SEPTIC FLESH - DARK FUNERAL 06.01.2012 Thessaloniki-Block 33,07.01.2012 Athens-Fuzz

Χτες που πήγα να πάρω εισιτήριο άκουσα έναν που έλεγε ότι οι Septic Flesh θα παίξουν και παλιά κομμάτια προ revolution DNA αλλά δεν έμεινα παραπάνω για να μάθω λεπτομέρειες…για να δούμε.

Χμμμ, μακάρι να ισχύει…:-k Ότι παλιό ακούσουμε, καλοδεχούμενο ούτως ή άλλως.

Να και το προγραμματάκι, ελπίζω να τηρηθεί. :slight_smile:

Οι πόρτες ανοίγουν στις: 19:00

HEAVIER THAN GOD: 19:30 ? 20:00

DARK FUNERAL: 20:30 ? 22:00

SEPTIC FLESH: 22:30 ? 00:00

Εφόσον το διοργανώνει η Dosera acts, λογικά θα τηρηθεί επακριβώς το πρόγραμμα.

Μακαρι να παιξουν και τιποτα παλιοτερο, ευκαιρια τωρα που ειναι και ο Σωτηρης.

Εισητηριο δεν εχω παρει ακομα, με βλεπω να παιρνω απ’εξω, δεν φανταζομαι να γινει sold out.

ξερει κανεις αν υπαρχει περιπτωση να μην βρω το σαββατο απ’εξω απο το φαζ?

δε νομιζω να ειναι σολντ αουτ…

Παιδιά γνωρίζει κανείς το σημερινό πρόγραμμα στη Θεσσαλονίκη, ώρες που θα βγουν τα συγκροτήματα κλπ κλπ???

ξερει κανεις αν το ticket house ειναι ανοιχτο σημερα?
πηρα τηλεφωνο και με ειχαν στην αναμονη για απειρη ωρα

αργια σημερα… αρα κλειστο φιλε

Μπα…θα βρεις σίγουρα τικετ ιντοορ…Νο γουορυ!

[I](Θαμαι εκεί, είτε με t-shirt S.O.I.A. φορώντας or VALET PARN…)[/I]

Για dark funeral δεν θα μιλήσω γιατί δεν μου αρέσουν και δεν πήγα για αυτούς.
Οι Descending πολύ καλοί είχα να τους πετύχω αρκετό καιρό και τους ευχαριστήθηκα.
Κατά τα άλλα κλαίω τα 20 ευρουλάκια μου! Μούφα όλο το σκηνικό με Σωτήρη και μην πω… βγήκε εκεί 2-3 φορές στα πεταχτά έπαιξε και στο τέλος σε 2-3 κομμάτια κιθάρα και κάτι τρέχει στα γύφτικα. Μια μετριότητα πάλι όλο το σκηνικό και το σετλιστ [B]Η[/B] απογοήτευση. Έπαιξαν 1 από το Esoptron νομίζω (δεν το ήξερα το κομμάτι), το DNA και όλα τα υπόλοιπα από τα 3 τελευταία άλμπουμ με τη μεγαλύτερη βαρύτητα να πέφτει σε Communion και The Great Mass βεβαίως βεβαίως. Χλιαρά και ανιαρά τίποτα περισσότερο.

Καλησπερα παιδια.Λογω ασθενειας δεν θα μπορεσω να παρευρεθω στο live και πουλαω το εισητηριο μου στα 20 ευρο στην τιμη που το πηρα δηλαδη (στο ταμειο σημερα θα ειναι 22).Επισης μενω ακριβως εξω απο το σταθμο του ησαπ στον ταυρο οπου βολευει καθως ειναι για πολλους ο δρομος προς το fuzz.Αν ενδιαφερεται κανεις ας μου στειλει στο inbox.

