Κλείσιμο των site με subs!

α) δεν είναι όλοι οι ηθοποιοί αστέρες του Χόλυγουντ. Ένα μικρό ποσοστό (κοντά στο 99% των ηθοποιών) δεν πληρώνεται με εκατομμύρια $. Όταν κάτι καταλήγει μη επικερδές για μια εταιρεία, τότε αυτή παύει να το κάνει. Με λίγα λόγια αυξάνονται τα κόστη ανά ταινία σε μια εταιρεία, άρα λιγότερες ταινίες βγαίνουν στην αγορά, άρα λιγότερη δουλειά για τους ηθοποιούς, άρα μεγαλύτερη ανεργία στους ηθοποιούς.

β) Επίσης, ηθοποιός που δε τον ξέρουν, έχει λιγότερες ελπίδες να προσληφθεί σε κάστινγκ ταινίας που σκοπό έχει να είναι επικερδής (ώστε να βρει διανομή), άρα με λίγα λόγια ακόμα λιγότερες ευκαιρίες στους ηθοποιούς. Επίσης, κάνεις μεγάλο λάθος αν νομίζεις πως τα έσοδα από DVD είναι αμελητέες ποσότητες για τις εταιρίες και τους δημιουργούς. Τα μπλοκμπάστερ βγάζουν κάτι δεκάδες εκ. $ και με αυτά πληρώνεται και ο μισθός του οδηγού που έκανε τις μεταφορές, του γραφίστα που έκανε εξώφυλλα και αφίσες, των εργαζομένου του ΔΒΔ κλαμπ, των εργαζομένων στην εταιρία που αναλαμβάνει τη διανομή, κλπ

γ) Αυτή η λογική που εσύ υποστηρίζεις έχει οδηγήσει τις εταιρίες διανομής να μη φέρνουν παλιές ή ψαγμένες ταινίες στην Ελλάδα (Vangelis, βρήκα ποιος φταίει που δε τις βρίσκεις!!!:p), τα ψαγμένα βιντεοκλαμπ που έβρισκες καρασπάνιες VHF ταινίες στο κέντρο έχουν κλείσει προ πολλού και έγιναν αλυσίδες βιντεοκλάμπ που έχουν μόνο τις ταινίες που γράφει το 7 μέρες τιβί.

δ) Επαναλαμβάνω. Εσύ είσαι κάποιος που του αρέσει αυτό που κάνει ένας επαγγελματίας, ώστε να βγάλει τα προς το ζειν (είτε ηθοποιός, είτε η καθαρίστρια που δούλευε στα στούντιο για να είναι καθαρά τα σκηνικά) και θες να το παίρνεις τζάμπα. Ε πολύ απλά, πολλοί από αυτούς τους επαγγελματίες θα κοιτάξουν να βγάλουν αλλιώς τα προς το ζειν (την καθαρίστρια θα την αναγκάσουν, αλλά άλλο θέμα αυτό) και στο τέλος εσύ δε θα μπορείς πια να χαρείς αυτό που σου αρέσει, γιατί δε θα υπάρχει κανένας να ασχοληθεί σοβαρά να σου το προσφέρει.

Εκτός αν τη βρίσκουμε τόσο πολύ με ταινίες όπως ο πανίσχυρος μεγιστάνας των νίντζα και δε μας πειράζει να βλέπουμε τέτοιες για μια ζωή…

Εντιτ: και θεωρώ γελοίο σε μια χώρα που η ενοικίαση ταινίας κοστίζει 2 ευρώ να καταφεύγουμε στο παράνομο κατέβασμα της. Εδώ στην Ελβετία έχει μία ταινία 8,5 ευρώ και μόνο για 1 βράδυ…

Με τους ιδιους ακριβως μισθους φανταζομαι.

Πανω κατω παντως συμφωνω με καρβου στα γενικα. Αυτο δεν σημαινει οτι δεν κατεβαζω ταινιες/σειρες οταν ξερω οτι θα τις βρω δυσκολα αλλα, επειδη ψιλοβαριεμαι, τις δημοφιλεις τις παιρνω απο δβδ κλαμπ. Ειδικα με τις καθυστερησεις που κανω, προβλεπω αγαλμα με τον κωδικο μου εξω απο το δβδ κλαμπ.

