Sex Pistols

Ακριβώς αυτό, υποκειμενικά είναι.:slight_smile:

Γι’ αυτό και δεν έγραψα πουθενά πχ ότι ο Τζόνι είναι πιο καλός τραγουδιστής αλλά ότι τραγουδά με περισσότερο πάθος. Ήταν πιο κα***μένος, πώς το λένε :slight_smile: (και πιο καμένος, νταξ)

Από πάθος ΟΚ, αλλά η φωνή του είναι από τις αντικειμενικά χειρότερες… Άσχετα αν κολλάει με τη μπάντα…

Δεν κόλλησε μόνο με αυτή τη μπάντα αλλά και με τους Public Image Limited (αν δεν έχεις ακούσει προτείνονται:wink: ).

Φωνή χωρίς τεχνική το δέχομαι.Άσχημη όχι.Ας υπήρχε άλλος ένας τέτοιος και έκανε πέρα όλες τις σοπράνος:p :lol:

Τέλειος! 8)

το ποσο θεοι ειναι μπορεις να το καταλαβεις μιας και ενας που τους χαρακτηριζει αμπαλους(λερις)παραδεχεται οτι εχουν βγαλει εναν υμνο και μιλαει για αυτους.αν και δεν ειμαι μουσικος ειναι ευκολο να καταλαβω οτι ΔΕΝ ειναι οι καλυτεροι μουσικοι αλλα και παλι αυτο δεν μου λεει τιποτα και οι ντριμ θηατερ που ΞΕΡΟΥΝ ΑΠΟ ΜΟΥΣΙΚΟΙ εμενα δεν μου λενε κατιπιστευω οτι αυτο το παθος που εβγαινε απο τα τραγουδια τους δεν το βρισκες ευκολα σε συγκροτηματα ουτε της τοτε αλλα ουτε της τωρα εποχης.κλεινοντας να πω οτι δυστηχως συγκροτηματα οπως σεκς πιστολς ,κλας και αλλα δεν θα ξαναδουμε

Λογικό μου φαίνεται. Αλλάζουν οι καιροί.

δεν μιλαω μουσικα.εννοω οτι οταν ακουω παλια συγκροτηματα τυπου σεκς πιστολς μου βγαζουν κατι που δεν μπορουν να μου το βγαλουν τα συγχρονα μπαντς,ουτε καν οι αγαπημενοι μου σοαδ

Σε καταλαβαίνω. Ελάχιστες μπάντες σήμερα μπορούν να με κάνουν να νιώσω αυτά που νιώθω ακούγοντας μπάντες που μεσορανούσαν παλιά.

Πέστο σε όποιον λέει πως το μυαλό μου σταματάει στο ':roll: 85. Συμφωνώ μαζί σου.

Γαμούσαν ρε. Έχω καιρό να ακούσω πάντως.

Μιας και βλέπω ότι σε προηγούμενα ποστς μπήκατε σε μια διαδικασία σύγκρισης των Sex Pistols με τους Ramones, μην ξεχνάτε ότι οι δεύτεροι έχουν 16 φορές περισσότερους δίσκους από τους πρώτους. Ό,τι και αν σημαίνει αυτό.

Ότι δε διαλύθηκαν τόσο γρήγορα όσο οι Pistols.

Σημαίνει πως οι ramones έβγαλαν ένα σωρό δίσκους, ενώ οι Pistols έχουν καταφέρει με μόνο ένα δίσκο να θεωρούνται all-time classic. Επίσης, επειδή αυτός ο δίσκος ήταν τραχύς, ακατέργαστος, άτεχνος και βαβουριάρικος όσο δεν παίρνει πέτυχε την ουσία του punk: να τ’ ακούς και να χτυπιέσαι ανελέητα, πρωτόγονα, να σε κάνει να νιώθεις αλητήριος (punk) και μόνο που τ’ ακούς και συμμετέχεις. Ωραίοι και οι ramones δε λέω, κι εμένα μ’ αρέσουν, αλλά πάρτε το απόφαση παίδες: η ουσία του punk είναι να ακούγεται όπως λέει ο τίτλος του: αλητήριο. Άν ψάχνετε τεχνικό παίξιμο και αρτιότητα συνθέσεων ακούστε progressive και είστε κομπλέ.

Για μενα παλι ειναι παρα πολλες αυτες οι σημερινες μπαντες. :slight_smile:

Oσον αφορα στους Pistols, επαιξε παρα πολυ ρολο το hype της εποχης στην Μ. Βρετανια.

Οκ αυτό που ήθελα να πω είναι ότι όπως και να το κάνουμε, δεν μπορείς να συγκρίνεις ένα γκρουπ που είχε μια διάρκεια 20 χρόνων με ένα γκρουπ που έσκασε σαν στιγμιαία χειροβομβίδα. Είναι άδικο και για τους δύο.

Σωστος ο Παναγιωτης.

Πρωτοπόροι, απο τις σημαντικότερες ίσως μπάντες στην ιστορία του ροκ γενικά, τουλάχιστον όσο αφορά την επιδραστικότητα τους. Δεν ήταν οι καλύτεροι μουσικά απο τα punk συγκροτήματα, ή απο άποψη διάρκειας, ούτε προσωπικά το αγαπημένο μου απο αυτά, είναι όμως το συγκρότημα-ορισμός αυτής της μουσικής. Και τραγούδια όπως τα Anarchy In the UK και God Save The Queen είναι διαχρονικοί ύμνοι!

Και για να μη ξεχνιόμαστε, ένα βίντεο αφιερωμένο σε όλους εκείνους τους σκεπτικιστές, που (ακόμα!) αμφιβάλλουν ως προς το που βρίσκεται η αλήθεια!!! Δείτε να μαθαίνετε 8)

Και αυτο ειναι που τους κανει μοναδικους. Η καριερα τους δεν ξεπερνα τα πεντε χρονια κι ομως εχουν μεινει στην ιστορια…

Λενε οτι οι Pistols ειναι η χειροτερη μπαντα που περασε ποτε απο τη ροκ σκηνη, με ανικανα μελη…
Οι Pistols δεν ισυριστηκαν ποτε οτι ειναι μουσικοι. Δεν επιδιωξαν ποτε να γινουν μια απο τις μεγαλυτερες πανκ μπαντες. Το μονο που ηθελαν ειναι να βγαλουν λιγα λεφτα. Και το πετυχαν με το παραπανω. Δεν μπορεις να πεις οτι ξεπουληθηκαν, εφοσον δεν ειχαν κατι σημαντικο να πουλησουν…

Φυσικα και ειχαν το πνευμα της πανκ… Και εδρασαν την καταλληλη χροικα περιοδο. Γι’ αυτο εκαναν επιτυχια.
Για μενα ο Rotten και ο Vicius ειναι οι δυο μεγαλυτερες μορφες της πανκ… Και οι Sex Pistols το καλυτερο punk συγκκροτημα.
Διοτι η punk μουσικη δεν ειναι σαν την metal ή τον rock. Εδω δεν μπορεις να πεις ‘α τους ξεφυγε μια νοτα, ο τραγουδιστης δεν παταει καλα, ο ντραμμερ ειναι εκτος τοπου και χρονου, αρα δεν ειναι καλο συγκροτημα’…

Οριστε και κατι για το οποιο παραδεχομαι τον Rotten:
http://en.wikipedia.org/wiki/File:Sex_pistols.gif
Letter sent to Rock and Roll Hall of Fame from the Sex Pistols

EEEEEEEEEEEEEETΣΙ!!! ΠΕΤΡΟΧΕΙΛΟΣ ΦΟΡΕΒΕΡ.:smiley: