Singles : Ναι ή Ου?

Τι γνωμη εχετε για τα singles των συγκροτηματων ? Θεωρειτε πως καλα κανουν και βγαζουν singles ή οχι ?

Η δικη μου η γνωμη παντως ειναι αυτη των Zeppelin για το θεμα αυτο. Αν καποιος αγορασει το single ακουει μονο τα κομματια που θεωρει η εταιρια χιτακια. Με αυτον τον τροπο ακουει μονο 1,2 κομματια και δν ακουει ολοκληρη την δουλεια του συγκροτηματος που θα του εδινε μια πιο ολοκληρωμενη ιδεα για το group αυτο.
Eτσι πολλες φορες χανεται το ενδιαφερον αυτου που ακουει το single για το group , χωρις ουσιαστικα να ακουσει τπτ.

Δν νομιζω οτι υπαρχει αντιστοιχο θρεντ , αλλα αν υπαρχει εσεις οι μοντς κλειστε το

Ναι γουσταρω γιατι εχουν διαφορες versions τραγουδιων και αλλα ακυκλοφορητα τραγουδια.
Οχι ομως στο σημειο που το κανουν οι Νightwish,να εχουν δηλαδη περισσοτερα singles και απο τα αλμπουμ τους

με βρισκει συμφωνο η αποψη των zepps αλλα τα singles δεν παυουν να ειναι ενας καλος τροπος γνωριμιας με μια μπαντα, εξυπηρετουν πιο πολυ θεματα promotion κατα τη γνωμη μου αλλα ειναι και φετιχ πολλων συλλεκτων…

Ου. Προτιμω να ακουω/αγοραζω μονο τον ολοκληρωμενο δισκο. Αυτα που ειπε ο τολκις ειναι στα υπερ αλλα δεν θα με εκαναν να αγορασω ενα τσινγκλ παρα μονο σε σπανιες περιπτωσεις κολληματος με συγκροτημα.
Επισης ειναι καλα αμα σε ενδιαφερουν καθαρα και μονο ενα δυο συγκεκριμενα χιτακια απο καποια μπαντα που κατα τα αλλα σε αφηνει αδιαφορο.

:lol: :lol: :lol: :lol:

Για ενα νεο group νομιζω οτι , γνωριμια με το group ειναι να αγορασεις ολο το δισκο ωστε ετσι να γνωρισεις εξολοκληρου περι τινος προκειται.
Αλλα για αυτο που ειπες για τους συλλεκτες εχεις δικιο … και γω παρολο που ειμαι κατα των singles εχω το Deep Purple Singles Collection 68/76 σε μια θεϊκη θηκη που εχει μεσα τα singles σε θηκες σαν lp με τα κανονικα εξωφυλλα :stuck_out_tongue: :smiley: .

ναι, σιγουρα ολοκληρος ο δισκος ειναι η καλυτερη επιλογη αλλα εννοω σε περιπτωση που δεν μπορει κανεις να διαθεσει τα χρηματα ή που θελει ενα δειγμα μιας μπαντας, να δει λιγο περι τινος προκειται δλδ, σαν να κανει download ενα τραγουδι(μεταξυ μας, αυτο θα κανει και μετα θα ακολουθησει ολοκληρο το album…).

Μου αρεσουν μονο τα Β-Sides που βρισκοντε…τα μονα single που παιρνω ειναι των Maiden!

Εξαρτάται από το περιεχόμενο βασικά. Υπάρχει διαφορά από την αρπαχτή - εμπορικό τρυκ, από την προσφορά ενός ακόμα single που προσφέρει κάτι παραπάνω.

Παράδειγμα με 2 αγαπημένα γκρουπ.

Paradise Lost - Forever After


το οποίο περιλαμβάνει 4 bsides στην limited και 2 στην κανονική

Iron Maiden - Different World


το οποίο, εκτός του ότι είναι το χειρότερο κομμάτι του “A Matter of Life And Death” δεν έχει και τπτ ενδιαφέρον στα περιεχόμενα.

