Sex Pistols

Δεν ακουω τοσο punk, αλλα δε σας φαινεται “too much” να χαρακτηριζεται μια μπαντα η “καλυτερη” του ειδους (δεν εννοω απο ολους) με ενα δισκο;; :-s

Eιναι περιεργο να χαρακτηριζονται οι καλυτεροι οι pistols γιατι πολυι απλα δεν ειναι…

Πάει, είχαν ένα μύθο και οι Pistols και τον γκρέμισαν με τα 50αρια του live και δηλώσεις τύπου “να κονομήσουμε θέλουμε”. Άντε να τραγουδήσεις Anarchy In The UK μετά. (θα πει κανείς, δε περιμέναμε την επανένωση για να το καταλάβουμε αυτό, αλλά τέλος πάντων).

Όπως και να χει, επειδή κάθε μπάντα στην τελική είναι καλό να την τοποθετούμε στο ιστορικό πλαίσιο που έκανε την εμφάνιση της, οι Pistols στα '70ς υπήρξαν η μπάντα που έπαιξε τόσο μεγάλο ρόλο (αυτοί και άλλες 2-3 το πολύ μπάντες) στην έκρηξη του punk κινήματος… Ειδικά στην Αγγλία για πολλούς Pistols = punk. Και επειδή ακριβώς εδώ μιλάμε για κίνημα, όχι απλά για “είδος” (όπως λέει και το άλλο θρεντ), δεν είχε τόσο σημασία το οτι είχαν κυκλοφορήσει μόνο ένα άλμπουμ στην ουσία…

Όσο αφορά το αν μου αρέσουν… Εννοείται. Το Never Mind… είναι δισκάρα. Απλά υπήρξαν και καλύτερες φυσικά μπάντες του είδους.

ένα αγαπημένο και ξεχασμένο κομμάτι των Πιστολς είναι το Silly Thing που βρίσκεται στο RnR Swidle. Το έχουν διασκευάσει και οι δικοί μας Panx Romana με τίτλο “Μηχανικό Μωρό” στο άλμουμ “Παιδιά Στα Όπλα”.

Χαχα, κομματάρα και δισκάρα. 8)

Μα τι επιχείρημα!

Ωραιοτατο!!!

Koμματάρα! Ήταν η πόρωσή μου στο γυμνάσιο. :stuck_out_tongue:

Οι Sex Pistols ειναι το πιο αθλιο “συγκροτημα” των τελευταιων 30 ετων και βαζω σε εισαγωγικα διοτι το μονο που δεν ηταν αυτοι οι ανθρωποι, ηταν μουσικοι.
μια ομαδα τελειως ανικανων μουσικων,ειδικα ο Σιντ Βισιους δεν γνωριζε πως να κρατησει μια κιθαρα στα χερια του, τραγουδοποιια της πλακας,ουσιαστικα το μονο που καναν ηταν λογω της εμφανισης τους και τoy σκηνικου hype που ειχαν στις λαιβ εμφανισεις τους, να δωσουν εικονα στο τι ηταν πανκ τοτε.
αλλα απο μουσικη μηδεν και η συνεισφορα τους οπως και για ολο το πανκ στη σημερινη μουσικη ειναι ανυπαρκτη.

Πωπω μισος για τους σεξ πιστολς ο απο πανως…

:?:?:?

:lol3::lol3::lol3:

χθες στην ετ3 ειναι ντοκιμαντερ για τον θανατο του σιντ…(πολυ ηρωινη ο τυπος)

ποιο?το final 24 παλι?

ναι αυτο ηταν

Γεια σου ρε αγορινα μου, εισαι μεγααααλος γνωστης της μουσικης. Ροκακιας. :lol:

Πες τα. Μου μάθανε και βγάζουν δίσκο οι εφημεριδοπώλες! Ε νισάφι πια!

όντως. γι αυτό έπαιζε μπάσο.

εξώφυλλο στο κοσμοπόλιταν.

Τίποτα. μηδέν.

Γελάει ο κόσμος.
(με το ποστ σου)

rokakia esy akou mono petrucci kai loipous virtouozous

Rokakias να σου πω φίλε μου, ένα ιστορικό punk group αναγνωρισμένο για την επιρροή του πάνω στα πάντα το βλέπω λίγο δύσκολο να περιμένει έναν rokakia για να το κρίνει… Σεβόμαστε τα αυταπόδεικτα ακόμα και να μην ταιριάζουν στο γούστο μας και δεν ανοίγουμε το στόμα μας και όποιον πάρει ο χάρος γιατί εκτιθέμεθα! :wink:

Ρε παιδιά, τη γνώμη του είπε το παιδί, μη πέφτετε όλοι πάνω του, και ας έχει διαφορετική άποψη.

έλεος ρε Rokakia, τι ήταν αυτά που έλεγες? :p:lol: