Scorpions - Unbreakable

Παιδάκια οι SCORPIONS είναι θεοί ακόμα και αν μερικοί το αρνούνται!!!Μπορεί να κάνουν και τις πατάτες τους αλλά κανείς δεν είναι τέλειος!! :twisted:

Τρομερό συγκρότημα, τρομερή επιστροφή…

Μετά από πολλά ακούσματα, συμφωνώ πως είναι ότι πιο heavy έχουν γράψει. :twisted: Στα αυτιά μου ξεχωρίζει το Deep and dark! Επίσης όσες περισσότερες φορές ακούω τα riffs, τόσο περισσότερο μου θυμίζει τους Relvet Revolver! :roll: Γιατί? :?

Καλώς ή κακώς αυτό είναι το hard rock των 00’s… Πολύ βαριές κιθάρες, μελαγχολική μελωδία και λίγες alternative επιρροές… Γουστάρω τρελά τα 80’s αλλά όποιος παίζει σήμερα όπως τότε, sorry αλλά είναι γραφικός… Anyway το Scorpions είναι φοβερό cd…

oxi me gnr nomizo oti moiazei re tha mas trelanete siga min epireastoyn oi scorpions apo velvet revolver epidi allazei o ixos kai i paragogi den simainei oti allazei kai to styl toy kommatioy

Οχι αλλα ο αδελφός jim_lick έχει το απίστευτο δίκιο…
Μην γράφετε ξεκάρφωτα πράγματα. Το ότι μοιάζει δεν έχει σχέση οτι έχει επιρρεαστεί…
Ήμαρτον! Μιλάμε για Scorpions…

Έχουν γράψει πολλά πιο hard στο παρελθόν…κυρίως στο ξεκίνημα!

Σίγουρα το να σου θυμίζει ο ήχος velvet revolver είναι λογικό,ίδια εποχή βγήκαν και τα δύο! Θέμα μίμησης δεν παίζει,οι scorpions έχουν δείξει την εξέλιξή τους προς αυτό τον ήχο! Και λόγω χρόνου θα ήταν δύσκολο να αντιγράψουν velvet revolver αν και σίγουρα δεν θα το έχουν ούτε καν σκεφτεί ποτέ!

Πάντως εμένα δε μου θυμίζει το unbreakable τπτ από contraband

Θα διαφωνήσω λίγο γιατί το σημερινο hard rock δεν είναι μόνο Revolver… η Frontiers βγάζει τουλάχιστον 10 (και λίγα λέω) συγκροτήματα των οποίων ο ήχος διαφέρει και κατά την ταπεινή μου άποψη συμβαδίζουν περισσότερο με το 80’s hard rock. Τρανό παράδειγμα ο JSS.
Ακόμα δε συμφωνώ πως όποιος παίζει αυτό που του αρέσει χωρίς συμβιβασμούς είναι γραφικός. Ο πλούταρχος τραγουδάει σαν τον πουλόπουλο και τον έχει λατρέψει η χώρα!!! Άσχετα με το χαβαλέ όμως πράγματι το πιστεύω αυτό.

Προφανώς είσαι ασχετος με το Hard Rock / Aor ιδίωμα και λογικό είναι αυτό αφου τα μουσικα σου ακουσματα περιοριζονται στους Εurope και στις προσωπικές κυκλοφορίες των μελών τους … . Τωρα αν το James Christian , ή ο Tak Matsumoto η οι Million , From The Inside εχουν βαρια riff και alternative επιρροές εγω θα παω να γινω τσολιάς στα ανακτορα

Βασικα αντιγραφουν τον Slash μη σου πω και Timmo Tolki … Eλεος, που να το πεις και να το πιστεψουν … !!!

Καλά όσα λές κυρ Ανδρέα μου, αλλά αν δεν υπήρχε η Frontiers, το melodic rock και το Napster, μάλλον για πιστό fan του Bαλάντη θα σ’ έκοβα…
Κι επί του προκειμένου, καλό είναι αυτό που κάνει η Frontiers, που αναβιώνει τον 80’s hard rock και poser ήχο, αλλά η πολύ μεγάλη πλειοψηφία των κυκλοφοριών της είναι αναμασήματα…
Όπως και να το κάνουμε οι πραγματικά μεγάλες μπάντες δεν επαναπαύονται στις όποιες δάφνες τους και εξελίσσονται καθημερινά… Το ίδιο έκαναν και οι Scorpions και πολύ καλά έκαναν. Οι μπάντες που μου ανέφερες, σε σχέση με τους Scorpions είναι το λιγότερο ανύπαρκτες… (Έχω όλα τα cd που ανέφερες και μάλιστα γνήσια όχι κόπιες)

