Scorpions - Unbreakable

Ακούσατε τα samples από το καινούριο των Scorpions; Πώς σας φάνηκαν; Εμένα δεν με ενθουσίασαν κιόλας. Βέβαια είναι προς τη σωστή κατεύθυνση αλλά δε μου φαίνεται να είναι και πολύ επιστροφή στις ρίζες που ακουγόταν. Καλύτερα να το ακούσουμε ολόκληρο βέβαια, αλλά εγώ περίμενα λίγο περισσότερα. Μακάρι να κάνω λάθος…

Ναι!Μπορά να πω πως μπορεί να μην μου έκαναν κλικ αλλά από αυτό το λίγο που άκουσα δεν ειναι ποπ όπως στο προηγούμενο αλμπουμ…Το μόνο που δεν θέλω να σκέφτομαι είναι ότι δεν θα επιστρέψουν ξανά με τραγουδάρες…Δεν θέλω να φανταστώ τι θα απογίνουν αν δεν επανέλθουν…Ίσως είναι δύσκολο επείδη μεγάλωσαν κ ίσως βαρέθηκαν κατά κάποιο τρόπο το στυλάκι τους…Δεν ξέρω τι αλλο να υποθέσω…Αλλά οι SCORPIONS παραμένουν στην ιστορία… :twisted:

Σήμερα άκουσα 1η φορά τα samples από το καινούργιο CD των Scorpions και είδα και το βίντεο- ντοκυμαντέρ που έχουν φτιάξει. Σίγουρα είναι επιστροφή στον ήχο τους και θα το αγοράσω μόλις βγει. Τώρα αν θα ξεπεταχτεί κάποιος νέος ύμνος, αυτό είναι μάλλον δύσκολο.

Κατάφερα και τα άκουσα (τα samples) γιατί παλιότερα δεν τα άνοιγε το real player.
Εκ πρώτης ακροάσεως έχω απογοητευτεί. Μόνο 1-2 couple μου άρεσαν αλλά μπαίνοντας στο refrain μου τα χαλούσε.

Να πω την αλήθεια δεν περίμενα από τόσα χρόνια να βγάλουν κάτι καλό. Όπως και να 'χει όμως είναι samples αυτά και χωρίς να ακούσουμε ολόκληρα τα κομμάτια και όλο το album δεν είμαστε σε θέση να (κατα)κρίνουμε.

Σημερα το αγορασα… Μετα απο δυο ακροασεις μπορω να πω οτι μ’ αρεσει… Ιδιαιτερα ο ηχος… Αφηστε που παλι εκαναν το θαυμα τους με μια μπαλλαντα καταπληκτικη κατα την αποψη μου… ΜΑΥΒΕ Ι ΜΑΥΒΕ ΥΟU… Δεν ειναι κλασικη μπαλλαντα SCORPIONS (πιανο και καπου σκληρη κιθαρα), ωστοσο εχει φοβερη μελωδια…

Με βλέπω να ψιλοκολλάω… Επιστρέφει το HARD ROCK ρεεεεεεεεε

Πραγματι. Αναθεώρησα πλήρως την άποψή μου! Όπως θα δείτε στην κριτική που έγραψα, έψαλλα διθυράμβους! Αυτό σημαίνει να έχεις σταθερή άποψη!
Τέλος πάντων καλό είναι να καταλαβαίνει κανείς τα λάθη του…
SCORPIONS FOR EVER!

ΤΟ πήρε ένας φίλος μου και έχω να πω πως h πιο “σκληρή” κιθάρα με ενθουσίασε.

Και επιστεφει πιο βαρυ απο ποτε…

Και επιστεφει πιο βαρυ απο ποτε…[/quote]
Λοιπόν την άλλη εβδομάδα θα πάω να το πάρω…Με έφτιαξες!Ποιο δυνατό από ποτέ ε???γουσταρωωωωωω

Επιτέλους οι Scorpions παίζουν όπως πρέπει να παίζουν!!

Πολύ καλή κυκλοφορία , θα παίζει ασταμάτητα για πολύ καιρό στο cd player μου!

Δυστυχώς κι εγώ βιάστηκα να κρίνω με βάση τα samples (τι σου κάνει η βιασύνη…).
Ακούγοντας το δίσκο ολόκληρο, 2 φορές απανωτά μάλιστα, πιστεύω ότι όντως πρόκειται για μια καλή κυκλοφορία. Υπάρχουν ορισμένα κομμάτια που όντως μου έκαναν εντύπωση (τίτλους δε θυμάμαι γιατί το άκουγα από τον υπολογιστή). Απλώς αυτό που έχω να πω είναι ότι για τα δεδομένα της εποχής και του συγκροτήματος (που κυκλοφορεί αξιόλογο δίσκο μετά από πόσο καιρό) σίγουρα δεν θα απογοητεύσει κανέναν. Εγώ τουλάχιστον δεν περίμενα να βγάλουν κάτι που να ακούγεται άνετα, και έλα που το έκαναν (παρόλο που επαναλαμβάνω πως τα μισά τραγούδια, κατά την άποψη μου, είναι απλώς καλά).

Δεν ξέρω γιατί αλλα τα samples ουτε εμένα μου άρεσαν. Σε αντίθεση με τον δίσκο.

To “Unbreakable” μπήκε στα ελληνικά charts κατ’ ευθείαν στο Νο.1 !!!

http://www.ifpi.gr/chart01.htm

Επίσης το “Best of” των Scorpions είναι στο Νο47 !!

Ελλαδάρα κράτα ψηλά τη σημαία!!!

a4ogo album:P

Μετα απο δεκαδες ακουσματα, μεταξυ των οποιων και το χθεσινο live καταληγω στο συμπερασμα, οτι οι γερονταρες για αλλη μια φορα ζωγραφησαν μ’ αυτο το αλμπουμ…

Elpizo na eidate kai to live tous,edo stin kypro itan apsogo

Οι Scorpions δεν ειναι αδικα ενα μεγαθηριο του ευρωπαικου και οχι μονο hard rock και το εχουν ηδη αποδειξει αυτο εδω και πολλα χρονια. Το Unbreakable απλα το επισφραγιζει για ακομα μια φορα. Ειναι δισκαρα και αν και στην αρχη το εβλεπα με μια δυσπιστια, με εχει πεισει με τα πρωτα μολις ακουσματα.
Τα λογια ειναι περιττα…

arketa ektos xronou alla den mporousa na min afhsw post se auto to thema hehe.loipon gia na milame antikeimenika einai prosegmenh douleia exei stoixeia pou ksefeugoun apo to classico scorpions (px to 1o kommati tou diskou),exei gia akoma mia fora apisteutes mpallantes(maybe i maybe u , she said),exei tragoudia gia xtypima(luv em or leave em,blood too hot) k exei kai thn folla pou den kserw giati tin valane sto disko to kommati en onomati borderline ennow.tespa.foverh douleia.kai megalh aphxhsh ston kosmo sto live tou maiou enw den eixe polykykloforhsei o diskos o kosmos tragoudouse mazi me ton germano…theiki atmosfaira…ax… :?

θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω για το Borderline. Μπορεί να μην κάνει εντύπωση με την πρώτη ακρόαση σε σχέση με τις 3 κομματάρες που προηγούνται, αλλά είναι αξιοπρεπέστατο, και μάλιστα τώρα τελευταία που έχει κορεστεί ο δίσκος στα αυτιά μου, το ακούω περισσότερο από τα άλλα.