Sieges Even - The Art Of Navigating By The Stars

Άργησε αλλά έφτασε!!!Μετά από 15 χρόνια ο αυθεντικός πυρήνας ενός εκ των 5 μεγαλύτερων γκρουπ όλων των εποχών,επέστρεψε με ένα…αριστούργημα!Τί άλλο βέβαια θα μπορούσε να κάνει;
Με ένα εκπληκτικό Ολλανδό στα φωνητικά-ισάξιο του Yogi Kaiser!-βγάλανε το καλύτερο prog άλμπουμ της δεκαετίας!Όποιος χάζεψε με το “Pleasant shade of grey” ας ετοιμαστεί να αποτρελαθεί με το “The Art…”!!!
Άντε να τους δούμε και live να τρελαθούμε!

Καλά…όχι και ένα από τα 5 μεγαλύτερα group όλων τον εποχών ρε συ! 8)
Πάντως είναι φοβεροί και ο δίσκος είναι όντως…ΕΠΟΣ!!!
http://www.rocking.gr/review475.php :smiley:

__Παίδες, συγνώμη αν ΦΑΙΝΕΤΑΙ πως σας χαλάω το πάρτι, αλλά πρέπει να γράψω και την άλλη πλευρά για την σφαιρικότερη ενημέρωση των υπολοίπων… :wink:

__Λοιπόν, έχοντας ακούσει τα 6 από τα 9 τραγούδια σε πολύ καλή ποιότητα, έχω να πω… Ακούτε Prog; Τρέξτε αγοράστε τον. Ακούτε Rock; Με την πρώτη ευκαιρία (μπήκαμε σε δισκάδικο με λεφτά στην τσέπη?), αγοράστε τον. Δεν ακούτε rock; Κάποια στιγμή, ακούστε τον, αξίζει.

__Βασικά, μιλάμε για δισκάρα. Μία πραγματικά καλή δουλειά. Σε καμία περίπτωση ένα από τα 5 μεγαλύτερα group όλων των εποχών (εκτός αν τα προηγούμενά τους είναι δέκα φορές καλύτερα). Σε καμία περίπτωση δεν δίνω στον δίσκο τις υπερβολικές διαστάσεις που δίνονται στο review…

__Σίγουρα αξίζει μία θέση στα καλύτερα της χρονιάς!! Και σίγουρα αξίζει μία θέση στους καλύτερους prog. δίσκους. Μάλιστα θα μιλούσε κανείς για prog. rock και όχι hard rock. Παρά τα σκληρά σημεία του, ο δίσκος ξαφνιάζει με την απλότητα και την ηρεμία του για progressive δίσκο και αποτάσσει τον χαρακτηρισμό σκληρός χάρη στην λυρικότητά του. Πολύ πετυχημένοι και οι χαρακτηρισμοί του review όσο αφορά το ύφος της μουσικής.

__Βέβαια, παρατηρώ κάποια ελλατωματάκια. Είναι λίγο αργοί στην ανάπτυξη της μουσικής τους. Δε λέω, γενικά είναι πολύ ωραίο άκουσμα, άκουσμα που σε ταξιδεύει, αλλά σε μερικά σημεία αυτό το γεγονός σε συνδυασμό με κάποιους κλισέ στοίχους και κάποια κλισέ μουσικά στιλ -ΠΟΥ ΟΜΩΣ ΚΑΤΑ ΕΝΑ ΠΕΡΙΕΡΓΟ ΤΡΟΠΟ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΝ ΠΟΛΥ ΘΕΤΙΚΑ ΚΑΘΩΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΑ ΦΙΛΤΡΑΡΙΣΜΕΝΑ ΜΕΣΑ ΑΠ’ ΤΟ ΔΙΚΟ ΤΟΥΣ ΣΤΙΛ- κάνουν το δίσκο να χάνει στο τελικό σύνολο. Τον κάνει μαγευτικά ποιο ερασιτεχνικό με την καλή έννοια μεν, αλλά τον απομακρύνει απ’ το να χαρακτηριστεί αριστούργημα.

__Καλύτερο παράδειγμα αυτού; Το υπέροχο “the lonely views of condors”.

__Γενικά, είναι ένας υπέροχος δίσκος που εκπλήσσει και έχει να πει κάτι. Που είναι πιο ήρεμος, με ωραίες ιδέες και με σαφείς τις καταβολές του. Είναι ένα υπέροχο prog. ταξίδι. Οχι το prog. που έχουμε συνηθίσει αυτόν τον καιρό… Κατά έναν περίεργο τρόπο, είναι λιγότερο προοδευτικός όσο αφορά τη μουσική, αφού δεν τολμά τόσο μουσικά, αλλά είναι και πολύ προοδευτικός μιας και τολμά να είναι απλούστερος απ’ του γνωστούς prog. δίσκους χωρίς όμως να χάνει την ταυτότητά του progressive.