Για το θεμα των υποτιτλων παντως big deal, πρωτη φορα ειναι; Τα περισσοτερα σαητς τετοιου ειδους κλεινουν, αλλαζουν domain, ξανανοιγουν, ξανακλεινουν και υπαρχουν τοσα που δεν προκειται να ξεμεινει κανεις.

@Karvou: Ε, αυτοί οι ηθοποιοί όμως που λες είναι άλλο ζήτημα… Αμα είναι να κάνουμε μια έρευνα στο φόρουμ για να διαπιστώσουμε πόσες άσημες ταινίες βλέπει ο μέσος θεατής… Είναι άλλη συζήτηση αυτό…
Επίσης, δεν είπα ποτέ ότι είναι ηθικά σωστό το κατέβασμα, όμως ο γραφίστας και η καθαρίστρια δεν πληρώνεται από τις πωλήσεις που κάνει η εταιρία. ¶μα κάνει μια δουλειά, πληρώνεται. Τόσο απλά. Η μόνη περίπτωση να μην πληρωθεί είναι να κλείσει η εταιρία, και δε νομίζω ότι η Columbia ή κάποια αντίστοιχη έχει τέτοια προβλήματα.
Τώρα, όσο για το άλλο με τα dvd, ο Έλληνας παίρνει 700 ευρώ, ενώ ο Ελβετός 2πλάσια βασικό μισθό. :wink:

Επίσης δεν θα πληρωθεί αν η εταιρία περιορίσει τη δραστηριότητά της. Τόσο απλά.

αυτό

Μία εταιρία που κάνει 200 ταινίες και χρησιμοποιεί 1,000 στρέματα στούντιο που απαιτούνται 200 καθαρίστριες, θα ελλατώσει τις ταινίες της, θα απενεργοποιήσει κάποιες από τις εκτάσεις των στούντιο και θα διώξει τις μισές καθαρίστριες γιατί δε θα του χρειάζονται…

2 ευρώ / 700 ευρώ = 0,3% . Η ενοικίαση μιας ταινίας είναι το 0.3% του βασικού μισθού. Ο καφές στο Θησείο κάνει 2 ταινίες. Μην κοροϊδευόμαστε μεταξύ μας. Εκτός αν κάποιος βλέπει κάθε μέρα 3 ταινίες. Τότε να καταλάβω να τσιγκουνεύεται αν και θα ήθελα να μάθω από που βρίσκει αυτά τα 700 ευρώ… :stuck_out_tongue:

Μερικά πράγματα που μας φαίνονται αυτονόητα τελικά χρειάζονται ανάλυση… :roll::?

Παρών!!

λογικό… αφού δε βλέπεται η ΑΕΚ και φέτος, το ρίξατε στις ταινίες :stuck_out_tongue:

άρα και για την πειρατεία φταίει η ΑΕΚ…:-s

Kαλα πως γινεται μονο εγω να παρατηρω οτι βγαινουν 1002 καλοπληρωμενες μαλακιουλες καθε χρονο?? :-s

Mηπως το χρημα εγινε αυτοσκοπος? Μηπως?..

μήπως γιατί πλέον είναι ακόμα πιο δύσκολο για τους σκηνοθέτες/ηθοποιούς/κλπ να βρουν την απαραίτητη $τήριξη στις ιδέες τους, όσο αυτές δεν είναι οικονομικά βιώσιμες;

Και είναι ακόμα πιο δύσκολο να είναι οικονομικά βιώσιμες όσο υπάρχουν τόσα διαφυγόντα κέρδη, από αιτίες όπως το παράνομο κατέβασμα;

Πως να ειναι οικονομικα βιωσιμες οταν οι εταιριες προωθουν σκουπιδια? αλλα δε φταιει για αυτο ο κωστακης που τα κατεβαζει απο τας Σερρας.

Ποια διαφυγοντα κερδη ρε παιδες? Χελοου. Οταν μια ταινια κανει 10000 διαφημισεις δεν ειναι διαφυγοντα κερδη? ή μηπως δεν υπαρχουν τρελες χορηγιες κτλ?
Τα διαφυγοντα κερδη ισοδυναμουν με το να μπαινει ενας πιτσιρικας στη τουμπα τζαμπα. Και μιλατε για καθαριστριες…?

ειλικρινά δεν κατάλαβα τίποτα από όσα έγραψες. Ή για να είμαι ειλικρινής αμφιβάλλω πως έγραψες αυτό που κατάλαβα.

Δεν είναι διαφυγόντα κέρδη το να την κατεβάζει κάποιος αντί να τη δει στο σινεμά που πληρώνει εισιτήριο ή να τη νοικιάσει από κάποιον που την αγόρασε και τη νοικιάζει νόμιμα? Δε σε πιάνω…

Τα μεγάλα στούντιο έχουν λεφτά. Τα site με subs τους χάλασαν??

Ναι ειναι διαφυγοντα κερδη. Και 1+1 = 2. Αλλα το θεμα ειναι, οτι το ολο πραγμα εχει σαπισει.

Ρε συ καρβου, πραγματικα πιστευεις οτι ενα σοβαρο σκηνοθετη/ηθοποιο και οποιοδηποτε αλλο συντελεστη υποστηριζει μια προσπαθεια οπως αυτη του να κυκλοφορησει μια ταινια, τι τον ενδιαφερει περισσοτερο?

Ειπα σοβαρο. Γιατι οπως αναφερω παραπανω, τα τοσα σκουπιδια που βγαινουν καθε χρονο ειναι αποτελεσμα του οτι καποιοι με την βοηθεια του μαρκετινγκ εχουν πολυ μεγαλυτερες αμοιβες απο οτι θα επρεπε και πλασαρουν τα σκουπιδια τους σε ωραια κουτακια με μοντελα ηθοποιους.

Ενας καλλιτεχνης, πιστευω οτι προτιμα να δουν 30 φοιτητες την ταινια του σε καποιο αμφιθεατρο, εχοντας την απο το ιντερνετ, παρα να την δει σε ραφια μεγαλων βιντεοκλαμπ.

Τωρα με τους παραγωγους και τους σκηνοθετακους που εχουν μετατραπει σε επιχειρηματιες δε θα ασχοληθω. Και δε με ενδιαφερουν κιολας. Δεν ειναι ταινια το οτιδηποτε βιντεοσκοπημενο.

Για αυτο ανεφερα πριν, το παιδακι που θα μπει σε ενα ποδοσφαιρικο αγωνα τζαμπα. Τοσο μικρη ειναι η ζημια απεναντι σε μια ταινια. Αποδειξη, το γεγονος οτι το downloading υπαρχει αρκετα χρονια, καλες και ακριβες παραγωγες δεν εχουν παψει να γινονται και δεν υπαρχει σοβαρη αντιμετωπιση προς ολα αυτα τα site και τα torrent για να παψουν να λειτουργουν. Το ξερω οτι ειναι δυσκολο, αλλα το θεμα ειναι οτι ειναι τοσο προκλητικα και εμφανη που δε χρειαζονται πολλες ενεργειες για να κλεισουν μερικα απο αυτα.

Τωρα αν αναφερθω και στις καθαριστριες που λες παραπανω, και μου εχουν κολλησει, οκ. ανοιγουμε 1002 αλλα θεματα. ασχετα πιστευω.

Βακ, μαζί σου.
Δεν είναι τυχαίο πιστεύω ότι πολλοί σκηνοθέτες που είναι άσημοι στο ευρύ κοινό, όμως σε αυτούς που παρακολουθούν σοβαρά κινηματογράφο είναι κορυφή, σνομπάρουν το χόλιγουντ. Και μη μου πείτε ότι πχ ο Ευρωπαικός κινηματογράφος θα ανέβαινε αν δεν υπήρχε πειρατεία.
Το ποιντ μου είναι, ότι αν ρε παιδί μου μια στις τόσες εγώ γουστάρω να κατεβάσω μια ταινία. Γιατί όταν 3 μέρες της εβδομάδας παίρνεις 2 ταινίες το βράδυ να δείς με τον κολλητό σου, και είσαι φοιτητής, δε βγαίνει.
Η όταν θέλεις να δεις μια βλακεία τύπου wanted για να χαζέψεις, δε νομίζω ότι είναι λάθος να την κατεβάσεις. Κανονικά θα έπρεπε να πληρώνεσαι για να τη δεις.

είμαι βέβαιος πως ξεκινούν και απεργία πείνας οι σκηνοθέτες (οι ηθοποιοί έτσι κι αλλιώς πεινάνε) αν η ταινία τους παιχτεί σε σινεμά με άνω τις 100 θέσεις. 'Ετσι και στο ροκ. Οι πραγματικοί καλλιτέχνες τραγουδάνε μόνο στη μπανιέρα τους ή σε φιλικές μαζώξεις. Αν κάνουν sold out, πέφτουν σε κατάθλιψη και ξεκινούν να παίζουν death…

Νομίζω πως οι απόψεις μας απέχουν τόσο πολύ, που δεν υπάρχει λόγος να το συνεχίζουμε. Δε θα μας βγάλει πουθενά. Ας πει όποιος άλλος θέλει την άποψη του

εντάξει να δαιμονοποιήσουμε το κατέβασμα που μακροπρόθεσμα είναι κατά της τέχνης, αλλά να δαιμονοποιήσουμε και το 90% όσων εμπλέκονται επαγγελματικά με τον χώρο του κινηματογράφου, γιατί ξεκινάν πάντα με το σκεπτικό του “να βγάλω χρήματα από την τέχνη” κι όχι “να συμβάλω στην ανάπτυξη της τέχνης”. Και εκτός αυτού, τα αφεντικά της βιομηχανίας αυτής δεν θέλουν να βγάλουν απλώς χρήματα, θέλουν να βγάλουν το παντεσπάνι τους, τη φεράρι τους, τη δυο χιλιάδων τετραγωνικών βίλα τους και άλλα ρομαντικά. από την τέχνη.

αυτοί επεδίωξαν και κατάφεραν να γίνει ο κινηματογράφος προϊόν πνεύματος που χάνει μεγάλο μέρος της αξίας του μετά την πρώτη φορά που το «καταναλώνουμε». αυτοί θέλησαν να γιγαντώσουν την παραγωγή εις βάρος της όποιας ποιότητας, ουσιαστικά αυτοί εξανάγκασαν, μέσω της πλύσης εγκεφάλου, τις εταιρίες διανομής να προωθούν μόνο σκατά. αυτοί ευθύνονται, κατά κύριο λόγο, που εδώ στα σέρρας που είμαι (βάκιλλε (: ) για να βρω ταινία του μπέλα ταρ ή σειράς red triangle, έστω και σε ντιβιντάδικο, πρέπει να κάνω αίτηση. κοινώς, αυτά τα βίντεοκλαμπς, κάρβου, δεν έκλεισαν εξαιτίας του κατεβάσματος, αλλά λόγω της μη ζήτησης και η μη ζήτηση προέκυψε από την υπονόμευση που δέχθηκε η τέχνη του κινηματογράφου από τις μεγάλες εταιρίες παραγωγής. έτσι το βλέπω εγώ τουλάχιστον.

Καρβου, επειδη στις μισες συναυλιες που πηγα ηταν τζαμπα, μπορω να καταλαβω τεραστια διαφορα ως προς το ατυχες παραδειγμα που αναφερεις. Ναι, ειναι μεγαλη λαλακια το εισητηριο γιατι σε βλεπουν σαν αριθμο και μονο. ΕΙΔΙΚΑ στο ελλαντα.

Οσον αφορα τις αποψεις μας, συμφωνω. Αλλα να πεινασουν και οι καθαριστριες…!!

Σταματω.

Δεν είναι ανάγκη να τα ισοπεδώνουμε όλα. Αλλά βρες μου κάποια από τις ταινίες οι οποίες έχουν φάει σπρώξιμο που πραγματικά σκέφτηκες ότι άξιζε τα λεφτά της. Δες το αποστασιοποιημένα, όχι “βλάπτω τον έναν, βλάπτω τον άλλον”. Εγώ σινεμά έχω να πάω μήνες. :wink:
Και, δεν είναι ανάγκη να σταματήσουμε, συζήτηση κάνουμε.