Sigur Ros

Εβαλα σημερα να ακουσω το Τακκ και οφειλω να πω για χιλιοστη φορα το ποσο απιστευτα τελειοι ειναι οι δισκοι τους. π.χ. το Hoppνpolla ειναι ισως πολυ τελειο για να υπαρχει.

η μλκια ειναι οτι οταν ηρθαν για λαιβ δε τους ηξερα. νταμν. :expressionless:

αντε πειτε τη γνωμη σας. εδω μου λετε για μαυρους φοινικες και μαυρους κορακες και δεν εχουμε μιλησει τοσο καιρο για τους ηγετες :!:

αναμενω σχολιο νταζ:!:

δεν νγωριζα οτι εχουν ερθει για λαιβ

Νταξει ειναι απο τις μπαντες που πιστευω οτι καλυτερα να ακους τη μουσικη τους παρα να μιλας γι αυτες. Δεν υπαρχουν και πολλα να πεις ετσι κι αλλιως.

Μπράβο πολύ ωραίο thread!!!:smiley: :slight_smile: Eίναι αυτο που λέμε :Ε ρε τί βγάζει η Ισλανδία…!:stuck_out_tongue: :slight_smile:
Τους γνώρισα μετα το release toy Takk που είναι η απόλυτη δισκάρα.Απο τα πολύ αγαπημένα μου είναι το Glosoli το δεύτερο κομμάτι του αλμπουμ όπως επίσηςήταν γαμάτο το untitled πολύ ατμοσφαιρικός δίσκος…

ΕΓΩ λατρεύω πολύ τους Σιγουρος. Αγαπημένο αλβουμ το μπλε, το διτζιπακ. Το επόμενο, το άτιτλο δεν μαρεσε, ενώ το Τακκ δεν το εχω ακουσει ακόμα :–

ποτε ήρθανε για λαηβ ρε μλκ?

Εχω ακούσει μόνο το Takk από δαύτους…Τελείως απόκοσμοι και ψυχεδελικοί οτι πρέπει για τις μικρές ώρες της ημέρας…Να τραγούδαγαν και αγγλικά τι καλά που θα ταν…:lol:

Εγώ μόνο το takk έχω ακούσει από Sigur
και είναι απίστευτο. Για πείτε, τι άλλο να πάρω;

Kι εγώ μόνο το takk έχω ακούσει και αυτό, γιατί είχα δει το βίντεο του Hoppípolla και του Glósóli σε ένα κανάλι που έπαιζε κλασική μουσική. Δεν το ήξερα ότι είχαν έρθει,πρέπει να ήταν τέλεια!
Όντως πείτε κανένα άλλο cd να πάρω!αν και νομίζω ότι όλα θα είναι ωραία!

Ακουσε καλα το Venus Doom εσύ που θες και SigurRos…

:lol: :stuck_out_tongue:

Μα το έχω λιώσει το venus doom!Να μην ακούσω και τίποτα άλλο?:frowning:

ΘΕΪΛΑ!!χιχι:lol:

A!Και για να σου απαντήσω υπάρχει ένας δίσκος που βγάλαν πριν το Τakk γύρω στο 2002 που είναι untitled με κομμάτια που είναι untitled (τί εκπληξη) και είναι οτι πιο ατμοσφαιρικο έχω ακούσει…Το πρόβλημα είναι πώς το ζητάς:p Στο εξώφυλλλο γράφει ()…Αν το βρείς λεει πολύ…8)

α) να ακούς αυτά που σου δίνω εγώ και μόνο εγώ:p

β) Σε μουσικό κανάλι έμαθες τους Sigur Ros? Σίγουρα δε σου έχω γράψει? Θα μιλάμε για τρομερή παράλειψη εκ μέρους μου…

Ον τόπικ:

