Scars on Broadway - s/t

bump

Δε κρατηθηκα και το πηρα σημερα σε digi. Το θεμα ειναι πως αν κανεις αλλος θελησει να προχωρησει σε αγορα, καλυτερα να μην επιλεξει τη κανονικη εκδοση. To εξωφυλλο δειχνει μακραν πιο ομορφο σε digi επειδη η φιγουρα ειναι αναγλυφη, κοινως μιλαμε περι value for money.

ο δίσκος αξίζει πολύ - και ΝΑΙ γιατί θυμίζει soad

είμαι κ από αυτούς που αντέχουν την φωνή του σκίουρα, ως εκ τούτου

πάει για τα κορυφαία της χρονιάς πράγμα που δεν κατάφερε το elect the dead, που ξεφούσκωσε με τον καιρό…

προσωπικά το elect the dead δεν μου ξεφούσκωσε καθόλου.
ειδικά η limited edition είναι έργο τέχνης, από αυτά που χαίρομαι να έχω στη δισκοθήκη μου.
είναι εντελώς διαφορετικές προσεγγίσεις στις οποίες μπορεί να δει κανείς πολλές από τις συνιστώσες που συνέθεταν τη συνισταμένη των SOAD.

Του Tankian ο δίσκος είναι πιο artistic κατά μια έννοια, είναι πιο προβληματισμένος, λίγο πιο σοβαρός, αλλά και όταν κάνει χιούμορ (Lie,lie,lie - Praise The Lord) το κάνει με περισσότερη σοβαρότητα από τον Malakian (Chemicals).

Υπάρχουν όμως και πολλά κοινά άμα δει πιο μέσα κάποιος. Από τις αναφορές στους Τούρκους (videoclip του Unthinking Majority, στίχοι Exploding/Reloading), στο πόσο τα χώνουν στους γύρω (3005, Unthinking Majority).

Εκεί που ο Tankian επιστρατεύει το πιάνο και το βάθος της φωνής του, ο Malakian απαντά με κιθάρα και φωνή άτεχνη μεν, άμεση δε (Mustaine στυλ love or hate).

Λατρεύω και τις δύο δουλειές ήδη, όπως λατρεύω και όλες τις δουλειές των SOAD.

Το digi δεν το έχω δει ακόμα.

μάρεσε το αλμπουμάκι toy malakian και του dolamyan…αν και χρειάστηκε λίγος χρόνος μέρικά κομμάτια να τα χωνέψω…η φωνή μαρέσει πολύ , προσωπικά μου βγάζει μία παιδικότητα (για καλό το λέω), έχει και ωραίες μελωδιούλες , ωραίες και οι κιθάρες δένει ωραία και το synth και κάποια ηλεκτρονικά στοιχεία,…αγαπημένα serious, kill each other/live forever, enemy…

Αρκετά καλό δισκάκι… Μου άρεσε σαφώς περισσότερο από του Serj. Αλλά χρειάζεται ένα mesmerize μετά για να συνέλθεις :stuck_out_tongue:

θα συμφωνησω απολυτα με τον outshined.και τα 2 cd ειναι πολυ καλα

το πήρα και εγώ το digi την προηγούμενη εβδομάδα, δεν άντεξα.
ξέρω βέβαια πως σε μερικούς μήνες θα έχει 6-7 ευρώ αλλά δεν με νοιάζει.

Λοιπόν, έβλεπα μια bootleg συναυλία τους που παίζει στο net από Vienna (σε πολύ καλή ποιότητα - κάτι σαν των Alter Bridge στο Astoria). Ο Μαλακιάν έχει ξεφύγει. Λίγο η φιγούρα του με τα μαλλιά και τα μούσια, λίγο η εκφραστικότητά του και το στήσιμό του, τον κάνουν τεράστια μορφή ( που ούτως ή άλλως είναι). Γαμώ τα live.

Περίμενα να ανασυρθεί το τόπικ απο κάποιον για να γράψω την γνώμη μου…μου φαίνεται αρκετά καλύτερο αλλά και πιο άμεσο από του tankian και είναι δίσκος που τον ακούω άνετα στο repeat…τα 3005, Chemicals, Enemy είναι για μένα τα καλύτερα του δίσκου αλλά όλα ακούγονται το ίδιο εύκολα…και η φωνή μου αρέσει…πολύ(:emoticon με φατσούλα που κοκκινίζει:) αλλά εδώ του mustaine τη φωνή αγαπώ…εκεί θα κολλησούμε:p

Θεούλης!!!:smiley:

Το βίντεο του “They Say”

Τουλάχιστον στους 5 καλύτερους δίσκους της χρονιάς.

Ο στίχος αυτός μαρέσει τρελά.

If were gonna kill eachother
how we gonna forever
If were live forever
how we gonna kill each other.

Όμορφος δίσκος, ευχάριστα κομμάτια, δεν κάνει κοιλιά, θεϊκο το They Say.
Αλλά το Elect The Dead μου αρέσει αρκετά περισσότερο.

Γενικώς πρέπει να το ξανασκεφτούν περί SOAD κ οι δύο γιατί είναι φανερό ότι ο ένας συμπληρώνει τον άλλο.

+1
Και τα δυο μου αρεσαν παρα πολυ αλλα του serj το βρισκω πιο καλο για τα γουστα μου!
Εμενα παλι αν συνεχιζουν να βγαζουν τετοιους δισκους,δε με ενοχλει να συνεχισουν ετσι!
Βεβαια καποτε θα γινει και το reunion…

ανεβασα ενα live σε πολυ καλη ποιοτητα εδω http://www.rocking.gr/modules/forum/showthread.php?p=448049#post448049 για οποιον ενδιαφερεται!

μπραΒο στη ΛΑΡΙΣΑ :!:

:D:D:D:D

Είναι ο δίσκος της χρονιάς.
Στο ρελαντί.

Άνετα όμως…Πανέυκολα.
Μαζί με το Watershed των Opeth για μένα.

Δεν υπάρχει κομμάτι να υστερεί.
Για μένα πολύ καλύτερο από του Tankian , πιο φρέσκο.

@wintersun
Πολύ καλό το βίντεο , εύγε!!!:wink:

Σπέρνει, σπέρνει, σπέρνει, σπέρνει…!!! Το άκουσα πρόσφατα και έπαθα ταράκουλο! Σοκ και δέος! Καλύτερο σίγουρα από την αντίστοιχη απόπειρα του Τάνκιαν, με πολλές φρέσκες ιδέες. Ενώ ο Τάνκιαν έβγαλε ένα εξαιρετικό δίσκο ο οποίος ακούγεται ακριβώς σαν SOAD, ο Μαλάκιαν και η παρέα του έβγαλαν ένα απίστευτα πωρωτικό δίσκαρο που ακούγεται σαν τη σούπερ, ντούπερ εξέλιξη των SOAD.
Να πω την αλήθεια, δεν το περίμενα σε καμία περίπτωση…

ΥΓ. Φυσικά μπαίνει μέσα στι κορυφαίες κυκλοφορίες του '08. Περπατώντας κιόλας…

Κι εγώ το θεωρώ δισκάρα και από τις τοπ κυκλοφορίες της χρονιάς υπό την έννοια ότι περιέχει ως επι το πλείστον κομματάρες αλλά εξέλιξη των SOAD δεν θα το έλεγα με τιίποτα.

Είναι από τους δίσκους τους οποίους ακούς για να περάσεις καλά.

ωραιος δισκος με πολλα καλα σημεια .
δεν ξερω αν μπαινει στα 10 πρωτα του 08 . θα δηξει .

Μόλις χθες άκουσα το άλμπουμ. Και με μια αρχική ακρόαση μπορώ να πω πως μου έκανε πολύ καλή εντύπωση, όπως έκανε εξάλλου και σε όλο τον κόσμο… Δεν ξετρελάθηκα, είχε όμως τις στιγμές του, και αυτές ήταν πολλές. Απο τις πάρα πολύ καλές νέες κυκλοφορίες σίγουρα, όχι κάποια αποκάλυψη βέβαια ή κάτι τέτοιο.