Sisters vs Fields vs The Mission

Sisters of Mercy, Fields of the Nephilim, The Mission και το gothic rock στα δεύτερα μισά των '80ς φτάνει στο απόγειο του. Οι Sisters υπήρξαν πρωτοπόροι, οι Fields περισσότερο σκοτεινοί και συνθετικοί, και οι Μission πολύ μελωδικοί και ιδιαίτεροι. Δε τίθεται θέμα οτι και οι τρεις υπήρξαν σπουδαία συγκροτήματα. Σε κάποιους όμως ίσως έχουμε μεγαλύτερη αδυναμία. Για πείτε λοιπόν, ποιοί είναι αυτοί? :slight_smile:

[FONT=“Times New Roman”][SIZE=“2”]
Sisters of Mercy[/SIZE]
[/FONT]

[SIZE=“2”][FONT=“Times New Roman”]Fields of the Nephilim[/FONT][/SIZE]

[SIZE=“2”]
[FONT=“Times New Roman”]The Mission[/FONT]
[/SIZE]

αδυναμια εχω στους fields,οντας οι πιο σκληροι απο τους 3, συν την φοβερη θεματολογια των κομματιων τους!!
αλλα και οι 3 εχουν γραψει κομματαρες και εχουν επηρεασει πολυ κοσμο! :slight_smile:

Alice!!!

Aν και την θέση των πρωτοπόρων δεν την διεκδικούν αποκλειστικά οι Sisters ( μην ξεχνάμε ότι Mission και Sisters ήταν ένα γκρουπ αρχικά… ), ψηφίζω τους συγκεκριμένους γιατι απλώς το First And Last And Always είναι ένα ανυπέρβλητο έπος. Αν και κοντράρεται άνετα με το Gods Own Medicine. Απλώς η διαφορά είναι είναι στο σκοτεινό των συνθέσεων που πιστεύω ότι το ντεμπούτο των Sisters έχει τα πρωτεία. Aπο την άλλη οι Fields είναι τεράστιο γκρουπ, αλλά ποτέ δεν είχα την ψύχωση με αυτούς, οπότε με βάση καθαρά γούστου τθεωρώ ότι υποσκελίζονται απο τους δύο παραπάνω. Τέλος να πω ότι έπρεπε να μπεί στο πολλ ένα ακόμα γκρουπ τουλάχιστον που ακούει στο όνομα Clan Of Xymox.

Οι Clan of Xymox είναι τεράστιο συγκρότημα και θεοί, σκόπιμα όμως περιόρισα το poll στα τρία αυτά συγκροτήματα γιατί σε γενικές γραμμές είναι η πρώτη “τριάδα” που έρχεται στο νου κάποιου όταν σκέφτεται gothic rock απο τα mid-eighties και μετά…

Βασικά δεν είμαι και πολύ “γκοθάς” με τη μουσική έννοια, αλλα ψηφίζω sisters όχι επειδή το first and last and always ήταν ίσως το σημαντικότερο ντεμπούτο στο γκοθορόκ με τον κλασικό ήχο της εποχής, αλλά επειδή το floodland είναι πραγματικά μνημείο “κλασσικής” μουσικής του 20ού αιώνα που υπερβαίνει όλα τα είδη και κάθε φορά που τακούω παθαίνω πλάκα8O

καλά απίστευτα respects στο floodland. Προσπάθησα βασικά να συγκρίνω τα ντεμπούτα τους μιας και ο ellanor μίλησε για πρωτοπορία κλπ. Μόνο και μόνο τα This Corrosion, Dominion και Lucretia να είχε μέσα πάλι θα ήταν δισκάρα ( τα οποία είναι τα πιο “κλασσικά” του δίσκου ). Για να μην μιλήσω για τις ψυχεδελειές που χώνουν στo Flood I ή στο Colours…

Δυσκολο. ειμαι μεταξυ fields και mission. απο τη μια νταξ, οι Fields πολυ ξεχωριστοι κτλ, αλλα απο την αλλη εχω μια ιδιαιτερη αδυναμια στους Mission.

Για μενα δεν τιθεται καν συγκριση. Fields με διαφορα, πολυ πιο μεστες συνθεσεις και φοβερα live (οποιος εχει το DVD με πιανει). Αναγνωριζω οτι Mission και SOM ηταν οι πρωτοποροι αλλα κομματια σαν τα Last Exit For The Lost, Psychonaut, Dawnrazor, Watchman ειναι για μενα ανυπερβλητα…

Συμφωνω σε αυτα που λες, αλλα… ρε γμτ υπαρχουν και τα προσωπικα κολληματα του καθενος. :-s

θα θελα να δω και τους Fields λαιβ (απο κοντα εννοω:p ). οι Mission ειχαν ριξει τα μπετα στο κλαμπ 22

The Mission…Παλιά αδυναμία…

Mission.

μάλλον δλδ, αν και οι Fields είναι και αυτοί τεράστιοι.

Μάλλον Sisters…
Από τους άλλους δεν έχω ακούσει και πολλά…

Δεν έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα, αλλά θα πω Sisters Of Mercy. Βέβαια αν ασχοληθώ σε βάθος πολύ πιθανόν να αλλάξει η γνώμη μου

Η δική μου ψήφος, με μεγάλη δυσκολία πάντως, πάει στους Fields. Γουστάρω τόσο τους Sisters οσο και τους Mission, και απο κάποιες απόψεις τους προτιμώ κιόλας. Ωστόσο λατρεύω σαν δίσκο το The Nephilim, απο την αρχή μέχρι το τέλος του, είναι ο αγαπημένος μου δίσκος απο όλα αυτά τα συγκροτήματα μαζί. Endemoniada, Moonchild, Love Under Will, Last Exit For The Lost… απίστευτα τραγούδια και επιβλητική, ερεβώδης ατμόσφαιρα, σε μεταφέρει αλλού πραγματικά.

