ολα πιεστευω οτι ειναι με διαφορα απο τα κορυφαια.
ισως το ειδες με λαθος συνθηκες. μερικες φορες το να βλεπει κανιες ταινιες με παρεα δεν βοηθαει την ταινια να “ανεβει” αλλα μονο το χαβαλε που θα γινει…

Έκατσα και διάβασα όλο το thead (ναι δεν είχα κάτι καλύτερο να κάνω).

  1. Καταρχήν δεν υπάρχει κανένας λόγος να συγκρίνουμε ταινίες σαν το seven με το hostel και το Saw.

  2. Το γαλλικό haute tension που αναφέρθηκε συναγωνίζεται το hostel σε βλακεία άνετα. Ο μοναδικός λόγος που δεν το συγκαταλέγω σαν ρατσιστικό φιλμ είναι λόγω εμφανούς βλακείας του σεναρίου.

Το πρώτο saw μου άρεσε υπερβολικά πολύ και για μια περίοδο ήταν ίσως και η αγαπημένη μου ταινία του είδους. Μάλιστα το είδα πριν καν έρθει στην Ελλάδα σε αγγλικό dvd (Aν δεν κάνω λάθος στην Ελλάδα η ταινία βγήκε σε ελάχιστες αίθουσες αν βγήκε καν στις αίθουσες και ήρθε με μεγάλη καθυστέρηση). Τα σικουελ δεν ήταν τόσο άσχημα (τουλάχιστον μέχρι το 3ο) αλλά τελικά το μόνο που κατάφεραν είναι να μικρύνουν τον μύθο της πρώτης ταινίας.

Το hostel έκανα το λάθος να πάω να το δω σινεμα και παραμένει η χειρότερη ταινία που είδα σε σκοτεινή αίθουσα μέχρι σήμερα. Το δεύτερο δεν θυμάμαι καν αν το έχω δει ή όχι.

εγώ βαριέμαι να κάτσω να το διαβάσω όλο, και απ’τα δύο οι πρώτες ταινίες μου άρεσαν πάρα πολύ, απλά επειδή το Saw έχωσε λίγο περισσότερο (μέχρι τον θάνατο του Jigsaw τουλάχιστον) θα ψηφίσω αυτό.

[SPOILER][B][SIZE=“5”]SAW[/SIZE][/B][/SPOILER]

Και μονο…

το κομμένο ανβλί

Μαζί σου…πολύ αίμα για το αίμα και τα δύο:):!:

γιατι να πεις μια τετοιου τυπου ταινια ρατσιστικη?

Γιατί παρουσιάζει τα Βαλκάνια για άγνωστους άγριους τόπους με γέρο-κλέφτες και φαφούτηδες #-o.

ε saw, εύκολα κιόλας, το hostel το βρήκα αρκετά βαρετό. αν και το σεναριακό υπόβαθρο του saw ψιλοχάνεται λίγο με 7 ταινίες, τουλάχιστον έχει μια υποτυπώδη ιστορία, συν το ότι έχει κάθε ταινία από τουλάχιστον 2 γαμάτους ψόφους ;p

Καταρχήν το ρατσιστική δεν πήγαινε στο hostel αλλά στο γαλλικό haute tension επειδή βλέπω μερικοί μπερδεύτηκαν.

Ο λόγος; θεωρώ πως ο τρόπος που παρουσίασε τον λεσβιακό έρωτα ήταν επιτηδευμένα άρρωστος και όχι απλά στα πλαίσια μιας splatter ταινίας. Απλά δεν είμαι και 100% σίγουρος αν αυτό έγινε εσκεμμένα η απλά λόγω βλακεία.

saw χωρις δευτερη σκεψη

οχι εγω δεν μπερδευτηκα, αυτο εννοουσα κ εγω.

βασικα το μοτο μου εμενα βλεποντας τετοιες ταινιες ειναι: “χαλαρωσε και απολαυσε την ανωμαλια κλπ και μην ψαξεις απο κατω για νοημα γιατι πολυ απλα ΠΟΤΕ δεν υπαρχει”. ο ανθρωπος που βαζει το γερο να τους σκοτωνει ολους και να βαζει το νεκρο κεφαλι να του παρει τσιμπου***ι δεν ΜΠΟΡΕΙ να υπαρχει το ενδεχομενο να σκεφτηκε κατω απο αυτα να κρυψει καποιο νοημα… αρα εκει το πηγαινα οτι αν δεν βλεπεις να βαζει μαυρους για δουλους και λευκους να τους φτυνουν τοτε μην τις λες ρατσιστικες γιατι δεν νομιζω να ειναι! :wink:

βασικα και εγω αυτο πιστευω νοημα σε αυτες της ταινιες δεν υπαρχει απλα αρρωστημενες καταστασεις

Για μένα όλα έχουν να κάνουν με τον σκηνοθέτη και τον τόνο που προσπαθεί να δώσει στην ταινία. Δείτε για παράδειγμα τις ταινίες του Peter Jackson. Δύσκολα βρίσκεις πιο άρρωστα πράγματα σε ταινία. Αλλά είναι ο τόνος που δίνει στις ταινίες του, κάπως χιουμοριστικός κάπως ειρωνικός σε σημεία, ο ίδιος ο σκηνοθέτης είναι στην ουσία που σου λέει το πόσο σοβαρά πρέπει να πάρεις την ταινία του και πόσο σοβαρά πρέπει να λάβεις υπόψη σου τα όσα αρρωστημένα συμβαίνουν εκεί μέσα.

Ένας από τους βασικούς λόγους που τα περισσότερα ριμεικ ταινιών τρόμου αποτυγχάνουν σήμερα είναι ακριβώς επειδή παίρνουν πολύ στα σοβαρά τον εαυτό τους και τα σενάρια τους.

Κανένα από τα δύο.

Λατρεύω τα θρίλερ/τρόμου, εκτος απο οτι έχει να κάνει με κανίβαλους και σαδισμό. Αυτά τα απεχθάνομαι.