Eίχαν νόημα στην εποχή του βινυλίου που είχες κομμάτια που δεν μπορούσαν να χωρέσουν σε ένα άλμπουμ μονού βινυλίου και τα πέταγες στο B side για να αγοράσουν το single και να τα αποκτήσουμ μόνο οι φανατικοί σου. Τα Β sides στα singles του Ozzy από τα πρώτα σόλο άλμπουμ με τον Randy Rhoads είναι κομματάρες και τα συγκεκριμένα singles είναι και σήμερα δυσεύρετα και ακριβά…
Επίσης είχε νόημα να βγάζεις singles όταν είχες διασκευές στο b side. Κομμάτια που δεν θα ταίριαζαν με το άλμπουμ αλλά και πάλι θα ενδιέφεραν τους φανατικούς μίας μπάντας.
Βέβαια κάποιοι το είχαν δεί σαν έναν ακόμα τρόπο για άρμεγμα των οπαδών τους με κυκλοφορίες που δεν προσέφεραν τίποτα ή/και ήταν ακριβές.

Σήμερα το να κυκλοφορούν singles δεν πολυέχει νόημα. Και λόγω χωρητικότητας του CD και λόγω των downlaods που δίνουν έναν πρόσθετο τρόπο στις μπάντες να διαθέσουν ακυκλοφόρητη μουσική δωρεάν ή με μικρή χρέωση.

Εκαλύφθην πλήρως από Σοφι-καπα.

Αν και εδώ που τα λέμε ούτε cd αγοράζω, ας είναι καλά το νετ… :–

:καργιακουρουνεν μοουντ ον:

Καλα δε ντρεπεσαι να κατεβαζεις μουσικη?Οι καλλιτεχνες (και η εταιρεια που δουλευω) κλεφτες θα γινουμε???

:καργιακουρουνεν μοουντ οφ:

Αυτό ακριβώς…Το Promotion ενός δίσκου μπορεί να γίνει πολύ καλύτερα από το internet και με λιγότερα έξοδα κσι για την εταιρία και για τον κόσμο…Και ειδικά τώρα πια που τα πιο πολλά singles δεν διαθέτουν και κατι ιδιαίτερο δεν έχουν και πολύ νόημα…

Τα singles που έχουν b sides, δλδ εντελώς νέα τραγούδια ή διασκευές είναι φυσικά εντελώς καλοδεχούμενα.

Κατά τ’ άλλα τα singles έχουν το καλό ότι μπορείς να ακούσεις ένα-δυο τραγούδια του άλμπουμ πριν βγει και να γουστάρεις περισσότερο και να το περιμένεις πως και πως. Τώρα όμως που διαρέουν όλα μήνες πριν δεν υπάρχει αυτός ο παράγοντας…

+10000000000000000
:slight_smile:

Ωχ ο Mule είπε πάνω κάτω αυτά που είπα εγώ #-o Τώρα το είδα! :lol:

Oυ.
Δεν υπαρχει νιημα στα singles σημερα. Οπως προειπαν μερικοι, καλυτερη γνωριμια με μια μπαντα γινεται με ολο το δισκο, και αν δεν ειναι καινουρια, ακομη περισσοτερο με τα best of. Ανεκδοτα κομματια και εκτελεσεις παλιων τραγουδιων μπορουν νε κυκλοφορησουν μαζεμενα σε ep.
Τα singles σημερα οι περισσοτερες μπαντες τα βγαζουν για εμπορικους λογους.

Για μένα υπάρχουν τρείς κατηγορίες:

[ol]
[li]Γενικώς όχι, δεν παίρνω singles! [-X
[/li]

[li]Από αγαπημένες μπάντες ναι! Όταν έχουν καλά b-sides όμως! :wink:
[/li]

[li]Ότι γράφει Guns N’ Roses ή Iron Maiden και έχει κυκλοφορήσει επίσημα στον πλανήτη (όχι bootlegs δηλαδή), βρίσκεται στην κατοχή μου! :yes: 8)
[/li][/ol]

Πες μου οτι εχεις και αυθεντικα cd Samson και κατι αλλα ντεμο που ειχε βγαλει ο Βρασιδας

συλεχτικό πράμα με καμιά σπάνιο βερζιόν.όμορφο.

Eδώ πια δεν έχουν νόημα τα albums. Στα singles μείνατε εσείς. Το single έχασε το νόημα του όταν βγήκε το cd και το cd όταν βγήκε το mp3.