Κλείσιμο των site με subs!

Ε εντάξει, όλοι ξέρουμε Αγγλικά, αλλά πάντα υπάρχουν εκφράσεις που δεν καταλαβαίνεις.
Καλά, μέχρι να αρχίσει το Λοστ που μας καίει, θα έχει ανοίξει ξάνα, χε χε!

ασε εμενα μου λες.ειανι ο κολλητος μου smod στο πιο γνωστο σαιτ με υποτιτλους και τωρα τον παρηγορω…γαμω τους νομους μου!

«Γνωρίζεις» λάθος. Για τη δημόσια χρήση της μετάφρασης ενός έργου του πνεύματος απαιτείται η άδεια του δημιουργού ή εκείνου που έχει το «περιουσιακό δικαίωμα». Για να «γνωρίζεις» σωστά:

Νόμος 2121/93
Άρθρο 3: Το περιουσιακό δικαίωμα

  1. Το περιουσιακό δικαίωμα δίνει στους δημιουργούς ιδίως την εξουσία (δικαίωμα) να επιτρέπουν ή να απαγορεύουν:
    […]
    β) τη μετάφραση των έργων τους

Μου φαίνεται απίστευτο που συγκινούμαστε για τον κόπο των πειρατών, αλλά ποτέ για τον κόπο των δημιουργών. Κάποιος έκατσε κάτω 3 ώρες για να υποτιτλίσει ένα επεισόδιο σειράς, που διαρκούσε 20 λεπτά, ενώ από την άλλη 100 άτομα δούλεψαν 3 βδομάδες για να το παράγουν…

Λέτε να μαζέψετε υπογραφές ώστε να αφαιρέσετε από κάποιον το δικαίωμα ιδιοκτησίας που του αναγνωρίζει ο νόμος; Μπράβο, ζήτω η οχλοκρατία! Λέω να μαζέψουμε υπογραφές για να δημεύσουμε τα ρούχα σας, το αυτοκίνητό σας και τη δισκοθήκη σας. Πώς σας φαίνεται;

Ναι…νομικα και λογικά ολα αυτα σωστα…απλα η πειρατεία στη συνείδηση των users λειτουργεί λίγο σαν κεκτημένο…“Sharing” ο μη νομικός όρος…οχι δήμευση με τη στενή εννοια…

Άρα είμαι “συναισθηματικά” λάθος; :-k

Δε μίλησα για λάθος ουτε για συναισθηματικό κομμάτι…Είπα απλώς οτι ανεξάρτητα απο το αν διαφωνω με αυτο που ονομάζουμε “καταπάτηση πνευματικών δικαιωμάτων”, η ενσταση τόσων θα μπορούσε εν μερει να δικαιολογηθεί…

Μα αυτή είναι για άλλη μια φορά η «έκπληξή» μου. Πόσο καλομαθημένοι μπορεί να είμαστε; «Δικαιολογούμαστε» για μια παρανομία και τη θεωρούμε «κεκτημένη», βασιζόμενοι στον πιο ανώριμο εγωκεντρισμό και τον πιο καταστροφικό (για τις τέχνες που αγαπάμε) ωχαδερφισμό.

Εννοεις κατι τετοιο?

Βικ Βεγκα εσυ παρακολουθεις καμια ξενη σειρα?

τι λες ρε συ βεγκα, το οτι καποιοι καθονται και κανουν υποτιτλους για ταινιες που εχουν μεταφραστει για 5 το πολυ χωρες η που δεν μπορεις να βρεις για αγορα που να χτυπιεσαι, ειναι καταστροφικο για την τεχνη? το οτι μπορει σημερα ο καθενας να παρακολουθησει ταινιες του γαλλικου-ισπανικου-ιαπωνικου κτλ κινηματογραφου που χωρις την πειρατεια δεν θα ειχε την ευκαιρια, ειναι καταστροφικο για την τεχνη? το οτι τεχνες οπως ο κινηματογραφος και η μουσικη εχουν γινει πλεον προσιτες στον καθενα ειναι καταστροφικο για την τεχνη? Ο αλλος που θα κατσει νε μεταφρασει υποτιτλους το κανει για τα λεφτα? ποσα σαιτς με υποτιτλους ειδες να χουν συνδρομη? Το οτι εγω θα δω μια ταινια και θα παθω την πλακα μου αλλα δυστυχως δεν εχει ελληνικους υποτιτλους και για να την μοιραστω με τους φιλους μου θα φαω βδομαδες για να τους φτιαξω ειναι πολυ εγωιστικο ε? σα δεν ντρεπομαι.

Απο την αλλη σαφως και ειναι παρανομο αλλα πολυ κακο για το τιποτα. You can’t stop the internet. Με τον εναν η τον αλλο τροπο παλι θα φτανουν στα χερια μας.

Στα @@ μας για τον νομο. Καταλαβετε επιτελους οτι αυτοι που στηριζουν την τεχνη, την μουσικη, τον κινηματογραφο ειμαστε ολοι εμεις. Αυτος που θα κατσει απο χομπι να φτιαξει υποτιτλους, αυτος που θα κατεβασει την ταδε ταινια του ταδε σκηνοθετη και αν την βρει καλη μπορει αυριο να παει και να την αγορασει.

It’s like what Lenin said… you look for the person who will benefit, and, uh, uh…

ξερναω, πατος.

“I am the walrus! I am the walrus!”:wink:

  1. Νομίζω πως ξέρουμε όλοι πολύ καλά, ότι οι περιπτώσεις στις οποίες αναφέρεσαι δεν είναι ο κανόνας, αλλά οι εξαίρεση. Εκτός αν πρέπει να «καταπιούμε» το μύθο ότι μια σειρά σαν το “Lost” δεν επρόκειτο να κυκλοφορήσει στην Ελλάδα και για αυτό κάποιοι καλοί Σαμαρείτες μας διευκόλυναν. Άλλωστε, τέτοια είναι τα παραδείγματα των πιο δημοφιλών υποτίτλων στα αντίστοιχα site. Κάνω λάθος;
  2. Α)Το γεγονός ότι κάτι κυκλοφορεί πειρατικά και δωρεάν στο ίντερνετ, ειδικά για τον κινηματογράφο και τις τηλεοπτικές σειρές, είναι σαφώς καταστροφικό για την αγορά του. Ποιός θα επενδύσει για να κυκλοφορήσει στην Ελλάδα, σε DVD, μια σειρά ή ταινία, όταν αυτή την βρίσκουμε δωρεάν στο ίντερνετ; Πώς θα υπάρξει αμοιβή για τους δημιουργούς;
    Β) Μια ταινία, συνήθως, την βλέπουμε μία φορά. Είναι προϊόν του πνεύματος που χάνει μεγάλο μέρος της αξίας του μετά την πρώτη φορά που το «καταναλώσαμε» (σε αντίθεση με τη μουσική).
  3. Το γεγονός ότι η τέχνη είναι προσιτή δωρεάν και ανεξέλεγκτα σε όλους, ναι είναι σαφώς καταστροφικό για την μελλοντική τέχνη. Δεν βγαίνει κέρδος, δεν υπάρχει ελπίδα για μελλοντικό κέρδος, άρα δεν επενδύει κανείς για να παράγει καλή τέχνη στο μέλλον. Για αυτόν τον απλό λόγο βλέπουμε παντού κακές ταινίες, σαν την παρωδία των τριακοσίων και την κάθε Scary Movie.
  4. Το ποιός και αν το κάνει «για τα λεφτά» δεν έχει καμία σημασία. Το γεγονός όμως ότι κάνοντας δωρεάν έναν υποτιτλισμό ο οποίος εμμέσως προσφέρει αξία στο προϊόν της παροχής υπηρεσιών ίντερνετ (συνδέσεις κλπ.), δεν θα έπρεπε να σε βάζει σε σκέψεις; Στην ουσία αρπάζουμε το ψωμάκι των δημιουργών και φτιάχνουμε σάντουιτς για τους μπιλγκέιτς.
  5. Λυπάμαι που γράφεις στα παπάκια σου τον νόμο. Υπάρχει για να προστατεύει τη δημιουργικότητα τόσο από την πλεονεξία του «κεφαλαίου» όσο και από την ασυδοσία του κοινού.
  6. Α) Τέλος, δεν είναι αθέμιτο να φτιάξεις υπότιτλους για τους φίλους σου, σε ιδιωτική χρήση. Είναι παράνομο να φτιάξεις υπότιτλους για τους δύο εκατομμύρια «φίλους σου».
    Β)Είναι αναφαίρετο δικαίωμα του δημιουργού εγκρίνει τις μεταφράσεις του έργου του. Οι λόγοι είναι αυτονόητοι.

Πολλές.

Περιμενεις να προβληθουν απο την ελληνικη τηλεοραση 10 χρονια μετα ή τις κατεβαζεις?

Τις αγοράζω σε DVD, τις νοικιάζω σε DVD «μετά από δέκα χρόνια» ή τις βλέπω από streaming. Έχει συμβεί να κατεβάσω, αλλά ήταν σπάνια περίπτωση. Τηλεόραση, ούτως ή άλλως δεν βλέπω σχεδόν ποτέ. Δεν νομίζω ότι έχουν σχέση με τη συζήτηση οι προσωπικές μου συνήθειες.

Καλα δε σε ρωτησα και ποια ειναι η αγαπημενη σου σταση.Αυτα σε πμ :stuck_out_tongue:
Απλα δε γινεται να ξεκινησει το λοστ τον ΙΑνουαριο και να περιμενουμε να βγει σε dvd σε 2 χρονια.Ε απλα δε γινεται και το ξερεις.:smiley:

  1. Eναι δεν ειναι εξαιρεση το θεμα ειναι οτι ειναι μια μεγαλη ευκολια και αυτη η προσπαθεια ανηκει μεσα στις πολυ θετικες πλευρες του ιντερνετ. Δεν κανεις λαθος αλλα ποσες σειρες και ποσες ταινιες οι οποιες εχουν μεταφραστει εχουν κυκλοφορησει η εχουν προβληθει στην Ελλαδα? μιλαμε για 5-6 (σειρες)? αρα τις υπολοιπες περιπτωσεις δεν θα τις ελεγα εξαιρεση, απλα εχουν λιγοτερα downloads.

  2. Α)Αυτη ειναι η μια αποψη και σαφως εχει μια βαση. Η αλλη αποψη ειναι αν δεν γνωριζεις γιατι να αγορασεις? Ποιος θα παει να ξοδεψει λεφτα για μια σειρα η οποια δεν εχει ακομα προβληθει στην ελληνικη τηλεοραση? Ξερω ατομα τα οποια εχουν κατεβασμενα ολα τα λοστ, πρισον κτλ αλλα εχουν παει και εχουν αγορασει τα DVD. Τωρα θα μου πεις αυτο θα το κανουν 1-2, σωστα. Αλλα ετσι κι αλλιως ποσο μεγαλη ηταν πια η αγορα στον χωρο του κινηματογραφου και της τηλεορασης πριν το νετ? Νταξει στην μουσικη ηταν αλλιως.

Βου) Αρα για ποιον λογο να την αγορασουμε? για να την δουμε απο περιεργια? Θα περιμεναν ολοι απλα ποτε θα βγει ο καινουριος κυκλος λοστ στην τβ και απο ταινιες οτι φερει το βιντεοκλαμπ και οτι δειξει στον κινηματογραφο. Ο ανεξαρτητος κινηματογραφος παλι πουλο.Οταν ομως θα κατεβασεις κατι που αξιζει (και δεν θα το δεις ουτε στον κινηματογραφο ουτε στην τβ) δεν θα λυπηθεις τα 10 ευρω (δοξα το θεω για την πειρατεια εδω) που θα δωσεις για να αποκτησεις μια καλη ταινια που θα δεις και 2 και 3 και βαλε φορες. Και εδω παει το

  1. Το αν βγαινει κερδος ειναι σχετικο. Ακριβως επειδη υπαρχει το νετ χανει αρκετα εισητιρα η καθε μαλακια που θα βγει στον κινηματογραφο. Η αποψη του “οπως ηταν πριν” δηλαδη χωρις downloading χωρις ελευθερη διακινηση της τεχνης ποιον θα εξυπηρετουσε, την τεχνη? Η μηπως τα μεγαλα στουντιο? Πριν δεν εβγαιναν μαλακιες? δεν εκοβαν περισσοτερα εισητιρα? Ο ανεξαρτητος κινηματογραφος σε τι κατασταση βρισκεται συγκριτικα με πριν (και αυτο δεν ειναι ρητορικο το ερωτημα, πραγματικα δεν γνωριζω οποτε ας απαντησει καποιος που τα ξερει καλυτερα).

  2. Τα ιδια με πριν. Το αν αρπαζουμε το ψωμακι ειναι σχετικο. Εξαρταται το πως χρησιμοποιει καθενας το νετ. Και καμμια φορα το ψωμακι των δημιουργων δεν το αρπαζουμε εμεις, το αρπαζουν αλλοι μεγαλοι μεσα στον χωρο της “τεχνης” οι οποιοι ειναι πολυ χειροτεροι απο τον μπιλ γκειτς.

  3. Το ποσο εχει προστατεψει ο νομος τον δημιουργο απο την πλεονεξια του κεφαλαιου το χουμε δει. λολ.

  4. A)Οσοι περισσοτεροι εχουν την δυνατοτητα να παρακολουθησουν ενα εργο, να ακουσουν μια μουσικη τοσο το καλυτερο για τον “πολιτισμο” μας.
    Βου) Δεν διαφωνω οτι εχουν το δικαιωμα να κλεισουν τα σαιτς. Απλα ολοι ξερουμε οτι αυτα ειναι κουραφεξαλα.

“Απόσπασμα από το εξώδικο που εστάλη στο greektvsubs:
Σύμφωνα με απόλυτα επιβεβαιωμένες πληροφορίες μας αλλά και σαφείς αποδείξεις που διαθέτουμε, υπό την ιδιότητά σας ως ιδιοκτήτη και διαχειριστή της ιστοσελίδας με την ονομασία www.greektvsubs.gr, χωρίς δικαίωμα και κατά παράβαση των διατάξεων του Ν. 2121/93, χωρίς την απαιτούμενη προηγούμενη έγγραφη άδεια των νομίμων δικαιούχων των σχετικών δικαιωμάτων πνευματικής ιδιοκτησίας και των συγγενικών δικαιωμάτων εταιριών-μελών μας, επιδίδεστε σε μία όλως παράνομη δραστηριότητα, η οποία συνίσταται στη χωρίς δικαίωμα μετάφραση στην ελληνική γλώσσα των κειμένων/διαλόγων και δημιουργία υποτίτλων κινηματογραφικών ταινιών ή τηλεοπτικών σειρών, τα δικαιώματα εκμετάλλευσης των οποίων ανήκουν σε εταιρίες-μέλη μας, τους οποίους διαθέτετε, στη συνέχεια, παράνομα και χωρίς δικαίωμα, σε τρίτους μέσω του διαδικτύου.”

Πηγή:

http://www.greek-fun.com/index.php?showtopic=216169

Πριν λιγο έκλεισε η στηλη Ξένες & Ελληνικές σειρες/ταινιες στο εν λόγω forum
Δεν ειναι σοβαρα πραγματα αυτα λεω γω για πνευματικα δικαιωματα κ μπουρδες. Και να πεις οτι τους πουλούσαν τους υπότιτλους…

Αμαν πια με τα πνευματικά δικαιώματα. Υπότιτλους ανεβάσαν ρε παιδιά, όχι οδηγό δημιουργίας νιτρογλυκερίνης με σπιτικά υλικά. Παπαριές για να μας σπάνε τα νεύρα είναι αυτά… Αν ήθελαν να καταπολεμήσουν την πειρατεία, γιατί δεν κυνηγάνε τα τορεντάδικα που είναι τίγκα στις ταινίες?

αμπελοφιλοσοφία, γιατί είμαι κουρασμένος και βαριέμαι να διαβάσω άλλο

[SPOILER]Ο Έλληνας κατεβάζει επειδή δεν έχει λεφτά. Αν είχε λεφτά μια χαρά θα τα αγόραζε όλα. Αλλά με 700 ευρώ μισθό, αναγκάζεσαι κάποια έξοδα για την προσωπική σου ψυχαγωγία να τα κόψεις. Κάθε φορά που κάποιος κυνηγάει το παράνομο κατέβασμα και τα παρακλάδια του (π.χ. υπότιτλοι, εκτός αν πιστεύει κάποιος πως η ταινία είναι νόμιμα αγορασμένη και απλά κατεβάζει ο άλλος τους υπότιτλους), τότε θυμάται ο Έλληνας πως ζωή δίχως ψυχαγωγία είναι μιζέρια. Το πρόβλημα όμως είναι πως θα διεκδικήσεις αυτή την ψυχαγωγία. Κλέβοντας τον κόπο του δημιουργού ή κυνηγώντας μια καλύτερη μοίρα με καλύτερους μισθούς;

Νομίζω πως αυτό είναι ένα πολύ ενδιαφέρον challenge για τη δικιά μας γενιά. Μας δίνουν μια κοινωνία με βασικό μισθό λιγότερο από τις βασικές ανάγκες ενός σύγχρονου καλλιεργημένου ανθρώπου και εμείς πρέπει να την εξελίξουμε. Η κατάργηση της πνευματικής ιδιοκτησίας, επειδή κοντοπρόθεσμα μας βολεύει, δε θεωρώ πως είναι ο υγιής τρόπος. Στο τέλος θα γυρίσει μπούμερανγκ. Δεν είναι δυνατόν να λες πως εσύ, επειδή είσαι ερασιτέχνης, θα διαθέτεις τζάμπα τον κόπο ενός επαγγελματία. Σύντομα θα παύσει να υπάρχει αυτός ο επαγγελματίας και μαζί και το αντικείμενο που λατρεύεις. Το ίντερνετ φέρνει όλες τις πληροφορίες δίπλα μας και εύκολα, αλλά νομίζω είναι too much να τις θέλουμε σώνει και καλά τζάμπα.

Παρόλα αυτά συνεχίζω να πιστεύω πως στο χώρο της μουσικής τα πράγματα είναι ελαφρώς διαφορετικά[/SPOILER]

Αυτό που θα πω, θα το πω σοβαρά και είναι κάτι που έστω και διερευνητικά θα το έκανα και εγώ. Όλοι όσοι έγραφαν υπότιτλους και όντως θέλουν να συνεχίσουν να το κάνουν γιατί πιστεύουν είναι κάτι που χρειάζεται, ας μιλήσουν με ξενές εταιρίες νόμιμου streaming και ας γράφουν υπότιτλους επί πληρωμή. Αφού υπάρχει καταναλωτικό κοινό σε αυτό που κάνουν δε βλέπω το λόγο γιατί να μη το δοκιμάσουν. Και νόμιμοι θα είναι και λεφτά θα βγάζουν…

Νομίζω πως αυτό είναι ένα πολύ ενδιαφέρον challenge για τη δικιά μας γενιά. Μας δίνουν μια κοινωνία με βασικό μισθό λιγότερο από τις βασικές ανάγκες ενός σύγχρονου καλλιεργημένου ανθρώπου και εμείς πρέπει να την εξελίξουμε.

Εδώ πάμε σε άλλη συζήτηση σχετικά με τις ανάγκες που μας έχουν καλλιεργήσει…
Και επίσης, ο δημιουργός της τάδε ταινίας, έχει και ένα συμβόλαιο συνήθως και παίρνει κάποια λεφτά. Μετά πάνε και τα ποσοστά από τα έσοδα από τα σινεμά, οπότε νομίζω πως να του κιόλας για τα δβδ. Οπότε ο κύιρος χαμένος από την πειρατεία ταινιών είναι οι πολυεθνικές.
Βέβαια, μπορείς να πεις ότι, αν δε γουστάρεις αυτό που γίνεται, μην βλέπεις ταινίες. Όμως, ο οποιοσδήποτε, όταν έχει τη δυνατότητα να έχει κάτι τζάμπα, το κάνει.