Sherlock, BBC

Tα βασικά έχουν λεχθεί. Από κει και πέρα, και κατόπιν προτροπής, υπάρχει πλέον και θρεντ, επιδεκτικό πολλών σχολιασμών γι’ αυτούς που θα αρχίσουν ή βλέπουν ήδη τη σειρά και -κυρίως- όσων φτάσουν στο τρίτο επεισόδιο του δεύτερου κύκλου! :wink:

*Σχετικά με το καστ, η αλήθεια είναι πως θα περίμενα ο Χολμς να είναι μεγαλύτερος του Γουότσον και όχι το ανάποδο (φαινομενικά τουλάχιστον, γιατί κατά τ’ άλλα είναι περίπου στην ίδια ηλικία στο σήριαλ), ωστόσο οι ερμηνείες τους είναι φοβερές και τελικά οι ηθοποιοί φαίνεται να ταιριάζουν γάντι στο ρόλο τους.
Επίσης, αρχικά είχα στο μυαλό μου τον Μοριάρτι αλλιώς, παρόλα αυτά παίζει να 'ναι από τους πιο γαμάουα κακούς έτσι όπως τελικά παρουσιάζεται!:smiley:

χτες ειδα το 3ο της πρωτης, εσπειρε…το 2ο πιο αδυναμο απο τα 3 πρωτα…νεξτ ντεης τα επομενα και τα λεμε εδω

Ε σε καλο δρομο εισαι. Εγω ειχα δει περυσι το 3ο της πρωτης σεζον και μολις ειδα το πρωτο της δευτερης οταν βγηκε, αργησα να συμβαδισω λιγο, αλλα ενταξει, εχεις να shit πολλα bricks. Χαλαρα το καλυτερο επεισοδιο σε πλοκη που εχω δει τον τελευταιο χρονο.
Ετοιμασου για mindblown καταστασεις με το συγκεκριμενο επ.

το s03e03 είναι ένα δάκρυ ολάκερο όπως και η ερμηνεία του μοριάρτυ.

[SPOILER]

[SPOILER][/SPOILER][/SPOILER]

Άντεεε, ας φτάσουν κι άλλοι στο τρίτο επεισόδιο του β’ κύκλου να ανοίξουμε συζήτησηηη! (είναι επεισόδιο επιδεκτικό πολλών σχολιασμών γενικά…)

Χθες είδα και το δεύτερο από την πρώτη και μου φάνηκε πολύ καλό να σου πω. Καλύτερο από το 1ο και σήμερα θα ολοκληρώσω την πρώτη σεζόν. Αν είναι ακόμα καλύτερο μάλλον μέσα στο Σ/Κ θα ολοκληρώσω και την δεύτερη

ρε μλκες, ΤΙ ΕΠΕΙΣΟΔΙΑΡΑ ηταν το 1ο της 2ης σεζον!!!
Αδυνατω να δω το 2ο λογω δεους!

Νταξ, η σειρα ειναι απαιχτη στα παντα της, προσκυνω κανονικα…ανετα γινοταν ταινια η συγκεκριμενη ιστορια!
Μονο κλαμα!Οτι λεει o Τομμυ παραπανω, απο πλοκη οτι καλυτερο εχω δει φετος και γενικοτερα μαλλον!!

Είδα το 1ο και το 2ο της πρώτης season.Πιστεύω ότι το 1ο επεισόδιο ήταν καλύτερο…Αλλά περιμένω πως και πως το season finale της 1ης!!!Θα το δω μέσα στις επόμενες μέρες…

ρε, βλεπω το 2ο της 2ης, το Σκυλι και λεω οκ, γαματο + πολλα εξτρα ποιντς που καταφεραν να αποδωσουν ετσι το ολο ‘υπερφυσικο’ κτλ…

αλλα οκ, το φιναλε απλα ισοπεδωσε τα ΠΑΝΤΑ!
Ηδη εχω καποιες θεωριες για το τελος αλλα αμα παιζουν και αλλες αποψεις, να τις λεγαμε εδω ομορφα καλυτερα

[SPOILER]
στανταρ παιζει ρολο και η Μολυ και ο ποδηλατης που εριξε τον Γουατσον και η ολη φαση με τον Σερλοκ που δεν τον αφηνε να πλησιασει το περβαζι + το απορυματοφορο
απο κατω, διπλα που επεσε

επισης δεν ειμαι σιγουρος ακομα αν ο Μοριαστι οντως αυτοκτονησε η απλα πχ πυροβολησε το μαγουλο του, οπως διαβασα σε αλλο φορουμ
’Στην πρώτη φορά που πήγε να αυτοκτονήσει ο σερλοκ ενώ ήταν έτοιμος είδε από μακριά κάποιο sniper από αυτούς που θέλανε να του πάρουν τον κωδικό.
Όποτε πήγε στον μοριάρτι γιατί ήξερε ότι ο sniper θα τον καθάριζε όπως είχε γίνει και με τους προηγούμενους. Ο μοριαρτι το κατάλαβε και ήταν σίγουρος ότι δεν θα την έβγαζε καθαρή οπότε λέγεται ότι δεν αυτοκτόνησε αλλά πυροβόλησε το μάγουλο του για να φαίνεται ότι αυτοκτόνησε και να μην τον φάει ο sniper (δεν λέω για τον sniper που έδειξε γιατί αυτός είχε στόχο στον σερλοκ) τώρα το πως έζησε από την πτώση πιστεύω ότι με την βοήθεια της Μολι προσγειώθηκε σε κάτι μαλακό+καμουφλαρισμένο και τον μάζεψαν στα γρήγορα οι δικοί του.’

[/SPOILER]

γενικα, απο τις τοπ σειρες των τελευταιων ετων, μακαρι να ηταν πιο συχνη και να βγει η τριτη σεζον γρηγορα…

μονο δακρυα
:’)

Που να σε παρει,νομιζα το σποηλερ ειναι για το δευτερο που το χω δει,διαβασα τις πρωτες 4 σειρες και ελεγα ποιος ποδηλατης τι λεει και μετα βλεπω αυτο για τον Μοριαρτυ ΚΑΤΑΡΑΜΕΝΕ

:razz:

επρεπε να γραψω ‘σεζον φιναλε’

μου χρωστας ενα καλο σποιλεριασμα i guess σε καποια αλλη σειρα
(δεν το σωζω, το ξερω, δεν περιμενα να σε μπερδεψω ετσι:( )

3η σεζόν το 2013 απότι είδα στα ιντερνετς.

Μόλις είδα τα 2 τελευταία επεισόδια της 2ης σεζόν.

:|:|

Το παιχνίδι μεταξύ αλήθεια και απάτης μόλις έφτασε στο πικ του. Καθαρά δραματουργικά τώρα η ερμηνεία του Φριμαν σε όλη την σειρά είναι απλά απίστευτη, ειδικά η τελευταία σκηνή του 3ου είναι αριστουργηματική. Κρίμα που η προσοχή πέφτει μόνο στις απίστευτες ανατροπές (αν και εδώ που τα λέμε ως ένα σημείο δικαίως).

[SPOILER]Τώρα για το έχει γίνει τα πως και τα γιατί θα περιοριστώ στα spoiler του Lupin και δεν θα διαβάσω τίποτα άλλο. Συνήθως σε αυτές τις περιπτώσεις όσο περισσότερο το αναλύεις τόσο μεγαλύτερη είναι η απογοήτευση στο τέλος[/SPOILER]

γαματη σειρα, νετα σκετα

Μολις ειδα το φιναλε,γενικα υπερτατο mindfuck το επεισοδιο.Αλλα συμφωνω με τον ντεντ περι των αναλυσεων και των υποθεσεων,ουτε με το λοστ ειχα μπει στο τριπακι να διαβαζω οτι εβλεπε ο καθενας στο ονειρο του,και δεν θα το κανω και τωρα.
Περιμενουμε την 3η να μας τα εξηγησει ολα.

[SPOILER]Αυτο που μου κινησε την περιεργεια εμενα παντως ειναι,περα απο τον ποδηλατη και την υπαρξη του σκουπιδιαρικου,το οποιο οντως ανετα παιζει ρολο,η κινηση του σναηπερ που ενω στοχευει στο κεφαλι του Τζον,μετα κοιταει προς την οροφη,το πλανο κοβεται,και τα μαζευει και φευγει.
Ε ναι,νομιζω ειδε τον Μοριαρτυ στην οροφη.Αλλα μαλλον θα μας το δειξουν αργοτερα.[/SPOILER]

Τρομαχτικες ερμηνειες και απο τους 3 παντως.Και απολαυση η παρανοια σε καθε κινηση και λεξη του Μοριαρτυ.

http://www.johnwatsonblog.co.uk/ :wink:

Eπίσης…

[SPOILER]http://www.youtube.com/watch?v=BnMmAkc1LmM&feature=related

E ναι, καμία αναφορά στο πτώμα του Μοριάρτι. Τυχαίο; Δε νομίζω! Όπως και να 'χει όμως είμαι πολύ περίεργη για την εξήγηση που θα δοθεί… Άκου 2013…[/SPOILER]

BELIEVE IN SHERLOCK !

Θα αρχισω να κολαω κατι αφισακια που φτιαξαμε :stuck_out_tongue:

Mας εστειλε στο διαολο το τέλος… Εύκολα θα μπορούσαμε να μιλάμε για κινηματογραφικές ταινιες, ε…

εκατσα και ειδα και τις 2 σεζον μαζι! Μindfuck οσο δεν παει η σειρα, ειδικα το τελος ηταν οπως το περιμενα σχεδον. κι επιτελους αγγλικα ρε πουστη μου, νορμαλ αγγλικα!! :smiley:
βασικα επειδη η 1η σεζον ειχε παιχτει καλοκαιρι, και η 2η σεζον χειομωνα, μηπως η 3η παει για καλοκαιρι ?

Με πείσατε. Το κατεβάζω :slight_smile: