Septic Flesh,Slavebreed,Nordor,Nyne Αθηνα 10/01/2009 Gagarin

Ε καλα ρε συ, και οι Therion εχουν ενα τονο προηχογραφημενα, αλλα τα live τους σκοτωνουν απλα :wink:

Που καθοσουν και σε χαλασε τοσο ο ηχος? Εγω μπροστα-αριστερα που ημουν παντως μου φανηκε πολυ καλος αν και, οντως, οι κιθαρες ηταν λιγο χαμηλα, ειδικα η lead, μπορει να εφταιγε και η θεση μου βεβαια.

Το Wall Of Death στο Persepolis ειχε πλακα ρε, οντως ψιλοακυρο μουσικα, αλλα νομιζω οτι δουλεψε :wink:

Θα συμφωνήσω με όλα όσα έγραψες!!
Αν και στο RW του 2000 δεν ήμουν όντας μικρούλης ακόμα:oops:

Δε τη χάρηκα τη συναυλία όσο θα ήθελα. πχ το Unbeliever που το θεωρώ κομματάρα πιστεύω δεν έβγαλε τη δύναμη που έχει στο cd.

Τα support πώς σας φάνηκαν;
Νyne:Μου άρεσε το industrial black/death metal που έπαιξαν αλλά τα φωνητικά ήταν ΑΙΣΧΟΣ!

Νοrdor(ή αλλιώς η παρέα των φαγανούληδων:lol: εκτός του drummer):Τεχνικό progressive death.Το καλύτερο,κατά τη γνώμη μου, support σχήμα χθες και νομίζω οι περισσότεροι γούσταραν.O κιθαρίστας φτυστός ο Kerry King και ο μπασίστας ίδιος ο manos87.

Slavebreed:Hardcore death metal.Πότε δεν τα πήγα καλά με το συγκεκριμένο είδος.Τα μόνολεπτα(ίσως και λιγότερο) κομμάτια δεν μου έκατσαν καθόλου στο αυτί.Αλλά όπως είπα ίσως φταίει ότι δεν ακούω αυτό το είδος.

Την επόμενη φορά ελπίζω οι SF να παίξουν περισσότερο με Σωτήρη και Νάταλι στη σκηνή!

Καταρχας μιας και βλεπω οτι υπαρχει διχογνωμια για την αποδοση των Flesh θα ηθελα να ξεκινησω με την προσελευση…
Στην αρχη ελεγα οτι αν μαζευε 500 ατομα το χθεσινο live θα ηταν θαυμα(να θυμισω απλα ποσοι λιγοι ηταν στο προ 6ετιας live στο οποιο εμφανιστηκαν και οι Primordial).Παρ’ολα αυτα συνολικα μεσα πρεπει να ηταν καμια 800 ατομα τουλαχιστον πραγμα που δειχνει οτι ο κοσμος γουσταρε πολυ περισσοτερο το Communion απο οποιοδηποτε αλλο δισκο τους.

Ως προς τον ηχο τωρα…μεχρι και το Virtues of the Beast εγω τουλαχιστον ακουγα μονο τυμπανα και ενα απροσδιοριστο βομβο/συνονθυλευμα απο τα εγχορδα (μαλιστα για καποιο λογο μου φανηκε οτι εκτελεση του Unbeliever ηταν λιγο πιο αργη απ οτι στο album αλλα μπορει να κανω και λαθος).Απο κει και περα ο ηχος ηταν σταθερα καλος, οχι κατι τρελλο αλλα καμια σχεση με το χαλι των πρωτων κομματιων.Ειδικα στα κομματια του Communion ο ηχος ηταν οπως θα πρεπε.Παντως με τοσο καλο εξοπλισμο(ΕNGL endorsments εχετε ρε σειις εκμεταλευτειτε το τουλαχιστον) και μιας και ο ηχος ειναι συναρτηση πολλων παραγοντων σιγουρα θα μπορουσαν και θα επρεπε να ειχαν δουλεψει πιο πολυ πανω σ’αυτον τον τομεα.

Για το Σπυρο,ειναι εμφανες οτι δινει μεγαλυτερη εμφαση στην ερμηνεια του μιας και τα κοματια τους ειναι κατα κυριο λογο θεατρικα και σκοτεινα οποτε λογικο.Οσο για το μπασο,ποιος ειπε οτι ειναι μουσικος?
μηπως αυτοι που κραταγαν τις κιθαρες των nyne ειναι κιθαριστες ?

