Scorpions σε ΓΙΑΝΝΕΝΑ (5/6) ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ (7/6) και ΠΑΤΡΑ (9/6)

Ναι οντως
Ημουν σιγουρος οτι κατι ξεχνουσα
Και στο Street of dreams πορωθηκα ασχημα

Παντως, κατι αλλο που θυμηθηκα τωρα και χωρις να θελω να γινω κακος με τον turner, η φαση που μιλαει για τον Dio και γονατιζει κοιτωντας το πατωμα και βαζοντας το χερι στην καρδια μου φανηκε αρκετα θεατρινιστικη εκ μερους του…

Οι Cyanide εμενα μου φανηκαν αλλο ενα μεταλ συγκροτημα του σωρου… Ουτε μισο στοιχειο που να τους κανει να ξεχωρισουν…

Απο εκει και περα, σορι, αλλα δεν ξερω τι ειχα παθει, σε ΟΛΑ τα κομματια των Over The Rainbow στριφογυριζε η φωνη του Dio μεσα μου και μου φαινοταν ο Turner πολυ λιγος…

Πάρα πολύ ωραία συναυλία! Για άλλη μια φορά οι scorpions ήταν απίστευτοι! Κρατάνε γερά, γερά με τσαμπουκά! Κρίμα όμως που δεν μπορώ να πω το ίδιο και για το κοινό. Τόσο ψόφιους, φαν κατά τα άλλα, δεν έχω ματαξαναδεί! Ούτε τραγούδι, ούτε φωνές, ούτε χέρια, γενικά μηδενική συμμετοχή (με εξαίρεση το encore που κάπως έφτιαξαν τα πράγματα).

Οι Over The Rainbow μπορώ να πω ότι δεν μου άρεσαν καθόλου. Η φωνή του Turner μετριότατη και ειδικά στα κομμάτια του Dio ήταν να τον ακους και να γελάς.

Επίσης, μου έκανε φοβερή εντύπωση που ο κόσμος δεν τίμησε έτσι όπως άξιζε τις αναφορές που έκαναν τα συγκροτήματα στον Dio! Είναι δυνατόν να μην τον ήξεραν οι περισσότεροι? Ζήτημα αν φωνάζαμε Dio καμιά 200 άτομα στην αρένα[-X

πόσο κόσμο είχε στη Θεσσαλονίκη?

τελικα τι ωρα βγηκε η πρωτη μπαντα; για να ξερουμε περιπου και για πατρα…

εισητηρια θα εχει στα καταστηματα αυριο στο κεντρο μεχρι τις 1 μου ειπαν
στο σταδιο θα εχει +5 ευρω (ελληνικη εξυπναδα)

για οσους ερχονται απο αθηνα
μετα τα διοδια μενουμε αριστερα και καβαλαμε την περιμετρικη της πατρας
μετα τα τουνελ η πρωτη εξοδος (της εγλυκαδας) ειναι κλειστη
στην επομενη βγαινουμε
στο Τ παλι δεξια
στον κυκλικο κομβο εχουμε φατσα τα carrefur παμε τερμα αριστερα και ολο κατω
εκει ειναι ο κομβος των τει και πολυ κοντα στο γηπεδο πλεον οπου θα δειτε και τον κοσμο

φιλε πραγματικα το κοινο δεν ηταν καν ροκ κοινο στη συντριπτικη πλειοψηφεια…απο τις 7-8 χιλιαδες κοσμου (τους υπολογιζω περιπου) οι 6-7 χιλιαδες ανετα θα ειναι και οπαδοι του ρεμου και της βανδη και θα περνουσαν ανετα μια βραδια στα μπουζουκια…

πολυ καλο λαιβ…αλλωστε οι σκορπιοι ειναι συγκροτημα τσαμπιονς λιγκ που λεμε!!
4η φορα που τους ειδα και παντα ειναι απιστευτοι και δυναμικοι!!
οι rainbow των φτωχων :stuck_out_tongue: αξιοπρεπεστατοι(turner rondinelly respect ) αλλα με κακο ηχο οπως και ο γακης και οι cyanide που επαιξαν αρκετα καλα ομως!
το κοινο καμια 8-9 χιλιαρικα αλλα κλασσικο κοινο της θεσσνικης…υπνωτισμενο…αχρωμο
αναρωτιεμαι τελικα πως μας λενε και ροκ πολη…μια ζωη τα ιδια!!ενω σε κανα πλουταρχο η σφακιανακη πρωτοι για να τα σπανε ειναι…τεσπα

Προπώληση και τάμειο παντού ισχύει…:?

Νομίζεις ότι ξέραν τα τραγούδια;;; Το 80% πήγε εκεί λόγω του Wind of Change, Holiday, Still Loving You…

Κλασσικό φαινόμενο Scorpions στην Ελλάδα.

Βλέποντας μέρεν πριν το setlist, κομμένο και ραμμένο το μεγαλύτερο μέρος του για ¨τουρίστες¨ του φαινομένου Scorpions, αποθαρρύνθηκα απο τα να παρευρεθώ στην τελευταία μάλλον εμφάνιση τους στη Θεσσαλονίκη… Αν το ίδιο το group θέλει περισσότερο παλμό στις συναυλίες του, αλλά και λιγότερο αλλά πιο αφοσιωμένο κόσμο, έχει περισσότερα τραγούδια να επιλέξει και απο την θεϊκή περίοδο 1974-1977. Φεύ όμως, φροντίζει να ικανοποιεί ένα ευρύ κοινό, που ανήκει σε άλλο target group, και το οποίο συνήθως απενοχοποιείται μουσικά υποστηρίζοντας οτι ακούει Scorpions.

Υ.Γ. Τίμησαν τον Dio και μπράβο τους, δεν μπορούσαν να του αφιερώσουν το Fly to the rainbow; Λέμε τώρα…Τι πιο κοντινό άραγε; Άλλα ξέχασα, στο group παίζει κιθάρα επι 32 χρόνια ο … και εσύ θυμάσαι τον Uli, που έκατσε μόνο 4;

και εγω θα εδινα ρεστα για αυτα τα κομματια,αλλωστε οποιος γουσταρει σκορπιονς μνημονευει αυτη την περιοδο…αλλα η επιλογη τραγουδιων με βαση την εμπορικοτητα γινεται κατα κορον απο σχεδον ολα τα γκρουπ ισως οι σκορπιονς εθελοτυφλουν περισσοτερο ομως…οι μεταλικα δν παιζουν τις μπαλαντες απτο μπλακ αλμπουμ?οι σαμπαθ τα παρανοντ και αιρον μαν οι περπλ το σμοουκ…και ας εχουν πολυ ανωτερα κομματια που σκουριαζουν στα χρονοντουλαπα?

αυτο δν αποτελει δικαιολογια τουλαχιστον για το κοινο της θεσνικης το οποιο ειναι τραγικο σε ολες τις συναυλιες για εμενα…

στη Θεσσ/νικη επαιζαν κανονικα ή playback οπως στα Γιαννενα???:p:p:p

oxi και playback αδερφε θα πεσει φωτια να μας καψει8O!!
ειχαν κατι εφε απλα σε 2-3 κομματια και στο σολο του ντραμερ ειχε απο πισω καποια playback (im leaving you πχ)

scorpions πανελλαδικο-πανηγυρι-tour 2010!
να ειστε ολοι εκει…
καποια στιγμη θα πρεπει οι αγαπημενοι μας σκορπιοι να καταλαβουν οτι ολες οι καριερες πρεπει καποτε να σταματουν!
ακομα και οι γερμανοι σταματησαν να τους ακουνε…και σου λενε που υπαρχουν λεφτα τωρα πια?στην ανω κολοπετινιτσα στην ελλαδα…ααααα,να παμε και κει!
πολλα συγκροτηματα αγγιζουν τη γραφικοτητα,αλλα οι scorpions εχουν καταντησει πια υπεργραφικοι!τι περιμενουν για να σταματησουν?να παει η γιαγια μου στο live στη πλατεια του χωριου και να φωναζει i’m in a trance???

καταρχην σε περιπτωση που δν το ξερεις ανακοινωσαν την διαλυση τους:roll:

απο εκει και περα κανεις δν μπορει να πει οτι καποιος πρεπει να σταματησει ειτε ειναι μουσικος ειτε ζωγραφος ειτε οτιδηποτε ο καλλιτεχνης ζει μεσα απο αυτο που κανει και οι συγκεκριμενοι ειδικα το κανουν πολυ καλα(καλυτερα απο πολλους νεοτερους τους κιολας)

τωρα η μονη γραφικοτητα ειναι να λες οτι περιμενουν να γινουν πλουσιοι παιζωντας στην ελλαδιτσα#-o και 15 χρονια πριν να ειχαν διαλυθει παλι απειρα φραγκα θα ειχαν :wink:

παντως ο claus meine φωναρα…

Η νεαρής ηλικίας όχι δεν τα ήξεραν, αλλά σε πληροφορώ ότι σε κάποια φάση που βρέθηκα λίγο πιο περιφερειακά στην αρένα έβλεπα τριγύρω κάτι 40-50αρες που ήξεραν όλους τους στίχους (και δε μιλάω για τις σούπες) και καραγούσταραν και του έδιναν και καταλάβαινε για την ηλικία τους! Τις παραδέχτηκα!!!

Έτσι με φαντάζομαι και μένα στην ηλικία τους να σκάω μύτη στις μέταλ συναυλίες και τα μικρά να αναρωτιούνται τι θέλει το πουρό εκεί:lol:

Χαίρομαι που διαψεύδομαι!! :smiley:

τελικα τι ωρα βγαινει η πρωτη μπαντα;

κατα τισ 19¨00

Εγω προσωπικα οσον αφορα τους επικριτες των Scorpions, εχω να τους απαντησω το εξης:

Λετε συνεχεια γιατι δεν το διαλυουνε και οτι κανουν περιοδειες μονο για λεφτα…

Απαντηση: Απλα τα πραγματα. Βγαζουν ακομη αξιοπρεπεστατους δισκους. Το Humanity ηταν αξιοπρεπεστατο και το Sting in the tail για μενα φοβερο! Απιστευτος δισκος αναμεσα σε ολη τη σαβουρα που προτεινει το Hammer!

Ενας καλλιτεχνης λοιπον που εχει ακομα δημιουργικοτητα (Κι ας βοηθουν κατι Σουηδακια), γιατι να σταματησει? +Οτι στα Live εχουν πολυ καλη αποδοση!

Food for thought που λεει και η φιλη μου στο Hammer…