Scorpions/Firewind @ Perivolia Chania Stadium, Crete [11/7/2009]

Εννοειτε! We’re on the way!!! Chania here we areeee!!! :smiley:

Ζηλεύω το πακέτο. Κάργα. Κρίμα που δε μπορώ να είμαι στα Χανιά…

τελικά πήγε κανείς? κριτικές?

Δεν υπάρχουν λέξεις για να περιγράψουν την μαγεία που ζήσαμε όσοι βρεθήκαμε το σάββατο το βράδυ στα Χανιά!!! Απλά τρομερη συναυλια!!! Σαν οργάνωση το Creta Festival μπορώ να πω ήταν ικανοποιητικό μόνο κάτι προβληματάκια στον ήχο υπήρξαν. Οι Dokken ήταν γενικός πεσμένοι, οι Firewind απλά τα σπάσανε οσο για τους Scorpions δεν νομίζω ότι χρειάζεται να πω κουβέντα! Θα αναφερθώ μόνο σε δύο περιστατικά. Αμέσως μετά την απίστευτη εμφάνιση των Firewind έγινε βράβευση του Gus G. ως ο καλύτερος έλληνας κιθαρίστας αποδειγμένα από τον Dokken!!! Καθώς επίσης κ την εμφάνιση του Gus G. ως special guest στους Scorpions στο μοναδικό Rock You Like A Hurricane όπου έκανε τις κιθάρες να λιώσουν!!!

καλή φάση…Επιβραβεύεται για τη σκληρή δουλειά του!
Πόση ώρα έπαιξαν οι Scorpions?

προσπερνάω το λάθος και ρωτάω από που και ως που;
ο πιο αναγνωρίσμος;ναι
ο πιο επιτυχημένος; ενδεχομένως
ο καλύτερος; δύσκολο.

πχ ο Αναστασάκης σε κιθαριστικό επίπεδο έχει πετύχει πολύ περισσότερα.
από την άλλη δεν ορίζεται εύκολα το καλύτερος.

μην ξεχνάμε ότι ο Ozzy θα έχει κάποιον έλληνα για νέο κιθαρίστα. Έχω μεγάλη περιέργεια ποιός θα είναι. Δεν παίρνει τυχαίους.

oi scoprions παιξανε 1:30 ωρα

Στην συναυλια παιξανε κυριως ροκαδικα κομματια και λιγες μπαλαντες (τις γνωστες μονο) και αυτο ηταν που γουσταρα. Δεν ηθελα να ημουν σε ολο το λαιβ ματσα μουτσα :lol::lol::lol::lol:

Ειχε πολυ ασχετο κοσμο (μεχι και ψιλοτακακουνα παπουτσια ελεος!!!) ειχε παπουδες και μικρα παιδια με τους γονει κτλπ.

Απο οσο ξερω μαζεψε καπου στα 8000 ατομα

Ολα τα λεφτα ηταν ο ντραμερ και ο Rudolf Schenker. ο πρωτος εκανε ενα καταπληκτικο σολο και ο δευτερος ειχε επικοινωνια με το κοινο και πολυ ενεργεια πανω στην σκηνη

Παντως δηλωσαν καποιοι πως επαιξαν καλυτερα στα χανια απο οτι στην Αθηνα περσι η προπερσι (που ειχαν παει και στα χανια και στην αθηνα την προηγουμενη χρονια.

Κράτα αυτό που είπες αλλά μην ξαφνιαστείς αν δεις κανέναν GUS G. εκεί που δεν το περιμένεις !!!

8000 άτομα στα Χανιά δεν είναι άσχημα…

ο Πλούταρχος στην Πάτρα υπό βροχή είχε 10.000 κόσμο…
μην τρελαίνεστε, αυτοί είμαστε.

δεν έχεις άδικο, αλλά αν σκεφτείς ότι σε Μυτιλήνη είχαν 6000, Αθήνα 35000+, Λάρισα (?), Χανιά 8000 και ακολουθει και η Ξάνθη, ενώ έχουν έρθει για συναυλίες το 2004,5,6,7 νομίζω ότι είναι καλά…

Φυσικά καλύτερα θα ήταν να ήταν παντού sold out…

Λάρισα είχαν 20000. Λίγοι περίμεναν τέτοια ανταπόκριση. Βοήθησε βέβαια και το γεγονός ότι δεν παίζουν Θεσσαλονίκη οπότε μερικοί ήρθαν από πάνω.

Νταξει μωρε ασε τους φανμποηδες να λυσσαξουν λιγο!

Μη το δενουμε και σχοινι κορδονι. Οτι θα τον δοκιμασει ειπε.

τι είπες τώρα, 20.000 κόσμο… είσαι σίγουρος? Κριτικές από τη συναυλία?

Με δυο λόγια επαγγελματική εμφάνιση χωρίς εκπλήξεις. Παίξαν 1,5 ώρα, στο Holiday βγήκε ο Μπίλης αλλά αυτή τη φορά δεν το δολοφόνησαν τόσο πολύ όσο στην Αθήνα, το σόλο του Kottak απέκτησε ενδιαφέρον μόνο όταν φόρεσε φανέλα και κασκόλ της ΑΕΛ, πολύ ποζεριλίκι από τη μπάντα γεγονός που ξενέρωσε τους μεγαλύτερους αλλά ενθουσίασε τους πιτσιρικάδες και οι μπαγκέτες να πέφτουν βροχή. Επίσης έπεσε και μια κιθάρα. Η ουσία όμως είναι ότι όλοι γουστάραμε και περάσαμε καλά. Και ναι είχε μπαρμπάδες, παιδάκια, γυναίκες με τακούνια και πέδιλα, κάφρους μεταλλάδες, παλαίμαχους ροκάδες. Όσο για τα σαπόρτ, οι Spitfire πολύ καλοί και κατάφεραν να συγκεντρώσουν έναν πυρήνα μπροστά παρ’ολο που βγήκαν πολύ νωρίς και ο ήχος ήταν υπερβολικά δυνατά (σε αντίθεση με την Αθήνα που ήταν πολύ χαμηλός). Για τον Μπίλη τα γνωστα. Άντε και του χρόνου.

λοπον 35.000 κοσμος στο καραισκακη
20,000 στη Λαρισα
καπου λιγοτερο απο 10000 Χανια (7.500 εισητηρια πουλημενα μεχρι 2 μερες πριν την συναυλια)
6000 στην Μυτιληνη
αντε και 5000 στην Ξανθη (στη χειροτερη περιπτωση)

θα εχουν δει τους σκορπιονς περιπου στους 75.000 θεατες

Καθολου μα καθολου ασχημα για τους σκορπιονς στην Ελλαδα

Ενα ΟΑΚΑ φουλ γεματο δηλαδη!

για τα 20.000 το διαβασα σε 2-3 sites και εγω!

να διορθωσω …αθηνα 40.000 + πρωτη φορα η αρενα ηταν τοσο ασφυχτικα…25.000 το λιγοτερο επανω και 15.000 το λιγοτερο κατω…

Ξάνθη η προπώληση πάει αρκετά καλά. Κοντά στα 6000 έχουν πουληθεί ως τώρα απ’ ότι άκουσα.

οποτε πιστευω οτι καπου κοντα στις 10,000 θα πανε

EΙΣΑΙ ΚΑΤΙ ΜΑΓΙΚΟΟΟΟΟ, ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟΟΟΟ, ΟΠΟΥ ΠΑΣ ΕΣΥ ΘΑ 'ΜΑΙ ΠΑΝΤΑ ΕΓΩ ΝΑ Σ’ΑΚΟΛΟΥΘΩΩΩΩΩ…