ΥΓ. Η Frontiers δεν έχει στις τάξεις της καμμιά πραγματικά μεγάλη μπάντα εν ενεργεία…

Α ναι ? Hardline , Thunder , House Of Lords , Talisman ? και παει λέγοντας … και για την ιστορια Ηard Rock / Aor άρχισα να ακούω το 1992 … :roll:

glenn hughes ,jss ,jlt ,soul sirkus kai paei legontas epeidi den poylane den shmainei oti den einai megala group .simfono oti bgazei kai paparies i frontiers alla kai i nuclear blast ti bgazei tote? kai poia einai ta megala group toy hard rock mipos thelate na parei toys van halen kai motley crue ayta mono polyethnikes mproyn.

Πεστα ρε Μητσε γιατι θα μας τρελανει ο Τελης …

Δηλαδή σοβαρά πιστεύετε ότι υπάρχει περίπτωση να αναβιώσει το hard rock μέσω της Frontiers; Δεν λέω ότι δεν βγαίνουν “μεγάλα” άλμπουμ και σήμερα και μερικά απ’ αυτά κι από την Frontiers, αλλά τη διαφορά θα την κάνουν οι Motley Crue, οι Van Halen, οι Bon Jovi οι Def Leppard, οι Scorpions, οι Velvet Revolver… Πάρτε παράδειγμα τα live… 7000 μάζεψαν οι Scorpions και 500 οι Bonfire και οι Tyketto (και κάπου τόσους θα μαζέψους και οι Firehouse)… Oι πρώτοι είναι ζωντανά κύτταρα, ενώ οι δεύτεροι κάτι σαν tribute μπάντες του παρελθόντος τους… (Μην επηρεάζεστε από την underground poser κατάσταση που υπάρχει στην Ελλάδα)
Θέλω να πω ότι για μένα ποτέ στη μουσική και γενικότερα στη ζωή δεν έγιναν ανατροπές, μέσω του “ασφαλούς δρόμου”… Πάντα κάτι καινούριο ανατρέπει το προηγούμενο… Το hard rock δεν αναβιώνει με στείρες επαναλήψεις… Και το νέο Scorpions για μένα (όσο υπερβολικό κι αν ακούγεται αυτό) είναι το καλύτερο album τους μετά το Love at first sting

Motley Crue best of kai reunion periodia gia tin masa
, οι Van Halen, agnosto to mellon o zakias distixos edie exei trelathi
οι Bon Jovi exeresi toy kanona
οι Def Leppard, teleiomenoi album me diaskeyes (tribute xaxa loystro!!) an kai to now itan oraio
οι Scorpions, oraio to neo album alla mallon den thimasai kati teleytaies patates typoy eye to eye

an den noiastoyn oi polyethnikes gia to hard rock den anavionei oyte toy saint pennis animera

Και περίμενε εσύ να νοιαστούν για τον Soto και τους Million…

Πω ρε Τέλη … ξεκόλα … πάνε άκου Ιn Flames , και Paradise Lost και βάφτισε τους poserades για να είσαι In

Kαι επειδη είμαι φίλος σου θα σου πω οτι τα λεγομενα σου … ειναι σαν τις … πολύ ντόρος αλλά τιποτα παραπάνω.

den apantas filarako gia ta zontana kyttara XAXAXAXA

΄

Από Nightwish χίλιες φορές…

den apantas filarako gia ta zontana kyttara XAXAXAXA[/quote]

Εσένα σε έχω για σχετικό. Δεν μου φαίνεσαι για οπαδός της κλωνοποίησης… Θεωρείς υγεία και εξέλιξη να κυκλοφορεί 5 cd την χρονιά ο Soto κι άλλα 5 ο Hughes από την Frontiers;

Kαι καταλήγω στον εξής συλλογισμό… Άλλο το hard rock στα 70’s, άλλο το hard rock στα 80’s, νεκρό το hard rock στα 90’s και πάνω που πάει να αναβιώσει το hard rock των 00’s υπάρχουν κάποιοι που έχουν κολλήσει στο 1987-88…

Οπωσδήποτε πρέπει να βγαίνουν και να υποστηρίζουμε νέες μπάντες, αλλά να παίζουν νέα, δικιά τους μουσική…