Septic Flesh

Παρ’ όλο που οι συγκεκριμένοι μου ήταν πάντα αδιάφοροι, δεν μπορώ παρά να τους συγχαρώ κι εγώ για την επιμονή και την συνέπεια που δείχνουν αλλά και την ανταπόκριση της οποίας απολαμβάνουν.

2 Likes

Μπράβο στα παιδιά ! Έχουν όραμα και αγαπάνε αυτό που κάνουν και φαίνεται. Να παίζανε και κάτι από τα παλιά αριστουργήματα…

Ασε με αυτον τον καημο θα παμε, ευτυχως ειχα προλαβει να τους δω σε εκεινο το Rockwave με Ναταλι στην σκηνη και αφου ειχε κυκλοφορησει μολις το DNA.

Απο την αλλη δεν τους αδικω ρε γαμωτο. οταν το 95% του κοσμου απο κατω δεν εχει ακουσει τιποτα πριν απο το Communion τι να κανουν, να παιξουν το Heaven Below να χτυπιεμαι εγω και αλλοι 5? Ακομα θυμαμαι το πολιτισμικο σοκ σε ενα λαηβ 3-4 χρονια πριν που λεει ο Σεθ “τωρα παμε σε κατι παλιο” και ενω προετοιμαζομαι για κανα Εσοπτρον ξεκιναει το The Virtues of the Beast. Ω μαλακα γερναω!

Για το λαηβ στο Μεξικο και την καταξιωση τους εξω μονο περηφανια, γιατι ειναι μια μπαντα που την ακολουθω πανω απο 20 χρονια και το να καταφερεις να σπασεις τα στεγανα αυτης της χωρας σε μια τοσο δυσκολη εποχη και να κανεις κανονικα και ουσιαστικα καριερα στο εξωτερικο δεν ειναι καθολου ευκολο και ειναι εξαιρετικα σπανιο. Μακαρι να παιξει κατι αναλογο σε κανα Ηρωδειο πχ, θα ηταν ονειρικο.

1 Like

Α έχουν βγάλει δίσκους και μετά το Communion? :stuck_out_tongue:

Καλά τη μέρη εκείνη η Νάταλι ήταν μια θέα, φοβερή φωνή, απίστευτο λαιβ , τους είχα δει και μόνους τους στη Σαλονίκη δεν θυμάμαι πότε και πως αλλά τους έιχα δει. ένα shamanic rite και για να μαθαίνουν και οι νεότεροι . δεν μπορείς να τα αγνοείς αυτά. Πράγματι σαν γέροι ακουγόμαστε !

Bump, άκουσα χθες το καινούριο.

Θέλω να πάω στον Σεθ και να του πω,

Σπύρο, καταρχήν μπορώ να σου σφίξω το χέρι; Με όλο τον σεβασμό, μπορώ να σου πω, μπορώ να σου πω δυο λέξεις; Είσαι μεγάλος καλλιτέχνης ρε μάγκα. Είσαι τεράστιος, κεφάλαιο είσαι, κεφάλαιο από μόνος σου, και δεν είναι μόνο η φωνή σου ρε, είναι κι η καρδιά σου, η καρδιά σου που πάλλεται.

Τι δισκάρα είναι αυτή ρε φίλε; Τι έφτιαξες εκεί; ΤΙ ΕΦΤΙΑΞΕΣ ΕΚΕΙ ΡΕ ΜΑΣΤΟΡΑ; ΤΟΝ ΠΑΡΘΕΝΩΝΑ ΕΦΤΙΑΞΕΣ.

1 Like

Τα είπαμε κ στο review

Άλλη μια πολύ δυνατή δουλειά.

3 Likes

Γιατί μόνο στον Seth κι όχι και στον Σωτήρη και στον Χρήστο;

2 Likes

Να μη σου κάνει εντύπωση. Έχεις ακούσει το Γλυκό Ναρκοπέδιο;

Από Παρασκευή μέχρι σήμερα εχω κάνει αρκετές ακροάσεις. Για άλλη μια φορά στα 31 χρόνια που τους ακούω με εκπλήσσουν ευχάριστα. Μου αρέσει πάρα πολύ ο δίσκος έχει πολλά να μου πει ακόμα.
Το Self Eater είναι τραγουδαρα, το σημείο που ξεκινάει από 3.40 θα μπορούσε να είναι σε soundtrack.

1 Like

unnamed-e1653062364125

Πολύ ωραίος ο νέος δίσκος… συνεχίζει στην πορεία που έχουν πάρει από το Communion κυρίως και μετά, με παραπομπές κυρίως σε αυτούς τους δίσκους και μια σχετικά safe κατεύθυνση, χωρίς την εξερεύνηση που χαρακτηρίζε τους πρώτους δίσκων τους. Αν βέβαια μπορούμε να πούμε safe μια μπάντα που συνδυάζει ακραίο μέταλ με κλασικά όργανα και φωνές, αλλά αυτό κάνουν εδώ και παρα πολύ καιρό, οπότε μέσα στον μικρόκοσμο τους δεν είναι ιδιαίτερα καινοτομικό.

Τα (συχνά στακατα και κοφτά) υπερβαρα τους ριφ είναι εδώ, οι επιρροές από παραδοσιακές μουσικές είναι περισσότερο εμφανείς και ο νέος δίσκος χαρακτηρίζεται και από οικονομία στις συνθέσεις, με όλα τα κομμάτια να είναι από 3.5 μέχρι 5 λεπτά και, χωρίς αυτό να σημαίνει πως ξεπερνάει κορυφές του παρελθόντος (πχ fallen temple και communion που είναι τα προσωπικά μου περισσότερο αγαπημένα, ο καθένας πιστεύω έχει τα δικά του) , μπορώ να πω πως για μένα δεν έχει ούτε περιττό δευτερόλεπτο. Το editing που έχει γίνει είναι εξαιρετικο, και ο δίσκος δεν κανει πουθενά κοιλιά. Δεν είναι ο σούπερ δισκαρος, αλλά ακούγεται μονορουφι και έχει κάποια κομμάτια που θεωρώ ότι θα μείνουν στη μνήμη μας.

Από συγκεκριμένα κομμάτια ξεχωρίζω (ως τώρα τουλάχιστον, δεν έχει και πολύ καιρό που κυκλοφορησε) τα collector, hierophant, neuromancer, coming storm (όνομα και πράγμα), desert throne (ωραία ριφ) και modern primitives (ωραίες μελωδίες). Εσάς πως σας φάνηκε συμφορουμιτες?

4 Likes

Τι εγινε ρε παιδια, μονο εγω ο @nikatapi, o @YoungAtlas και ο @Sofa_King το ακουσαμε?

tenor

3 Likes

Το έχω ακούσει και εγώ, γαμάει και δέρνει, αλλά δεν έχω χρόνο να γράψω πιο αναλυτικά τις εντυπώσεις μου…!

1 Like

Σύντομα θα διαβάσετε και συνέντευξη που νομίζω έχει αρκετό ενδιαφέρον

4 Likes

As promised:

4 Likes

Να με συμπαθάτε για το ψιλο-άσχετο πέταγμα, αλλά η ίδια μνήμη που δεν δύναται να φέρει στο φως τι έφαγα χθες το μεσημέρι, ανέσυρε από τις «αποθήκες» μία παλιά απάντηση της Ναταλίας Ρασούλη, σε ερώτηση σχετικά με το πώς φαινόταν η μουσική (ή τα φωνητικά / ή και τα δύο) των Septic Flesh (ή/και των Chaostar, δεν θυμάμαι ακριβώς) στον μακαρίτη πατέρα της Μανώλη Ρασούλη.

Αν τα «αρχεία» είναι ακριβή, στην σχετική ερώτηση του συντάκτη του γνωστού περιοδικού, η Ναταλία είχε απαντήσει ότι ο πατέρας της είχε σχολιάσει ότι τα brutal φωνητικά τού δημιουργούσαν την εικόνα του Αχιλλέα να φωνάζει από τον Άδη προς τον Επάνω Κόσμο (ή κάτι παρόμοιο, τέλος πάντων).

Αμιγώς στα των SF, να με συμπαθάτε (#2), αλλά οι μετά το 2008 κυκλοφορίες τους ακούγονται πολύ «ίδιες» στα αυτιά μου. Αγαπώ “Communion” και “The Great Mass”, αλλά κάπου έγκωσα. Το λέει, εξάλλου, και κάπως «στρογγυλεμένα» ο RtU:

Α, να πω ότι το “Revolution DNA” το λατρεύω.

Αυτά (προσωπικές απόψεις και γούστα, έτσι;).

4 Likes

Ενας ακομα εδω.

Ειναι και ο πρωτος δισκος τους που ακουσα, οταν βγηκε, πηγαινα λυκειο και το πρωτοακουγαμε με το διπλανο μου* με το συστημα “ενα ακουστικο ο καθενας” την ωρα των αγγλικων :rofl: Σπουδαιος δισκος, και καπως αδικημενος θεωρω, μαλλον επειδη δεν αρεσε σε αρκετο κοσμο η πιο κλασικομεταλλαδικη προσεγγιση του δισκου σε σχεση με τα προηγουμενα, αλλα και τα επομενα.

*O οποιος διπλανος δεν ηταν μεταλλας, ουτε καν ροκας, αλλα μαλλον τον τραβηξε η αρρωστια και ο τρομος που εβγαζε ο δισκος και το εξωφυλλο του, σαν μεγαλος φαν των ταινιων τρομου, με αποτελεσμα να χτυπιομαστε μαζι οταν τον ακουγαμε.

3 Likes

Μα, δεν τον αναφέρω τυχαία, αλλά ως ένα επιπλέον παράδειγμα του πόσο ωραία πράγματα προέκυψαν όταν η μπάντα «πειραματίστηκε» περισσότερο απ’ ό,τι συνηθίζει (το οποίο το λες κι ελάχιστο, τουλάχιστον στα μεταγενέστερα χρόνια).

Πέραν, βέβαια, από τις προσωπικές μου/μας ιδιοτροπίες και γούστα, είναι φανερό (και από την παραπάνω συνέντευξη) ότι το συγκρότημα γουστάρει πάρα πολύ τη φάση και τον ήχο που έχει δημιουργήσει τα τελευταία 15 έτη και το υποστηρίζει μέχρι εκεί που δεν πάει. Επομένως, εμείς περισσεύουμε. Μακάρι να τους βγει και η εμφάνιση που ονειρεύονται στην Ελλάδα.

1 Like

Μαλακία η δήλωση του Αντωνίου, δισκάρες έβγαζαν πριν και είναι κρίμα ο κόσμος να μην τις γνωρίζει κυρίως εξαιτίας των ίδιων. Γαμώ το Communion αλλά από κει και πέρα βαρεμάρα, προφανώς με αυτόν τον ήχο έγιναν πιο γνωστοί αλλά δικαίωμα μου και μένα να μην μου αρέσουν αυτά που παίζουν τώρα.

2 Likes