Sepultura - A-Lex

Απο το πρωι βρισκεται στα φορα το νεο αλμπουμ των Βραζιλιανων.
Για να ακουσουμε τι υπαρχει μετα την φυγη και του αλλου αδερφου Cavalera.
Το προηγουμενο μου ειχε φανει πολυ καλο παντως.

A-Lex stands for “no law” or “without law”. It also resembles the name of the
protagonist, Alex, of Anthony Burgess’ A Clockwork Orange upon which the
album is based.

κάτι είχα ακούσει ότι θα γίνει reunion,και θα επιστρέψουν τα αφέρφια…
ισχύει ή λέω βλακίες???


Now playing: Edguy - Paradise
via FoxyTunes

το Dante XXI τα έσπασε.
καταπληκτικό album, απίστευτη δύναμη και ατμόσφαιρα και artwork.

θα το ακούσω αργότερα.
ωραία πράγματα.

το reunion θα γίνει, αλλά κυρίως για το τζέρτζελο των συναυλιών.
εννοείται πως θέλουμε να το δούμε, δεν πα να είναι για τα λεφτά…

αα οκ οπότε δεν λέω βλακίες…
και εννοείτε ότι θέλουμε να τους δούμε,και ας είναι για ότι θέλουν…:slight_smile:


Now playing: Edguy - All the Clowns
via FoxyTunes

Δεν υπάρχει κανένα ενδεχόμενο επανασύνδεσης για το εγγύς μέλλον. Ισως ΑΝ τελειώσουν οι περιοδείες των Soulfly και των Sepultura, να σηκώσει ο Max το τηλέφωνο και να πάρει τον Andreas και τον Paulo να δει τι κάνουν. Προς το παρόν, με την παρούσα σύνθεση, θα κυκλοφορήσουν το A-Lex τον Γενάρη, το οποίο θα βασίζεται στο Κουρδιστό Πορτοκάλι. Καποια τραγούδια που έχω ακούσει μέχρι στιγμής τα βρίσκω “ζόρικα” και μου αρέσουν πολύ. Εχουν ήδη ανεβάσει 2 τραγούδια στην σελίδα τους στο MySpace, τα “Treatment” & “We lost you”. Ο καινούργιος ντράμερ πάντως, ο Dollabella, βαράει κανονικά! Αψογος. Μπορεί να μην εχει το όνομα Cavalera αλλά είναι πάαααααρα πολύ καλός.
Απογοητεύτηκα μόνο γιατί δεν συμπεριέλαβαν την Ελλάδα στο tour που ξεκινάνε τον Φλεβάρη για το νέο άλμπουμ.

Δεν εχω ακουσει καθολου τα τραγουδια απο το τελευταιο τους.Για μενα παντως τα τελευταια χρονια εχουν πεσει πολυ.Και γενικα οι δουλειες τους δεν τραβουν την προσοχη του κοσμου οπως παλιοτερα.Αυτο ισχυει και για τις τελευταιες δουλεις του Max.Οποτε μπορει απο πλευρας πορωσης να γουσταρει κανεις σε ενδεχομενο reunion αλλα απο πλευρας μουσικης εχουν πεσει πολυ

Γαμώτο έχω χάσει επαφή με τους Seps από το Roots, αλλά αυτός ο δίσκος με προδιαθέτει θετικά, ίσως είναι το εξώφυλλο που φέρνει κάτι από τα παλιά, ίσως είναι το concept…δεν ξέρω. Θα το ακούσω πάντως. Διαφωνώ με τον απο πάνω που λέει ότι η πορεία του Max είναι φθίνουσα. Μόλις πριν λίγους μήνες έβγαλε δυο πολύ καλούς δίσκους, ιδιαίτερα το Cavalera Conspiracy τα σπάει.

Το Inflikted ήταν δυναμίτης! (και μιας και το αναφέραμε κάτσε να το βάλω να παίζει). Το Conquer το βρήκα λίγο απογοητευτικό αλλά και πάλι 3-4 τραγούδια τα βάζω να παίζουν στάνταρ
Τους Sepultura τους ανακάλυψα πάλι, μετά το Roots, με το Dante ΧΧΙ το οποίο ήταν δισκάρα και το τραγούδι Convicted In Life. Πήγα και στο live που κάνανε το 2007 και αποτρελάθηκα εντελώς. Από τότε άρχισα να την ψάχνω σχετικά με το τι έκαναν ενδιάμεσα και είχαν όντως και πολύ καλές στγμές (αλλά όντως και κάποιες αδιάφορες). Το κακό ήταν πως ο κόσμος δεν έκατσε να ακούσει έστω και ένα κομμάτι τους από την στιγμή που έφυγε ο Max και ήταν κρίμα. Ο Andreas έτσι κι αλλιώς είναι πολύ μεγάλη μορφή του metal και μπορεί να γράψει κομματάρες. Και ο Igor εξακολουθούσε να παίζει… τα πάντα.
Η φάση με τους Sepultura έγινε ακόμα χειρότερη από το 2006 που έφυγε κι Igor (συγνώμη, Iggor ήθελα να πω) για να πα να παίξει trance με την σύζυγο, και ξενέρωσε μεγάλο κομμάτι λέγοντας “Sepultura χωρίς Cavalera… δεν λέει”. Οσοι παρέμειναν ακούγοντας το συγκρότημα διαπίστωσαν πως ο νέος ντράμερ παιζει… τα κέρατα του! Ετσι απλά. Και είναι και πολύ καλός τραγουδοποιός.
Και με τον Green προσωπικά δεν έχω κανένα πρόβλημα. Οταν λέει τα της δικής του περιόδου περνάω μια χαρά. Αλλά όταν λέει τα παλιά, ε λίγο ξενερώνω. Το Arise χωρίς την φωνή του Max δεν λέει μία.
Τέλος πάντων. Για τον καινούργιο δίσκο των Sepultura όσοι πιστοί προσέλθουν. Εγώ πιστεύω πως θα είναι πολύ καλός δίσκος. Πρέπει όμως να ακουστεί χωρίς τις προκαταλήψεις του τύπου “από την στιγμή που δεν παίζουν τα Cavaleria μεσα, δεν θα αξίζει μία”.

