Sisters vs Fields vs The Mission

Sisters of Mercy εύκολα. Και μ’ αρέσουν περισσότερο και αρκετές μπάντες που έχω ακούσει είναι φανερά επηρεασμένοι από δαύτους. Αν μπορούσα να ψηφίσω Bauhaus βέβαια θα το κάνα. :wink:

  1. mission δεν εχω ασχοληθει και πολυ…

  2. sisters ειναι φαντασμα του εαυτου τους πια…

  3. fields of the nephilim… ο τυπος ειναι ψυχακιας τελειως…δεν εχει βγαλει μετριο αλμπουμ … ειναι αληθινος… νομιζω οτι αν επαιξε μουσικη ο crowley ακριβως ετσι θα ακουγοταν… και οταν εχει βγαλει ενα Zoon ( Fields of the Nephilim ειναι και αυτο 100%,α σχετα αν το εβγαλε απλως σαν Nefilim) δεν γινεται να μην το ψηφησω… Σκοτος αενανον …

Οι Sisters είναι όντως φάντασμα πια, αλλά εδώ που τα λέμε, και οι 3 μπάντες μεσουράνησαν μετά τα mid-80s… (αχ η δεκαετία του '80, ανάμεσα σε τόσα, ήταν χρυσή και για το goth!)…

Εγω ψηφιζω τους sisters λογω καποιων κομματιων με τα οποια εχω κατα καποιο τροπο μεγαλωσει οπως temple of love,alice,no time to cry,vision thing οπως και την εξαιρετικη διασκευη στο gimme shelter.Δυστυχως απο ενα σημειο και μετα τους πηρε η κατω βολτα.

Sisters Of Mercy φυσικά!:bow2:

Και ήμουν σίγουρος πως θα έλεγες τους Fields Of The Nephilim… :stuck_out_tongue:

[SIZE=“4”]The Mission …[/SIZE]
Πρόκειται για προσωπική αδυναμία και για τον άνθρωπο που έχει γράψει το κομμάτι της ζωής μου (Butterfly on a wheel). Παρεπιπτόντως, το έγραψε για την Julliane Reagan, αγαπημένη μου τραγουδίστρια και μεγάλος έρωτας !!!

Ωπ ωραιο θρεντ!Με Μission ουτε εγω εχω ασχοληθει (οops!) οποτε το διλλημα ειναι αναμεσα σε Fields και Sisters.
Οι τρεις πρωτοι δισκοι των Fields ειναι πολυ αγαπημενοι (μεχρι και το Mourning Sun,μια κυκλοφορια μετα απο τοσα χρονια,μ’ αρεσει πολυ) και το Τhe Nephilim ειναι απλα η βιβλος του gothic rock.
Και οι Sisters λατρεμενη μπαντα.Το First and Last and Always ειναι τεραστιος δισκος (απο τους αγαπημενους μου μαζι με το Τhe Nephilim στην ευρητερη gothic σκηνη) και απο κοντα ακολουθει το Floodland που ειναι εξισου σπουδαιο και αγαπημενο.Το Vision Thing αν και αλλο στυλ που πλησιαζει περισσοτερο τον hard rock ηχο μ’ αρεσει κι αυτο αρκετα.
Παρ’ ολα αυτα μπορω να πω οτι προτιμω περισσοτερο τους Fields χωρις να εχω καποιο λογικο επιχειρημα απλα επειδη μ’ αγγιζουν περισσοτερο και βρισκονται ενα κλικ πιο πανω στις προτιμησεις μου απο τους Sisters.Οποτε Fields!

Βασικα ναι.Ισως να εφταιγε και η ελλειψη επικοινωνιας που υπηρχε αναμεσα στο κοινο και στον McCoy αλλα αυτο ηταν λιγο πολυ αναμενομενο θα μου πεις.Απο την αλλα η απουσια του Elizium ηταν οντως τραυματικη. :frowning:

Fields of the Nephilim. Είναι μία από τις αγαπημένες μου μπάντες γενικώς, και το live τους με συγκλόνισε πραγματικά. Δισκάρες, τι να λέμε τώρα, ‘‘The Nephilim’’ και ‘‘Elizium’’, και ο McCoy τρομερή φιγούρα.

Ανάμεσα σε Mission και Sisters, τώρα, προτιμώ σίγουρα Sisters. To ‘‘First and last and always’’ είναι από τα καλύτερα albums που έχουν βγει, οι Mission δε μου άρεσαν ποτέ πολύ, δεν ήταν τόσο ‘‘σκοτεινοί’’ όσο θα 'ηθελα.

οι sisters πλησιαζουν πιο πολυ στα δικα μου οικεια ακουσματα…με ταξιδευουν περισσοτερο…
και αυτη τη φωνη του τραγουδιστη δεν την αλλαζω με τιποτα…

Τελευταία έχω κολλήσει με το beyond the pale. Πόσο τα σπάει πια; :band:

τα σπάει τόσο πολύ ώστε να το διασκευάσουν ακόμα και οι Rage:!:

Αν σας πω οτι νόμιζα ότι είναι των Rage ποσο ξυλο θα φάω??:tomato:

Στο “Children”, στα thank to αναφέρουν και τους Metallica !!!
Επίσης, μην ξεχνάμε και τα πρώτα τους σιγκλ, που έχουν κυκλοφορήσει και σε lp με την ονομασία “First Chapter”. Crystal Ocean, Serpent’s Kiss, Naked & Savage, και η υπέροχη διασκευή στο Like a Hurricane.

Πωω οντως οι 2 πρωτοι δισκοι των fields ειναι#-o…Γιατι παντα να αρχιζω να ακου συγκροτηματα αφου εχουν ερθει για λαιβ…???..And there will your heart be also…

Απο sisters εχω ακουσει μονο τον πρωτο δισκο ο οποιος μ αρεσει αρκετα.Εχω ομως και το vision thing στα σκαρια.Με mission δεν εχω ασχοληθει καθολου ακομα.

Επαναφέρω περισσότερο γιατί θα ήθελα να δω ποστ Lupin. :stuck_out_tongue:

Ψηφισα Sisters γιατι ηταν το πρωτο αυθεντικο gothic συγκροτημα, γιατι εβγαλαν ισως τον δευτερο καλυτερο goth δισκο ολων των εποχων (First and Last and Always) και ακομα περισσοτερο για το θαρρος και θρασος που ειχαν κυριως ΠΡΙΝ και ΜΕΧΡΙ το 1985, που αποτυπωνεται στα early singles (Reptile House και οποιος αντεξει!! Η απολυτη μαυρη σαπια ψυχεδελο-death-wave παρανοια) οσο και στην μακαβρια περιοδεια του 1985 που καθιερωσε το goth image με καπελα, γυαλια και ιστοριες. Μετα το 1985 αρχιζει η αργη πτωση. Το Floodland καλα πηγε, με πολιτικο στιχο, το Vision Thing πιο sleazy με το Ribbons να γαμει, και μετα πατος. Οι Mission εβγαλαν 2μιση καλους δισκους (Gods own medicine, children και η α’ πλευρα του Carved in sand) και μετα πατος.

Οι Fields ειναι ιστορια του χωρου, δισκαρες, πιο κοντα στην ροκ-μεταλ ηχητικη αντιληψη, αλλα καθαρα gothic, (zoon εξαιρειται), επικα live με την παλια καλη συνθεση, σχεδον καλυτερα απο το studio (αυτο οι sisters το καταφεραν μονο στην περιοδεια του 1985 που ειχε απιστευτες εκτελεσεις), αλλα ερχονται “δευτεροι” απο πολλες αποψεις. Παντως στο περσινο live επαιξαν το πρωτο βραδυ τους δυο τελευταιους υμνους του Elizium (wail of sumer/and there will your heart be also) oπου ειχαμε απανωτα εγκεφαλικα.

Και καλα κανεις8)!

Sisters ηταν απο τα πρωτα ακουσματα,λογικο…λατρευω το first and last and always,το floodland-αν και σε σημεια βαργιεμαι λιγο- και το some girls wander by mistake,το οποιο το υπερ-λατρευω καλυτερα,μιας και μεσα εχει Alice,και οπου Alice= ενας απο τους εθνικους υμνους του γκοθ…το vision thing ειναι εμετος…η τεραστιοσυνη αυτης της γκρουπαρας δεν παιζεται…πριν λιγο καιρο στο Halloween στην αγγλια,μαγικη στιγμη,οταν εχωσε το this corossion,αναμεσα σε skinny puppy-παραγγελεια:p και combichrist,ολο το μαγαζι γεματο βρυκολακες,μουμιες και γοτθους αρχισε να χτυπιεται σαν σεληνιασμενο…τι να λεμε τωρα,sisters ειναι ολοκληρη σχολη…ασχετο αν τα σκατωσαν μετα,βγαλαν κομματια και δισκους που ακουγονται ολοφρεσκα ακομα και σημερα…

Μission βσκ,εχω ακουσει αρκετα,αλλα κυριως για να τους ακουσω,γιατι θεωρουνται κλασσικοι δλδ…δεν με τρελαναν ποτε,καποια κομματια μου αρεσουν,πολυ αγαπησιαρηδες και δεν μπορω να πω και πολλα πραματα…

Οσο για την τριτη επιλογη,σε 3 γραμμες:
1.last exit for the lost
2.Carl McCoy
3.MOΝΟ FIELDS!(που λεει και γνωστος φορουμιτης)
Σε οτι πολ βλεπω Fields,δεν χρειαζομαι να κοιταξω καν τις υπολοιπες επιλογες…τπτ,δεν μπορω να πω κατι,ΜΟΝΟ FIELDS και τελος…ακομα και οταν κλανει ο ΜακΚοη,οι υπολοιποι πρεπει να το θεωρουν σεμιναριο και να κρατανε σημειωσεις…δεν εχει ουτε μα,ουτε ου ουτε τιποτα…MONO FILEDS ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ!

Το λαιβ τους φετος σε Αγγλια,ηταν ονειρωξη για μενα,εμπειρια ζωης…

καμια μπαντα δεν θα βγαλει ποτε ‘‘The nephilim’’…KAMIA!!8):stuck_out_tongue:

Με κάλυψες. 8):smiley:

η φώτο από μόνη της έφτανε :stuck_out_tongue: