Τέλος για τους scorpions

Τα προσωπικά τους άλμπουμ είναι απλά καλά. Δεν συγκρίνονται με αυτά που κυκλοφόρησαν με τα συγκροτήματα τους.

Μην κοιτάς το κόλλημα των οπαδών που αγοράζουν ότι βγει. Ακόμη και κενό άλμπουμ να κυκλοφορούσαν όλοι οι παραπάνω θα πουλούσε.
Και εγώ όταν είχε βγάλει το tattoed millionaire o Dickinson το είχα αγοράσει τυφλά.

Ενα άλλο χαρακτηριστικό παράδειγμα είναι ο Dio. Αν έμενε στους The Vegas Kings και στους Elf την δεκαετία 50-60 θα τον θυμόταν κανένας?
Θα τον θυμόμασταν ως απλά μια καλή φωνή. Πιθανόν να μην είχε βγάλει καν τα προσωπικά του άλμπουμ ή αν τα έβγαζε θα ήταν τελείως διαφορετικά.

Δες και το προσωπικό άλμπουμ του Tate (Queensryche).

Για την μετέπειτα πορεία της Tarja δεν ξέρω και πολλά.
To ότι ζει από το κοινό που δημιούργησε με τους Nightwish είναι δεδομένο. Αλλά αυτό ισχύει και για εκατοντάδες άλλους μουσικούς.

Πάντως είναι γεγονός ότι οι οπαδοί των Nightwish δεν εγκρίνουν την νέα τραγουδίστρια και ούτε νομίζω να έχουν τις ίδιες πωλήσεις πια.

η tarja απλα ετυχε να γνωριζει μελη της μπαντας. στο δικο της στυλ μπορουσαν να βρουν αλλες 10 ξερω γω. ισα ισα που αν επαιρναν και καμια που να μην ειναι μπαζο μπορει να καναν μεγαλυτερη επιτυχια πιο νωρις.

χαχα… τα περισσότερα συγκροτήματα ροκ-μεταλ από μια παρέα ξεκινάνε αρχικά. Μήπως ο Ulrich πέρασε από συνέντευξη όταν μπήκε στους μεταλικα? Είχαν δοκιμάσει πριν από αυτόν και τον Neil Peart?

Πάντως θα ήθελα να μάθω ποια τραγουδίστρια στο μεταλ θα ήταν το ίδιο καλή φωνητικά με την Tarja? Η διάδοχός της στους Nightwish? Μήπως η Scabia των Lacuna Coil? Η Doro?
Εφόσον όπως λες (έμμεσα) στην Φινλανδία ο κάθε μουσικός έχει άπειρες φίλες σπουδαγμένες σοπράνο.

Ξέρεις ποιο είναι το θέμα Βανζέλ; Η λογική “αν είσαι μεγάλη μπάντα δε χρειάζεσαι εμπορικά τρικς γιατί είσαι ήδη μεγάλος” δεν ισχύει.

Δηλαδή τι όφελος θα αποκομίσουν οι Σκορπιονς από την συνεργασία με την Tarja? Θα κλέψουν το τεράστιο κοινό της?
Δεν μου αρέσουν ιδιαίτερα οι scorpions εδώ και πολλά χρόνια αλλά φωνητικά πιστεύω ότι ταιριάζει με το ύφος τους. Μου ακούγεται λογική κίνηση.

Δεν συνεργάζονται και με την Aguilera ή την Shakira για να δικαιολογείται τέτοια απογοήτευση 8)

??? Πραγματικά το ρωτάς;

Ε όσο να ‘ναι κααααατιτις παραπάνω απ’ το να συνεργαστούν με την τάδε άγνωστη τραγουδίστρια με φωνή εξίσου καλή με της Τάργια ενδεχομένως.

Όσο για το απογοήτευση, πραγματικά εμένα δε με απογοήτευσε καθόλου αυτό το γεγονός. Ούτε είπα κάτι τέτοιο κάπου. Απλά με άφησε αδιάφορο. =)

Τα προσωπικά τους άλμπουμ είναι απλά καλά. Δεν συγκρίνονται με αυτά που κυκλοφόρησαν με τα συγκροτήματα τους.

λολ. τα chemical και accident ειναι καλυτερα απ οτι εχουν βγαλει οι μειντεν μετα το x-factor

για τα υπολοιπα, καταλαβαινεις την διαφορα μεταξυ τραγουδιστη-συνθετη-στιχουργου που μπορει να συνεισφερει σε ποσοστο 20 η 50% σε μια μπαντα μεταξυ ενος απλου τραγουδιστη?

Πάντως θα ήθελα να μάθω ποια τραγουδίστρια στο μεταλ θα ήταν το ίδιο καλή φωνητικά με την Tarja? Η διάδοχός της στους Nightwish? Μήπως η Scabia των Lacuna Coil? Η Doro?
Εφόσον όπως λες (έμμεσα) στην Φινλανδία ο κάθε μουσικός έχει άπειρες φίλες σπουδαγμένες σοπράνο.

η tarja δεν ειχε καμια σχεση με το μεταλ πριν τους nightwish. επρεπε να ειναι φιλη τους για να βρουν μια αλλη? απλα αυτην ηξεραν αυτην πηραν. δηλαδη αμα δεν τους καθοταν δεν θα μπορουσαν να βρουν αλλη σοπρανο? αυτο που σου λεω ειναι οτι για το στυλ της δεν ειναι κατι ξεχωριστο/ιδαιτερο οπως ειναι οι tate/dickinson για το μεταλ. που κολλας? οι παραλληλισμοι που κανεις ειναι τελειως ασχετοι.