εγω μουσικα δεν εχω κανενα προβλημα
ισα ισα ειναι πολυ φοβεροι στο μουσικο τομεα
με τα φωνητικα του green εχω
τα θεωρω μειονεκτημα στον ηχο των sepultura
η μουσικη κατευθυνση που χουν παρει τα τελευταια χρονια απαιτει περισσοτερες φωνητικες
στα αυτια μου τουλαχιστον

επισης να συμπληρωσω για το σχολιο οτι εχουν παρει την κατιουσα
αυτο δεν στεκει
απλα οι sepultura ανηκουν στις μπαντες που χουν φτιαξει ενα trademark ηχο
και αναποσπαστο στοιχειο αυτο του ηχου ηταν και τα φωνητικα του max
τωρα ενω μουσικα εχουν προοδευσει και ολα αυτα
η διαφορετικη φωνη σε συνδιασμο με την πιο συγχρονη προσεγγιση που εχουν κανει στη μουσικη τους
δεν μπορει να προσελκυσει τους παλιους τους οπαδους

κ γω θεωρω προβλημα τα φωνητικα. ακουσα τα 2 νεα κομματια στο myspace, και συνεχιζω να πιστευω οτι τα φωνητικα ειναι προβλημα. Πολυ αδυναμα, πολυ μονοδιαστατα, δε ξερω…

Το ακουσα κι εγω τις προαλλες και για να πω την αληθεια ειχα ετοιμο το “φτυαρι”,ομως ο δισκος ακουγοταν πολυ καλος μουσικα αλλα οπως λεει και ο Signal η φωνη ειναι ενα προβλημα μιας και δε κολλαει με το ολο ακουσμα και κανει ακομα πιο αισθητη την απουσια του Max.Αντε ρε παιδια ενα κωλοτηλεφωνο ειναι,παρτε τους να γινει το reunion να τελειωνουμε.

Tα φωνητικά του Green θα ηταν μια χαρα για hardcore μπαντα αλλα οχι για τον κολοσσό που λέγεται Sepultura…Μουσικα παντως ειναι ενδιαφεροντες ακόμα και πειραματιζονται χωρίς να ξεχνουν τα βασικα στοιχεια του ηχου τους…

ΑΙΣΧΟΣ.
ουδεν σχολιο.
Το Dante μ’αρεσε…(σαν ΗC) αυτο παλι πολυ μονοτονο… και προβλεψιμο.
ισως το ακουσω ακομη μια φορα…αλλα λιγο δυσκολο.

:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:
Επερνα τηλεφωνο το μαξ δεν απαντουσε…
ελπιζω να δει την αναπαντητη να με παρει πισω τηλεφωνο να του τα πω ενα χερακι και αυτον.

Μαζί σου και εγώ…βασικά οτιδήποτε μετά το Arise για μένα ΔΕΝ είναι Sepultura όπως τους έμαθα και όπως μας έμαθαν…αυτό το HC groovy thrash που παίζουν μετά το Arise απλά δεν είναι Sepultura… καλό ή κακό… ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Sep…

Listen to the new album

Ο δίσκος έσκισε κορμιά! Ετσι απλά! Φοβερός και με κομματάρες μέσα…

Εστω και λιγο καθυστερημενα,
http://www.rocking.gr/review2349.php
:slight_smile:

Αν και δεν ειμαι και μεγαλος οπαδος τους…ψιλομαπε…τον εχουν χασει τον ηχο των Seps…και τα φωνητικα απατα…

Ο Andreas ειναι οντως πολυ μεγαλη μορφη αλλα καπως την εχει δει με την φαση των Sepultura…Λιγο δικο του μαγαζι την εχει δει πραγμα που δεν εκφραζει ουτε τους οπαδους τους,ουτε την ιστορια τους αλλα ουτε και την αληθεια…Αν και μεγας Καβαλεριστης (για Μαξ εννοω) ποτε δεν με πειραζε η φαση των Sepultura τη μετα Μαξ εποχη και ας μην μου αρεσε η μουσικη που εβγαζαν…Αλλα απο τοτε που εφυγε και ο εταιρος Καβαλερας το εχουν ξεφτιλισει οι τυποι…Ντροπη !!! Αν εχοθν τα κακαλα ας αλλαξουν ονομα να δουμε ποσοι θα αγορασουν τα cd τους…
Και τον Paulo και τον Andreas τους παραδεχομαι και ειμαι οπαδος τους για οσα εκαναν
(τουλαχιστον στη Max-era) αλλα θα πρεπει να καταλαβουν οτι μια τεραστια μεριδα των οπαδων των Σεπς εχουν υπερξενερωσει με την φαση τους…