Septic Flesh - Communion

Που το βρήκες? Έχω φέι τον (διαδικτυακό) τόπο!:-k

You’ve got mail…

Ευχαριστω πολυ τον κυριο Deathster για το λινκ. μια φορα ακουσα τον δισκο, εντυπωσιακος και πολυ δυναμικος αλλα και με ατμοσφαιρα! μου θυμισε λιγακι και το τελευταιο των Rotting Christ, δεν ξερω γιατι, μαλλον επειδη πειραματιστηκαν αρκετα. ακομα δεν κατεληξα αν ειναι καλυτερο απο το προηγουμενο τους, το κομματι που με απογοητευσε παντως περασε χωρις καν να το καταλαβω…

Δεν κανει τιποτα Voider.Glad to help.
Στα του δισκου.Αρνητικο ειναι η μικρη διαρκεια του.38 λεπτα!
Θελουμε και αλλο ρε!!!Τελοσπαντων.
Τα τραγουδια ειναι απολαυστικα!Ο δισκος ακουγεται ιδιαιτερα ευχαριστα.
Τον ακουω 3η φορα αυτη τη στιγμη.Συγκρισεις περαιτερω σχολια αργοτερα.

[FONT=“Arial Narrow”][SIZE=“2”]Καλό είναι, αλλά φοβάμαι πως θα υπερεκτιμηθεί.[/SIZE][/FONT]

το εχω ακουσει 2 φορες σημερα και μπορω να πω οτι ειναι πολυ καλο!!μπραβο στα παιδια που επιστρεψανε ενα πολυ καλο album!παντως κατα την γνωμη μου δεν φτανει τα επιπεδα του sumerian…οπως και να χει ειναι ενα απολαυστικο album!και παλι μπραβο!

Το πηρα το πρωι ! Limited digipack edition.
Διαφορετικο artwork εχει.Εξωφυλλο και βιβλιαρακι πολυ προσεγμενα
με καποιες μορφες μεταξυ αιγυπτιων/σουμεριων/δεν ξερω γω τι.
Για το αλμπουμ τα ειπαμε ή μαλλον τα λεω μονος μου γιατι μονο εγω του
εδωσα την δεουσα προσοχη.
Ειναι φοβερος δισκος,εχει τα στοιχεια τους αλλα δεν θυμιζει και κανενα αλλο τους
αλμπουμ.Εχω κατενθουσιαστει γιατι δεν περιμενα να με εκπληξουν!Ηδη στο τοπ-20 για
μενα αλλα εγω ειμαι φαν-μποης οποτε μην με παρετε στα σοβαρα.

Η προσθήκη της ορχήστρας-χορωδίας του δίνουν ένα πολύ σελτικφροστικό ήχο (και κάτι απο σερέμονι οφ οποσιτς των σάμαελ), μάρεσαναρκετά τα 7 πρώτα κομμάτια. Μερικά απο αυτά μάλιστα ήταν ότι καλύτερο έχω ακούσει απο ατμοσφαιρικό ήχο στην Ελλάδα!Όχι οτι το ψάχνω πολύ αλλά ρότινγκ,νεκτρομάντια νάιτφαλ κλπ δεν εχουν καταφέρει να με συγκινήσουν ιδιαίτερα.

Το ακουσα καμια 5-6 φορες, και δεν μπορω να πω οτι με εχει ενθουσιασει…Σιγουρα παντως το θεωρω κατωτερο απο το Sumerian Daemons.

Είναι πολύ καλός δίσκος, δώστε του λίγο χρόνο.
Συνδυάζει και ακραία στοιχεία και μελωδικά, όπως έκαναν πάντα οι Septic Flesh.
Τα φωνητικά του Σωτήρη προσθέτουν πολλά στην όλη ατμόσφαιρα καθώς και τα μέρη της ορχήστρας.
Άφθονη Ανατολή στη μουσική τους. Κρίμα που δεν έχει παρα μόνο ελάχιστα solo. Εν καιρώ θα δείξει αν είναι καλύτερος από τα παλιά. Προσωπικά μου αρέσει περισσότερο η αρχή και το δεύτερο μισό του δίσκου. Annubis,Sunlight / Moonlight, Persepolis, Sangreal, και το “αλά Marble Smiling Face” Narcissus από τα καλύτερα.
Περισσότερα στην επίσημη άποψη επί του Communion.

Eννοειται οτι ακομα ειναι πολυ νωρις για μια ολοκληρωμενη αποψη… Περιμενω να συμπληρωσω αρκετες ακροασεις ακομα! :slight_smile:

Ωραίο είναι και αυτό, καλοδουλεμένο και με εντυπωσιακές ενορχηστρώσεις. Πολύ καλή δουλειά.

khmm khm μπορει να με βοηθησει και εμενα κανεις με τα λινκς?:smiley:

Ο δίσκος έχει ήδη κυκλοφορήσει πάντως. Εγώ 15.90 τον πήρα. Καλή τιμή για νέα κυκλοφορία.
Έχει κανείς την κανονική συσκευασία με τον τράγο ? Πώς είναι μέσα το artwork ?

Ποια εννοεις κανονικη?Εγω πηρα την Digi,πολυ ομορφη συσκευασια και ωραια τα σχεδια μεσα!!!Mονη διαφορα οτι την πηρα με 14:p

Και γω digipack το πήρα.
Δεν υπάρχει και μη digipack ? Με αυτό για εξώφυλλο ?

ναι υπαρχει αλλα και εγω την αλλη πηρα…μονο που την πηρα 17…α ρε Λαρισα…

Χμμμμ μετα απο μερικες ακροασεις μπορω να πω οτι μου ακουγεται πολυ καλο (αν και οντως μικρο ρε γμτ), πολυ σκοτεινο και θεατρικο χαρη στις φοβερες ενορχηστρωσεις του Χρηστου, κομματια οπως το Persepolis πχ, ειναι σαν να βγηκαν απο soundtrack επικης ταινιας!

Ελα το ριβιου να αποθεωνει !
http://www.rocking.gr/review1738.php

Εγώ πάντως το πήρα και το άλμπουμ τα σπάει. Πολύ στμοσφαιρικό και έχει πολλά σημεία που χώνουν άσχημα. 14,5 ευρώ με το εξώφυλλο με την ανατομία του αιγύπτιου. Το artwork φοβερό και μέσα και έξω σε αντί8εση με το τραγικό ψηφιακό τραγί - μίκι μάους. (μα καλά είναι τρελοί? για γέλια εξώφυλλο)