Sieges Even

Πείτε τη γνώμη σας για την υπερκαλλιτεχνικη αυτη μπαντα…

The Art Of Navigating By The Stars και A Sense Of Change για μένα. Θα ψηφίσω αργότερα αναλόγως με το ποιο από τα 2 έχει μείνει πίσω

A Sense of Change απο μενα, αν και δεν εχω ακουσει το τελευταιο τους.:oops:

Έχω τρία από αυτούς. Τα Life Cycle, A Sense Of Change, The Art Of Navigating By The Stars. Μπορώ να πω ότι το A sense είναι αστεία καλύτερο από τα υπόλοιπα. Μοναδικός δίσκος δεν υπάρχει κανείς άλλον σαν αυτόν στο metal.

Συμφωνω με τον απο πανω. Οχι ομως αστεια καλυτερος… Νταξει και τα αλλα δυο δισκαρες τεραστιες

To A Sense Of Change είναι ο πιο Eloy δίσκος στο μέταλ

Το a sense of change είναι ισως το πιο λυρικό και απλό album τους…(Ξεχωρίζει για μενα…)…Οταν ειχα πρωτακουσει παντως το life cycle με επιασαν νευρικοί σπασμοί…:lol:

Απλό? Με 8λεπτα που το κομμάτι προχωράει τεχνικότατα χωρίς να επαναλμβάνει τίποτα? Μόνο απλό δεν είναι. Το the art of navigating είναι απλό (φαντάζομαι το επόμενό του ακόμα περισσότερο).

απλό εννοώ πιο βατό στο ακουσμα …:wink:

Δε μου φαίνεται κ τόσο βατό για να είμαι ειλικρινής. Έχει αυτό τον ψυχρό αέρα του καλού progressive μέσα του. Έναν αέρα που επίσης έχει και το ανυπέρβλητο Perfect Symmetry των Fates Warning.

Κάποιος να μου στείλει κανένα link σε pm γιατί αν και έχω εδώ και καιρό στα υπόψιν τους Sieges Even δεν είχα τύχη ούτε στους περισσότερους trackers ούτε στα δισκάδικα…

Tα έχω λιώσε όλα από πιτσιρίκι,το αγαπημένο μου μου είναι σίγουρα το steps(ή μάλλον το lifecycle αλλά μπορεί κ το sense of change:D )

Αυτό που γουστάρω πολύ είναι το πόσο πολύ δουλεμένες είναι έστω κ οι παραμικρές φράσεις
σε κάθε μικρή γωνια κάθε κομματιού,αν κ ενδεχομένως δεν πολυπάω το στυλ στα φωνητικά.

Γενικά τους θεωρώ μεγάλους γκουρού στο είδος τους(το οποίο παρεπιπτόντως είναι από τους πρώτους που το όρισαν-ακούστε lifecycles κ καπακι images and words και θα συνηδειτοποιησετε πόσο πολύ μοιάζουν το 80% των φράσεων)

το the art και για μενα

ο συνδιασμος καταπληκτικης μελωδιας,απιστευτα εκφραστικης φωνης και παιζουμε για πλακα οτι progressive-ια θελουμε με τιναξε στον αερα!!!

ισαξια παει και το a sense of change

βασικα το the art ειναι το a sense of change των 00’ς για μενα

τωρα για αυτο που ειπωθηκε πριν και το a sense of change και το the art
ειναι “βατα”
υπαρχουν μελωδιες,ομορφα καθαρα φωνητικα
δεν υπαρχει δυνατη παραμορφωση στην κιθαρα
αυτο πιστευω οτι εννοουσε ο davidian

παντως και τα 2 αλμπουμς κρυβουν παρα πολλα πραγματα μεσα τους

το steps παραειναι Progressive και με τον τραγουδιστη που ειχανε δεν ακουγεται ευκολα!

το life cycles οντως ηταν πρωτοπορο αλμπουμ

την τελευταια φορα στο Αν που ειχανε παιξει σε καποια φαση ο drummer αρχιζει να κανει ενα τσιγαρο κ το κραταει με το δεξι χερι ενω συνεχιζει να παιζει σαν ρομποτ τα παρανοϊκά πραγματα που παιζουν ως συνηθως 8O
respect

Αυτό το Sophisticated που έχει εξαντληθεί το έχει ακούσει κανείς? Κάπου είχα διαβάσει πως είναι το πιο πειραματικό τους.

πολυ καλοδουλεμενο album κ σαφως καλυτερη παραγωγη απο τα προηγουμενα,ειναι πιο στρωτο απο τα πρωτα ,αν δεν εισαι της τεχνιτης πλευρας κ με αυτο ειναι πιο λογικο να ξεκινησεις sieges even,βεβαια κλασικα θα ακουσεις metalloriff ανακατεμενα με κλασικες κιθαρες,κομμενες φρασεις και αντιχρονικες μπασσογραμμες,ωστοσω δεν ειναι επιτηδευμενο οπως τα πρωτα τους.

Γενικα ειναι απο τα συγκροτηματα που αξιζει να εχει κανεις ολοκληρη τη δισκογραφια τους k δεν εχουν βγαλει κατωτερω αλμπουμ,
κατι που συμβαινει με λιγες σχετικες μπαντες (rush,king crimson,marillion)
(προσωπικη αποψη παντα)

Το έχω γράψει σε ό,τι μα ό,τι θρεντ έχει ανοιχτεί για αγαπημένο αλμπουμ και λοιπά! Το The Art Of Navigating By The Stars είναι το αγαπημένο μου αλμπουμ EVER σε όλη την μουσική !!!

Thanks for the info! Είχα σχηματίσει την εντύπωση πως είναι το πιο δυσπρόσιτό τους αλλά απ’ ότι λες μάλλον δεν ισχύει αυτό.
Το the art είναι ωραίο αλλά ρε γαμώτο είναι λίγο πιο προσιτό απ’όσο θα ήθελα. Ροκίζει και λίγο.

Το έριξα στο steps, δεν άντεχα να το βλέπω στο 0…

ΥΓ : Έπαιξαν οι Sieges Even στο Αν? :-k

oh yes μαλλον underworld,πρεπει να ηταν κοντα στους mastodon την πρωτη φορα που ειχαν ερθει,παιξανε πολλα απο το art κ απο change