Septic Flesh

Δεν θα ήταν έλεγα μαλακία. Δεν την συμμερίζομαι, αλλά καταλαβαίνω τι εννοεί.

Btw πολύ δυνατό το νέο άλμπουμ τους, έχω την αίσθηση ότι σε βάθος χρόνου θα το κατατάσσω ψηλά στα καλύτερά τους.

Επίσης, ετοιμάζουμε κάτι ακόμα που νομίζω θα είναι ωραίο, σχετικά πάντα με SF.

3 Likes

Μωρέ κι εγώ καταλαβαίνω τι εννοεί, αλλά “για μένα η μπάντα ξεκίνησε το 2008” δηλαδή πριν τι κάνατε ρε μάστορα; Πες ξέρω γω η μπάντα επαναπροσδιορίστηκε ή κάτι παρόμοιο κάτι πιο “κομψό”. Αν σκεφτείς τι κομματάρες είχαν σε εκείνους τους δίσκους μου ακούγεται… μαλακία :stuck_out_tongue:

2 Likes

Ενδεχομενως να υπαρχει καποιο ειδος αντιδρασης στη δηλωση, αν εχει βαρεθει να του λενε πχ παιξε το ταδε απο το MPOD ή το fallen temple. Ενδεχομενως και απλα ετσι να αισθανεται, δικαιωμα του ειναι.

Προσωπικα μου αρεσουν αρκετα και οι Septic Flesh και οι… Septicflesh (μετα την αλλαγη του ονοματος δλδ, αν δεν κανω λαθος εγινε βεβαια στο Sumerian demons και οχι στο Communion)

Πάντως νομίζω στη συνέντευξη το κάνει αρκετά ξεκάθαρο. Στην ουσία η πιο “επαγγελματική” υπόσταση της μπάντας ξεκίνησε από το Communion, και από κει και πέρα ο ήχος τους απέκτησε μια άλλη, πιο χαρακτηριστική θα έλεγα μορφή, με την ορχήστρα να έχει πρωταγωνιστικό ρόλο στις συνθέσεις.

3 Likes

Πως να εχει βαρεθει μωρε, το 95% του κοινου στις Συναυλιες πλεον τους εχει γνωρισει μετα το Sumerian Daemons, ποσοι γραφικοι εχουμε μεινει που θα θελαμε να ακουσουμε το Burning Phoenix η το Heaven Below ξερω γω?

Μαλακια αλλα δεν ειναι κατι που δεν το βλεπαμε απλα κοιτωντας τα σετλιστ τους.

2 Likes

Σχετικά με τους πρώτους δίσκους τους, για 'μένα είναι χίλιες φορές προτιμότερο να ακούω μια μπάντα που κάνει κάτι δικό της και γαμάει και στρέφονται πάνω της τα βλέμματα παγκοσμίως, παρά να ακούω τραγούδια που είναι μια ακόμα κόπια πρώιμων Paradise Lost όσο καλά και να είναι αυτά (που για 'μένα δε συγκρίνονται σε καμία περίπτωση με αυτά της Communion εποχής και έπειτα).

1 Like

Επειδή και εγώ έμαθα τους septic στα 90ς δεν μπορώ να κατανοήσω τις δηλώσεις αυτές. Προ του communion έχουν γράψει κομματάρες. Και η -εδώ και 15 έτη- φάση που βρίσκονται μου αρέσει και αρκετά μάλιστα. Όμως δεν υπάρχει αμφιβολία ότι οι τελευταίοι 4 δίσκοι ηχητικά τουλάχιστον δεν έχουν καμία απολύτως διαφορά

2 Likes

Πολύ μικρές διαφορές θα έλεγα εγω. Λίγο περισσότερα παραδοσιακά/ανατολίτικα όργανα, λίγο πιο prog προσέγγιση και λίγο πιο αυστηρό editing θα έλεγα ότι χαρακτηρίζει τον καινούργιο αλλά όχι καμιά μεγάλη διαφορα.

Κοίταγα τα σετλιστ τους το απόγευμα και όντως ήταν σοκαριστικό πόσο σνομπαρουν κάποιους παλιότερους υμνους και παίζουν (σε όλα τα σετλιστ που είδα) μόνο post- communion υλικό εδώ και πάρα πολλά χρόνια. Old news θα μου πείτε, αλλά εγώ δεν το ήξερα.

Άλλαξε τελείως ο ήχος τους από το Τhe Great Mass και μετά. Χάθηκαν οι υπέροχες μελωδίες που είχαν. Οι κιθάρες ανακυκλώνουν πια τα ίδια κοφτά ριφ. Μέχρι και τα εξώφυλλα των δίσκων τους μοιάζουν. Η ορχήστρες καλές αλλά δεν είναι για μένα. Θα έλεγα ότι Septic Flesh και Septicflesh είναι δύο διαφορετικά συγκροτήματα, το ίδιο μάλλον πιστεύουν και οι ίδιοι και το έχουν αποδείξει μην παίζοντας στα λαηβ τίποτα παλιό. Γνωρίζουν επιτυχία με τα καινούρια σίγουρα, λείπει όμως το στοιχείο της έκπληξης.

Καλά δηλώσεις σαν και αυτή πολλές φορές έχουν να κάνουν όχι με την μουσική αλλά με τις συνθήκες που αντιμετώπιζε η μπάντα την περίοδο εκείνη. Δεν νομίζω πως μετάνιωσαν για την μουσική που έγραφαν τότε.

Μέχρι και το Great Mass μου άρεσε αυτό που έκαναν αρκετά ως πολύ. Revolution DNA, Sumerian Daemons, Communion είναι μια εξαιρετική τριάδα. Ωραίο για μένα και το Great Mass αλλά από εκεί και μετά ισχύει πως έμειναν λίγο στάσιμοι. Τα 2 προηγούμενα τα παράτησα πολύ εύκολα αν και τα ξεκίνησα με όρεξη. Το καινούργιο το άκουσα ελάχιστα και δεν έχω γνώμη προς το παρόν. Αλλά μου φάνηκε πιο ενδιαφέρον. Θα το πιάσω πιο σοβαρά κάποια στιγμή.

Θυμήθηκα κείνο το λαιβ στο Τρίτση να ουμ και future belongs to the brave. Παίξε μάστορα από Revolution Dna κανά little music box κ θα σε πάμε μετά Χασιά για προβατίνες. Θα χει κ λουκουμάδες αν παίξεις unplugged το last stop to nowhere.

1 Like

Σωραιος. Την μόνη φορά που τους είδα ήταν στην τρύπα το 8ball χωρίς τον Σώτο και παίξαν μόνο καινούρια. Αν παίζαν εσοπτρον θα κέρναγα πατσά. Το σκεφτομαι τωρα που ερχονται για ΛΑΪΒ σε λιγες μέρες να πάω. Δεν θέλω να φαίνεται πως τους αδικώ, αυτό που κάνουν το κάνουν καλά.

1 Like

Οι SepticFlesh, άλλαξαν επίπεδο όταν απέκτησαν 1) drummer και 2) τα μέσα και τις γνώσεις για να γράψουν αυτά που θέλουν.
Δεν είναι τυχαία η στροφή από το Σουμέριαν και μετά(μην πω το Revolution DNA, όπου για πρώτη φορά ακούμε πραγματικά τύμπανα).
Τουλάχιστον στα αυτιά μου, όσο ωραία κομμάτια και να έχουν γράψει στα πρώτα 4, τα τρώει το drum machine και η φτωχότατη παραγωγή. Πραγματικά θα ήθελα να ακούσω ένα remaster τουλάχιστον των Ophidian Wheel και Α Fallen Temple με παράλληλο γράψιμο κανονικών τυμπάνων - οι δίσκοι θα αναπνεύσουν.
Τώρα το γιατί δεν παίζουν live τέτοια κομμάτια, δεν ξέρω γιατί δεν το κάνουν. Θα μπορούσαν να κάνουν και αλλαγές, να τα φέρουν πιο κοντά στην τωρινή πραγματικότητα της μπάντας, το οποίο θα ήταν πραγματικά ενδιαφέρον. Βέβαια από την άλλη το να ακούς ξαναγραμμένο το Eldest Cosmonaut, με κασέτα ορχήστρα(αντί να έχουν λάιβ κάποιον πληκτρά), όντως δεν έχει νόημα.
Όσο για τα εξώφυλλα, ε αυτό το ύφος έχει ο μάστορας, αυτά βγάζει.
edit: πάντως τολμώ να πω πως ήταν απογοητευτικές κάποιες απαντήσεις.

Δηλαδή;

Ντάξει, τώρα κάνω σαν γριά, αλλά τέτοιου τύπου απαντήσεις:

Σε ποιά σημεία μπορεί κανείς να ακούσει τις ιδέες που φέρνουν τα παιδιά, πέραν των βασικών συνθέσεων που κάνετε εσείς όπως μας περιέγραψες;

Κοίτα για παράδειγμα το “Coming Storm” που είναι βασισμένο στην ορχήστρα μου, έχει κιθάρες που είναι του Ντίνου.

ή

Εγώ όμως είμαι ακόμη λίγο αυστηρός ως προς το πώς πρέπει να ακούγεται η ορχήστρα, δεν ξέρω ακόμη που θα φτάσει όλη αυτή η μάχη.