Καταρχάς, δεν μιλάνε καν Ισλανδικά. Μιλάνε τοπική σπάνια διάλεκτο της Ισλανδίας και όχι την καθομιλουμένη. Ο τραγουδιστής τους όμως έχει τόσο λυρική φωνή που δε σε νοιάζει το ότι δεν καταλαβαίνεις γρι. Για εμένα το Takk είναι ο απόλυτος δίσκος για να σε ανεβάσει και να σου φτιάξει τη διάθεση όταν είσαι πεσμένος και έχεις τις μαύρες σου. Τα κομμάτια ξεκινούν από μινιμαλιστικές φόρμες με απλές μελωδίες και σιγά σιγά κλιμακώνονται σε μία πανδαισία ήχων που σου παίρνει τα μυαλά και σε κάνει να πετάς στα σύνεφα. (Για όσους το έχουν απορία, ναι είναι γκέι ο τραγουδιστής και πρέπει να τον έχει ρωτήσει τόσος πολύς κόσμος, που στα FAQ του site τους, κάποτε ήταν πρώτη πρώτη απάντηση :p)

Πάντως, γενικά το Takk είναι μεν ο αγαπημένος μου δίσκος τους, αλλά θεωρώ το () στα σημεία ανώτερο και πιο εμπνευσμένο… Άσε που προηγείται χρονικά. (αυτό με τις παρενθέσεις είναι το όνομα του δίσκου, μιας και κανονικά δεν έχει όνομα :p)

Για όσους έχουν έστω 5 λεπτά να διαθέσουν σε αυτό το νέο άκουσμα:

Επίσης: ο τρόπος που ακούγεται η κιθάρα, είναι δικιά τους ανακάλυψη

Έντιτ: Λάθος, το Agaetis κάτι θεωρώ ανώτερο πλέον… Κάθισα λίγο και το φιλοσόφησα (η αλήθεια είναι ότι το μπέρδεψα με το () ). Οπότε έχουμε πρώτο το Agaetis Burgu-κάτι, δεύτερο το Takk και τρίτο το () … Χμ… Θα το φιλοσοφήσω λίγο ακόμα…:stuck_out_tongue: Το Takk είναι πάντως το αγαπημένο. Είμαι κάθετος σε αυτό!!!

θα σε γελασω, δε θυμαμαι. ισως το 2002, δε ξερω.

λεπον (βεβηλε):

αυτα. το Agaetis πρωτα, μετα το ( ). το agaetis ειναι καλυτερο. το ( ) ειναι για πολυ κοψοφλεβιασμα, αλλα ειναι τελειο :συγκινημενο εμοτ:

το μετροπολις νομιζω τα χει σε προσφορα… 8.90 μαλλον…

@karvou δε μου έχεις γράψει!!Τους sigur ros τους ανακάλυψα μόνη μου!:smiley:
Βρε παραπονιάρη τα ακούω τα δικά σου!!!:stuck_out_tongue:

Μονο στο () νομιζω αυτο. Μετροπολις εχω βρει τα 3 που ειπατε αλλα δεν εχω πετυχει ποτε το πρωτο τους.

από το official site

what language does jónsi sing in?
on von, ágætis byrjun and takk, jónsi sang most songs in icelandic but a few of the songs were sung in ‘hopelandic’. all of the vocals ( ) are however in hopelandic. hopelandic (vonlenska in icelandic) is the ‘invented language’ in which jónsi sings before lyrics are written to the vocals. it’s of course not an actual language by definition (no vocabulary, grammar, etc.), it’s rather a form of gibberish vocals that fits to the music and acts as another instrument. jónsi likens it with what singers sometimes do when they’ve decided on the melody but haven’t written the lyrics yet. many languages were considered to be used on ( ), including english, but they decided on hopelandic. hopelandic (vonlenska) got its name from first song which jónsi sang it on, hope (von). tracks 7-9 on takk are in hopelandic.

Με λίγα λόγια είμαστε λάθος και οι 2. Αυτό δεν είναι καν γλώσσα!!!:stuck_out_tongue:

Ακριβως! Κι ηθελα να το γραψω! Απιστευτο αυτο που εκαναν στο ()!!

το πρωτο δε μου αρεσε τοσο. ειναι απλα οκ. προτιμω τα υπολοιπα.

δεν εχω ακουσει πολλα. ειναι λιγο ανατριχιαστικοι :stuck_out_tongue: για μερικες στιγμες για μενα μονο.

Γιάτι δεν έχει παραπάνω απο “Πολύ!” στο πολλ; :frowning: