Six Feet Under(Γραφείο Κηδειών Φίσερ)

Μιας και γίνονται πολλές αναφορές σε αμερικάνικες σειρές,είπα και 'γώ να αναφέρω μια που είναι αξιόλογη και όχι απλή σαπουνόπερα(βλ. Desperate Housewives,Lost,etc.).Η σειρά ασχολίται με την ζωή της οικογένιας Φίσερ,και την πορία τους στη προσπάθεια να κρατήσουν το γραφείο κηδειών που τους ανήκει ζωντανό,μαζί του και τις σχέσεις τους.Βαθύτερα η σειρά κριτικάρει έντονα το φόβο του θανάτου,το τρόπο που ζούμε,και το πως σκεφτόμαστε.Πιστεύω ότι είναι μάλλον ένας από τους λίγους λόγους να μην λέμε την τηλεόραση χαζοκούτι.Απαραίτητο.

Τα έχεις δει όλα ? Συμπτωματικά το άρχισα πριν 1 βδομάδα και έχω δει τα 7 πρώτα. Πολύ ενδιαφέρον φαίνεται, αλλά σίγουρα πολύ πιο βαρύ απ΄ότιδήποτε άλλο κυκλοφορεί.

Αξίζει τόσο πολύ ?

Μην γράψεις κανένα σποιλερ, ε !

1.Έχω δεί τις 2 πρώτες σεζόν και τώρα αρχίζω ην τρίτη.

2.Ναι,αξίζει τόσο και πολύ περρισσότερο,πίστεψε με.:wink:

3.Δεν γράφω σπόιλερ,δεν τα κάνω εγώ αυτά τα πράγματα.

παιδια δεν το συζητω η σειρα αυτη ειναι μακραν η καλυτερη που εχω δει!!!αξιζει πραγματικα!!!εχω δει 2 σεζον και εχω φαει κολλημα!!!

πολυ καλη σειρα οντως

Παιδιά εχώ την έχω δει όλη την σειρά και δηλώνω ότι πράγματι είναι από τις πιο ρεαλιστικές και “κυνικές” ιστορίες που έχω παρακολουθήσει. Τα 5 τελευταία λεπτά της σειράς είναι από τα πιο συγκινητικά φινάλε που έχω δει ποτέ μου!
Καλή συνέχεια και απόλαυση σε όσους την παρακολουθούν!

Είδα τις 2 πρώτες season αλλά δεν με άγγιξε.

νομιζω πως το ειχε και το star…

μου εχουν μεινει και 25 giga στο rapidshare…
βρηκα που θα τα χαλασω…:stuck_out_tongue:

μπραβο παντως για την αναφορα…8)

Καταπληκτική σειρά, από τις καλύτερες του hbo που έχω δει, το οποίο γενικά παρουσιάζει προσεγμένα πράγματα. Rip noob, αν θέλεις τη γνώμη μου, θα σου έλεγα να μην τη σταματήσεις. Έχει περάσει πολύς καιρός από τότε που την είδα, αλλά θα προσπαθήσω να σου δώσω τη συνολική εικόνα που έχει μείνει μέχρι τώρα στο κεφάλι μου. Θυμάμαι πως από τον τρίτο κύκλο (αν δεν κάνω λάθος) και μετά, τα πράγματα άρχιζαν να αγριεύουν σε μεγάλο βαθμό, τόσο ώστε πιάνοντας από τα δυο άκρα (1η σεζόν-5η σεζόν) τους χαρακτήρες, ουσιαστικά βλέπεις άλλους ανθρώπους. Μπορεί μέχρι τώρα να έχεις συμπαθήσει κάποιον από τους χαρακτήρες ή να έχεις αντιπαθήσει κάποιον άλλο, αλλά το μόνο σίγουρο είναι ότι με το τέλος της σειράς αυτό θα έχει αλλάξει πολλές φορές. Η σειρά στους πρώτους κύκλους έχει έντονα στοιχεία μαύρης κωμωδίας, ενώ οι χαρακτήρες ισορροπούν εξαιρετικά μεταξύ φιλοτιμίας και ελευθεριότητας με αποτέλεσμα να είναι οι περισσότεροι αρκετά συμπαθείς. Όσο προχωράει η σειρά, μαυρίζουν τα πάντα, συμπλέγματα γεννιούνται μέσα από νέες καταστάσεις και σε στιγμές, όλο αυτό το πράγμα γίνεται τόσο ψυχοφθόρο που καταλήγεις να θες να τους πυροβολήσεις ξέρω 'γω. Ψυχοφθόρο μεν, αλλά απόλυτα αληθοφανές και ανθρώπινο. Επίσης, είναι σημαντικό ότι αυτές οι μεταβολές γίνονται απόλυτα φυσικά, το σενάριο είναι πολύ γερό και το ψυχογράφημα των χαρακτήρων φτάνει αρκετά βαθιά. Αν βάλεις και το ότι οι ερμηνείες είναι πολύ καλές οι περισσότερες, δένει το γλυκό. Νομίζω αυτή και το Oz είναι οι σειρές που ξανάβλεπα άνετα από την αρχή.

