SEPTIC FLESH - DARK FUNERAL 06.01.2012 Thessaloniki-Block 33,07.01.2012 Athens-Fuzz

Οι Heavier than god προσωπικά δε μ’άρεσαν καθόλου! Πιστεύω πως ήταν εκτός κλιματος το στυλ τους για την συγκεκριμενη συναυλια!

Οι Dark Funeral έπαιξαν πολύ καλά… τους ευχαριστήθηκα πολύ… λίγο περισσότερο να είχαν επαφή με το κοινό καλύτερα θα ήταν, αλλά γενικά το μπλακ μέταλ το έχει αυτό το “πάγωμενο ύφος”!
Τρελά μπλαστίδια απο τον ντράμμερ, καλή σκηνική παρουσία κι απο τους υπολοιπους…
Το καλυτερο τραγουδι το αφησαν για το τελος… .χεχε…

Οι Septic Flesh ήταν παρα πολυ καλοι… πολυ καλη σκηνικη παρουσια… γενικα όλα ωραία… εκτός απ οτον καπνο. Μας γάμησαν… ούτε φότο δε μπορούσαμε να τραβήξουμε, ούτε τον Φώτη να δούμε!!

Γενικά ήταν μια αρκετά καλή συναυλία. Πιστεύω πως όλοι όσοι ήρθαν το χάρηκαν!
Δεν ξερω τι ωρα τελειωσε γιατι στις 12 εφυγα…

Μονο για τους Dark Funeral πηγα και ηταν και καλυτεροι απ’οτι περιμενα.Εξακολουθουν να μην ειναι στις τοπ μπαντες μου κι ουτε νομιζω οτι θα γινουν ποτε,δε το κατεχουν τοσο.Αλλα ηταν τιμιοτατοι :slight_smile:

ο λόγος που δεν πήγα ήταν το προηγούμενο λάιβ τους στο 8μπολ και τα καραγκιοζιλίκια του Σεθ, και μέχρι τώρα μόνο η μέρερφιν έχει γράψει αρνητικό ποστ για το λάιβ, οπότε για πείτε λίγο, να ξέρω τι έχασα. δεν είχε “ΕΤΟΙΜΟΙ;;ΕΤΟΙΜΟΙ;;;ΠΑΜΕ!!!~!!” κάθε λεπτό σε κάθε τραγούδι; ο Σεθ έπαιξε καθόλου μπάσο; τα προηχογραφημένα μέρη ήταν λιγότερα από τα ζωντανά; στο ενκόρ έπαιξαν κομμάτι που δεν είχαν κιόλας παίξει;

αλήθεια πείτε όμως, έχω αρχίσει να στεναχωριέμαι που δεν πήγα ενώ μπορούσα και είχα και τα λεφτά :frowning:

“ΕΤΟΙΜΟΙ;;ΕΤΟΙΜΟΙ;;;ΠΑΜΕ!!!” Η αλήθεια είναι ότι αυτό ψιλοκούρασε σε κάποια φάση, μια-δυο-τρεις φορές το είπες ρε μάστορα, φτάνει!

Τα συμφωνικά μέρη, δεν γίνεται να αποδοθούν αλλιώς εκτός από προηχογράφηση. Δεν περιμένει κανείς ν’ ανέβει ορχήστρα μαζί τους. Οι Flesh ήταν πολύ καλοί, με αέρα και με ωραίο setlist, αν και θα’ θελα 1-2 τραγούδια (Sangreal, Therianthropy) για να συμμετέχει πιο πολύ και ο Σωτήρης.

Dark Funeral δεν ήταν ποτέ του γούστου μου, εντάξει έχουν τραγούδια που σπέρνουν, αλλά ο ήχος τους ήταν βαβούρα το περισσότερο διάστημα, δεν ήταν τυχαίο ότι τα αυτιά μας βούιζαν. Ειδικά οι κιθάρες δεν ξεχώριζαν από το drumming (που γάμαγε).

Heavier Than God δεν είδα καθόλου.

Ωραίο live, δεν μπορώ τις γκρίνιες. Εξάλλου 20 ευρώ είναι καλή τιμή για ελληνική συναυλία.
Καλά περάσαμε, πάμε για Arch Enemy τώρα :stuck_out_tongue:

Βασικά μετά από τόσα καλά σχόλια για τη συναυλία άρχισα να προβληματίζομαι γιατί εμένα με ξένισε τόσο. Μόνο στο 8μπολ το 2008 τους είχα ευχαριστηθεί από κει και πέρα όλες οι συναυλίες τους μου φαίνονταν πολύ μα πολύ μέτριες. Χτες έβαλα και παρακολούθησα τη συναυλία του 8μπολ το 2008 για να συγκρίνω καταστάσεις. Και ω μα τι έκπληξη… και κει μου φάνηκαν χάλια! :lol: Οπότε η πρώτη και μοναδική καλή φορά ήταν μάλλον θέμα ενθουσιασμού και το γενικό συμπέρασμα είναι ότι δεν με καλύπτουν στα λαιβ.

Οπότε bastard μην ανησυχείς και μη στεναχωριέσαι! Τα ΕΤΟΙΜΟΙ;; ΕΤΟΙΜΟΙ;;; ΠΑΜΕ!!! ήταν η μισή συναύλια. Σταματούσε να τραγουδάει για να γκαρίζει τα παραπάνω. Ένας άνθρωπος δεν έχει βρεθεί να του πει ότι αυτό που κάνει είναι ενοχλητικό και σπαστικό και όχι ξεσηκωτικό? Δεν έπαιξε καθόλου μπάσο, το 85% του σετλιστ ήταν από Communion και Great Mass οπότε σαφώς και τα ηχογραφημένα ήταν ισάξια με τα ζωντανά. Το μόνο κομμάτι έκπληξη ήταν το Esoptron (τα πρώτα 2 τους δεν τα χω ακούσει οπότε… για μένα 0 εις το ποιλίκον), τα υπόλοιπα ‘‘παλιά’’ ήταν τα Chaostar, Unbeliever, DNA, Virtues of the Beast και Sumerian Daemon. Μη χολοσκάς δεν έχασες και τίποτα. Για Αθήνα δεν ξέρω αλλά το κοινό Θεσσαλονίκη ήταν άστα βράστα. Μόνο στο καινούριο ψιλοχαιρόταν. Αυτά…

το μπάσο το έχει βασικά απλά για να κάνει κάτι με τα χέρια του όσο παίζει - πραγματικά διακοσμητικό στοιχείο

επίσης, οι σεπτικ φλες ποτέ δεν παίζαν καλά λάηβ - τουλάχιστον στην χρονική περίοδο 2002 - σήμερα, που τους έχω δει αρκετές φορές

το σάββατο ήταν υποφερτοί - θα ήταν καλύτερα εάν δεν έλεγε όλες αυτές τις βλακείες ο Σπύρος, μου θύμισε οργανωτές στην 13

ασχολίαστο το γεγονός του θαψίματος των πρώτων 4 δίσκων, λες και αυτά που παίζουνε τώρα είναι τόσο ΓΑΜΑΤΑ :lol:

Ουλβερ, ειπαμε γιατι δεν παιζουν απο τα δυο πρωτα, ασ’το, στο Εσοπτρον τριτη σειρα χτυπιομουν εγω και αλλοι 3-4 ε να μην παιξουν ενα Annubis που πηγαινε πανω-κατω ολο το venue? Δεν φταινε αυτοι που το 95% του κοινου τους εμαθε μετα το Sumerian. Δοξα και τιμη στο τυπακι μπροστα και δεξια μου που φωναζε Burning Phoenix (εγω φωναζα Marble Smiling Face παντως :stuck_out_tongue: ).

Οσο για το μπασο μαλακιες λετε αλλα τεσπα :stuck_out_tongue:

Κατα τα αλλα ο Σεθ οσο παει και βελτιωνεται σαν frontman αλλα ακομα του βγαινει μια αμηχανια, οσο παει και αποκταει αερα η μπαντα παντως.

Προηχογραφημενα φυσικα και ειχαν, τι περιμενατε? Σαν να παω σε συναυλια Therion και να κραζω για τα προηχογραφημενα.

δεν πιστευω οτι ειναι τοσο αγνωστα πλεον τραγουδια οπως marble smiling face ας πουμε ή eldest cosmonaut, δλδ τι διαολο πριν απο 5-6 χρονια ήταν πασίγνωστα - και στην τελικη ας παιξουνε τα παλια να τα μαθουν οι οπαδοι των τελευταιων δισκων

Ποσο κουραστικο εγινε το “Ειστε ετοιμοι αθηνα?” κτλ…και νομιζα οτι ο Σακης ειχε τη πρωτια αλλα ουτε καν,ο Σεθ πρωτοστατει!Οσο για το μπασο νταξει,κατι χαιδευε που και που :stuck_out_tongue:

Ρε μλκ, εδω παιζανε το DNA και ολοι χασμουριοντουσαν απο κατω, τι να λεμε τωρα.

Το μεγαλο μπαμ δυστυχως η ευτυχως το εκαναν στο Communion.

Ενώ στο Chaostar όλοι σκίζανε τα σουτιέν τους τι να πω… μετρούσαν αράχνες στο ταβάνι! Αφού οι ίδιοι επιλέγουν να θάψουν τα παλιά τους γιατί προφανώς δεν τα θεωρούν ισάξια με τις νέες τους δουλειές οι νέοι οπαδοί γιατί να μη το κάνουν?
Άλλωστε οι ηλικίες είχαν ένα α χάσμα. Ή θα ήταν πολύ μικρές που τους έμαθαν από Communion και έπειτα ή πιο μεγάλοι σε ηλικία παλιοί οπαδοί που έφυγαν με μια μούρη μέχρι κάτω κει γιατί περίμεναν η συμμετοχή του Σωτήρη να κάνει τη διαφορά στο σετλιστ, όπως ένας δίπλα μου που ξελαρυγγιάστηκε Ophidian Wheel ρε μ****ες από Κοζάνη ήρθα!:lol:

Όντως κούρασε από ένα σημείο και μετά ο Σπύρος με τα “Αθήνα, είμαστε έτοιμοι;”, τα προηχογραφημένα ήταν αρκετά, μέχρι και κιθάρες σε κάποια σημεία. Επίσης φάγαμε ξενέρα που περιμέναμε full εμφάνιση του Σωτήρη, όπως πριν μερικά χρόνια στην Πάτρα, και κανά παλιό κομμάτι. Πέρα από “Esoptron” που θάφτηκε από λάθη και κόψιμο στη μέση για ένα ακόμα “Αθήνα, είμαστε έτοιμοι;”, τα υπόλοιπα κομμάτια ήταν αναμενόμενα.

Ένας βασικός λόγος που δεν παίζουν παλιά κομμάτια, είναι ότι ο κόσμος δύσκολα μπορεί πλέον να βρει τους παλιούς δίσκους. Οπότε δεν έχουν και λόγο να τους προωθήσουν.

Γενικά η εμφάνιση ήταν αρκετά καλή, με καλό ήχο. Οι Flesh έδειξαν ότι εκτίμησαν πάντως την προσέλευση και συμμετοχή του κόσμου.

Δείτε τι έπαιζαν το 1998 (http://www.youtube.com/watch?v=_UD7XHzcWEQ&feature=related) :wink: Δε θα με χάλαγε να έκαναν ένα live όπως οι Christ και να έπαιζαν μόνο από τα 4 πρώτα.

Τι να λεμε ρε, ενταξει, το λαηβ τους στο Rockwave για εμενα (εκεινο που εκυρωσαν οι Maiden και ηταν και οι In Flames) με Ναταλι και Σωτηρη και ονειρικο σετλιστ (Shamanic rite, The Future Belongs to The Brave, Marble Smiling Face, Brotherhood of th Fallen Knights etc etc) ηταν απλα το peak, αλλα τι να κανουμε, οι εποχες προχωρανε.

Ρε jester με εκαψες με το λινκ που εδωσες, τι λαηβαρα ηταν αυτη

Σουπερ το λινκ… πολλές αναμνήσεις από εκείνη τη φοβερή εποχη για τους Septic…