SepticFlesh - The Great Mass

παιδια εγω δεν αυτοκτονησα απο το τραγουδι… δεν ξερω γιατι… αν και το communion το εχω στα all time favs που λενε… αλλά:

  1. και τα τραγουδια του κομιουνιον μου πηρε λιγο μεχρι να αρχισουν να μου αρεσεουν.
  2. δεν μπορω καν να φανταστω το ενδεχομενο αυτη η μπανταρα να κανει μαλακια και να μην βγαλει φοβερο αλμπουμ…

Εγώ δεν ξέρω αν θα είναι καλός ο δίσκος των SEPTIC, αλλά είμαι βέβαιος ότι θα είναι διαφορετικός

όντως είναι διαφορετικός. εμένα ο δίσκος μου κίνησε την περιέργεια να τον ξανακούσω. μόλις δημοσιευτεί και μια κουβέντα που κάναμε με τον Σωτήρη νομίζω θα γίνουν πολλά πράγματα κατανοητά για την εξέλιξη στον ήχο τους. Δεν δίνει και συχνά συνεντεύξεις και θεωρώ πως θα έχει πολύ ενδιαφέρον…

Τώρα γιατί μας τσιγκλάς ρε άνθρωπε? :stuck_out_tongue:

για τη συνέντευξη ή για τη μουσική; για τη μουσική αν γενικότερα είναι δύσκολο να κρίνεις με μια ακρόαση, πόσο πιο δύσκολο είναι να κρίνεις έναν απαιτητικό δίσκο όπως το The Great Mass. Μπορείς να έχεις κάποιες εντυπώσει αλλα όχι συμπεράσματα. Πάντως, δεν φαίνεται να έπαιξαν safe.

Για τη μουσική το έλεγα…Μόνο από το single μου έκανε θετική εντύπωση η έντονη χρήση της ορχήστρας, οπότε αν ο δίσκος είναι γενικά σε αυτά τα πλαίσια, προσωπικά περιμένω να ενθουσιαστώ. Το communion μου άρεσε πάρα πολύ, αλλά περίμενα το κάτι παραπάνω από θέμα μελωδίας και αξιοποίησης της ορχήστρας…
Οπότε αν κινήθηκαν σε πιο συμφωνικές κατευθύνσεις, μάλλον θα ενθουσιαστώ…

Επειδή έχει τύχει να ακούσω το δίσκο είναι πραγματικά καλός αλλά indeed περίεργος. Για παράδειγμα τα κομμάτια δεν έχουν ενα συγκεκριμένο ρυθμό. Υπάρχουν περίεργα tempo και σίγουρα δεν είναι easy listening δίσκος. Η φωνή του Seth πάντως έχει ξεφύγει πλέον. Ο τύπος ακούγεται σαν κτήνος. Και η παραγωγή φοβερή. Δε νομίζω να απογοητευτούν αυτοί που γούσταραν τη στροφή που έγινε στο “Communion”.

Παραγωγη του Peter. 8)

Α γεια σου!:wink:

καλό φαίνεται
πάλι ο ίδιος?

Στο ύφος που μας έχει συνηθίσει ο Seth… νταξ, δεν ‘ν’ κακό.

Επίσης απ’ ότι λέει στο site της Seasons of Mist, ο δίσκος θα κυκλοφορήσει σε 5 διαφορετικές εκδόσεις: ψηφιακά, απλό cd, 12’’ lp, cd+blu ray και μια collector’s με 2cd+blu ray. Το παραπάνω εξώφυλλο αν κατάλαβα καλά θα είναι στην jewel case έκδοση.

Στο facebook πάντως αυτο το αναφέρει ως “part of the artowork”

είτε μερος του αρτβορκ είτε ολοκληρο, ειναι ωραιο…

και [U]εδώ[/U] η συνέντευξη που σας υποσχεθήκαμε.

Από το site της Season of Mist (δισκογραφικής των Septic Flesh):

(προσωπικά ψήνομαι για το collector’s book, φαντάζομαι θα έχει αρκετό artwork και ένα επιπλέον CD με άγνωστο μέχρι στιγμής περιεχόμενο!!!)

Περισσότερα εδώ: http://www.season-of-mist.com/bands/septicflesh

Τι τους έπιασε με το blu-ray…πολύ μπροστά τα άτομα…πάντως αν και το μουσικό περιεχόμενο μετράει πάνω απ’όλα, η έκδοση με το βιβλίο φαίνεται δελεαστική:):!:

Βγήκε και το preorder από το μαγαζί της Season of Mist.

Σπεύσατε!!!

Θα παίξει άρρωστο dvdάκι με τη μπάντα να παίζει τα κομμάτια και ήδη ανυπομονώ να το δω…

Ολόκληρο το artwork