SepticFlesh - The Great Mass

Ναι αλλά συνολικά το αλμπουμ έχει λιγότερη έμφαση στις πολυεπίπεδες κιθαριστικές μελωδίες μαζί με τα φωνητικά (που υπήρχαν σε προηγούμενα άλμπουμ). Νομίζω αυτό είναι το Νο1 χαρακτηριστικό στον ήχο των septic. Τα death riff τους μου ακούγονται πιο κοινότυπα. Επίσης νομίζω η μπομπάτη παραγωγή (με τα ορχηστρικά μέρη και τις κιθάρες να ακούγονται στο ίδιο επιπέδο) κάτι στερεί από το βάθος των συνθέσεων τους… Kαι πέραν απο το ρεβολούσιον (δισκάρα!) που ήταν το πιο μελωδικό άλμπουμ τους, μου λείπουν οι ατμόσφαιρες σε κομμάτια όπως The Ophidian Wheel, Brotherhood of the fallen Knights, Eldest Cosmonaut, Marble Smilling Face, Little Music Box, Nephilim Sons, Dark River και άλλα…γενικά είναι από τις αγαπημένες μου μπάντες και για τα θέματα που ασχολούνται και πως τα προσεγγίζουν μελωδικά και γι’άυτό τους…ψιρίζω! :smiley:

το communion ειναι πραγματικα ενα αριστουργημα. για μενα το καλυτερο extreme αλμπουμ απο ελληνικη μπαντα. ελπιζω σε κατι πολυ καλο και παλι!

οποιος ακουσει ΟΛΟΚΛΗΡΟ το τραγουδι που βγαλανε ας πει καμμια γνωμη…

Ε, όχι και μόνο σε σένα…δισκάρα ατελείωτη είναι το Revolution DNA.

ακουστε εδω ολο το vampire from nazareth.
αρκετα καλο μου φανηκε.τα φωνητικα εχουν ψιλοαλλαξει ή ειναι η ιδεα μου?

εννοείται!!

γουστάρω!!! ντάξει γενικά μοιάζει με communion φάση αλλά προσωπικά δε με χαλάει καθόλου (όχι να κάνουν και στεγνή αντιγραφή όμως, δε θα έχει νόημα) για να δούμε τι θα λέει και το album…

Μου άρεσε πολύ το single, χώνει αρκετά, αλλά έχει και μελωδία…
Περιμένω δίσκαρο.

http://www.rocking.gr/news/Prwto_deigma_apo_ti_nea_douleia_twn_Septicflesh/8674/

Μείνετε συντονισμένοι στο Rocking.gr για τις πρώτες εντυπώσεις από την προακρόαση του δίσκου, που θα ακολουθήσουν σύντομα.

γιεγιέδες…:stuck_out_tongue:

Ωραίο το κομμάτι, δεν τρελάθηκα κιόλας αλλά περιμένω για ακόμα καλύτερα πράγματα στον δίσκο.

πολυ ντεθ το κομματι για τα γουστα μου, αλλα φαινεται δυνατο.

Αρκετά καλό και περίεργο κομμάτι. Μελωδικό σε μερικά σημεία, δυνατό σε άλλα. Σίγουρα πάντως ενδιαφέρον.

Σορρυ κιολας αλλα μόνο σε μένα φάνηκε για γέλια; Χωρίς πλάκα.

Εγω προτιμω την πιο death πλευρα τους αλλα το revolution dna ηταν μεγαλη
δισκαρα οπως και να’χει ! Αψογο !

Δικος μου εισαι εσυ ! Συμφωνω και εγω οτι φαινεται να εχουν χασει σε βαθος οι
συνθεσεις τους αλλα καλυτερα να περιμενουμε το αλμπουμ για κρινουμε καλυτερα.

Ε εντάξει τεράστια υπερβολή αυτό το “για γέλια”. Μια χαρά κομμάτι είναι βασικά, ίσως λιγάκι safe αλλά μετά την επιτυχία του communion λογικό να συμβαίνει.

Καλά και υπερβολή να είναι τι να πω το κομμάτι δεν μου είπε τίποτα. Χειρότερο και απ’ το χειρότερο του AEALO δηλαδή :stuck_out_tongue: Tεσπα ας βγει ο δίσκος και μετά μιλάμε ολοκληρωμένα.

'Εχω εμπιστοσύνη στον Σεθ, και την παρέα του, και πάρότι κιεμένα δεν με ενθουσίασε το εν λόγω κομάτι, περιμένω σπουδαίο άλμπουμ:):!:

μόλις άκουσα και εγώ το single.Το μόνο που δεν μου άρεσε είναι οτι ηρεμεί το κομμάτι προς το τέλος του κομματιού.Ήθελα χώσιμο, σε όλο το κομμάτι.Αυτά τα ριφφ στην κιθάρα στην αρχή του κομματιού, σε λένε, “μαλάκα,δυνάμωσε την ένταση”.Καθώς όμως,το κομμάτι φτάνει στο τέλος, χαλαρώνει και μετά εγώ ξενερώνει…!!
Άντε να βγει όλο το άλμπουμ με περισσότερο χώσιμο όμως :stuck_out_tongue:

Για να δούμε…χτές άκουγα το Communion που απλά τα σπέρνει…
Για μένα oi Septic Flesh μαζί με τους Innerwish είναι πιο δημιουργικές heavy metal μπάντες

σε όλον τον πλανήτη;

Εντάξει, το εξώφυλλο καλύτερο από το “Αχ κουνελάκι” του Communion. Είναι όμως το artwork του δίσκου ή του single;

Το κομμάτι είναι συμπαθητικό, στις μανιέρες του Communion. Το τέλος όντως δεν κολλάει τόσο πολύ. Αναμένουμε.

“the great mass” ο τίτλος.