Septic Flesh,Slavebreed,Nordor,Nyne Αθηνα 10/01/2009 Gagarin

Θα είμαι εκεί να αποδώσω τιμή στην κορυφαία ελληνική μέταλ μπάντα. Όχι τίποτε άλλο, αλλά είναι και γειτονάκια από τον Άγ. Αρτέμιο τα παιδιά. :slight_smile:

Παρομοίως…και 15ε. νταξ τιποτα

ξερει κανεις τι ωρα θα βγουν οι σαρκες?

ελπιζω μετα τις 10 για να προλαβω…:?

τετοια δισκαρα δεν υπαρχει φετος στο ειδος…ακομα και ο Ντανι των Cradle of filth , το λατρεψε…

edit

βρηκα αυτο το κομματι απο Περσεπολις στη θεσσαλονικη…δειτε τι εγινε στην μεση του κομματουι,
ανοιξανε διαδρομο η μπαντα, για μος!

Την περιμένω αυτή τη συναυλία πως και πως!!!
Μακάρι να παίξουν όσο γίνεται απ’τα 3 τελευταία album! όχι ότι απ’τα προηγούμενα μας χαλάει αλλά τα συγκεκριμένα είναι τα αγαπημένα μου απ’αυτούς!

15¤ μόνο?!?!?!:D8)8O

Αντε κ γω εκει θα ειμαι!:stuck_out_tongue:

Θα είμαι εκεί για την απόλυτη ελληνική metal μπάντα. Εγώ πάλι θέλω κάποια κομμάτια από “ΕΣΟΠΤΡΟΝ” και “Ophιdian Wheel” που είναι και τα αγαπημένα μου. Ελπίζω να μη τα φτύσουν τελείως…

Emerencie δε ξέρεις πόσο σε καταλαβαίνω…δυστυχώς όμως δε το κόβω να παίζουν και τόσα από αυτά…αν και χρόοοοονια θέλω το succubus priestess

Septic Flesh… αυτη ειναι ελληνική μπάντα να βλέπεις live, οχι τις αλλες αγγουρο-καταστάστεις των 8 ευρώ, θα είμαστε εκει απόψε.

Ποτε ξεκιναει; 7μιση οπως λεει στο site ή 9 που γραφει στο εισητηριο;
Κι αν ξερει καποιος περιπου τι ωρα θα βγουν οι speticflesh;

7:30 ξεκινάνε τα σαππορτ.και όπως βλέπεις και στο εισ είναι αρκετά…

ναι τα ατιμα…κατα τις 10 θα σκασω μυτη :!:

Αν δεν έπαιζαν μαζί με τους Cult of Luna θα πήγαινα. :frowning:

Αλλά μιας και είναι και από εδώ γύρω φαντάζομαι θα τους ξαναδούμε στο άμεσο μέλλον. Ελπίζω δηλαδή. Ενώ οι Cult of Luna άμα ξαναέρθουν θα είναι θαύμα!

Η ελπίδα πεθαίνει τελευταία Νάσσια μου. Ελπίζω να σε δω σήμερα στο live! Θα με εντοπίσεις εύκολα αν παίξουν το “The Eyes of Set”. Θα είμαι αυτός που θα ουρλιάζει και θα χοροπηδάει στην αρένα. :slight_smile:

Marble Smiling Face η παραγγελια μου! Αντε και ενα Burning Phoenix δεν θα μας πολυχαλαγε :smiley:

Ξεκιναμε σιγα σιγα…

Λοιπον, μολις γυρισα, να συνοψισουμε:

Θετικα:
Η μπαντα εχει ξεκαθαρα Ευρωπαικο αερα πλεον, ειδικα ο Set<h> σε αφηνει ψιλομαλακα, φοβερος frontman παρ’ολο που κραταει το μπασο (και με μπλουζακι Ministry :smiley: ), βγαζει πολλη πορωση στην σκηνη.
Πολυ δεμενοι και φορμαρισμενοι, εξαιρετικος ηχος που εδενε μια χαρα με τα αρκετα samples των ορχηστρικων μερων.
Τα κομματια απο το Communion οχι μονο τα σπανε ασχημα live αλλα και τα γουσταρει παρα πολυ ο κοσμος.

Αρνητικα:
Μικρο σετ, 75-80 λεπτα ειναι αρκετα λιγο οπως και να το δεις.
Απουσια Σωτηρη και Ναταλι που ειχε ως αποτελεσμα αφ’ενος να μην παιχτει κανενας απο τους κλασσικους του υμνους (Marble Smiling Face, The Eldest Cosmonaut, The Future Belongs to the Brave) η καποια οπως το Science να ειναι μια κλαση παρακατω χωρις τα καθαρα φωνητικα του καραφλα.
Το σετλιστ εκτος απο μικρο ηταν και περιορισμενο στα 3 τελευταια, κατι που ομολογω με στενοχωρησε, μιας και τα αγαπημενα μου ειναι πριν απο αυτα.
Η αποδωση της υπολοιπης μπαντας πλην του Set<h> ηταν καπως διεκπεραιωτικη.

