Sex Pistols- Eπανεμφάνιση για 1 συναυλία

Οι Sex Pistols επιστρέφουν

Το θρυλικό συγκρότημα της πανκ ανακοίνωσε την Τρίτη (18/9) ότι θα ανέβει ξανά στη σκηνή για μία και μόνο συναυλία με σκοπό τον εορτασμό της 30ης επετείου από την κυκλοφορία του παρθενικού τους δίσκου «Never Mind the Bollocks».

Τα αρχικά μέλη του συγκροτήματος John Lydon, Steve Jones, Paul Cook και Glen Matlock θα κάνουν μία και μοναδική εμφάνιση στο Brixton Academy του Λονδίνου στις 8 Νοεμβρίου και θα τραγουδήσουν κομμάτια από τον δίσκο που κυκλοφόρησε το 1977 και περιείχε τα, κλασσικά πλέον, God Save the Queen και Anarchy in the UK.

Οι Sex Pistols διαλύθηκαν το 1978, το 1996 επανενώθηκαν για ένα παγκόσμιο τουρ και τελευταία φορά εμφανίστηκαν μαζί το 2003. Το «Never Mind the Bollocks» αποτέλεσε ακρογονιαίο λίθο του μουσικού κινήματος της πανκ και η επιρροή του στην ιστορία της ροκ θεωρείται αναμφισβήτητη.

Αξίζει να σημειωθεί ότι το τραγούδι God Save the Queen δεν έφτασε ποτέ στην κορυφή των βρετανικών charts, κάτι που σύμφωνα με πολλούς έγινε επίτηδες, ώστε να αποφευχθεί ο «εθνικός εξευτελισμός».

http://www.cosmo.gr/Music/England/168189.html

Ήμαρτον με αυτή τη χώρα… [-X

Όλα τα ιστορικά '70s συγκροτήματα θα κάνουν reunion show τον Νοέμβριο στο Λονδίνο; :-k

Ελπίζω να είναι ένα reunion για τον λόγο που λέει και μόνο, θα ήταν κάπως άτοπο να βλέπαμε τους Pistols να κοιτάξουν να εκμεταλλευτούν εμπορικά μια τυχόν “επανένωση”

Reunion χωρις λογο…

Η ευκαιρία που δίνεται στους (όποιους) οπαδούς τους να τους δουν live, δεν είναι λόγος; :-k

Πολυ σωστο!:thumbup:
Αλλωστε οι Pistols απο οτι ξερω ολο το Αναρχικο στυλ και βαλε ηταν κολπο της δισκογραφικης τους!

Εντάξει, το να αποδίδουμε όλο το πανκ κίνημα του τέλους των 70ς σε μια δισκογραφική εταιρία είναι λίγο τραβηγμένο νομίζω…

Χμ… μπορει να μην το εθεσα σωστα και να φανηκα απολυτος…

Εχω μια αποψη οτι καποια πραγματα συμβαινουν σε καποιες χρονικες στιγμες λογω των συγκυριων. Δηλαδη οι Sex Pistols “επρεπε” να εμφανιστουν στα τελη των 70’ς. Τωρα το να βλεπω 55αρηδες που δεν ειναι ενεργοι δισκογραφικα να κανουν ενα reunion punk live μου ακουγεται αστειο. Δεν το συνδεω απαραιτητα με τα φραγκα ισως και να κανουν την καβλα τους οι ανθρωποι απλα εμενα δεν μου λεει τιποτα. Ας τους ειχα δει το 1977. Δεν ειχα γεννηθει δεν πειραζει…

Anyway, μακαρι να ειναι ενα καλο show και οσοι πανε να περασουν καλα…

ε οκ σιγα. εχουν ξανακανει reunion show πριν κατι χρονια:

The surviving (original four) members of the Sex Pistols reformed in 1996 for the six-month Filthy Lucre Tour, which included dates in Europe, North and South America, Australia and Japan,[4] as well as appearances at the Phoenix Festival and, in 2002 - the year of the Queen’s Golden Jubilee - the Crystal Palace National Sports Centre in London (“Pistols at the Palace”). In 2003 they toured North America for three weeks, as part of their ‘Piss Off Tour.’

δηλαδη επομενο ηταν θα ελεγα. ε ισως κανουν κατι παρομοιο, καμια μικρη περιοδεια το πολυ και αυτο ηταν. δε το βλεπω για παραπανω.

οφ τοπικ. εχω δει αυτο:

να το φοραει 60 ετων ανθρωπος σε μπλουζα. θα το ειχε παρει απο κανα γιο/εγγονο του μιας και τα αλλα θα ηταν προφανως στα απλυτα. τον ειχα δει να περπατα στο δρομο και ειχα μεινει και κοιταγα σα χανος.:lol:

Πωω, όντως είναι λίγο δύσκολο να ήταν δικό του! Αλλά που ξέρεις… Στον στρατό ήταν ένας λοχαγός που είχα, γύρω στα 60, με φαλάκρα και άσπρο μουστάκι, που έλεγε να βάζουμε ροκιές στο ΚΨΜ και με ρωτούσε αν έχω Sex Pistols!! Φυσικά είχα παρόμοια αντίδραση με σένα που είδες αυτόν τον τύπο… :stuck_out_tongue:

που ξέρεις όμως? μπορεί τώρα να έχουν μάθει και μουσική…

ti allo 8a doume meta tous zepelin ke oi pistols? ola gia ta gamimena ta fragka.

Μια ζωή η ίδια ατάκα! [-X

Λες και τα συγκροτήματα έχουν υπογράψει “συμβόλαιο” με τους fans, για το αν θα “ξεπουληθούν” ή όχι… #-o

Το 1996 πάντως σε ένα live ο Johnny είπε “we’re here for your money”… Εκτιμώ ότι το είπε, είναι πιο τίμιο από το να υποκρίνεται ότι το κάνουν για τη μουσική.

Δεν μπορώ να βρω άλλο λόγο για ένα τρίτο τουρ παρά μόνο τα λεφτά. Έστω κι αν τους αγαπάω πολύ (από τις πρώτες μου μουσικές αγάπες) δε θα πήγαινα να τους δω, εύχομαι μόνο να υπήρχα τότε και να τους έβλεπα όταν εμφανίστηκαν!

Το κίνημα που εκπροσωπούσαν δεν είχε να κάνει όυτε με παρηκμασμένους μουσικούς - “γερόντια” ούτε με τουρ για φράγκα. Προφανώς τα χρειάζονται, όχι τόσο ο Johnny αλλά οι άλλοι. Ή μπορεί να έπαθαν μαλάκυνση, δεν ξέρω.

Από την άλλη όλοι εικασίες κάνουμε.

5/1999
Steve Harris: “Δε θέλαμε να επιστρέψει ο Bruce μόνο για μια επετειακή συναυλία ή για μια περιοδεία και μετά να φύγει, αυτά είναι αηδίες.”

Γι’ αυτό θα είσαι για ΠΑΝΤΑ ο καλύτερος Steve!

παιδια ειλικρινα, δε ξερω κανεναν που να ειναι σε σημειο να βγαζει δισκο και να μη θελει να ζει απο αυτο. δηλαδη ναι οκ, θελουν λεφτα. που ειναι το κακο; δεν εχουν δικαιωμα να το κανουν; στο κατω κατω αν ηταν τοσο μαζικη η αγανακτηση του ροκ/μεταλ κοινου δε θα παταγε κανενας στα reunion tours.

με την ιδια λογικη οταν ηρθαν οι heaven and hell δεν επρεπε να παει κανεις. αλλα ναι, αυτοι ειναι κατι αλλο θα μου πειτε…

εγω δε κραζω, επειδη ξερω οτι αν ερθει καποια επανασυνδεδεμενη μπαντα θα παω. παντα προσπαθω να μην εθελοτυφλω.

Εγώ πάλι επειδή λατρεύω τους Zeps ΔΕΝ πρόκειται να πάω να τους δω στα 60+ τους όπως το ίδιο έκανα και με ΗΝΗ.

+1

Στο κατω κατω δουλεια τους ειναι…

Τωρα, τα reunion για τα φραγκα το εχω ξαναπει, τα απεχθανομαι…

Γιατί ρε Πάνο, υπήρχε περίπτωση να πας; :-k

Στα 40 τους ανετότατα.