Τώρα, όσο αφορά τους δίσκους των Fields, ανάμεσα σε Dawnrazor, The Nephilim και το Elizium, ο πρώτος είναι πιο “παραδοσιακά γοτθικός” κοντά στο στυλ των Sisters, και ο τρίτος περισσότερο “progressive”, ένα πάντρεμα gothic & pink floyd, ωστόσο η πιο βαθιά γοτθίλα, κατάνυξη αλλά και σκληράδα βρίσκεται στο nephilim, γι’ αυτό και το προτιμώ.

Απο Sisters προσκυνώ τόσο το First and Last and Always (ίσως ο δίσκος-ορισμός του γοτθικού ροκ) όσο και το Floodland (η αδυναμία μου), το οποίο και πιστεύω έπαιξε καθοριστικό ρόλο στη διάδοση του gothic σε ευρύτερα στρώματα. To Vision Thing ξεφεύγει αρκετά απο αυτό που λέμε “gothic”, πλησιάζει περισσότερο hard rock/metal μονοπάτια (ούτε καν κιθαριστικό goth δε θα το λεγες), ωστόσο είναι αξιόλογος σαν δίσκος… Θυμάμαι τότε (έτος 1991-92, κάπου εκεί) το Metal Hammer είχε κάνει αφιέρωμα στους Sisters, νομίζω για πρώτη φορά, και πολλοί καφρομεταλλάδες είχαν κράξει τους συντάκτες του, που έκαναν αφιερώματα σε “gothic συγκροτήματα”… (Τα ίδια έλεγαν και για μπάντες τύπου Nirvana, Faith No More κλπ βέβαια…)

Οι Mission ασφαλώς και αποτελούν πρωτοπόρους μαζί με τους Sisters, όντας ένα μαζί τους στην αρχή, ωστόσο το First and Last and Always έμελε να έχει το όνομα των Sisters of Mercy και με αυτό έμεινε στην ιστορία… Πιστεύω πως η μουσική των Mission είναι περισσότερο μελωδική και προσιτή στο μέσο αυτί, ίσως και το συναίσθημα που βγάζει είναι πιο άμεσο σε σχέση με εκείνο των υπολοίπων. Ποιός δίσκος απο Mission πιστεύετε οτι είναι ο καλύτερος τους? Το λέω γιατί δεν τους έχω ψάξει ενδελεχώς.

Φυσικά αν έβαζα και τέταρτο συγκρότημα στο poll, αυτοί θα ήταν φυσικά οι Clan of Xymox, όπως ανέφερε και ο Παναγιώτης.

Ετσι, ετσι! The Nephilim = ο απολυτος goth δισκος! Ρε συ, αν δεν το χεις ηδη κανει, ψαξε να βρεις το Last Exit For The Lost παιγμενο live στο Town & Country Club του Λονδινου. Και δες το με κλειστα φωτα και τερμα ενταση στη φωνη. ΕΡΕΒΟΣ!

Ε, βεβαια, αν δεν ειναι heavy/power/thrash/death/black τι δουλεια εχει στο Hammer?

Μission οπwσδήποτε το πρώτο τους Gods Own MEdicine που απλά είναι ότι καλύτερο έχουν βγάλει για μένα, και μετά το Children που έχει κομματάρες οπως to Tower Of Strength ( πέραν του hit τους Βeyond the pale, το οποίο έχει διασκευαστεί από κάμποσους, όπως οι Rage ). Μετά από αυτό, που είναι το τρίτο τους άλμπουμ το γυρίσαν σε πιο ποπ κατευθύνσεις. Θα σου πρότεινα το Carved In Sand του 90, λόγω Butterfly In A Wheel και Deliverance. Kαι το φετινό δεν είναι κακό πάντως.

ιστορικα και αντικειμενικα οι Sisters ειναι οι σημαντικοτεροι και οι υπολοιποι 2 ακολουθησαν. προσωπικη αδυναμια ομως ειναι παντα οι Fields. Απλα μαρεσουνε περισσοτερο. Ειχαν παντα πιο ροκ αντιληψη σε σχεση με τους Sisters. Χωρια τις Pink Floyd επιρροες στο Elizium! Κριμα που ο McCoy ειναι τοσο μαλακας.
Οι Mission μου ακουγονταν παντα πολυ νεροβραστοι και γλυκαναλατοι σε σχεση με τους αλλους 2. Αντε με εξαιρεση το πρωτο αλμπουμ…

Πολλά metal polls ήταν μαζεμένα στις πρώτες θέσεις και είπα να επαναφέρω το συγκεκριμένο μήπως τύχει και ψηφίσει και κανένας άλλο κάποιο απο τα τρία αυτά μεγαθήρια του gothic rock…

Α, και έχοντας περάσει και ένα χρονικό διάστημα απο τη συναυλία των Fields και βλέποντας το πράγμα πιο ήρεμα… Καλή ήταν αλλά κάτι έλειπε ρε γαμώτο… Ίσως ήταν η απουσία του Elizium… Ίσως.

Fields Of The Nephilim χωρίς δευτερη κουβεντα! Και μόνο τα video τους ειναι φευγα. Τα κομματια τους πάλι σε στέλνουν. Τρέφω τον ίδιο σεβασμό και στους άλλους 2 φυσικά. Δεν είμαι πολύ του goth αλλά αυτή είναι η γνώμη μου. Να δεις που μόλις το δει η mortisia θα αρχίζει να με βρίζει που δεν είπα τους sister, χαχα…