Αυτα τα ολιγα, το σετλιστ πρεπει να ειναι περιπου το ιδιο με της Πατρας.

δεν σε χαλασε το αποτελεσμα…

Συμφωνώ απόλυτα τόσο που, αν το έγραφα μόνος μου, δε θα άλλαζα ούτε λέξη από το post σου. Κατά τύχη πέτυχα τον Χρήστο καθώς έφευγα στο τέλος της συναυλίας πίσω από το Γκαγκάριν και του επισήμανα την απουσία των παλιών κομματιών από το set list. Δεν είναι δυνατόν μια μπάντα που έχει 7 δισκάρες στο ενεργητικό της να περιορίζεται στα τρία τελευταία. Κατά τ’άλλα, όντως τα παιδιά ήταν καταπληκτικά. Ζήτω ο Αγ. Αρτέμιος που βγάζει παλικάρια. :lol:

Και τι ειπε αυτος? :stuck_out_tongue:
Αγ.Αρτεμιος ε? Απο εκει γυρω καπου ειναι η κοπελα μου :smiley:

Ω Θεέ μου!!Τι Bασιλικό Φ-Ι-Α-Σ-Κ-Ο ήταν αυτό???

Ειλικρινα παιδιά, ή εγω ήμουνα σε άλλη συναυλία από αυτή που πήγατε εσείς ή μάλλον πρέπει να πάω να τσεκάρω τα αυτιά μου και την αισθητική μου ταυτόχρονα…

Ας ξεκινήσω…ο ήχος ήταν από την αρχή πάρα πολύ μέτριος, σε σημείο που στο μεγαλύτερο μέρος της συναυλίας αυτό που άκουγες ήταν τα τύμπανα και το cd με τα προηχογραφημένα μέρη.
Για να είμαι ειλικρινής μετά το τέλος της συναυλίας σκεφτόμουν ότι ο Φώτης θα πρέπει να πληρώνεται πολύ περισσότερο από τους υπόλοιπους αφού στο περισσότερο live έπαιζε μόνος του με το cd.

Από τις κιθάρες δεν άκουσα ούτε μισο riff(εντάξει δεν έχουνε και πολλά αλλά ούτε αυτά ακούστηκαν), και ακούγονταν μόνο όταν “ξύνανε” ή όταν έκαναν κανένα lead. Όποτε ο Seth θυμόταν ότι κρατάει κι ένα μπάσο ούτε καν ακουγόταν τι έπαιζε πράγμα απόλυτα λογικό κρίνοντας από το πως έπαιζε…Είπαμε ρε παιδιά, καλό το frontman-ιλίκι και η πόζα αλλά άμα δεν μπορείς να παίξεις ένα όργανο φαντάζομαι ότι δεν είσαι αναγκασμένος να το κάνεις.

ΟΚ, έxω να δω τους SF από το Rockwave του 2000 και τους θυμόμουν με πολύ καλύτερες εντυπώσεις.Βέβαια τότε είχαν και το Σωτήρη ο οποίος είναι πολύ βασικό συστατικό της μπάντας.

'Αλλο ένα μελανο σημείο που θίχτηκε ήδη ήταν το μετριότατο setlist…Σπάνια βλέπεις μπάντες να αγνοούν τόσο μεγαλοπρεπώς το παρελθόν τους…

Δεν μπορώ να αφήσω ασχολίαστο και το ότι στο τελευταίο κομμάτι θέλανε να κάνουνε και Wall of death, πρακτική που συνιθίζεται σε hardcore/thrash συναυλίες, και που στο σημείο (μουσικά) όπου έγινε ήταν απλά ΑΚΥΡΟ και αστείο!

Απλά απορία…όταν έχεις προηχογραφημένη ολόκληρη ορχήστρα, πλήκτρα, γυναικεία φωνητικά, αντρικά φωνητικά, κιθάρες και ίσως και άλλα που δεν τα κατάλαβα, τι ακριβώς καλείσαι να κάνεις πάνω στη σκηνή?Ειδικά όταν σε αυτά τα πράγματα στηρίζεις ΟΛΟΚΛΗΡΟ τον ήχο σου και δεν είναι εξαιρέσεις σε 1-2 κομμάτια(βλ.PARADISE LOST με πιάνο και γυναικεία φωνητικά)

Τα παραπάνω βέβαια φάνηκαν σε όλο τους το μεγαλείο στο Science όπου δεν είχαν background μουσική και φωνητικά και γι’αυτό ακούστηκε τόσο ξερό και άδειο…

ΚΡΙΜΑ γιατί από το Communion είχα εντυπωσιαστει και ήμουν περίεργος να δω πως θα βγει αυτή η ατμόσφαιρα live…