Ο Shadowcaster στο θέατρο (no giaourtia please)!

Αχαχαχαχα 5+7=10! Γαμαω ο Μαθηματικος!

Rychehead θα κατεβω για Τζεφ Μαρτιν στις 9, αλλα κομματακι δυσκολο να κατσω τελικα ως τις 12. :stuck_out_tongue: Εκτος κι αν βρω σπιτι να με ανεχτει για τοσο πολυ.:-s Καντε οτι θελετε, μου το χαλασε ο Κοζης.

http://www.athinorama.gr/theatre/data/performances/default.asp?id=3033

Οι Cozy, monte, karvou θα πάνε ΣΗΜΕΡΑ να δούνε το φημισμένο θεατρικό. Όσοι πιστοί…

sofia (dspap@mail.gr)
5 αστεράκια :: 28/2/2007 5:21:55 μμ ::

ΜΙΑ ΠΑΡΑΣΤΑΣΗ ΠΟΥ ΒΛΕΠΕΙΣ ΓΙΑ ΔΕΥΤΕΡΗ ΚΑΙ ΤΡΙΤΗ ΦΟΡΑ!!! ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΣΤΟ ΣΥΓΓΡΑΦΕΑ ΓΙΑ ΤΟ ΕΞΑΙΡΕΤΟ ΚΕΙΜΕΝΟ!!!ΥΠΟ ΤΗΝ ΚΑΘΟΔΗΓΗΣΗ ΤΟΥ ΣΚΗΝΟΘΕΤΗ ΟΙ 4 ΝΕΟΙ ΤΑΛΑΝΤΟΥΧΟΙ ΗΘΟΠΟΙΟΙ ΣΕ ΜΕΤΑΦΕΡΟΥΝ ΑΜΕΣΑ ΣΤΟ ΚΛΙΜΑ ΤΟΥ ΕΡΓΟΥ ΚΑΙ ΣΕ ΚΑΝΟΥΝ ΝΑ ΝΙΩΘΕΙΣ ΑΝΑΜΙΚΤΑ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ!!! ΟΙ ΗΘΟΠΟΙΟΙ ΜΕ ΤΟ ΥΦΟΣ, ΤΙΣ ΕΚΦΡΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΠΡΟΣΩΠΟΥ ΤΟΥΣ, ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΠΟΛΥ ΠΕΤΥΧΗΜΕΝΕΣ ΑΤΑΚΕΣ (ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΑ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΥΠΟΔΥΕΤΑΙ ΤΟ ΡΟΥΛΗ -ΒΑΣΙΛΗΣ ΠΑΠΑΔΗΜΗΤΡΙΟΥ) ΚΑΤΑΦΕΡΑΝ ΝΑ ΣΕ ΜΕΤΑΦΕΡΟΥΝ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΤΩΝ ΗΡΩΩΝ ΚΑΙ ΝΑ ΣΕ ΚΑΝΟΥΝ ΑΠΟ ΤΗ ΜΙΑ ΠΛΕΥΡΑ ΝΑ ΚΛΑΙΣ ΚΑΙ ΜΕΣΑ ΣΕ ΛΙΓΑ ΛΕΠΤΑ ΝΑ ΞΕΚΑΡΔΙΖΕΣΑΙ ΣΤΑ ΓΕΛΙΑ!!!ΓΕΝΙΚΑ Η ΠΑΡΑΣΤΑΣΗ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΩΜΩΔΙΑ ΣΟΥ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ ΓΕΛΙΟΥ!!!

Από τις κριτικές του κοινού στο Αθηνόραμα!!! παρακαλώ να αλλάξει ο τίτλος και να βγει το παραπλανητικό “(no giaourtia please)” από το τίτλο!!!

συνέντευξη του αγαπήμενου Βασίλη Shadowcaster στην Στάμπα αύτης της εβδομάδας!!!
τρέχτε στα περίπτερα παλίοπαιδα!άντε ακοοοοοοοομαααααααα???

Αχαχαχαχα ο αλλος υποδυεται τον Ρουλη!

Τη Δευτέρα μαζί με τους άλλους 2 moderators του φόρουμ, πήγαμε και είδαμε την παράσταση " ΚΑΛΙΦΟΡΝΙΑ ΝΤΡΙΜΙΝ" στη Β’ Σκηνή του Μεταξουργείου. Δεν είμαι κριτικός θεάτρου και δε μπορώ να με θεωρήσω ικανό για να γράψω κριτική για το έργο. Αλλά με βεβαιότητα μπορώ να πω τα παρακάτω.

Ο Βασίλης Παπαδημητρίου (aka Shadowcaster) έδωσε ρέστα! Προσωπική μου εκτίμηση είναι ότι ο ρόλος του ήταν ο πιο απαιτητικός από όλους τους χαρακτήρες του έργου, γιατί υπήρχαν πολλές εναλλαγές στο ύφος και στη διάθεση του Ρούλη (Ρούλης λέγεται ο χαρακτήρας που υποδύεται). Προκαλούσε άφθονο γέλιο με τις ατάκες του και το τρόπο που τις έλεγε, και ο Ρούλης παρά την προφανή επιπολαιότητα που τον χαρακτήριζε, κέρδισε την απόλυτη συμπάθεια μου (και υποθέτω και των υπόλοιπων θεατών) με την αγαθή εικόνα του που κατάφερε ο Βασίλης να μας περάσει. Εντυπωσιακή η στροφή 180 μοιρών του χαρακτήρα στη τελευταία σκηνή του έργου που αποδεικνύει ότι ο Βασίλης όχι μόνο το έχει στην κωμωδία, αλλά το έχει το ταλέντο γενικά! (Πολλά μπράβο για το μπλουζάκι! Δε μας υποδέχτηκε με Dream Theater όπως αναμέναμε, αλλά με Alan Parsons!!! -το Valid Path ήταν αυτό μπροστά?, δε θυμάμαι…)

Το έργο ήταν πραγματικά πολύ καλοφτιαγμένο. Το κείμενο του Κατσικονούρη είναι πολύ δυνατό και σύγχρονο (άσχετο, τις προάλλες βραβεύτηκε ο Κατσικονούρης και για “Το Γάλα”, ρε γαμώτο πώς κατάφερα πάλι να μη το δω?#-o :frowning: ). Διατηρεί το ενδιαφέρον του θεατή κατά τη διάρκεια όλου του έργου και σε συνδυασμό με την λιτή αλλά απολύτως σύγχρονη και λειτουργική σκηνοθεσία του έργου, δε μπορώ να βρω ένα λόγο για να μην αρέσει σε κάποιον η παράσταση. Ειδικά και αν είναι ροκάς, αφού ακούγονται πολλά κλασικά κομμάτια!!! Εννοείται ότι το συνιστώ σε όλους όσους ψάχνουν να δουν μία ωραία θεατρική παράσταση… Αρκετά καλές ηθοποιίες και από τα άλλα παιδιά της παράστασης, αλλά συμφωνώ με την αναγνώστρια του Αθηνοράματος που ξεχωρίζει τον Βασίλη. Ο ρόλος του όχι μόνο του έδινε πολλά περισσότερα περιθώρια από ότι οι άλλοι ρόλοι, αλλά και ο Βασίλης τα εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο.

ΥΓ. Έβαλε και τα γυαλιά σε όσους διαδίδουν ψευδώς ότι δεν κερνάει. Όχι μόνο μας κέρασε, αλλά μας υποχρέωσε τόσο που εννοείται θα τον κάνουμε λιώμα ένα βράδυ στα ρακόμελα!!!:stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

Άτιμο ρόκιν μας έχεις φάει με τις δουλειές… ντροπή μου που άργησα τόσο να γράψω.

+1 στα λεγόμενα του Κάρβου.

Ο Βασίλης δίνει ρέστα, σε ένα ρόλο απαιτητικό και κόντρα σε ότι είναι ο ίδιος. Ο αγαθοβιόλης Ρούλης, μέσα από την αφέλειά του καταφέρνει να μείνει αγνός, όσο όλα του γύρω καταρρέουν. Προσωπικά το έργο μου θύμισε το ρέκβιεμ για ένα όνειρο, με διαφορετική προσέγγιση στην εξέληξη της μυθοπλασίας και στο τέλος του, καθώς ήταν μεν πικρό, αλλά με τόσες πολλές αστείες αναφορές και ατάκες, που σίγορα αποζημειώνει τον θεατή. Όλα τα παιδιά στέκονται στο ύψος τους, το κείμενο είναι ΠΟΛΥ ΔΥΝΑΤΟ και το θέατρο κατάμεστο και πολύ ζεστό.

Όσοι θέλετε να παρακολουθήσετε ένα σοβαρό-νεανικό έργο, με ΠΟΛΥ χιούμορ και δυνατές ερμηνείες, σπεύσατε.

Ειδικά ο Ρούλης μας είναι φοβερότατος !!!

Εμ δε μου αφήσατε και κάτι για να συμπληρώσω.
Μόνο το εξής: Εγώ θα ξαναπάω και μάλιστα σύντομα :wink:
Μπράβο ρε Bill! (και thanks για τα ποτά ε; 8) )

__Χαρά μου για τα ποτά… τίποτα… 8)

__Βλέπω η witch με έδωσε στεγνά ε; :smiley: Είπες για την συνέντευξη ε…; Ανοίξε πόλεμος λοιπόν, άνοιξε “star wars” (χοχοχο, σου λέει κάτι αυτό; :smiley: :slight_smile: )… Πέραν της πλάκας, thanx!! :roll: :slight_smile:

__Παιδιά… τι να πω…! Ευχαριστώ ΠΑΡΑ πολύ για τα καλά σας λόγια!! Χάρηκα που ήρθατε και περισσότερο που σας άρεσε η παράσταση αλλά και ο “τελεία και παύλα” φίλος σας! :smiley: Νομίζω πως μετά τα όσα γράψατε δε έχω να πω κάτι παραπάνω… :roll:

__Α! Σύντομα θα ανακοινωθούν κι άλλες ημερομηνίες παραστάσεων -είμαστε φουλ βλέπετε! Θα ενημερώσω μόλις οριστικοποιηθούν τα πράγματα… :slight_smile:

Μεχρι ποτε θα παιζετε η παρασταση ??? για να κανονισω ποτε θα παω και εγω!

εεεεεεε! το “star wars” είναι δικό μου…:lol:
πολύ ωραία η συνέντευξη μου άρεσε πολύ, και για να πώ την αλήθεια δεν το ήξερα…
έλπίζω μα σε δω στους pos και στην παράσταση!:wink:

__Ηταν για μέχρι την Κυριακή των Βαϊων αλλά κατά 95% θα πάρουμε παράταση (δεν ανακοίνωσα κάτι γιατί δεν είναι ακόμα 100% σίγουρο). Ομως όπως όλα δείχνουν, απο τις (το προηγούμενο Δευτερότριτο θα είναι αργία) 16 και μετά θα παίζουμε ΚΑΙ Τετάρτες και τον Μάη (θα παίξουμε στις 31 του προηγούμενου που είναι Δευτέρα, αλλά όχι την πρωτομαγιά), θα παίξουμε συνεχόμενα απο τις 2 έως τις 6 που είναι Κυριακή και θα είναι η τελευταία παράστασή μας. :slight_smile:

__Πριν έρθουμε, τηλεφωνάκι για να κλείσουμε θέσεις!! :wink:

__χαχα Witch, το ξέρω για τα Star Wars γι’ αυτό τα ανέφερα! :smiley: Στους Pain, μάλλον θα είμαι Θεσ/νίκη και όχι Αθήνα…

Αν δεν ανεβεις Θεσσαλονικη για παραστασεις εισαι μεγας φλωρος και αταλαντος και Josh Hartnett.

__Εμένα είπες Josh Hartnett!! 8O Τέρμα η φιλία κύριος!! :stuck_out_tongue: Οκ, δε το είπες ακριβώς, αλλά αφού δε θα έρθουμε Θεσ/νίκη… :roll:

__Σοβορά τώρα, μόνο στο χέρι μου δεν είναι!! Μακάρι να ερχόμασταν αλλά… δεν! :?

Εισαι μαπας ρε. :frowning:

__Εξελίξεις! :smiley: Μιας και τα πάμε πολύ καλά, ιδίως για “ΔευτερόΤριτα”, Η ΠΑΡΑΣΤΑΣΗ ΜΑΣ ΠΑΙΡΝΕΙ ΜΙΑ ΜΙΚΡΗ ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΚΑΙ ΠΡΟΤΙΘΕΝΤΑΙ ΚΙ ΑΛΛΕΣ ΠΑΡΑΣΤΑΣΕΙΣ ΤΙΣ ΤΕΤΑΡΤΕΣ.

__Λοιπόν, το πρόγραμμα έχει ως εξής:

Δευτέρα 2 & Τρίτη 3 Απριλίου
Δευτέρα 16 - Τρίτη 17 & Τετάρτη 18 Απριλίου
Δευτέρα 23 - Τρίτη 24 & Τετάρτη 25 Απριλίου
Δευτέρα 30 - Τετάρτη 2 - Πέμπτη 3 - Παρασκευή 4 - Σάββατο 5 & Κυριακή 6 Μαϊου

__Υπογραμμισμένες είναι οι πρόσθετες (νέες) ημερομηνίες. Την πρωτομαγιά και στις 9 & 10, είναι αργίες φυσικά και δε θα γίνουν παραστάσεις. Αυτά λοιπόν! Σας περιμένουμε! 8)

Υ.Γ. ααα, με την ευκαιρία, αν σας άρεσε η παράσταση, γράψτε μας έναν καλό λόγο στο athinorama.gr και φυσικά θέλουμε να μας “διασύρετε” και στους φίλους σας!! :stuck_out_tongue:

__Λέντις ε Τζέντελμεν, 8)

__Οι παραστάσεις μας φτάνουν στο τέλος τους… «Δύο και σήμερα»…

__Οσοι θέλατε να έρθετε αλλά δεν τα καταφέρατε, θα παίξουμε σήμερα (Παρασκευή) και αύριο στις 9 και την Κυριακή στις 7 (τελευταία παράσταση). Περισσότερες πληροφορίες για το «ποιος, πού, πότε, γιατί»,ΕΔΩ.

__Αντε, μη τσιγκουνεύεστε, άλλωστε, όποιος θέλει, γι? αυτές τις τρεις παραστάσεις, μπορώ να κανονίσω για προσκλησούλα, στείλτε p.m ή sms όποιοι ενδιαφέρεστε.

__Οσοι πάλι δεν μπορέσετε, δεν πειράζει… Θα προσπαθήσω του χρόνου να πρωταγωνιστήσω με την Angelina Jolie για να με δείτε έστω και αναγκαστικά!! :stuck_out_tongue: :smiley: :stuck_out_tongue:

__Cu… 8)