Κλείσιμο των site με subs!

παιδιά έχετε πάρει χαμπάρι φαντάζομαι τον ντόρο που έχει δημιουργηθεί με το κλείσιμο πολλών sites με υπότιτλους???και καλά για τα πνευματικά δικαιώματα…κάτι το οποίο κατά τη γνώμη μου είναι άσχετο καθώς καμιά εταιρία δεν έχει αυτούς τους υπότιτλους…είναι κόπος ορισμένος παιδιών και γράφοντας αυτό δείχνω και τη συμπαραστασή μου…

Συμφωνω οτι ειναι κοπος ορισμενων παιδιων, αλλα ισως θα επρεπε να βρουν καποιον αλλο τροπο να ανεβαζουν τη δουλεια τους στο ιντερνετ ή ισως να εχουν παρει πρωτα την αδεια απο τον δημιουργο της ταινιας. Δε λεω, ειναι δικια τους δουλεια, αλλα απο τη στιγμη που αναπαραγεται μαζι με τον κοπο καποιου αλλου, ισως να μην ειναι και τοσο “καθαρο”.

Εγώ το πρόσεξα χθες στο GreektvSubs αλλά συμβαίνει και σε άλλα Sites? Έγινε και σε ξένα Sites?

Ειλικρινά πάντως δε μπορώ να καταλάβω με ποιο σκεπτικό έγινε κάτι τέτοιο και ποια είναι η νομική βάση του. Δεν είμαι δικηγόρος ούτε καν έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα από προσωπικό ενδιαφέρον αλλά φαντάζομαι ότι για να υπάρχει πνευματικό δικαίωμα σε κάποιο πνευματικό αγαθό θα πρέπει να υπάρχει και αυτό το αγαθό οπότε για πιο πράγμα μιλάμε μιας και αυτά τα Sites βγάζουν υπότιτλους για σειρές τη μέρα που αυτές βγαίνουν στην Αμερικάνικη(κυρίως τηλεόραση) οπότε αν κάποιος έχει το δικαίωμα να κάνει κατοχύρωση πνευματικού αγαθού είναι το τάδε Site που τους βγάζει την ίδια μέρα και όχι ο υποτιτλιστής του εκάστοτε Ελληνικού καναλιού που κάνει υποτιτλισμό 1-2 χρόνια μετά όταν πάρει το κανάλι του τα δικαιώματα προβολής της σειράς.

ε οπως και να χει παλι θα βρεθει τροπος να τους κατεβαζουμε

και σε άλλα site συμβαίνει αυτό…δυστυχώς…
και αυτό που λες είναι πολύ σωστό…τα κανάλια εδώ πέρνουν τα δικαιώματα μετά από 2 χρόνια…οπότε δεν κάνουμε κατάχρηση από αυτούς,τα επεισόδια είναι καινούργια…είναι άτοπο.
αν είναι έτσι πρέπει να κλείσουν και ότι άλλο υπάρχει…

ε καλά αυτές είναι καταστάσεις Λερνέας Ύδρας, ένα κόβεις 10 βγαίνουν στη θέση του αλλά και πάλι η κίνηση είναι εντελώς άκυρη νομικά. Τα Sites δεν ανεβάζαν ταινίες ή σειρές αλλά τους υπότιτλους τους. Μάλλον φταίει το γεγονός ότι ήταν υποτιτλισμός της προκοπής(στις περισσότερες των περιπτώσεων) και όχι οι πανηλίθιες μεταφράσεις που θα πετύχεις κατά κύριο λόγο στην τηλεόραση.

Οταν ξαναπεσει η τιμη για ενοικιαση ταινιας, θα ξαναπαμε στο βιντεο κλαμπ.Οσο εχει 2 ευρω και κατι η μονοημερη, ας βαλουν τα δισκακια…

Γάμησέ τα. Το έμαθα σήμερα το πρωί και ξενέρωσα. Εντάξει λίγο υπομονή. Θα βρεθεί η λύση. Και το Napster καποτε έκλεισε και άνοιξαν 10000000000000000000000 άλλα σαν αυτό. Τέτοια φάση είναι και τώρα.

Με καλυψες φιλτατε.

το μόνο σίγουρο είναι αυτό, αλλά πάει χαμένος ο κόπος όλων των παιδιών που εργάστηκαν για να έχουμε εμείς υπότιτλους, + ότι θα έχουν νομικά μπλεξίματα…


Now playing: In Flames - Reroute To Remain
via FoxyTunes

Το προσεξα κι εγω χτες,εψαχνα υποτιτλους για το 4x7 του prison break και δεν υπηρχαν πουθενα.Μπηκα στο greektvsubs και ειδα οτι κλεισαν λογω νομικων προβληματων.
Μεγαλη μαλακια.

Kαλά, για να μην τρελαινόμαστε κιόλας με τον “κόπο των παιδιών”:
-Όταν μεταφράζεις τους διαλόγους ενός copyrighted έργου, ουσιαστικά αναπαράγεις (σε άλλη γλώσσα έστω) τα κείμενα, την πνευματική εργασία κάποιου άλλου: Tου σεναριογράφου.
Ας γράψει και ο Vic αν αυτό που λέω είναι σωστό νομικά, αλλά έχω την εντύπωση πως για αυτό ακριβώς πρόκειται.

Άρα μπορεί να είναι ενοχλητικό αλλά δεν είναι αδικαιολόγητο!

Επίσης, αν κάποιους δεν τους ενοχλεί και τόσο, είναι μία δικαίωση των δικών τους κόπων για να μάθουν Αγγλικά! :wink:

δεν χρησιμοποιώ υπότιτλους κ έτσι δεν με νοιάζει

κρίμα πάντως. κάποτε έκανα κ εγώ μεταφράσεις.

νομίζω πως το θέμα θα λυθεί γρήγορα πάντως

πάλι καλά που έχουμε ακόμα το http://subscene.com/ :smiley:

αν δεν έχεισ κάνει μετάφραση δεν μπορείς να γνωρίζεις τον κόπο που γίνετε brothar,…
έχω κάνει και είναι κουραστικό…
και οι υπότιτλοι είναι εξ ακοής οπότε δεν παίζει θέμα πνευματικών δικαιωμάτων και τέτοια…έτσι τουλάχιστον γνωρίζω…τι να πω…


Now playing: Flogging Molly - What’s Left Of The Flag
via FoxyTunes

Τα ελληνικα sites τους μάραναν…Τα ξενα site που ειναι χαλαρα,δεν τα λενε τίποτα!
Ας ελπίσουμε οτι θα “πεταχτουν” και αλλα sites με ελληνικους υπότιτλους…Αλλιως μας βλέπω να διαβάζουμε ξενους υπότιτλους…Μα ειναι σοβαροί?

Εδω υπογραφές:
http://www.petitionspot.com/petitions/Reopengreektvsubs

όταν υπέγραψα ήμουν το number 99 πριν 3 ώρες…τώρα που το είδα είναι στο 520…:p:D


Now playing: Red Hot Chili Peppers - Californication
via FoxyTunes

Βλακεία από τη μία που κόπηκαν, γιατί σε κάποιες σειρές (βλέπε Grey’s anatomy) η ιατρική ορολογία δεν είναι και η πιο εύκολη!:frowning:
Από την άλλη βέβαια κατεβάζω αγγλικούς υπότιτλους και ξαναθυμάμαι τα αγγλικά μου!

Ας ελπίσουμε παρ’όλα αυτά να επανέλθουν σύντομα!

μερικές σειρές έχουν απλό λεξιλόγιο και καταλαβένεις και χωρίς subs…αλλά πχ στο House Md και με ελληνικούς υπότιτλους πάλι δεν καταλαβένω μερικά πραγματάκια, οπότε φαντάσου με αγγλικούς…:D:D


Now playing: Sonata Arctica - Broken
via FoxyTunes