Προς θεού δεν λέω οτι είναι κακή σειρά, απλά από τις 2 πρώτες season που είδα δεν με “τράβηξαν” να δω και τις υπόλοιπες. Ίσως κάποια στιγμή να δω και τις υπόλοιπες απλά τώρα έχω άλλες προτεραιότητες (σε σειρές)

ποιες ?..

Θέλω να τελειώσω την 3η season του wire. Μετά θέλω να δω bsg,dexter 3&4 season, greys anatomy 5η season και private practice (ναι είμαι gay)

σωστος.

Όντως τα τελευταία 5 λεπτά ήταν τα πιο συγκινητικά…:frowning:
Και το “breathe me” έκατσε τέλεια μουσικά!

Πάντως εμένα οι 3 πρώτες season μου άρεσαν πολύ αλλά οι 2 τελευταίες ήταν τέρμα καταθλιπτικές…!Γενικά πάντως ωραία σειρά και πολύ ρεαλιστική με ενδιαφέροντες χαρακτήρες.

Ουφ…μόλις την τελείωσα αυτή. 4η και 5η σεζόν πρέπει να τις είδα μέσα σε 3 μέρες or so…

Τίγκα θάνατος απ’την αρχή μέχρι το τέλος, άρα και κλάμα μπόλικο, λόγω και προσωπικών βιωμάτων πολλές φορές.
Πραγματικά, από τις πιο αληθινές-ανθρώπινες-όμορφες σειρές που έχω δει σε θέμα καταστάσεων και χαρακτήρων, πολύ βαριά ώρες ώρες είναι η αλήθεια, αλλά και με απίστευτο μαύρο χιούμορ (γέλασα δυνατά δεκάδες φορές [και μου συμβαίνει σπάνια με σειρά/ταινία]). Αξίζει μόνο και μόνο γι’αυτό το ασυνήθιστα μεγάλο κοντράστ δηλαδή, αν μη τι άλλο.

Αρκετά καλό και το καστ, ιδίως η εξαιρετική -φαινομενικά ημίτρελη- πρωταγωνίστρια Frances Conroy. Ισχύει αυτό που είπε ο χρήστης somnambulist πιο πάνω, σχεδόν με όλους έχεις μία σχέση συμπάθειας-αντιπάθειας που εναλλάσσεται πολλές φορές από το πρώτο μέχρι το τελευταίο επεισόδιο. Αλλά that’s life…

Άντε και τώρα Breaking Bad :slight_smile:

HBO drama = :respect:

Μία control freak μάνα με 3 παιδιά,έναν άσωτο υιό,ένα κοντρόλ φρηκ (επίσης),και ένα ελεύθερο (αλλά γκρινιάρικο) πνεύμα.

Αυτά είναι τα βασικά μέλη μιας οικογένειας που συνθέτει την ραχοκοκαλιά της σειράς,όταν πεθαίνει ο απόμακρος πατριάρχης της οικογένειας.

Και με την απώλεια αυτού και την αντίδραση των χαρακτήρων ξεκινά η αφήγηση.

Ξέχασα κάτι??