Πολυ καλοι οι Φλες, σαφεστατα καλυτεροι απο την προηγουμενη φορα (επαιξαν μιαμιση ωρα γεματη) και ρε γαμωτο, η παρουσια τους βελτιωνεται πολυ με τον Σωτηρη, κριμα που δεν μπορει να ειναι παντα μαζι τους, μακαρι απο εδω και περα στις ελληνικες συναυλιες να ερχεται παντως, εστω για 4 τραγουδια που επαιξε και κιθαρα στο τελος και σε αλλα 3-4 που συμμετειχε, τραβαει τα βλεμματα.

Τωρα για το σετ, ναι ηταν κυριως απο τα 2 τελευταια εξαιρωντας 3 απο το Sumerian (Unbeliever, Virtues και το ομωνυμο), 2 απο το DNA (DNA και Chaostar) και το Εσοπτρον, ναι σαφως και θα γουσταρα να επαιζαν απο το DNA και πισω μονο, απο την αλλη μπειτε στην θεση της μπαντας. Παιζουν το DNA, ωραιο ξεσηκωτικο κομματι, και πεφτει χασμουρητο απο κατω. Παιζουν το Εσοπτρον και χτυπιεμαι εγω και αλλοι 4-5 και στο break του κομματιου ακους να φωναζουν “Anubis” και “Sangreal” ε τι να κανει και η μπαντα, να παιζει για τους 20 καμενους που εχουμε απομεινει και να ξενερωνουν οι 1000, δεν πολυγινεται. Μακαρι να κρατησουν την συνηθεια να βαζουν 3-4 παλια (απο DNA και πισω), πιο πολλα δεν γινεται.

Οσο για το λαηβ, πολυ καλη η αποδοση της μπαντας και ο ηχος. Καλοι και οι Dark Funeral αν και επειδη δεν τους ηξερα με ψιλοκουρασαν, οι οπαδοι τους (που ηταν καμποσοι) καραγουσταραν παντως! Μια χαρουλα λαηβ για 20 ευρω, να επαναληφθει παρακαλω.

ΥΓ: Ατακα της βραδιας το:
Σεθ: Το επομενο τραγουδι μιλαει για εναν αρχαιο Θεο
Κοινο: ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ
Σεθ: εεε οχι αυτον, εναν αλλο

Θεουλης :stuck_out_tongue:

Σε γενικες γραμμες μια ευχαριστη βραδια. Αυτο που μου εκανε εντυπωση ειναι οτι παρα τη χαμηλη τιμη του εισητηριου για 2 αρκετα δυνατα ονοματα, η προσελευση ηταν χαλημοτερη του αναμενομενου κι ενταξει να δεχτω οτι οι Dark Funeral δεν εχουν τοσο κοινο στην Ελλαδα αυτο το ξεραμε εδω και χρονια. Περιμενα οτι οι Flesh θα καταφερναν να γεμισουν το Club και δεδομενου ότι εβγαλαν ενα αλμπουμ που αμφιβαλω εαν εχει τυχει στο παρελθον τους αλλο τετοιας υποδοχης οσο αυτο.

Στα συναυλιακα, βλεποντας για 4η φορα τους DF αλλα πρωτη στην Ελλαδα, ημουν αρκετα περιεργος για να δω σε τι κατασταση θα ηταν χωρις τον Caligula κι ενθουσιασμενος που θα τους ξαναβλεπα με Dominator στα τυμπανα. Αν και ο ηχος προβλεπομενα κακος οπως παντα στην αρχη καθε live τους σταδιακα βελτιωθηκε. Ο νεος τραγουδιστης ομολογουμενος “το εχει” οσον αφορα τη φωνη μπορω να πω οτι σε καποια κομματια τα φωνητικα ηταν καλυτερα απ οτι του προκατοχου του (για live μιλαω παντα).Παρ ολα αυτα το να μη βλεπεις την πληθωρικη φιγουρα του Magus πανω στη σκηνη σιγουρα ειναι καπως αλλα απ την αλλη ολα θεμα συνηθειας ειναι.Εξαιρετικο σετ απο καθε αποψη τη να πρωτοθυμηθω…

  1. τον οδοστρωηρα με τα enriched by evil,godess of sodomy, the arrival of satans empire το ενα μετα το αλλο
  2. το οτι ακουσα/ειδα για πρωτη φορα τα Open the Gates και Heart of Ice που και τα 2 ηταν ψηλοαποθημενα:p
    3)Vobiscum Satanas, Shadows over Transylvania αλλα και τα καθιερωμενα Hail Murder,Atrum Regina (απο το οποιο και μετα ο ηχος βελτιωθηκε αισθητα)
    Αν υπηρχε κι ενα Ravenna Strigoi Mortii και το ομωνυμο απ το τελευταιο θα ηταν το 100% τελειο σετ αλλα ακομα κι ετσι σουπερ.

Flesh δεν εχω να πω πολλα.Εμφανιστηκαν με αερα μεγαλης μπαντας του εξωτερικου, το εκτεταμενο touring τους εχει δωσει τεραστια εμπειρια βγαζει ματια αυτο, συναυλιακα/ηχητικα η μπαντα εχει ανεβει επιπεδο σε σχεση με πριν 3 χρονια που τους ειχα δει τελευταια φορα, η παρουσια του Σωτηρη και δη στη κιθαρα στο τελος του σετ τους ηταν η εξτρα πινελια, αλλα απ την αλλη ποτε δεν μου εβγαζαν αυτο που περιμενα live.Iσως λιγοτερα καραγκιοζιλικια απ το Seth να εσωζαν λιγο τη κατασταση.Παντως καλοι συνολικα.Και μονο που ακουσαμε το Esoptron live εμενα μου αρκει.Αλλες ωραιες στιγμες τα Pyramid God,Virtues of the Beast,Chaostar.

Tα πολλά λόγια είναι φτώχεια.

Απολαύστε live Septic Flesh στη Θεσσαλονίκη σε hd ανάλυση εικόνας και ήχου.

Και μένα οι Flesh μου άρεσαν, και η εμφάνιση του Σωτήρη τους έδωσε άλλον αέρα. Σίγουρα η απουσία του έχει επιδράσει αρνητικά στο συγκρότημα, αλλά τι να κάνουμε, ζούμε με αυτό… Πολύ δεμένοι σαν μπάντα, η εμπειρία τους πια φαίνεται. Χάρηκα ιδιαίτερα που μπήκε το Έσοπτρον στο setlist, ελπίζω να ακούσουμε και άλλα παλιά τους κομμάτια στο μέλλον. Όσο κομματάρες και να υπάρχουν στα πρόσφατα άλμπουμ, υπάρχει μια μεγάλη μερίδα οπαδών που θέλει διακαώς να ακούει δείγματα γραφής και από την παλαιότερη περίοδο των Flesh. Μακάρι να το λάβουν υπόψη τους και στο μέλλον.

Γενικά, μια πολύ ευχάριστη και δυνατή death βραδιά.

Μα τι σχολιάζουμε…

[SIZE=“4”][B]ΓΑΜΗΣΤΕΡΗ ΣΥΝΑΥΛΙΑ!!![/B][/SIZE] ε, ΠΟΛΥ απλά…όσοι δεν ήρθαν χθες, [B]έχασαν -πολύ απλά[/B]…([I]η ζωή συνεχίζεται[/I])!!!:smiley:

Eπόμενος σταθμός: [B]hXc Bands LIVE [/B]in 7Sins 20 Γενάρη και [B]Devil’s Blood [/B]22 μηνός στο Kyttaro …:wink:

Με εξαίρεση τον inhuman guitar παρατηρώ παροιμιωδες φτυσιμο στους dark funeral. Χάσμα γενεών? How have the mighty fallen? μυστήρια πράματα.

Απλά λογικά τους πήρε η μπάλα του όλου hype που έχουν τελευταία οι Septic Flesh… Προσωπικά για τους Dark Funeral θα πήγαινα πιο πολύ. Οι Flesh μ αρέσουν περισσότερο στα παλιότερα (ναι, αυτά που δεν πολυπαίζουν :stuck_out_tongue: )