Δεν συνεργάζονται και με την Aguilera ή την Shakira για να δικαιολογείται τέτοια απογοήτευση

με την shakira ποιο λογικο θα ηταν γιατι εχει και ενα ονομα και ειναι καλη σ’αυτο που κανει. και ιδιαιτερη φωνη εχει και πιο κοντα στο ροκ ειναι απ οτι η tarja.

Ναι ρε Βαγγέλη, αλλά τι σημασία έχει αν η Τάργια είναι κοντά στο ροκ, αν συνεισέφερε καλλιτεχνικά στους Nightwish και όλα τ’ άλλα? Έχει μια καλή σοπράνο φωνή, είναι αναγνωρίσιμη, μένει ν’ ακούσουμε το κομμάτι και να πούμε αν αξίζει ή όχι. Από μόνη της η συνεργασία δεν είναι ούτε θετικός ούτε αρνητικός παράγοντας. Από τέτοιες έχουμε δει χιλιάδες και στο ροκ και παντού, άλλες αξίζουν άλλες όχι.

Τώρα για το αν οι Σκόρπιονς έχουν ακόμα να δώσουν συνθετικά κάτι, δεν έχω ιδέα. Πάντως το μοναδικό τραγούδι που έχω ακούσει από τους 2 τελευταίους δίσκους (321) μου άρεσε αρκετά. Το χορεύω κιόλας άμα λάχει…

Γιατι εχεις κολλησει τοσο πολυ με την Tarja? Μπορει να μην ειναι κατι ξεχωριστο το στυλ της και δεν τιθεται καν θεμα συγκρισης με Dickinson και Tate, αλλα δεν ειναι καμμια αποτυχημενη. Και το οτι η Shakira ειναι πιο κοντα στο ροκ οπως ειπες απο που το βγαζεις? Η Tarja τραγουδουσε και σε ενα metal συγκροτημα τοσα χρονια… Κατσε να ακουσεις το τραγουδι και μετα κρινεις. Δεν θεωρω παντως την Tarja καμμια τυχαια που απλα ετυχε να εχει γνωστους και φιλους…

Οσο για τους Dickinson, Tate και Plant, δεν ειναι εξαρτημενοι απο μεγαλους συνθετες, ειναι βαρια κουβεντα αυτη, απλα αν δεν ηταν στα συγκροτηματα που ηταν, ισως και να μην ειχαν γνωρισει την ιδια επιτυχια, η χημεια πολλων ταλεντων υπερισχυει…

δεν εχω κολλησει ρε φιλος, εγω μια κουβεντα ειπα και απο κει ξεκινησε διαλογος και απλα απαντω.

Απλα ειναι ακυρο να συζηταμε εδω και τοσα post, για το αν η Tarja ειναι ταλαντουχα ή οχι. Προσωπικα για τους Scorpions με ενδιαφερει και θα ηθελα να ακουσω ενα ακομα καλο τραγουδι. Και δεν με χαλαει η συνεργασια με την Tarja.

Kαιρός ήτανε…:smiley:

Νατος και αλλος… Καλα ρε, σας παιρνουν την δουλεια και χαιρεστε που θα αποσυρθουν για να βγαλετε λεφτα?

Πέστα ρε Angus…

Μα εχει καταντησει γελοιο το ολο θεμα πια… Το ειπε ενας, δυο, τρεις… ΟΚ το καταλαβαμε, χαιρεστε που θα αποσυρθουν οι Scorpions… Γουστα ειναι αυτα, αλλα μην μας πρηζετε τα συκωτια, ελεος…

τη γνωμη του ειπε…

Την εχουν πει πολλοι σε αυτο το thread και η επαναληψη κατανταει βαρετη και ανουσια…

Ε ναι. Ας διαφωνήσει ένας, δύο, άντε τρεις. Μετά φτάνει.

Σοβαρά πάντως, σωστή επιλογή -αν τηρηθεί-, καθότι το παράδειγμα των Whitesnake με τον γρυλλίζοντα Coverdale είναι και πρόσφατο και λυπηρό.

Ο angus τα πήρε όχι γιατί κάποιοι συμφωνούν με την απόσυρση των Scorpions αλλά για τον τρόπο που εκφράζουν τη “γνώμη” τους που είναι μάλλον απαξιωτικός για ένα από τα μεγαλύτερα κ ιστορικότερα ευρωπαϊκά rock συγκροτήματα. Σ’αυτό τον συμμερίζομαι απόλυτα. Λυπάμαι που το λέω παίδες αλλά εκτίθεστε… [-X

ναι ενταξει και πως τους επιτρπετε να εκφραστουν? και μεχρι ποσοι επιτρεπεται να εχουν την ιδια αποψη? να μετρανε και τα προηγουμενα ποστ για να ξερουν αν πρεπει να πουν κατι η οχι?

Δεν αναφέρθηκα στο πόσοι το λένε αλλά στο τί λένε. Γιατί τέτοια απέχθεια ρε παιδιά; Επειδή είναι mainstream στην Ελλάδα κ μόνο; Ας μου εξηγήσει κάποιος… Για πες Βαγγέλη. Ακούω.

Ε όσο να πεις είναι της μόδας το θάψιμο.

γιατι εχει πλακα

σοβαρα ομως απεχθεια το “καιρος ηταν”?

Άν όχι απέχθεια σίγουρα απαξίωση.

Γιατί ήταν καιρός λοιπόν; Στα live π.χ. τα πάνε πολύ καλύτερα από άλλους της ηλικίας τους. Δε βγάζουν πλέον δισκάρες αλλά ούτε (κατά πλειοψηφία) άλλοι της ηλικίας τους. Γιατί λοιπόν για άλλους της ηλικίας τους δε γράφουμε ή δε θα γράψουμε ποτέ “καιρός ήταν”; Για τους Maiden π.χ.