Σε γενικες γραμμες ηταν ενα καλο live,οχι κατι το συναρπαστικο αλλα σιγουρα ανω του μετριου.

Υ.Γ. ρε φιλε οχι και τεχνικο death metal οι Nordor!!!Ξεραϊλα και μαλιστα με κακο ηχο ναι τους λες.Ετσι ειναι τα τεχνικα?

μετρια πραγματα χτεσ…δεν νομιζω να θυμαμαι για πολυ καιρο αυτο το λαηβ

  1. μικρη διαρκεια - εισαι αθηναικη μπαντα και εχεις να παιξεις Αθηνα χρονια, ε δεν παιζεις 70 λεπτα

  2. απο τα παλια τραγουδια τιποτα

  3. τα τραγουδια του ΔΝΑ τα εκτελεσανε κανονικα - κριμα

  4. wall of death?? ΛΟΛ.

στα θετικα βεβαια το χαμηλο εισιτηριο και η καλη παρουσια του σπυρου

Βασικά δεν είπε τίποτα, απλά χαμογελούσε, οπότε το μεταφράζω “τι μου λέει αυτός ο παπάρας τώρα”. Φαντάζομαι όμως ότι για όλους τους μουσικούς των γνωστών σχημάτων οι απαιτήσεις των οπαδών, ιδιαίτερα των παλιών, πρέπει να καθίστανται ιδιαίτερα κουραστικές.

Επειδή ακούστηκαν σχόλια για τον ήχο, η άποψή μου είναι ότι ξεκίνησε τραγικά και βελτιώθηκε στην πορεία. Πάντως, από το τρίτο κομμάτι και μετά που μεταφέρθηκα στις μπροστινές σειρές, ήταν σαφώς καλύτερα τα πράγματα. Έχω παρατηρήσει και στο παρελθόν ότι, όποιος κάθεται κοντά στη σκηνή, απολαμβάνει καλύτερο ήχο γεγονός που μάλλον συνδέεται με την ακουστική του Gagarin.

Τέλος, για το set list, όντως απουσίαζαν παλιά κομμάτια-ύμνοι και ήταν γενικά μικρό. Απλά νομίζω ότι είναι αναμενόμενο και θα εξηγήσω τους λόγους. Η συναυλία αυτή δόθηκε ως συνέχεια της περιοδείας τους με τους COF, στους οποίους ήταν support act. Οι Septic Flesh, αν κάνω λάθος διορθώστε με, πήρανε τα πάνω τους στο εξωτερικό μετά την επιτυχία που είχε το Revolution DNA στη Γαλλία. Επίσης, για τους ξένους, καλύτερή τους δουλειά θεωρείται το Summerian Daemons. Συνεπώς, για την περιοδεία τους στο εξωτερικό, έφτιαξαν λογικά ένα set list από αυτά και από το Communion. Ως εκ τούτου και λόγω των ιδιαιτεροτήτων της μουσικής τους (πολλά samples, προηχογραφημένα, session κιθάρα), δεν πρέπει να ήταν εφικτή η άρτια προετοιμασία και άλλων κομματιών οπότε περιορίστηκαν σε αυτά που είχαν ετοιμάσει ήδη.

Εγω πιστευω οτι τα παλια τα αγνοουν πιο πολυ λογω της απουσιας Ναταλι/Σωτηρη. Αλλα κανα Εσοπτρον ρε γμτ για παραδειγμα θα μπορουσαν να παιξουν. Το μεγαλυτερο προβλημα ηταν η μικρη διαρκεια και ειναι κριμα γιατι η εμφανιση ηταν πολυ καλη. Ως δικαιολογια θα μπορουσα να σκεφτω οτι αυτο ειναι το σετλιστ που θα εχουν με Φιλθ και Σατυρικον, οπου ο χρονος τους θα ειναι περιορισμενος αλλα ρε γμτ ξαναπαιζεις Αθηνα μετα απο 5 χρονια, θα μποροσε να ειναι λιγο πιο σπεσιαλ.

Η Εμφανιση στο Ροκγουειβ του 2000 με Ναταλι+Σωτηρη ηταν οντως ανυπερβλητη…

Οι Septic Flesh btw ανεκαθεν ειχαν ρευμα στην Γαλια, ισως και επειδη ηταν στην Holy παλια.

Απ’ότι φαίνεται η συναυλία δεν είχε πολλές διαφορές με αυτήν της Πάτρας, οπότε δεν έχασα και πολλά πράγματα που δεν ήρθα.
Δυστυχώς περιορίζονται στους 3 τελευταίους δίσκους όσον αφορά το setlist, ίσως λόγω των γνωστών απουσιών.
Ελπίζω κάποια στιγμή να γυρίσουν το DVD που έλεγαν λίγο πριν τη διάλυση τους και στη συναυλία αυτήί να τα δούμε όλα.

Χτες γιατί δεν έπαιξε ο Σωτήρης?

Οι Nordor τα σπασανε χθες . Ο ηχος τους ηταν καλυτερος απο το ΑΝ και αναδειχτηκανε σαν μπαντα καλυτερα!!
Antipope ftw k Μουστακιας!

Οι Slavebreed ενω ξεκινησαν δυναμικα κ ωραια… μετα μου φανηκαν λιγο βαρετοι κ επαναλαμβανομενοι, με πολλες επηρροες απο…Slipknot στα riffs!

Οι SF οπως αναφερατε, περα απο τη διαρκεια, θα επρεπε οντως να προσεξουν το τρακ λιστ κ να κοψουν τα ξενοφερτα walls of death ;p

Εξ όσων γνωρίζω, ο Σωτήρης απέχει εδώ και χρόνια από τις ζωντανές εμφανίσεις. Παντρεύτηκε και νοικοκυρεύτηκε το παιδί! :smiley:

παιδιά σκέτη απογοήτευση , δεν τους περίμενα τόσο χάλια , μέτριος ήχος εώς κακός , μικρό setlist , το unbeliever σε ποιο αργή έκδοση που με ξενέρωσε τελείως , τους είχα ξαναδεί και πέρσυ σε μία εκδήλωση που είχε γίνει για τις πυρκαγές που ήταν ακόμα ποιο χάλια , τι να πω , ίσως δεν είναι εύκολο να αποδόσουν το τραγούδια τους στην σκηνή λόγω των πολλών ορχηστικών :frowning: , και γενικά άκουγα πολλά πικρόκολα σχόλια έξω από το gagarin…

χωρις να θελω να φανω εξυπνος…
επειδη ηχα ματς το σαββατο
θα ετρωγα ταλαιπωρια και κρυο να παω καπακι συναυλια απο πειραια…
ασε που ειχε και Firewind την επομενη(δεν ημαστε και προυκλιδες)

και οταν εκατσα και ειδα στο γιουτουμπ προσφατες συναυλιες…
συνειδητοποιησα οτι σε πολλα κομματια αυτο που παιζει ειναι περισσοτερο το σιντι(λογικο,μη κατακριτεο και λοιπα)
αν μαλιστα ελειπε και ο Σωτος…
συν δεν ειχαν και καλο ξεκαθαρο ηχο απο αυτο που παιζανε τα οργανα…

δεν θα ειχες καλο αποτελεσμα!

ετσι τα εβαλα κατω…και ειπα…κριμα αλλα…

απλα(αν πηγαινα) θα πηγαινες για το συναισθημα…και τον τραγουδιαρι και φυσικα για να τιμησεις αυτην την δισκαρα που βγαλανε!

μηνατε ικανοποιημενη απο το συναισθημα τουλαχιστον?
Μοργκοθ αγορινα μου τι λες?(λορα εδω)

ΥΣ.να ρωτησω και κατι αλλο ,σε κατι σημεια(δεν μπορω να καταλαβω απο το γιουτουμπ)
νομιζω στο Κομμιουνιον και στο Περσεπολις εχουν επιπλεον τυπμανα απο το σιντι η μασιν ντραμς?
δεν νομιζω οτι μπορει ενα σετ να βγαλει τετοιο ηχο η τουλαχιστον αυτο ακουγα απο γιουτουμπ!8O

τι είναι το wall of death?

πηγαινε you tube κ βαλε Soilwork Wacken wall of death κ 8α δεις

http://www.youtube.com/watch?v=O_cnoyEo_qA

Oooριστε. Και btw, αυτοι ειναι οι νεοι Pantera.

Χαιρετω αγαπητε!:slight_smile:
Γενικως ναι, το συναισθημα στα κομματια του νεου δισκου αποδωθηκε σωστα, στο Anubis πχ εγινε κακος χαμος και ας ηταν προηχογραφημε τα φωνητικα του Σωτηρη, ηταν και ο ηχος καλος στα καινορια κομματια.

Επιμενω οτι αν παιζανε 30-45’ παραπανω και 4-5 κομματια απο Esoptron-Ophidian η συναυλια θα ηταν τελεια ακομα και χωρις Ναταλι+Σωτηρη αλλα τι να κανουμε :wink:

τοσο πολυ μετρανε τα τραγουδια απο υτα τα αλμπουμ?!

θα κατσω να τα ακουσω…

το Anubis ειναι το αγαπημενο μου…8)

ειχε δυο φιλους απο Πατρα η οποιοι μαλιστα δεν πηραν καν χαμπαρι για την εκει συναυλια(δικιο ειχαν καποιοι που λεγανε για ελληψει προωθησης-διαφημισης μαλλον)
και θελανε να ερθουν μονο και μονο(σχεδον) για το Σανγκριαλ(αρρωστο κομματι αλλα διαβολικα μελωδικο)
αλλα τους ειπα οτι δεν το ειδα στο σετλιστ…

προφανως ειναι και δυσκολο λαιβ να αναπαραχθει λογο ελλειψης της φυσικης φωνης του Σωτου…

σημασια εχει οτι περασατε καλα…

πιστευα οτι θα μπορουσε να κανει εμφανιση ο Σωτηρης λογο Αθηνας…

Ναι, τόσο πολύ μετράνε τα τραγούδια από αυτά τα άλμπουμ. Το ΕΣΟΠΤΡΟΝ και το Ophidian Wheel είναι οι καλύτερες δουλειές τους. Βέβαια, δεν έχουν βγάλει κακό δίσκο. Το μόνο που ξεφεύγει λίγο από τη ροή της δισκογραφίας τους, είναι το Revolution DNA (σε στυλ όμως, όχι σε ποιότητα).

Το είπα και πριν και δεν είδα να με διορθώνει κανένας, οπότε δεν είναι λανθασμένη η αίσθησή μου. Ο Σωτήρης απέχει εδώ και χρόνια από τις ζωντανές εμφανίσεις της μπάντας. Μόνο οι αφοί Κατσάμπα (εεεεε… Αντωνίου ήθελα να πω) συνεχίζουν να περιοδεύουν.

Είπα ότι είναι η κορυφαία ελληνική μέταλ μπάντα;;;;; :wink:

α δλδ μια πιο εξελιγμένη φάση του μοσινγκ?μααααλιστα.

χαιρετε και απο μενα, ειναι το 1ο μου ποστ σε αυτο το φορουμ

Να πω και εγω τις εντυπωσεις μου. Καταρχην, θεωρω τον εαυτο μου φανατικο οπαδο των flesh απο την εποχη του ΕΣΟΠΤΡΟΝ, γιαυτο και απογοητευτηκα που δεν επαιξαν τιποτα απο τα παλαιοτερα. Θεωρω Εσοπτρον & Ophidian wheel τις καλυτερες δουλειες τους, οπως συμφωνουν μαζι μου και οσοι εχουν ασχοληθει μαζι τους απο παλια.

Αρα λοιπον, συμφωνουμε ολοι πως μικρο σετλιστ / αγνοηση παλαιοτερου υλικου ηταν ενα σημαντικο letdown και μουτζουρωσε την ολη φαση

Απ την αλλη, το γκρουπ, και κυριως ο Σπυρος, (οι υπολοιποι ηταν καπως ποιο τυπικουρες στην εκτελεση τους) τα εσπασε, φοβερη ενεργητικοτητα, δυναμισμος και εδειχναν να το διασκεδαζουν. Δε ξερω τι λετε, δεν τους ειχα ξαναδει ζωντανα, αλλα με κερδισαν απο τη πρωτη στιγμη που μπηκαν στη σκηνη (θα μου πειτε τωρα “ναι ρε, αφου ησουν ετσι και αλλιως fanboy” xaxax). Εστω.
Η αποδοση των κομματιων δε μπορω να φανταστω να γινοταν (πολυ) καλυτερα, δεδομενης της ιδιαιτεροτητας των συνθεσεων τους, στο live βγηκαν πιο brutal και λογικο ειναι.

All-in-all, εμεινα ικανοποιημενος

PS. για οποιον λεει πως αν δε ξερεις να παιζεις το οργανο κατσε σπιτι, να πουμε πως πολλοι μεταλ μουσικοι χωρις να ειναι μαστορες εχουν βγαλει διαμαντια. Και ο Λαρς Ουλριχ ειναι κουλαδι αλλα χωρις αυτον οι Metallica θα ηταν κατι διαφορετικο.