ή

Σίγουρα παίζουμε metal, αλλά εγώ είμαι ακόμη πολύ αυστηρός με τη χρήση της ορχήστρας.

Γενικά αυτό το ύφος υπάρχει διάσπαρτο στην συνέντευξη και δεν μου αρέσει (οκ, είμαι γριά, το είπαμε αυτό), συν το κερασάκι στην τούρτα, το οποίο ισχύει κατά το ήμισυ, αλλά πραγματικά νιώθω ότι ξαναγυρνάω στα 90s και στο λύκειο:

Είναι πράγματι θλιβερό αν το σκεφτείς έτσι.

Μα αν το σκεφτείς η Ελλάδα είναι ακόμη μια σκυλοκρατούμενη κοινωνία, στην οποία να βγει κάτι που είναι διαφορετικό από αυτό που μας έχουν πιέσει να ακούμε, θα το κόψουν.

Θα μου πείς λέει κάτι λάθος? Ε δεν ξέρω, πίστευα ότι θα μπορούσε να βρει ένα άλλον τρόπο να το εκφράσει αυτό. Είπαμε, γριά

Summary

3 Likes

Στο πρώτο σκέλος με τα “μου, εγώ, εγώ” κτλ καταλαβαίνω πως το εννοείς.

Στο δεύτερο σκέλος με το σκυλάδικο, πώς αλλιώς να το πει? Αφού αυτή είναι η πραγματικότητα. Σκυλοκρατούμενοι και χριστιανοκρατούμενοι είμαστε. Δεν υπάρχει άλλος τρόπος να το εκφράσεις.

3 Likes

Δεν ξέρω, έχω φτάσει σε μια ηλικία, που δεν μπορώ να πω για σκυλοκρατούμενους, μου κάνει για φρασεολογία παλιότερης εποχής. Τότε που υπήρχαν 5 μαγαζιά για live σε όλη την χώρα, που στούντιο με σοβαρή εμπειρία δεν υπήρχε (εξ ου και τα drum machine και οι κακιστες παραγωγές), τότε που είχες μακριά μαλλιά και σε κοίταζαν με μισό μάτι. Ε ας πούμε ότι αυτό είναι 40 χρόνια πίσω όμως, ο κόσμος έχει προχωρήσει από τότε, τα μαγαζιά είναι πολύ περισσότερα απο 5, ο κόσμος έχει γίνει πιο δεκτικός (οποιαδήποτε κοινωνία σε κάτι καινούργιο είναι αντιδραστική, ειδικά μια πουριτανική), βγάζουμε εξαιρετικές παραγωγές χωρίς να χρειαστεί να πάει κάποιος στην Σουηδία. Οι χριστιανοταλιμπαν παραμένουν στις θέσεις τους βέβαια και δεν προκειται να αλλάξει αυτό σύντομα.
Το ότι κατάφεραν οι Foo Fighters να παίξουν στο Ηρώδειο ήταν συγχρόνως καταπληκτικό και πέρα για πέρα απογοητευτικό (ότι φτάσαμε στο 2017 για να γίνει κάτι τέτοιο), ίσως το 2027 να μπορέσουν να παίξουν και οι SepticFlesh και το εύχομαι κιόλας (αρκεί ο Σεθ να σταματήσει τα “ladies and gentlemen” - πόσο με χαλάνε στο καταπληκτικό κατα τ αλλα live τους).

Δεν ξέρω, αν το παίζεις κατατρεγμένος, στο τέλος το ζεις κιόλας, το αισθάνεσαι, το κανεις ένα με τον εαυτό σου. Όχι, δεν θα κρύψεις το παράπονο κάτω από το χαλί, αλλά πέστο ρε παιδί μου με έναν άλλον τρόπο. Δεν χρειάζεται να υποτιμήσεις άλλους, για να πείς το παραπονο σου. Όποιοι και αν είναι αυτοί. Εκτός αν είναι φασίστες.

Συμφωνώ μεν με όσα λες, αλλά από την άλλη η πλειοψηφία στην Ελλάδα είναι χριστιανοταλιμπάν. Μπορεί οι “λέξεις” και αυτού του είδους οι περιγραφές να είναι 40 χρόνια πίσω, αλλά δυστυχώς η χώρα η ίδια, αυτοί που μας κυβερνάνε και αυτοί που τους ψηφίζουν είναι 60 χρόνια πίσω. Άρα θα κολλήσουμε στις λέξεις?

Δεν κολλάω στις λέξεις, κολλάω στο ύφος του κατατρεγμένου, του περιθωριακού, που του φταίνε οι υπόλοιποι.
Τέσπα, μου φαίνεται καταλαβαινόμαστε.

5 Likes