Sex Pistols

Με αφορμή το γεγονός ότι ξαναέλιωνα εχθές ένα παλιό live τους και επίσης το ότι απο το πρωί λιώνω αυτό τον ύμνο

ανοίγει τόπικ για αυτή την αμφιλεγόμενη αλλά και ιστορική μπάντα.

Εγώ τους είχα γνωρίσει το 2002 ή 2003 μέσω ενός αφιερώματος του Pop & Rock.Κορυφαίοι για εμένα,έστω και με τόση αμπαλίαση καταφέρανε να γράψουν κομματάρες.Ως έφηβος τρελενόμουν για τη μουσική και τους στίχους κομματιών όπως Seek and Destroy,God save the queen,Anarchy in the UK,κτλ.
Εντάξει,ξεπουλήθηκαν αλλά παρόλα αυτά η μουσική τους παραμένει το ίδιο δυναμική και (κατά τη γνώμη μου) εξαιρετική όσα χρόνια και να περάσουν.Μακάρι να μπορούσα να τους έβλεπα live όταν μεσουρανούσαν.

Η αληθεια βρισκεται στους Sex Pistooooooools!!!

Τι να λεμε τωρα, φοβεροι στιχοι - θρυλικη μπαντα! Αν και μικρης ζωης! :smiley:

Μεγάλες αγάπες για τους Pistols… Επιπλέον, η όλη Sid Vicious - υπόθεση είναι καρα-cult! :wink:

Πάντως, εκτός του μοναδικού κανονικού τους δίσκου, αξίζει ιδιαίτερα και ένα compilation ονόματι “Flogging A Dead Horse” όπου βρίσκουμε εκτός των άλλων και τη διασκευάρα “My Way” του Sinatra από τον Sid, καθώς και το “No One Is Innocent” που είχε κυκλοφορήσει σε single με τον κύριο Ronnie Biggs στα φωνητικά (βρετανός κακοποιός, τσεκάρετε wiki για λεπτομέρειες…)

No one is innocent

Πολύ ωραία ήταν και η ταινία Syd & Nancy που είχε βγεί πριν απο χρόνια.

Άν αναφέρεσαι στο “Search And Destroy” ανήκει σε άλλο μεγάλο punk όνομα, τους Stooges… Μην τα συγχέουμε… Με τον τίτλο που λες μόνο Metallica ξέρω… :stuck_out_tongue:

Χμ…στο live που έχω έχεις δίκιο είναι Search and Destroy αλλά δεν αναφέρει ότι είναι διασκευή.Περίεργο.

Yeap είναι διασκευή των Stooges από το δίσκο “Raw Power” (1973) :wink:

Επιδραστικη μπαντα, δε λεω, αλλα υπηρξαν κ πολυ καλυτερα punk συγκροτηματα…

Χμ… Αυτό είναι στην κρίση του καθενός. :wink:

Συμφωνω και επαυξανω. Οι sex pistols ομως ηταν αυτοι που εκαναν το μπαμ! ταραξαν τα νερα και ξυπνησαν το κοσμο!

Σιγουρα μουσικα υπηρξαν οχι και τοσο καλοι, αλλα επειδη δεν βλεπεις μια πανκ μπαντα μονο μουσικα, οι Sex pistols ειναι αυτο που λεμε τοπ! :stuck_out_tongue:

Αυτό.

Θυμάμαι που ο Τζον Λίντον (ακα Τζόνι Ρότεν) είχε πει ότι “αν δεν ξεκινούσε η φάση με την μπάντα, ή θα αυτοκτονούσα, ή θα κατέληγα στο τρελοκομείο ή στη φυλακή, χρειαζόμουν απελπισμένα κάτι να κάνω”. Είναι λίγο δύσκολο να συλλάβουμε τι γινόταν στην Αγγλία εκείνη την εποχή αλλά όταν όλα τα μέλη της μπάντας λένε ότι είχανε ελάχιστα χρήματα, έκλεβαν, έσπαγαν, ήταν άνεργοι (πλην του ντραμερ που δούλευε σε ένα εργοστάσιο ζυθοποιοίας) ε παίρνουμε μια εικόνα.

Δε θέλω να τους παρουσιάσω ως Δον Κιχώτες ή κάτι τέτοιο, απλά το λέω για να τονίσω αυτό που λέει ο Βάκιλλος, ότι μουσικά υπήρχαν καλύτεροι (πχ Clash) αλλά οι Πίστολς ήταν άλλο πράγμα.

Πρώτη αγάπη :oops:

Μάλλον το πιο μισητό μου συγκρότημα. Έχουν βγάλει έναν αληθινό ΥΜΝΟ, το Anarchy In The UK, και 1 καλό κομμάτι, το GSTQ. Eίναι ΑΜΠΑΛΟΙ εκτός ορίων, ενώ ούτε που τους συγκρίνω με τους Ramones.

Οι οποίοι Ramones,τους οποίους και γουστάρω πολύ είναι επίσης άμπαλοι:p

Ενώ οι Ramones ήταν τρομεροί οργανοπαίχτες και συνθέτες, καθόλου άμπαλοι :stuck_out_tongue:

H λέξη κλειδί είναι το “εκτός ορίων”… Και επιμένω πως τα Ραμονάκια έπαιζαν ΜΟΥΣΙΚΗ, ενώ οι πίστολς όχι.

Ρε συ αν δεν είχες γράψει το μπολντ δε θα σχολίαζα αλλά οκ σιγά τη μουσική που έπαιζαν! :stuck_out_tongue: Δηλαδή ότι ήταν λιγότερο (:wink: άμπαλοι οκ πες ότι ισχύει, αλλά ο όρος “μουσική” θαρρώ δεν ισχύει. Τεσπα.

Και οι 2 μπάντες μουσική έπαιζαν.Το αν μας αρέσει ή οχι είναι άλλο θέμα.

Για εμένα οι Pistols ήταν καλύτεροι με διαφορά.Πιο πολύ πάθος,ένταση,ξεκάθαροι στο τι θέλανε,τρομερός τραγουδιστής,κτλ.Και οι Ramones τα είχαν αλλά όχι σε αυτό το βαθμό.

Αυτό ακριβώς που λες ρε πυραμίδα! :slight_smile:

Ναι, μουσική έπαιζαν, αλλά επειδή ήταν και οι δύο άμπαλοι, πρέπει να εστιάσουμε αλλού. Στο ότι σήμαινε κάτι αυτό που έκαναν τότε, κι ας ακούγεται μελό.

Τεσπα οι Πίστολς νικάνε!!! :expressionless:

8O 8O 8O O Rotten είναι αυτός?

Ναι. Ειδικά αφού έχεις ακούσει Ramones, νομίζω βλέπεις μια διαφορά στο συναίσθημα και στο πάθος με το οποίο τραγουδάει.

Τεσπα οκ το πιάσαμε, δεν σου αρέσουν :wink: