Ο Shadowcaster στο θέατρο (no giaourtia please)!

__ :oops: …προς τι ο τίτλος του θέματος; Ο τίτλος αφορά μία πολύ ενδιαφέρουσα παράσταση, που απευθύνεται σε νέους (15-35) ανθρώπους, αλλά και όχι μόνο, μιας και έχει να κάνει με την ενηληκίωση και το όνειρο… :slight_smile:

__Αυτή τη στιγμή, δεν έχω πολύ χρόνο (ΤΡΕΛΕΣ ΠΡΟΒΕΣ =μας έχει βγει το λάδι!), αλλά θα επιστρέψω σύντομα με αρκετές πληροφορίες και πιθανόν και φωτογραφικό υλικό (αν ψήσω τον φωτογράφο!! 8)). Προς το παρόν θα σας πω μόνο τα βασικά, για να μοιραστώ τη χαρά μου μαζί σας, να σας προσκαλέσω στην παράσταση και να “αποκαλύψω” για ποιόν λόγο έχω ελάχιστο χρόνο τους τελευταίους μήνες για να γράφω στο forum…

__Λοιπόν! :slight_smile: Ο Shadowcaster, συμμετέχει (:oops: [size=1]πρωταγωνιστεί[/size]:oops:), στην θεατρική παράσταση “ΚΑΛΙΦΟΡΝΙΑ ΝΤΡΙΜΙΝ” του Βασίλη Κατσικονούρη.
(foto απο το εξώφυλλο του θεατρικού βιβλίου)

__Πρεμιέρα σε λίγες μέρες απο το Δ.Η.Π.Ε.Θ.Ε. Ιωαννίνων. Τη Δευτέρα που μας έρχεται (14/01), στο Καμπέριο Θέατρο στα Ιωάννινα, παρουσία του συγγραφέα, θα γίνει η πρεμιέρα του έργου και μετά απο έναν αριθμό παραστάσεων (μάλλον 30), η παράσταση θα μεταφερθεί (μάλλον την Τρίτη μετά την Καθαρά Δευτέρα) στην Αθήνα, στο θέατρο Μεταξουργείο της Αννας Βαγενά (απέναντι απο την Πειραματική Σκηνή του Εθνικού).

__Φυσικά, θα χαρώ πολύ να δείτε την παράσταση (κωμωδία μεν, αλλά με ένα βαθύ πλαίσιο προβληματισμού) και να τα πούμε απο κοντά… :slight_smile: Θα επιστρέξω ξανά με περισσότερες πληροφορίες… Ελπίζω (ΑΝ μπορείτε) να έρθετε και να σας αρέσει η παράστασή μας!! 8)

Υ.Γ. απαγορεύεται η είσοδος σε κατόχους γιαουρτιών… :smiley: :lol:

Να μας ενημερώνεις, να έρθουμε ! εμένα μου αρέσει πολύ το συγκεκριμένο τραγούδι - τίτλος του θεατρικού σας και πεθαίνω να σε δω on stage να ατενίζεις το μέλλον, σαν αφίσα της ΠΑΣΠ.

Αναμένουμε πληροφορίες !

Αρκετα ενδιαφερον, λογικα θα ερθω σε καποια απο τις παραστασεις.

θεσσαλονικη δεν εχει???

τσαμπα τα γιαουρτια… :stuck_out_tongue:

Μπράβο ρε Bill!! =D>
Αυτά είναι. Εννοείται πως θα έρθουμε και θα προωθήσουμε και το γεγονός σε γνωστούς!
Με μία προϋπόθεση όμως… :smiley: …Μετά την παράσταση θα έρθεις να χαιρετηθούμε, να πουλήσω και λίγο μούρη. Ξέρω τον πρωταγωνιστή και έτσι :lol: :wink:
Όχι σοβαρά τώρα, ενημέρωσέ μας όταν κατεβείτε εδώ!
Well done!!!

Ε, περνα κι απο δω καμια βολτα ρε. Θα ρθω να σε δω. Θα κανουμε και βλαχιες μεσα στο θεατρο να σε κανουμε ρομπα. Χρωστας και σφηνακια, μην ξεχνιομεθα.

ναι ναι!

α, ωραία.και αναρωτιώμουν τι να κάνω εκείνες τις σάπιες ντομάτες που μου χαν περισσέψει από την έξοδό μου στον Γονίδι. Θα ρθουμε, θα ρθουμε! 8) :stuck_out_tongue:

ναι ναι![/quote]

εεε!!!σφηνάκια; που; ναι, ναι, μέσα! :stuck_out_tongue: 8)

Υ.Γ. αμα ερθεις κατα αθήνα μεριά και με συρουν τιποτα cozy και monte, θα ρθω να σας θαυμάσω. :wink:

__Χαχαχαχαχα!! Γελώ σα τον χαζό και με κοιτάνε στο i-cafe… ού να μου χαθείτε… ΜΠΑΚΑΛΗΔΕΣ!! :lol: Κάτω οι ντομάτες ρε, κάτω τα γαλακτοκομικά!! :lol: :lol:

__Angmar, τα σφηνάκια τα χρωστώ στη Θεσσαλονίκη (αυτό λέγετε και και τσατσιά, ή τσουφουτιά…! :lol: ), δεν έχω πει κάτι για Αθήνα (υπερδιπλάσιος ο πληθυσμός, δε βγαίνω μάνα μου! :lol: )… Να έρθετε να έρθετε, αλλά, τις ντομάτες άστες για Μπλάντι Μέρι μετά την παράσταση, χιχι…

__Σοβαρά τώρα, για Θεσσαλονίκη, έπαιζαν κάτι συζητήσεις, ήθελε το θέατρο Σοφούλη να ανέβουμε για 1-2 βδομάδες, αλλά επειδή μας έχει καθυστερίσει το ΔΗΠΕΘΕ δυστυχώς ΔΕ το βλέπω… ΚΡΙΜΑ!! Ηθελα πολύ να παίξω στην πόλη μου… Bluez και Led, κρίμα…Ισως πάμε Κύπρο, αλλά για Θεσσαλονίκη χλωμό γμτ…! :?

__Ομως, ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΟΣΜΟΣ ΣΤΑ ΓΙΑΝΝΕΝΑ (έλα, το ξέρω ότι υπάρχουν μέλη του Rocking στα Ιωάννινα, μη μου κρύβεστε), μπορώ να κανονίσω προσκλησούλες για να μη πληρώσετε… :wink: 8) Βέβαια, το αντίτιμο είναι χαμηλό για θέατρο (15 ευρώ το κανονικό και 10 το φοιτητικό, μαθητικό, στρατιωτικό & πολυτέκνων), αλλά μιας και μου έχουν δώσει προσκλησούλες και δεν έχω κανέναν γνωστό στα Γιάννενα, μπορώ να σας βολέψω… :wink: Απλά δώστε μου ένα όνομα για να αφήσω προσκλησούλα στο ταμείο… :smiley:

__Montechris, στη φωτο που έβαλα απ’ το εξώφυλλο, είμαι ο 2ος απο πάνω και ναι, ατενίζω το μέλλον (και τα κοινόβια στην Καλιφόρνια)… χαχαχαχα!! Ρε, με πήρες χαμπάρι ή τυχαία το είπες;! 8O ααα, στο εξώφυλλο, όπως και στην αφίσα της παράστασης, φοράω μπλούζα Dream Theater, xexexexe :twisted: 8) …

__Rychehead, είσαι ευπρόσδεκτος αν βολεύει και μπορείς, θα χαρώ να σας δω! χεχε, ρε γαμώτο… ψιλοαγχώθηκα τώρα! Σοβαρά!! :smiley: Αλλά, οκ, φίλοι είστε, αν δε σας αρέσει η παράσταση, θα πετάτε ψιλοκρεμαστά τις ντομάτες, απαλά-απαλά! :lol:

__Cozy, θα βγάλουμε και φωτογραφίες backstage και όταν θα πετάξω τα drumsticks μου στο κοινό, θα κάνω τσατσιά και θα τα στείλω “τυχαία” προς τα 'σένα… :lol: Σοβαρά τώρα, ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια και τις προθέσεις σου!!

__Παίδες, ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια, θα πέσει σύρμα όταν θα είναι να κατέβουμε (μάλλον τότε, την Τρίτη μετά την Καθαρά Δευτέρα)!! :smiley: 8) :oops: :smiley:

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------->

__Ιδού και οι περισσότερες πληροφορίες, καθώς και μερικές φωτογραφίες, φρέσκιες-φρέσκιες:

. . . . .

__Το έργο είναι το California Dreamin? του Βασίλη Κατσικονούρη (ο θεατρικός συγγραφέας που έγραψε το έργο της πιο πετυχημένης και βραβευμένης παράστασης που ανέβηκε πέρσι, «Το Γάλα»), το οποίο, το 2002, έλαβε το Α΄ κρατικό βραβείο θεατρικού έργου. Το «Καλιφόρνια Ντρίμιν» είναι μια κωμωδία πέντε σκηνών και τεσσάρων ατόμων. Το έργο είχε ανέβει πριν 3 χρόνια στο Εθνικό Θέατρο και είχε σημειώσει πολύ μεγάλη επιτυχία. Ετσι, καθώς ζητήθηκε πολλάκις να ξανανέβει, οι ίδιοι συντελεστές (αλλά με νέους ηθοποιούς), αποφάσισαν να ανεβάσουν εκ? νέου την παράσταση (ΟΧΙ ως επανάληψη, αλλά ως νέα παράσταση), σε συνεργασία του «ΔΗΠΕΘΕ Ιωαννίνων» και του θεάτρου «Μεταξουργείο» της Άννας Βαγενά.

__Αν και κωμωδία, πραγματεύεται με αγάπη μα και σκληρότητα, πολύ σοβαρά θέματα που αφορούν τους νέους και όχι μόνο και επικεντρώνεται σε δύο νέα παιδιά, τον Ντίνο και τον Άρη που έρχονται αντιμέτωποι με το γκρέμισμα των θελκτικών μεν, αλλά απατηλών και «άρρωστων» ονείρων καθώς και το πως επηρεάζουν και επηρεάζονται οι ζωές των κοριτσιών τους, της Κικής και της Γιούλης. Χαρακτηριστικά, ο σκηνοθέτης αναφέρει:

Το “Καλιφόρνια Ντρίμιν” πραγματεύεται την περιπέτεια δύο ζευγαριών, τεσσάρων νέων ανθρώπων που αν και ενήλικες βιώνουν ακόμα τη φάση μίας παρατεταμένης εφηβείας. Τα νέα δεδομένα στη ζωή τους, σπουδές, εργασία, στρατός, σχέσεις, αντί να αντιμετωπιστούν ως προκλήσεις για την ενηλικίωση, που θα τους δυναμώσει να αναλάβουν τις ευθύνες τους, γίνονται απειλή. Η άμυνά τους δεν είναι άλλο παρά η φυγή από την πραγματικότητα και μοιραία η περιθωριοποίησή τους. Καταστρώνουν σχέδια, εφευρίσκουν μηχανισμούς, η κοινότυπη όμως και αφελής σκέψη τους, η επιφανειακή επαναστατικότητα και η παθητικότητά τους στην αντιμετώπιση των δυσκολιών της ζωής, τους οδηγεί σταδιακά στην αποκάλυψη των ανερμάτιστων στόχων τους, προβάλει τα ψυχολογικά τους κενά, εντείνει τα υπαρξιακά τους άγχη και τα προσωπικά τους αδιέξοδα".


__Η πρεμιέρα θα γίνει τη Δευτέρα στις 15 Ιανουαρίου στα Ιωάννινα και μετά οι παραστάσεις θα μεταφερθούν στο θέατρο «Μεταξουργείο» στην Αθήνα περί τα μέσα Φλεβάρη (μάλλον την Τρίτη μετά την «Καθαρά Δευτέρα»).

__Συντελεστές: σκηνοθεσία: Τάκης Τζαμαργιάς, σκηνικά-κοστούμια: Μαρία Κονομή, κινησιολογική επιμέλεια: Ζωή Χατζηαντωνίου, Μουσική: Πλάτων Ανδριτσάκης, Φωτισμοί: Παναγιώτης Μανούσης.

__Διανομή (με σειρά εμφάνισης): «Ντίνος»: Πέτρος Σταθακόπουλος, «Αρης»: Βασίλης Παπαδημητρίου (ΟΛΕ, χαχα!), «Κική»: Σοφία Καραγιάννη, «Γιούλη (Βουβού)»: Ασπασία Κοκόση.

__Ελπίζω να καταφέρουμε να σας διασκεδάσουμε και να σας ψυχαγωγήσουμε. Το έργο φαίνεται αρχικά βατό και εύκολο, αλλά έχει πολλές «μπανανόφλουδες» (π.χ. να γίνει «τηλεοπτικό») και έχουμε δυσκολευτεί αρκετά. Ελπίζω, να ικανοποιήσουμε όσους παραστούν.

__Αυτός είναι και ο λόγος που τόσο καιρό γράφω λιγότερο στα forums. Πολύ τρέξιμο μακριά από την πόλη μου και πολλές ώρες σε πρόβες κλπ… Το ανακοινώνω εδώ λοιπόν -ΜΕΤΑΞΥ ΦΙΛΩΝ- και για να σας πω του λόγους που δε τα λέμε τόσο συχνά, να μοιραστώ την χαρά μου μαζί σας, και φυσικά να σας προσκαλέσω στην παράσταση!

. . . . .

__Αν τύχει να βολεύει και έχετε χρόνο και διάθεση… :slight_smile: :oops: 8)

Τέτοιος κατσαπλιάς που είσαι, μπλούζα theater θα φόραγες, σε ξέρουμε. Βάλε ρε μπλούζα pantera. Metal ρε !

“Το γάλα” ήταν φοβερό, σύμφωνα με κριτικές πολλών. Εγώ που είμαι θεατρόφιλος θα ρθω σίγουρα. Θέλω κ εγώ backstage pass. Μην δώσεις στον cozy, είναι πάντα αξύριστος.

Επίσης προτείνω να έρθουμε όλοι μαζί, να γίνει τζέρτζελουμ !

Στις φώτο είσαι πάλι μικρός θεούλης… Ατενίζεις κ το μέλλον. Με πείθεις !

ok tha to dw opwsdhpote :smiley:

Εγώ δε θέλω backstage pass σαν τους γραφικούς φίλους μου!!! Θα έρθω οπωσδήποτε και θα πληρώσω και εισητήρο!!!

Κακομοίρη μου, μη τολμήσεις και φύγεις από εδώ δίχως να σε δούμε (π.χ. στο Τέξας για μπυρίτσες κανά βράδυ) γιατί θα έρθω μέχρι και στην Κύπρο με ένα καφάσι ντομάτες!!!

:twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:

ΥΓ: Dream Theater rule!!! ρεεεεεεεεεεεεεεε :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

Θα ερθω σιγουρα και εγω, αλλα να φορας και κανα μπλουζακι Queensryche οχι μονο dream theater.

Ρε μην ειστε τοσο τζιτζιφιογκοι, κοιταξτε να βρειτε ενα θεατρο στην Θεσσαλονικη. ΚΘΒΕ, Βασιλικο, Μονη Λαζαριστων, χιλια-δυο εχει. Ελα, θα φερω και κουλτουριαρες γκομενες που θα κανουν “ΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ ΒΑΣΙΛΗΗΗΗΗΗ!!!” και θα σου τριβονται μετα και ξερωγω. Μην εισαι χαζος.

Ναι ρε ελατε Σαλονικα.Καιρο εχω να παω θεατρο,θα εχει γελιο.

Θα φερει κ ο led τις κουλτουριαρες του.Κολαση.
:stuck_out_tongue:

ρε Nick αντι να τις πας στο θεατρο δεν παμε για κρασια κ μετα για χιππικο ερωτα ε? :stuck_out_tongue:

ρε Nick αντι να τις πας στο θεατρο δεν παμε για κρασια κ μετα για χιππικο ερωτα ε? :P[/quote]

Sorry Βασιλη, θα τα πουμε αλλη φορα. Σακη βαζω γκομενες βαζεις σπιτι.

ρε Nick αντι να τις πας στο θεατρο δεν παμε για κρασια κ μετα για χιππικο ερωτα ε? :P[/quote]

Sorry Βασιλη, θα τα πουμε αλλη φορα. Σακη βαζω γκομενες βαζεις σπιτι.[/quote]

πες μερα ωρα φορα κ τα κιλιμια σου κ ολα θα γινουν! :wink: :stuck_out_tongue:

ξέχασες το “μ****α” διπλα απο το “ρε”…τσ τσ τσ… :stuck_out_tongue:

ρε Nick αντι να τις πας στο θεατρο δεν παμε για κρασια κ μετα για χιππικο ερωτα ε? :P[/quote]

Sorry Βασιλη, θα τα πουμε αλλη φορα. Σακη βαζω γκομενες βαζεις σπιτι.[/quote]

πες μερα ωρα φορα κ τα κιλιμια σου κ ολα θα γινουν! :wink: :P[/quote]

8O

[size=6]ΣΑΡΔΑΝΑΠΑΛΟΙ! ΕΔΩ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΣΟΔΟΜΑ ΚΑΙ ΓΟΜΟΡΑ!!![/size]

[size=2]παρτε και κανα τηλεφωνο απο δω ρε…[/size] :stuck_out_tongue:

Σάκη βάλε είσοδο να βγαλεις και κανα φραγκο γιατί υπάρχει συμμετοχή…

On topic: αν και μάλλον άδικα ρωτάω θα περάσετε καθολου από Κρήτη;