__Προσωπικό αγαπημένο; Το “Stigmata”.

__Σε γενική ανάλυση, το στοιχείο αυτό του «πλατειάσματος» που δεν ενοχλεί μεν, αλλά υπάρχει και δίνει μια ονειρική και ταξιδιάρικη διάθεση, είναι και χαρακτηριστικό του δίσκου. Οταν λέω ότι πλατειάζουν όμως, μη φαντασθείτε, ΑΣΚΟΠΑ μουσικά θέματα (όπως συνήθως συμβαίνει σε πολλούς progressive δίσκους) ή ατελείωτους και ανούσιους αυτοσχεδιασμούς ή αλλαγές ύφους με σκοπό τον εντυπωσιασμό και μόνο! Καμία σχέση. Εδώ έχουμε να κάνουμε με έναν πολύ μεστό δίσκο. Ισως το μειονέκτημα του αυτό να μην είναι και τόσο μείν, αν ακούμε όλο τον δίσκο απ’ την αρχή μέχρι το τέλος ως μία ιστορία που μας διηγείται την τέχνη του να διαπλέεις με οδηγό τ’ αστέρια… :wink:

Disclaimer: έχετε στο νου σας, ότι τρία από τα εννιά τραγούδια δε τα έχω ακούσει, καθώς και ότι αυτά που γράφω είναι αποτέλεσμα, πολύωρων ακροάσεων μεν, αλλά μέσα σε διάστημα μόλις δύο ημερών… ο σκοπός μου φυσικά και δεν είναι να θίξω το review, κάθε άλλο. απλά παραθέτω μία ακόμα, πιο προσγειωμένη κατά την κρίση μου άποψη, έτσι ώστε να μπορέσει να κρίνει αντικειμενικότερα (πλουραλισμός απόψεων) ένας εν’ δυνάμει αγοραστής του δίσκου. 8)

Το διαβασααα! Ναι το βγαλα, το καταφεραα!! :o :smiley: :lol:

__A να χαθήτε πια! :lol: Δεν ξαναγράφω μεγάλη απάντηση! :lol: Γαμώ το “λακωνίζειν” μου… :stuck_out_tongue: :lol: 8)

Μην το παιρνεις προσωπικα!
:lol:

Shadowcaster, μια χαρά τα λες. Και μπορεί όντως το review να μου βγήκε λίγο υπερβολικό, αλλά είναι από τους κορυφαίους prog δίσκους που έχω ακούσει τα τελευταία χρόνια και για αυτό ενθουσιάστηκα λιγάκι παραπάνω :smiley:
Πάντως άκου και τα υπόλοιπα 3 ρε συ!! Ίσως στο τέλος να σου αρέσει ακόμα περισσότερο 8)
Α!! Και να συνεχίσεις να γράφεις πολλά, εγώ τα διαβάζω!! :smiley:

__ΟΚ! Thanx Cozy!! 8)

__Οχι μόνο θ’ ακούσω τα υπόλοιπα, αλλά με την πρώτη ευκαιρία θα αγοράσω και τον δίσκο!

Βαθεία υπόκλιση…

όλα τα κομμάτια είναι σε υψηλότατο επίπεδο, εξαιρετικά δύσκολο να ξεχωρίσεις κάποιο. Πατάς play και το ταξίδι ξεκινά…

Ακριβως…απιστευτος δισκος, κυριολεκτικα διαμαντι.

ΑΡΙΣΤΟΥΡΓΗΜΑ.

Τώρα το ακούω… Μου έχουν πέσει τα αυτιά !! 8O Και να φανταστείτε ότι στην αρχή το είχα αναλάβει εγώ για κριτική και τελικά το έδωσα στον cozy… :cry:

__Xaxaxa (sorry!), κάποιος την πάτησε! :lol:

__Εγώ ένα ξέρω σίγουρα. Ο δίσκος είναι σίγουρα progressive. :smiley: Σιγά το συμπέρασμα θα πείτε… Οχι καλοί μου φίλοι, αναφέρομαι στην παλιά, καλή και ΑΛΑΝΘΑΣΤΗ συνταγή αξιολόγησης ενός ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΚΑΛΟΥ /Εξαιρετικού prog. δίσκου. Ο δίσκος έχει περάσει όπως το καλό Ουίσκι το σημαντικότερο test, του χρόνου και της ωρίμανσης. Από τότε που τον άκουσα, κάθε μέρα μου αρέσει και πιο πολύ. Μεστώνει και ανθεί.

__ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΓΝΗΣΙΟ ΚΑΙ ΥΨΗΛΟΥ ΕΠΙΠΕΔΟΥ PROG. ΚΥΡΙΕΣ ΚΑΙ ΚΥΡΙΟΙ. Εγώ έχω δημιουργήσει ήδη πανικό και τύψεις σε έναν (φοβερό παιδί, δούλευε παλιά στα Vigrin) υπάλληλο που δουλεύει στο νέο “δισκάδικο” που άνοιξε στο νέο εμπορικό COSMOS της Θεσσαλονίκης, ΣΕΙΡΑ ΣΑΣ. Βλέπετε, όταν τον ρώτησα “To Navigatinh By The Stars δε το έχετε;!”. Αφού έσπευσε να μου πει ότι ο ίδιος το έχει και ότι είναι ΔΙΣΚΑΡΑ, το σημείωσε γρήγορα - γρήγορα για παραγγελία. Αυτό και μόνο μου έφτιαξε την μέρα μετά την πρώτη ερώτησή μου που μου τη χάλασε… Βλέπετε είχα ρωτήσει αν είχε (επιτέλους) κυκλοφορήσει το “Wish You Were Here” σε SACD (και μάλιστα ο τύπος μου απάντησε, “όχι, αυτό όλοι το περιμένουμε” -χεχε, όταν ο πωλητής είναι αστέρι, τις χαίρεσαι πιο πολύ τις αγορές σου.

__Εσείς; Ακόμα δεν το αγοράσατε; :wink: Αντε σειρά σας, κάποιοι δίσκοι αξίζουν και με το παραπάνω την αγορά τους, μην τα κατεβάζουμε όλα… Ελα να στηρίζουμε τις αξιόλογες κυκλοφορίες… :smiley: 8)

8O Καλά τώρα το ακούς? Τι έκανες τόσο καιρό που στο είχαμε δώσει? Πάλι τίποτα βλακείες DVD της greykat (ή όπως αλλιώς γράφεται αυτή) θα έβλεπες…
Τσ τσ τσ τσ τσ τσ

Και για να μην ξεχνιόμαστε :

Σάββατο 3 Δεκεμβρίου Sieges Even live in Larisa!!!B-Live,δίπλα στον Πηνειό(πολύ υγρασία λέμε!)

Μόνο μην έρθετε πολλοί και δεν μπούμε εμείς!χιχιχι!

Ξεφτίλα!!!125 εισητήρια στη Λάρισα,κάπου 250 άκουσα για Αθήνα!!!Άν είναι δυνατόν!!!
Είμαστε άξιοι της μοίρας μας!Άντε ξεχυθείτε τωρα για Rolling Stones,HIM,Nightwish,Theatre of tragedy,Danger Danger!!!Εύγε!!!Φαντάζομαι στους Grand Magus!!!Καμιά 50αριά και πολλοί θα είμαστε!!!Αίσχος!!!

Καλά όσα λες, αλλά τα υπόλοιπα συγκροτήματα γιατί τ’ ανέφερες; Πολύ άκυρο αυτό… Ο καθένας έχει το κοινό του… Πχ οι Danger Danger είχαν 300 άτομα… Σιγά τη διαφορά δηλαδή…

Δεν λέω ότι είναι σωστό να πάνε μόνο 250 άτομα,αλλά γιατί τα ισοπεδώνεις όλα και μειώνεις αυτούς που θα πάνε στους Stones και σε άλλα συγκροτήματα;;

Και κάποια στιγμή ας ξεκινήσουνε να ποστάρουμε στην ανάλογη κατηγορία, από τη στιγμή που υπάρχει thread για τους Sieges Even στις “Συναυλιες”.

Εγώ δυστυχώς δεν τους είδα live διότι έπαιζα με την μπάντα μου στα Μέγαρα και διότι δεν ήμουν ποτέ φανατικός οπαδός τους. Έχω το LIFE CYCLE και έχω και πολύ καιρό να το ακούσω. Θυμάμαι ότι μου θύμιζε πολύ WATCHTOWER. Άλλωστε θυμάμαι ότι υπήρχε και κόντρα με τις δύο μπάντες. Πρόσφατα μου έφεραν το ART OF…για δώρο γενεθλίων και έπαθα πλάκα. Πάρα πολύ καλό όντως. Progressive rock που αξίζει την προσοχή όλων. Αρκετά Rush βέβαια και ολίγη από Μarillion κατά την γνώμη μου.
Σε πάει αλλού και αυτό μου το έχουν προκαλέσει μόνο τα:
Pink Floyd: Dark side of the moon
Eloy: Silent cries and mighty echoes
Pain Of Salvation: Remedy Lane
Και είμαι και THRASHER!!!