Α ναι,η οικογένεια ζει σε ένα σπίτι το οποίο λειτουργεί και ως γραφείο κηδειών!

Η σειρά λοιπόν έχει να κάνει με τον θάνατο,την αντίδραση των ανθρώπων που περιτριγυρίζονται γύρω του,την αντίδραση των τρίτων,την (ψευδο)φιλοσόφησή του,το πώς κάποιοι προσπαθούν να τον νικήσουν,και τέλος,με ένα από τα πιο κριτικώς προικισμένα φινάλι σειράς που έχει υπάρξει, το πώς αντιδρούν οι άνθρωποι όταν καταλαβαίνουν ότι είναι το πιο απόλυτο και συνεπές κομμάτι της ζωής.

Αυτά από μένα,δεν θα μπω σε λεπτομέρειες για την πλοκή,όποιος θέλει μπορεί να τσεκάρει και αλλού.

Το μόνο που μου μένει να πω είναι ότι τελείωσα την σειρά στη βδομάδα.

Όσοι έχετε δει καταθέστε,δεν είμαστε μυριάδες!

Όσοι γνωρίζετε τον Michael Hall ως Dexter,έχει πολύ ενδιαφέρον η ερμηνεία του,το πώς -ουσιαστικά- ξεκίνησε,και πώς κατέληξε να πάρει μια σειρά στα χέρια του.

Αυτή η τελευταία πρόταση περιγράφοντας την πλοκή…ακούστηκε ‘‘κάπως’’, σοβαρά τώρα… το ‘‘πιο συνεπές’’ λέει… :lol:

Χμμ, ναι…το κόβω εδώ γιατί θα παρασυρθώ πάλι και δεν το θέλω ούτε εγώ ούτε οι άλλοι έχουν καμία όρεξη να το υποστούν…

Να ρωτήσω κάτι σχετικά με τη σειρά:
Είναι σαν κωμωδία, κοινωνικό…ή λίγο και από τα δύο με αρκετή δόση μπλακ χιούμορ;
Αν κάποια στιγμή έχω όρεξη και είμαι και πιο καλοδιάθετη, ίσως και μπω στον κόπο να το ψάξω το εργάκι… Καλό ακούγεται -αν και λίγο μακάβριο το θέμα! Δεν βαριέσαι όμως όλα μες στη ζωή είναι…

έδιτ. Ξέχασα να ρωτήσω…ο τίτλος του έργου ‘‘six feet under’’ > '‘έξι πόδια κάτω’'παραπέμπει στο > ‘‘δύο μέτρα κάτω’’ και αυτό με τη σειρά του στο ‘‘άλλο’’… ;

Καλά ε; Μιλάμε είμαι και ΠΟΛΥ γάτα…τί συνειρμό έκανα τρεις η ώρα το πρωί…πσσς ! :lol:

Ναι,παραπέμπει στην ταφή το όνομα.

Η σειρά συγκαταλέγεται στα δράματα.

Έχει αρκετό χιούμορ και ειρωνία μέσα,αλλά δεν την λες κωμωδία! :wink:

υπάρχει, και εχει φτάσει ήδη στον πάτο.:stuck_out_tongue:
http://rocking.gr/modules/forum/showthread.php?t=4817&highlight=Feet

ήθελα να το αρχίσω, αλλά εχω αρχίσει πολλές και χάνεται η μπάλα.

Μου διέφυγε στο σερτς!

Είναι και πρώτη σελίδα εντωμεταξύ #-o

Ένιγουέι,η σειρά αξίζει ΠΟΛΥ.Περιλαμβάνει και την τυπική αμερικανιά το δράμα,αλλά στην τελική,οκ,αυτό δεν είναι καν μειονέκτημα για μένα!Ο κυρίως κορμός της σειράς μασάει σίδερα!

Σκέψου να βρεις χώρο,ή να διακόψεις προσωρινά κάποιες σειρές για να βάλεις αυτή στο play. (αν δεν είναι όλες τύπου The Wire ξερωγώ)

2 βδομάδες part-time καψίματος χρειάζεται :stuck_out_tongue: